Műsorvezető: SZÉNÁSI SÁNDOR
2023.10.26.
Az 1856 órás magyar adathoz a hivatalos 40 órás munkahéttel számoltak, amit súlyoztak a törvényileg előírt minimális szabadnapok számával (20) és a 2022-ben munkanapra eső nemzeti ünnepek számával (8).
– A világban egyszerre két helyen is nagy baj van: Ukrajnában és a Közel-Keleten. Ezeket nem lehet összehasonlítani, de erőszak szempontjából vannak közös pontjaik. Ami most a Közel-Keleten történik, az jogi nézőpontból háború, agresszió, terrorizmus, vagy egyszerűen csak gyilkosság?
– Terrorizmusnak lehet mondani. A terrorizmus politikai cél elérése érdekében alkalmazott jogellenes erőszak, itt egyértelműen erről van szó. Ez semmilyen körülmények között sem megengedett: a polgári lakosság elleni támadás, nők, gyerekek, idősek megölése, megkínzása, túszszedés. Ezek hadijogi szempontból elfogadhatatlanok.
– Ukrajnában háború van. Azok az erőszakos tettek, amelyeket a katonák harc közben elkövetnek, minek számítanak?
– Alapvetően háborús bűncselekményeknek minősülnek. Oroszország és Ukrajna között államközi fegyveres erőszak zajlik. A hadijog szabályainak súlyos megsértése egy fegyveres konfliktus során egyértelműen háborús bűncselekmény. Vannak az ismert genfi és egyéb humanitárius jogi egyezmények, amelyek alapvetően definiálják, hogy egy fegyveres konfliktus során mit lehet megtenni, és mit nem.
– A Hamasz és Izrael rakétákkal lövi egymás területeit. Ez akkor most – legalábbis az egyik felet nézve – fegyveres konfliktus vagy terrorizmus?
– Egyértelműen fegyveres konfliktus, de fegyveres konfliktus során is lehet terrorista cselekményeket elkövetni. Sokkal bonyolultabb kérdés, hogy ez nemzetközi vagy nem nemzetközi fegyveres konfliktusnak minősül-e. A Hamasz nem állam, ugyanakkor a palesztin államiságot a világ kétharmada elfogadta. Amikor utoljára ellenőriztem, százharmincnyolc ország ismerte el Palesztina létét...
- Átdolgozza a segélyhívások rendszerét, az eddig három fokozatúról öt fokozatúra váltják a sürgősségi hívások besorolását, így lesz P1-es fokozat az életet veszélyeztető hívásoknak, P2-es a sürgős hívásoknak, P3-as a kevésbé sürgős, de még mentésnek számító hívásoknak, P4-es a halasztható hívásoknak és P5-ös a mentést nem igénylő hívásoknak.
- A vakon gépelés alapkövetelmény lesz a hívást felvevők számára.
- Október elejétől legfeljebb 30 kilométer per órával léphetik túl a többi közlekedőre vonatkozó legnagyobb megengedett sebességet a mentőautók, esethez vonulva is.
- Bevezetik a helyszíni videóhívás lehetőségét is, azaz - gondolom a lehetőségek figyelembevételével - a mentésirányító a segélykérőtől kérhet valamiféle live videó felvételt a mentésre szorulóról, vagy a körülményekről.