2017. szeptember 2., szombat

NEKÜNK FOG FÁJNI - HÉTFŐN LASSÍTÓ SZTRÁJKBA KEZDENEK A FOGORVOSOK

KETTŐS MÉRCE BLOG
Szerző: DIÓSZEGIHORVÁTHNÓRA
2017.09.01.


Eredménytelenül zárultak az egyeztetések, így hétfőtől három napig munkalassító akciót tartanak az alapellátó fogorvosok. A demonstráció ideje alatt csak sürgősségi ellátást nyújtanak.

„15 éve azt halljuk, hogy a helyzet rendeződik. De a gyakorlatban nem történt semmi, ezért lépnünk kell” – összegzett Dr. Nagy Ákos. A keszthelyi fogorvos indította el azt a petíciót, melyet immár közel ezren aláírtak, és amelyben több állami támogatást követelnek az egészségügyi államtitkártól.

Ma egy fogorvosi praxisra körülbelül 760 ezer forint jut – ebből kell fizetni az orvos és az asszisztens bérét, a rezsit és természetesen az anyag- és eszközköltséget. Mindez nagyjából havonta 840 ezer forintjába kerül a fogorvosnak, vagyis ez egy meglehetősen ráfizetős üzlet.

„Vegyünk egy fogtömést. Ez egy magánrendelőben akár 10-15 ezer forintba is kerülhet. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) egy nagyobb tömésért 2200, egy kisebbért 1800 forintot fizet. Egy olyan országban, ahol tömés van tömés hátán. Vagy ott van a korona: 18 és 62 év közöttieknek ezt a kezelést nem finanszírozza az OEP, a nyugdíjasok után 1600 forintot fizet, ami nagyjából a tizede a magánfogorvosok által szabott tarifának” – magyarázta Nagy Ákos.

Talán nem meglepő így, hogy jelenleg az országban közel 300 betöltetlen fogorvosi praxis van, közülük több mint 220 helyen több mint fél éve nincs körzeti fogorvos (és nem egy helyen 2002-2004 óta betöltetlen ez a pozíció). Ám míg a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok számát a kormány milliós támogatásokkal próbálja (több-kevesebb sikerrel) csökkenteni, a fogorvosok számára ez a lehetőség nem adott. Az üres körzetek egy részében jelenleg helyettesítéssel oldják meg a problémát, de hosszú távon ez biztosan nem lehet megoldás.

Abban pedig kevéssé lehet bízni, hogy hirtelen vonzó lesz ez az életpálya. A fogorvosi képzést végző hallgatók alig 10 százaléka gondolkodik abban, hogy állami műszakba megy az egyetem elvégzése után – vagyis a szakma szintén kezd elöregedni, a jelenleg betöltetlen praxisok nem valószínű, hogy varázsütésre betelnek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.