AZ OLIMPIA ELSŐ HETÉNEK KÉT LEGFONTOSABB TANULSÁGA

B1 - A BLOGOLÁS ITT KEZDŐDIK
Szerző: nickgrabovszki
2016.08.14.

Két lényeges tanulsága is van a riói olimpia első hetének, különös tekintettel a magyar úszók eredményeire.

1. Az egyik abból következik, hogy az úszóversenyek végére elhalkultak, vagy el is hallgattak a Hosszú Katinkát érintő doppingvádak. Hiába nyert végül három aranyat és egy ezüstöt, a végére már senki nem nevezte NDK-s úszónőnek, mint amikor 400 vegyesen elsöprő fölénnyel nyert, és két másodperccel döntött meg egy korábban sokáig megdönthetetlennek vélt világcsúcsot.

Főként azért gyanúsították csalással, mert bár 7 évvel ezelőtt már világ-, 10 éve meg Európa-bajnok volt, az első két olimpiáján, Athénban és Pekingben döntőbe se jutott, Londonban meg nem tudott érmet szerezni. Ehhez képest a fejlődése 2012-től ugrásszerű volt.

Ha Rióban a 400 vegyes után is leigázza a világot, azt nem fogadták volna el tőle tisztességes eredménynek.

De a 400 vegyes után már nem igázta le.
Nyert még két aranyat 100 háton és 200 vegyesen, de mindkettőt szűken.
200 háton meg elsőszámú esélyesként, végig vezetve kapott ki benyúlással.
Nem is szólva arról, amikor az elődöntőben országos (tehát egyúttal egyéni) csúcsot úszott, láthatóan elfáradt, mindent kiadott magából.

Abból, hogy csak szűken nyert, sőt veszíteni és kimerülni tudott, látszott, hogy az ereje és a lehetőségei nem végtelenek, ő is csak egy ember.
Emberibbé vált azzal, hogy veszített.

És a világ megbocsátotta neki, hogy időnként nyer. És már nem vádolták csalással, hiszen ahhoz, hogy a hajrában, nyerő pozícióból veszítsen 6 századdal, láthatóan elfáradva, nem kell feltétlenül doppingolni. Erre más is képes. Ő is emberből van, nem szuperhumán.

2. A másik tanuláság, hogy a magyar úszókat agyonnyomja az ötkarika. Ezt ők maguk fogalmazták így, arra utalva, hogy az olimpián göcsösen versenyeznek. Ez nem feltétlenül van így, hiszen Hosszú előtt Londonban Gyurta és Risztov is nyerni tudott, de Cseh is nyert összesen 6 érmet 4 olimpián.

A versenyzés nem amiatt görcsös, hogy a tét nyomására vagy az oxigénhiány hatására rossz döntések sorát hoznák meg.
Csak egyetlen rossz döntést hoznak meg, azt is még a verseny előtt: hogy mindenképpen nyerni akarnak.
Ez jól látszott a Rióra túledzett Gyurtán.