Szerző: ÉSIK SÁNDOR
2026.06.25.
Gondolom sokan látták Vitézy Dávid videós bejelentkezését a Dunakeszi Járműjavítóból, ahol áll a munka és vizsgára vár a hazai légkondicionált vasútikocsi-flotta jelentős része. A járműjavító csődben van, a magyar állam az év elején vész-üzemmódban újra beszállt a korábban privatizált cégbe, de a munka még nem tudott újraindulni.
Vitézy elmondta, hogy ez bizony a Fidesz hibája, és Vitézynek ebben igaza van. A Fidike nem volt rest és reagált is, természetesen minden a Gonoszprüsszel miatt van. Nos nagyon nem. Az egész sztori kiváló tanmese arról, hogy a Tisza-kormány mit örököl, és mit nem lenne szabad nekik is elkövetni.
Bemelegítésnek a Fidike közleménye, teljes egészében, hogy ne érje a szó a ház elejét, hogy csak úgy szemezgetek belőle:
2026. június 21., vasárnap 15:26
Budapest Nemzeti Közleménytár
Budapest, 2026. június 21., vasárnap - A brüsszeli szankciók súlyos ára: veszélybe került a Dunakeszi Járműjavító és több száz magyar munkahely
A magyar kormány ezért a munkahelyek, a gyártási képesség és a MÁV működőképességének megvédése érdekében közbelépett. Az állam döntése alapján a MÁV-csoport visszavásárolta a dunakeszi járműgyártó és -karbantartó bázist, a reorganizációhoz pedig külön költségvetési forrást biztosítottak. A cél az, hogy újrainduljanak a javítási munkák, folytatódjon a vasúti járműgyártás, a munkahelyek megmaradjanak és Magyarország teljesíteni tudja nemzetközi kötelezettségeit.
A Fidesz-frakció szerint a Dunakeszi Járműjavító esete egyértelmű figyelmeztetés: az elhibázott brüsszeli szankcióknak valós gazdasági és társadalmi következményei vannak. Amikor Brüsszel újabb és újabb korlátozásokról dönt, nem számol megfelelően azzal, hogy azok európai vállalatokat, magyar beszállítókat és családok megélhetését is veszélybe sodorhatják.
A Fidesz-frakció támogatja a Dunakeszi Járműjavító megmentését, a munkahelyek megőrzését és a magyar vasúti járműgyártás újjászervezését. Nem engedhetjük, hogy a brüsszeli szankciós politika árát a magyar dolgozók és a magyar utasok fizessék meg.
Kiadó: Fidesz-frakció
Magyarországnak anno sajátos helyzetű vasútipara volt. Baross Gábor víziójának része volt az önálló járműgyártás, és kiépültek azok a gyárak, amelyek egy európai középhatalom, a Magyar Királyság igényeihez kellettek. Igenám, csak a Monarchia amúgy rendelkezett vasútiparral. Bécsújhely és Floridsdorf, a két nagy osztrák mozdonygyár mellett ott volt a cseh ipar is, a Skoda, a Tatra, a CKD elődvállalatai. A magyar vasúti járműgyártás tehát versenyezett a szomszédos országokkal és a hazai megrendelések tartották életben, jóval később a szocializmus éveiben is. A termékek nem voltak rosszak, de kiemelkedően jók se.
Ráadásul 1968-tól az új közlekedési koncepcióval a vasút kezdett háttérbe szorulni, és a rendszerváltás után ez a folyamat felgyorsult. A könyvemben írtam arról, hogy a magyar kormányok nem üzemeltettek, hanem feléltek. Az egykori vasúti gyártás helyén azonban maradtak olyan nagy járműjavítók, amelyek a - nagyrészt magyar gyártmányú - járműflottát a gyári főjavítás szintjén tudták karban tartani.
Ezek nagy része az elmúlt 25 évben - dacára az érkező EU-s pénzeknek - elsorvadt. A folyamat végén Szolnok és Dunakeszi, a két utolsó nagy bázis volt. Mint szinte mindenben itt is keresték a fából vaskarikát, az alapvetően üzemeltető, de azért profitot is termelő csodaüzemet...

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.