2026. június 27., szombat

A PRIDE HAMAROSAN A VÉRMEZŐRE ÉR, AZ ERZSÉBET HÍDON ELŐÁLLÍTOTTAK EGY FÉRFIT

TELEX
Szerző: TELEX
2026.06.27.


- A 31. Budapest Pride 15 óra körül indult az Operától. A gyülekezőnél kevesebben voltak, mint tavaly, de így is sokan mentek ki, az eleje már az Erzsébet hídon járt, amikor a vége a Deák térhez érkezett.

- A Vérmezőn lesznek majd beszédek, felszólal többek között Karácsony Gergely főpolgármester.

- Hatalmas a hőség, a mai maximum-hőmérsékleti rekord már megdőlt. A szervezők plusz mentőkocsikkal és vízosztással készültek az extrém időjárásra.

- A Hatvannégy Vármegye aktivistái és Budaházy Györgyék molinókkal tiltakoztak a Pride ellen.

- Voltak kisebb atrocitások is: az Andrássy úton tojással, az Astoriánál zöldségekkel dobálták meg a vonulókat...

REKORDHŐSÉGBEN INDUL A 31. BUDAPEST PRIDE - ÉLŐ KÖZVETÍTÉS A VONULÁSRÓL

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2026.06.27.



31. alkalommal rendezik meg a Budapest Pride felvonulást, ezúttal a hőkupola okozta rendkívüli melegben. A nap folyamán élő közvetítéssel, helyszíni tudósításokkal és interjúkkal jelentkezünk, hogy végigkövethessétek a felvonulás legfontosabb eseményeit.

„A MÉDIA OKOZTA EDDIG A LEGTÖBB BAJT A VELENCEI TÓNAK”

ECONOMX PODCAST
Szerző: ECONOMX
2026.06.27.



Az Economx új videó-riportjában megnéztük, hogy hogy áll most a kritikusnak híresztelt Velencei-tó.

MIÉRT RAGASZKODTAK ORBÁNÉK AZ INFLÁCIÓS FORINTHOZ?

GONDOLJ BELE! PODCAST
Szerző: GONDOLJ BELE! PODCAST
2026.06.27.



Beszélgetés inflációról, euróról, pénzpolitikáról a Gondolj Bele! podcast-csatornán.

MI LESZ, HA MI LESZÜNK A MIGRÁNSOK? | TOLDI OTTÓ

KLUBRÁDIÓ / EURÓZÓNA
Műsorvezető: ZENTAI PÉTER
2026.06.26.



Az Eurózóna adásában Zentai Péter vendége Toldi Ottó klímakutató és energiaszakértő volt, akivel a rendkívüli hőség, a klímaváltozás és az energiapolitika összefüggéseiről beszélgettek.

A hőség ma már igazolhatóan az általános klímaváltozás szerves része, ez a probléma csak globális technológiaváltással enyhíthető. Toldi Ottó, klímapolitikai kutató, egyebek között elárulja az Eurozónában, hogy a menekültprobléma igenis meghatározóan kapcsolódik ahhoz, hogy az elmúlt években lakhatatlanná, élhetetlenné váltak közel-keleti és afrikai országok, ebből alakultak ki politikai konfliktusok és mindennek természetes következménye a mindmáig erősödő globális migráció. Az interjúalany nem tartja nevetséges disztópiának, hogy záros határidőn belül a közép-európai térség is kiszáradási veszélyzónát képez, ebből következőleg nem zárható ki, hogy magyarok, németek, lengyelek, franciák is "menekülni" kényszerülnek hazájukból, "valahova északra". Hogy ez a "rémálom" ne valósuljon meg, leginkább a Szilícium-völgy technológiai moguljait érdemes követni, akik a mesterséges intelligenciához és a hasonló jövőformáló innovációikhoz teljesen tiszta ultramodern mini-atomerőműveket illetőleg tiszta-szén erőműveket hoznak létre. Magyarországnak is ilyen irányokba kellene fejlesztenie.

00:00 - 01:23 – Intro: Európa rekordgyors melegedése, bemutatkozik Toldi Ottó 
01:24 - 10:23 – Hőhullámok, légkondicionálás és a klímaváltozás valódi okai 
10:24 - 18:30 – Fenntarthatóság, körforgásos gazdaság és az atomenergia visszatérése 18:31 - 25:36 – Nyersanyagok, geopolitika és a klímaváltozás globális összefüggései 
25:37 - 32:49 – Háborúk, blokkosodás és az energiapolitika zsákutcái 
32:50 - 40:24 – Klímamigráció: valóban mi lehetünk a jövő migránsai? 
40:25 - 48:47 – Mesterséges intelligencia, atomenergia és a jövő technológiai válaszai

A FIDESZ-MAFFIA VÉGNAPJAI KEZDŐDTEK EL?

KLIKKTV PLUSZ és KLIKKTV
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2026.06.27.



A beszélgetés a magyar gazdaság sorsfordító pillanatait elemzi Felcsuti Péter bankárral. A fókuszban az Európai Uniós források hazahozatala, a bizalom helyreállítása és a gazdasági konszolidáció áll. Szó esik az euró bevezetésének stratégiai előnyeiről és a politikai izoláció végének gazdasági hatásairól. 

00:00-01:10 – Bevezetés és uniós források: Magyar Péter brüsszeli tárgyalásai és a jogállamisági feltételek teljesítése a pénzek hazahozataláért. 

01:11-02:02 – Gazdasági ösztönzők: Hogyan segíti a beáramló tőke a beruházásokat, a munkahelyteremtést és a devizatartalékok növekedését. 

02:03-03:33 – Lélektani fordulat: A bizalom visszatérése és a parlagon heverő belső megtakarítások (vállalati és lakossági) aktiválódása. 

03:34-04:29 – Hétköznapi hatások: Az infrastruktúra, a közlekedés és az egészségügy várható fejlődése az emberek szemszögéből. 

04:30-05:37 – Irracionális szembenállás vége: Az Orbán-rendszer EU-ellenes politikájának kudarca és az együttműködés új korszaka. 

05:38-07:52 – A "hazárdjáték" bukása: Nagy Márton gazdaságpolitikájának kritikája és az ázsiai forrásokra építő stratégia kudarca. 

07:53-09:23 – Az autoriter vezetés természete: Miért képtelen a jelenlegi vezetés beismerni a hibáit az összeomló "kártyavár" ellenére. 

09:24-11:31 – Kuruc-labanc logika: Orbán Viktor sajátos felfogása a nemzeti érdekekről és az uniós pénzekről mint "árulásról". 

11:32-12:43 – A Fidesz-elit szétesése: Az "első vonal" diszkreditálódása és a politikai hadsereg meggyengülése. 

12:44-15:50 – Az euró biztonsága: Surányi György álláspontja és az euróövezet nyújtotta stratégiai védelem a forintingadozások ellen. 

15:51-18:31 – Európai vízió: Az euró mint a szorosabb politikai és fiskális unió deklarációja. 

18:32-21:34 – Válságok és megerősödés: Az Európai Unió jövője, a nemzeti hatáskörök és a szupranacionális szint egyensúlya. 

21:35-24:45 – A forint árfolyama és jövőkép: A 350-es szint fenntarthatósága, az exportőrök védelme és optimista gazdasági előrejelzés.

GÁBOR GYÖRGY: A KERESZTÉNYSÉGBŐL ELLENZÉKBEN SEM LEHET DÍSZMAGYARBA ÖLTÖZTETETT SÉRTETTSÉGET CSINÁLNI

FACEBOOK
Szerző: GÁBOR GYÖRGY
2026.06.27.


A KDNP egyik újabb, alkalmi egyházatyja (helyesebben: egyházanyja) rosszallotta, hogy „Szent László napjára sikerült a Pride-ot összeszervezni”. A mondat kis teológiai vitrint nyit: benne Szent László, a kereszténység és a liturgikus naptár, mind gondosan félreértve. Ritka teljesítmény ilyen kevés szóval ilyen sok tudatlanságot ünnepélyessé stilizálni.

Alighanem azt képzeli, hogy Szent László napja valamiféle szakrális közterületfoglalás. Június 27-én az utcákon láthatólag csak azok mozoghatnának, akik kellő áhítattal hordozzák a nemzeti-keresztény rosszallás arckifejezését. A szent király ünnepe így pillanatok alatt liturgikus sorompóvá változik: az egyik oldalon állnak a „mieink”, a másikon mindazok, akiket a kereszténydemokrata képzelet szeretne időlegesen eltüntetni a városképből.

Csakhogy Szent László napja ehhez különösen rosszul megválasztott hivatkozás. Sőt: ha már így alakult, szinte zavarba ejtően pontos nap a Pride számára.

A katolikus liturgia szerint az aznapi olvasmány a Bölcsesség könyvéből való: Bölcs 10,10–14. A szöveg arról beszél, hogy a bölcsesség nem hagyja el az igazat, amikor menekülnie kell; megmutatja neki Isten országát; vele marad a börtönben; nem hagyja el bilincseiben; végül oltalmat nyújt neki zsarnok elnyomóival szemben, leleplezi gyalázóit, és örök hírnevet ad neki.

Ritkán kínál a liturgia ilyen udvariasan előre megírt kommentárt a politikai ostobasághoz.
Mert miről szól ez az olvasmány? Arról, hogy az igaz ember nem akkor válik igazzá, amikor kényelmes, többségi és ünnepi beszédekbe illeszthető. Az igaz ember gyakran üldözött, megalázott, bilincsbe zárt, gyalázott ember. A Bölcsesség ahhoz szegődik, akit gyaláznak. A szöveg logikája annyira világos, hogy még egy kereszténydemokrata képviselő is megérthetné, ha egyszer nem politikai használati tárgyként lapozná fel a kereszténységet.

A Bölcsesség könyve ráadásul görögül maradt fenn; a zsidó hellenisztikus irodalom egyik nagy műve. Már ez is kínos azok számára, akik a „keresztény Európát” zárt, tiszta, homogén, nemzeti széfként képzelik el. Vagyis a liturgikus gyakorlat Szent László napján egy görög nyelvű zsidó bölcsességi könyvet olvastat fel. Ennél szebb kulturális pofon ritkán érkezik ilyen elegáns csomagolásban. A képviselő pedig ott áll e pompás hagyomány előtt, és mindebből annyit ért meg, hogy „jaj, a Pride pont aznap van”.

Íme a szellemi alultápláltság ünnepi miseruhában.

De a katolikus liturgia evangéliuma sem segít rajta. Szent László ünnepén Máté 22,34–40 kerül elő: Jézust a főparancsról kérdezik. Ő a Smá parancsát idézi: „Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes értelmedből.” Majd hozzáteszi a Leviticus mondatát: „Szeresd felebarátodat, mint önmagadat.” Héberül: ve’ahavta le-re‘akha kamokha - וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ.

Érdemes volna ezt lassan elolvasni. Különösen a re‘akha szót: felebarátod, társad, a melletted álló ember. Nem párttársad. Nem eszmetársad. Nem az, aki tetszik neked. A felebarát éppen attól kellemetlen teológiai kategória, hogy nem a mi ízlésünk szerint jelenik meg. Ott áll mellettünk, és a parancs nem enged válogatni.

A héber mondat még egy apró kellemetlenséget is tartogat az alkalmi egyházanya számára. A kamokha - „mint önmagadat” - azt jelenti: ugyanazzal az ontológiai komolysággal kell tekintened a másikra, amellyel önmagadra tekintesz. Amit magadnak követelsz - nevedet, testedet, arcodat, szerelmedet, jelenlétedet, becsületedet -, abból nem csinálhatsz mások számára kegyosztást. A felebaráti szeretet afféle hermeneutikai kés: elvágja azt a kereszténynek álcázott beszédet, amely az embert előbb erkölcsi vizsgára küldi, és csak utána hajlandó észrevenni benne a felebarátot.

Itt kapcsolódik a Pride a nap keresztény értelméhez. A Pride annak nyilvános kimondása, hogy vannak emberek, akiket hosszú időn át szégyenbe, hallgatásba, bujkálásba, megalázó magyarázkodásba kényszerítettek. A felvonulás láthatóságot ad azoknak, akiktől a társadalom sokáig azt kérte: legyenek, de csendben; éljenek, de félárnyékban; szeressenek, de lehetőleg úgy, hogy a rendes emberek ne lássák.

A főparancs fényében ez az igazi próba: kiderül, ki érti a felebarátot, és ki használja a szót a maga politikai képére és hasonlatosságára. Kiderül, ki olvasta el az evangéliumot, és ki csak idézőjelbe tette. Kiderül, hogy a kereszténydemokrácia egyes képviselői ellenzékben sem jutottak közelebb a kereszténységhez: a hatalom elveszett, a téves és tudatlan teológia megmaradt.

Szent László alakja sem állítható be a rosszallás mellé. A hagyomány országépítő, védelmező, igazságtevő királyként őrizte meg. A legismertebb legendaciklusban üldözőbe veszi a lányt elhurcoló kun harcost, és kiszabadítja a foglyot. A kép középpontjában az áll, hogy az erő a kiszolgáltatott mellé áll. A szent király nem a megalázás patrónusa, hanem a védelem alakja.

Ezért különösen nevetséges Szent László nevében olyan emberek ellen fintorogni, akik emberi méltóságuk láthatóságát kérik. Aki ezen a napon a Pride ellen tiltakozik Szent Lászlóra hivatkozva, az a szent király örökségének karikatúráját gyártja le: egy Lászlót, aki nem szabadít, hanem rosszall, fejét rázva méreget, s a gyalázott helyett a gyalázkodó kedélyállapotát óvja.

A katolikus tanítás hivatalos szövege is többet tud emberségből, mint ez a politikai póz. A Katekizmus 2358. pontja világosan mondja: a homoszexuális személyeket tisztelettel, együttérzéssel és tapintattal kell fogadni; az igazságtalan megkülönböztetés minden jelét kerülni kell. Lehet valaki katolikus tanítás szerint vitában a házasság teológiai meghatározásáról; ebből még nem következik joga a megalázáshoz, a láthatóság elvitatásához, az emberi méltóság politikai gúnyolásához. A Fiducia supplicans, a Hittani Dikasztérium 2023. december 18-án közzétett, Ferenc pápa által jóváhagyott nyilatkozata még tovább is megy a pasztorális gesztusok irányába: lehetővé teszi az azonos nemű párok spontán, nem rituális, a házassággal össze nem téveszthető megáldását.

Vagyis még Róma is árnyaltabban beszél, mint a magyar kereszténydemokrata rosszallás. Ez azért nem csekélység. Amikor egy magyar politikusnak sikerül a Vatikánnál is merevebbnek, a Katekizmusnál is kevésbé tapintatosnak, az evangéliumnál is kevésbé felebarátinak lennie, ott a valláspolitikát a kereszténynek nevezett modortalanság váltotta fel.

És ha már bibliai érzékenység: a Szentírás a férfiak közötti szeretet nyelvét sem kezeli olyan riadtan, ahogy azt a mai erkölcsi pánikipar szeretné. Dávid és Jonatán történetében azt olvassuk, hogy Jonatán lelke összeforrt Dávid lelkével, és úgy szerette őt, mint önmagát. Dávid siratóénekében pedig Jonatán szeretete „csodálatosabb” számára az asszonyok szerelménél. Ebből nem kell olcsó anakronizmussal modern identitásregényt gyártani. Annyi azonban biztos: a Biblia nyelve sokkal gazdagabban, bátrabban és szégyenkezés nélkül beszél az azonos neműek közötti mély szeretetről, mint ahogy azt a mai magyar kereszténydemokrata beszűkültség elviselni képes.

A baj tehát nem az, hogy Pride van Szent László napján. A baj az, hogy valaki Szent László napján sem érti Szent Lászlót. Nem érti a Bölcsesség könyvét. Nem érti Máté evangéliumát. Nem érti a héber re‘a súlyát. Nem érti, hogy a felebarát nem akkor kezdődik, amikor a politikai ízlés jóváhagyja. És nem érti, hogy a kereszténységből ellenzékben sem lehet díszmagyarba öltöztetett sértettséget csinálni.

Szent László napján Pride-ot tartani ezért nem vallási botrány. Sokkal inkább váratlanul pontos hermeneutikai esemény. A nap olvasmánya az üldözött igazról beszél. Az evangélium a felebarát szeretetéről. A szent király hagyománya a kiszolgáltatott védelméről. A Pride pedig azok jelenlétéről, akik nem kérnek többet annál, mint amit a főparancs eleve megkövetel: emberként látni őket.

Aki ezen megbotránkozik, az nem a kereszténységet védi, csupán elárulja, milyen régen nem találkozott vele. Ha egyáltalán valaha is találkozott volna…

MIÉRT KÉRI KAPITÁNY ISTVÁN, HOGY NE LÉGKONDIZZUNK A KORA ESTI ÓRÁKBAN?

TELEX
Szerző: BRÜCKNER GERGELY
2026.06.26.


Aki teheti, este 6 és 9 óra között kapcsolja le a légkondicionálót, és ne ilyenkor töltse elektromos eszközeit, autóját, így csökkenthető az áramfogyasztás – javasolta Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter.

Gyorsan szögezzük le: ez egy gazdaságilag nagyon hasznos tanács, sokat segít az országnak, ha betartjuk, de azért ne dramatizáljuk túl a bejelentést, ne gondoljuk, hogy áramellátási vészhelyzet lenne Magyarországon. Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogyan működik az árampiaci kiegyensúlyozás, és mi értelme van annak, amit a miniszter javasolt.

Az árampiac működése

Az árampiac legfontosabb alapvetése, hogy a hazai villamosenergia-rendszerben minden másodpercben azonosnak kell lennie a kínálatnak és a keresletnek: annyi áramot fogyaszthatunk el, amennyi áramot be tudunk táplálni a hazai termelés és az import révén abba a rendszerbe, amit a Mavir (a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító) Zrt. üzemeltet és tart egyensúlyban.

Miért más ez, mint más energiapiacok? Természetesen az üzemanyagpiacon sem tudunk több anyagot elfogyasztani, mint amennyink van, de ott léteznek az azonnali fogyasztást kiegyenlítő lehetőségek, így a benzinkutak, a céges vagy stratégiai terméktárolók, amelyekkel lehet egyensúlyozni.

A földgázból is egyensúlyban lesz a nap végén a kereslet és a kínálat, de vannak gáztárolóink, ezek segítenek a folyamatos belföldi termelés és az import mellett a kínálatot hozzáigazítani a kereslethez...

PARÁSZKA BORÓKA: NEM A COSA NOSTRA EZ, HANEM HUNGARIKUM

HVG
Szerző: PARÁSZKA BORÓKA
2026.06.27.


Ahogy nagyon sajátos magyar szervezett bűnözés épült ki az Európai Unión belül az Európai Unió forrásainak megszerzésére, eltulajdonítására, úgy nagyon sajátos magyar virtusra, társadalmi önismeretre, munkára van szükség ennek felszámolásához. De a jogot jogszegéssel nem lehet helyreállítani. Nem, nem, soha.


Jó érzékkel ráhangolta közönségét a magyar miniszterelnök az olasz maffiatörténetek világára, amikor a szervezett bűnözés ellen küzdő szicíliai Giovanni Falcone és Paolo Borsellino tragikus történetével vezette fel a korrupcióellenes intézkedéscsomagot és a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozását a parlamentben. A rendszerváltás alapélménye volt a Polip televíziós sorozat, és rémálmában sem gondolt arra az ország – elsíbolt magyar privatizáció ide vagy oda –, hogy saját jövőjét nézi epizódról epizódra.

Az első, az 1989-es rendszerváltás alapélménye, reménye az volt, hogy épp kifelé lábalunk a jogellenesen működő rezsimből, épp túl vagyunk a saját újabb, és immár sikeres szabadságharcunkon, és nincs más dolgunk, mint feldolgozni, megérteni a közelmúltunkat. Azzal a megnyugvással indultunk neki a társadalmi béke megteremtésének, hogy immár senkinek sem kell belenyomorodnia, belehalnia a visszaélésekbe.

"Fogpiszkáló sem lett belőle".

Eltelt három évtized, s most a magyar miniszterelnök a bennünk mélyen eltemetett Falcone és Borsellino feltámasztására vállalkozott: az 1989-es rendszerváltás után 2010-től újra kiépült a jogtalanságok és jogfosztások rezsimje. Mit kezdünk ezzel, és hogyan számolunk el vele? Itt az ideje, hogy újra megpróbáljuk, és ez alkalommal tényleg eljussunk a jóvátételig, hogy alapja legyen az új jogbiztonságnak.

"Azt a feladatot, amire 1989-ben fél szívvel vállalkozott a magyar társadalom, amire csak a polgárok egy része érezte képesnek magát, azt most már tényleg el kell végeznie".

Mára elviselhetetlenül sok lett a sérelem, kezelhetetlenül sok az indulat, és elfogyott minden kifogás. Jó érzékkel figyelmeztet erre Magyar Péter. Egyvalamiben azonban téved.

Ami Magyarországon kiépült, az nem a Camorra és nem a Cosa Nostra. Nem a XIX. és XX. századi olasz társadalom világa, hanem a nagyon is XXI. századi Magyarországé. Ez, amitől mindannyian szenvedünk, valódi – istenem, bocsásd meg – hungarikum.

Rekordsebesség alatt, az Európai Unió szívében, alkotmányozó eszközökkel választott törvényhozók ejtették foglyul a magyar államot a teljes társadalom szeme láttára, hosszú időn át, demokratikusnak látszó többségi támogatással, állami intézmények, hatóságok leuralásával és bevonásával. Milliónyi passzív állampolgár szemtanúval az állam foglyul ejtéséből így vagy úgy részesedőkkel.

"Bűnösök közt cinkos mindenki".

Ez a nagyon magyar szervezett bűnözési forma a mi közös történetünk a társadalmi rétegek, a hatalmi hierarchia minden szintjén. Ezért lesz a szembenézés, az elszámoltatás végtelenül fájdalmas, öncsonkító. Ahogy nagyon sajátos magyar szervezett bűnözés épült ki az Európai Unión belül az Európai Unió forrásainak megszerzésére, eltulajdonítására, úgy nagyon sajátos magyar virtusra, társadalmi önismeretre, munkára van szükség ennek felszámolásához...

A GLOBALIZÁCIÓ SOKKJA SEMMI LESZ AHHOZ KÉPEST, HA AZ ÓRIÁSVÁLLALATOKRA HAGYJUK, MIT KEZDENEK AZ ÚJ TECHNOLÓGIÁKKAL

TELEX
Szerző: CSURGÓ DÉNES
2026.06.27.


Dani Rodrik török–amerikai közgazdász, a Harvard Kennedy School professzora a nemzetközi politikai gazdaságtan egyik legelismertebb kutatója, aki 2000-ben egy ábrán megjósolta azt, hogy milyen politikai és gazdasági problémákhoz vezet majd az egyre felgyorsuló globalizáció, 25 évvel később pedig arról írt könyvet, milyen gazdasági változásokkal lehet csökkenteni a globális szegénységet, megerősíteni a középosztályt és elkerülni a klímaváltozást.

A professzor nemrég Budapesten járt, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara konferenciáján arról beszéljen, mi kell egy olyan gazdasághoz, ami jó munkahelyeket képes teremteni minél több embernek. A konferencia előtt volt szerencsénk interjút készíteni vele. Arról kérdeztük, miért nem bízik már abban, hogy az ipar képes felemelni országokat, véget ért-e a globalizáció, és mit tanácsolna Magyar Péternek, ha összefutnának Budapesten.

Mint a nemzetközi gazdaság és a globalizáció kutatója, mit gondol arról, milyen helyzetben van a globális gazdaság 2026-ban? Tényleg a globalizáció végét látjuk, ahogy ezt sokan mondják?

Úgy látom, egy átmeneti helyzetben vagyunk. Magunk mögött hagytuk azt az időszakot, amit én az írásaimban a hiperglobalizáció korszakának neveztem, amikor az országok a nemzetközi gazdasági szempontokat helyezik előtérbe, amikor a globalizációtól nemcsak gazdasági előnyöket vártunk, de azt is, hogy Kínában demokrácia lesz és a nemzetközi harmónia időszaka köszönt be. Az eredmények ennél sokkal vegyesebbek lettek, a hiperglobalizációnak sok nyertese volt, de sok munkást, sok régiót nehéz helyzetbe hozott. Ez az érintett országokban súlyos társadalmi és politikai feszültségeket okozott és vissza is ütött a növekvő populizmus és autoriter tendenciák formájában.

Kína mindeközben a várakozások ellenére sosem vált olyanná, mint a Nyugat, sőt, ahelyett, hogy egyre demokratikusabbá vált volna, a rezsim egyre keményedett, egyre elnyomóbbá vált. Eközben pedig olyan politikákkal támogatta az exportszektorát, amelyek ellentmondtak azoknak a lépéseknek, amelyeket a nyugati országok hirdettek és próbáltak elterjeszteni más országokban. Kína a globalizáción keresztül hatalmasat nőtt és több százmillió embert emelt ki a szegénységből, de egy teljesen más gazdasági és politikai rendszert épített ki, mint a Nyugat, ezért egyre inkább geopolitikai fenyegetésként tekintenek rá.

Az, hogy most merre tartunk, még nem teljesen világos, egy átmeneti helyzetben vagyunk. Nem hiszem, hogy a trumpizmusnak van jövője az Egyesült Államokban, de azt sem hiszem, hogy vissza lehet térni teljesen egy Trump előtti állapothoz. Európa még keresi a saját útját, és kérdés, hogy a világ hogyan tud kiegyezni Kínával. Ahogy az is, Kína hogyan tudja visszafogni a saját ambícióit, hogy kevésbé legyen fenyegető a világ többi része számára. És az is kérdés, hogy milyen gazdasági és geopolitikai rend alakul majd ki mindebből. El tudok képzelni egy jó és egy rossz forgatókönyvet is, hogy mi lehet a vége, de azt gondolom, hogy a trumpizmus és a Kínával folytatott intenzív rivalizálás nem a folyamat vége, ez nem egy egyensúlyi állapot, ez csak az átmenet része...

ORBÁNÉK SZAKADÉK SZÉLÉRE LÖKTÉK A NYUGDÍJASOKAT?

KLIKKTVPLUSZ ÉS KLIKKTV
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2026.06.25.



Karácsony Mihály, az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke elemzi a magyar nyugdíjasok helyzetét, az elszegényedés okait és a szükséges reformokat.

00:00 - Bevezetés és az elmúlt 16 év mérlege 
00:40 - Hogyan működik az Országos Nyugdíjas Parlament? 
01:28 - Sikertelen egyeztetések a kormányzati szereplőkkel 
04:08 - A nyugdíjas igazolvány és egyéb elmaradt ígéretek 
06:23 - Javaslat: Az SZJA 1%-ának felajánlása a szülőknek 
08:29 - Az ÁSZ jelentése: Hogyan szakadtak le a nyugdíjak a bérektől? 
11:24 - Miért költ Magyarország az uniós átlag alatt nyugdíjakra? 
13:40 - Vélemény a Tiszapárt 20 000 férőhelyes idősotthon-ígéretéről 
15:35 - A differenciált emelés és a Szép-kártya lehetősége 
18:15 - A magánnyugdíjpénztári vagyon államosításának hatásai 
20:41 - Tévhitek a nyugdíjrendszer fenntarthatóságáról 
24:20 - Készülődés a novemberi Nyugdíjas Parlamentre 
27:10 - Az idősügy komplexitása és a jövőbeli várakozások

ÉLŐ: A FŐPOLGÁRMESTER ÉS AZ EGYENLŐSÉGÉRT FELELŐS UNIÓS BIZTOS TALÁLKOZÓJA

KONTROLL
Szerző: KONTROLL
2026.06.27.



Másodszor utazott Budapestre csütörtökön Hadja Lahbib, az egyenlőségért, a felkészültségért és a válságkezelésért felelős uniós biztos, hogy az új magyar kormány és parlament tagjaival, valamint a civil társadalommal egyeztessen az egyenlőségi politikákról, különösen a fogyatékkal élők jogairól, az LMBTIQ+ közösségről, a romák befogadásáról és a nemek közötti egyenlőségről.

Szombaton találkozik Karácsony Gergely budapesti főpolgármesterrel, akivel a tervek szerint megvitatják a városok szerepét az egyenlőségben, különös tekintettel az Európa Befogadás és Sokszínűség Fővárosa díjra, valamint arra, hogyan tehetőek a városokat befogadóbbá mindenki számára, beleértve az LMBTIQ+ embereket, a romákat és a fogyatékkal élőket.

Látogatása során Hadja Lahbib részt vesz a 2026-os Budapest Pride felvonuláson is, amelyet szombaton tartanak.

ROBBANT A BOMBA: ORBÁN VIKTOR A VÁDLOTTAK PADJÁRA KERÜLHET?

KLIKKTV
Műsorvezető: BALOGH JUDIT
2026.06.27.



Robbant a bomba: Orbán Viktor a vádlottak padjára kerülhet?

KÉRI LÁSZLÓ: MAGYAR PÉTER OLYAT CSINÁL A PARLAMENTBEN, AMIRE 25 ÉVE NEM VOLT PÉLDA

INDEX / KONKRÉTAN
Műsorvezető: RÓNAI EGON
2026.06.26.



Nem fenntartható hosszú távon, hogy egy miniszterelnök mindenre azonnal reagáljon, miközben az új hatalom előtt olyan alkotmányos és politikai dilemmák tornyosulnak, amelyekre a rendszerváltás óta alig volt példa – erről is beszélt Kéri László politológus a Konkrétan Rónai Egonnal című műsorban. A szakértő szerint ugyanakkor Magyar Péter már most alapjaiban alakította át a parlamenti nyilvánosságot, miközben a korábbi rendszer öröksége még hosszú évekig meghatározhatja a közéletet.

" A PARANCS TELJESÍTÉSE NEM ADHAT FELMENTÉST" - LENGYEL LÁSZLÓ (BÁNÓ ÉS BOLGÁR 2026.06.24.)

TV13 / BÁNÓ ÉS BOLGÁR
Műsorvezetők: BÁNÓ ANDRÁS, BOLGÁR GYÖRGY
2026.06.24.



Lengyel László: "A parancs teljesítése nem adhat felmentést". Beszélgetés Lengyel Lászlóval.

KIRÚGTÁK KOVÁCS ZOLTÁNT A NIMRÓD VADÁSZÚJSÁGTÓL, LETARTÓZTATTÁK BÚS BALÁZST

ÁTLÁTSZÓ / HETI LAPSZEMLE
Szerző: ERDÉLYI KATALIN
2026.06.26.


Telex: Kirúgták Kovács Zoltánt a Nimród Vadászújságtól, a volt főszerkesztő ezt nem fogadta igazán jól


Az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöksége arról döntött, hogy június 23-i hatállyal felmenti dr. Kovács Zoltánt a Nimród Vadászújság főszerkesztői feladatainak ellátása alól – olvasható az Országos Magyar Vadászkamara oldalán megjelent közleményben. A kamara és a védegylet közös, rendkívüli elnökségi ülésen döntött a Nimród jövőjéről, többek között arról, hogy az Orbán-kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkára helyett más vezesse tovább az újságot. Kovács Zoltán nem reagált igazán jól a hírre: a Nimród Facebook-oldalán jelentek meg gondolatai, köztük egy Fekete István-idézet, miszerint „Nem csoda, hogy annyi baj van a világon, mert az emberek gonoszságánál csak az ostobaságuk nagyobb”.

444: Felfüggesztik a Semcorp debreceni gyárának működését a határérték feletti szennyezés miatt

A környezetvédelmi hatóság felfüggeszti a debreceni Semcorp Hungary Kft. tevékenységét, miután a gyár környezetében vett vízminták több fém és félfém esetében is határérték feletti szennyezettséget mutattak ki – közölte szerda délután a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal. A hatóság szerint a vállalat által üzemeltetett monitoring kutakból, a csapadékvíz-elvezető rendszerből és a csapadékvíz-tározóból vett mintákban többek között alumíniumot, báriumot, cinket, kadmiumot, kobaltot, krómot, lítiumot, mangánt, nikkelt, ólmot, rezet, vasat és arzént is a határértéknél magasabb koncentrációban mutattak ki.

Népszava: Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét a gyanús számlák ügyében

Szerda reggel rendőrök állították elő Fonyód korábbi fideszes polgármesterét, Hidvégi Józsefet, illetve a fiát – értesült a lap helyi forrásokból. Információikat a somogyi főügyészség is megerősítette. Mint a megkeresésre írták, a két férfit gyanúsítottként hallgatták ki, majd az expolgármestert 72 órára őrizetbe vették. Az idő rövidsége miatt az ügyészség később dönt, indítványozza-e Hidvégi József letartóztatását. A fiát elengedték. Hidvégi József utolsó ciklusában körülbelül 150-300 millió forintnyi önkormányzati kifizetés lehetett aggályos. A múlt héten 30 napra letartóztatásba helyezte a kaposvári bíróság a Fonyódi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Nonprofit Közhasznú Kft. (FVFVÜ) ügyvezetőnőjét és egyik rokonát a somogyi főügyészség indítványa alapján.

Hvg: Mind a hat, az NKA-ügyben őrizetbe vett tisztviselő letartóztatását elrendelte a bíróság

A Kecskeméti Törvényszék tájékoztatása szerint a letartóztatott hat személyt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsítják. Mint írták, a bíróság a gyanúsítottak letartóztatását a jelenlétük biztosítása, a bizonyítás megnehezítésének vagy megakadályozásának, valamint a bűnismétlésnek a veszélye miatt rendelte el. A végzések nem véglegesek, mivel a gyanúsítottak és a védők fellebbezést jelentettek be, amit a Kecskeméti Törvényszék bírál el – áll a közleményben. A kecsup.hu helyszíni beszámolója szerint 30 napra letartóztatták Bús Balázst, az NKA korábbi alelnökét, Ughy Attila volt fideszes országgyűlési képviselőt, a 17 milliárd forint kiosztásáról döntő Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának korábbi elnökét, Krucsainé Herter Anikót, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) májusban felfüggesztett főigazgatóját, valamint az NKTK kabinetvezetőjét és az ideiglenes kollégium két, az egykori Kulturális és Innovációs Minisztérium által delegált tagját.

Media1: Rendkívüli közleményt adott ki a fideszes médiaholding a Magyar Nemzet és 12 megyei napilap hetilappá alakításáról

A Mediaworks Hungary Zrt. a lapnak eljuttatott közleményben bejelentette, hogy 2026. augusztus 1-jétől megújul a Magyar Nemzet és több vármegyei napilap is, melyek a következők: Békés Megyei Hírlap, Délmagyarország, Észak-Magyarország, Fejér Megyei Hírlap, Hajdú-bihari Napló, Kelet-Magyarország, Napló, Petőfi Népe, Somogy Megyei Hírlap, Tolnai Népújság, Új Dunántúli Napló, Új Néplap. Ezek a lapok a jövőben hetilapként jelennek meg, és szombatonként jutnak el az előfizetőkhöz. A kiadó minden előfizetőjét levélben is tájékoztatja a fejleményről. Közleményükben azt írják, a megújulás célja nem kevesebb, hanem több érték biztosítása az olvasóknak.

TISZTAVATÁS A NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEMEN

MAGYAR PÉTER HIVATALOS
Szerző: MAGYAR PÉTER HIVATALOS
2026.06.27.



Tisztavatás.


HOL A VÖRÖS VONAL MAGYAR PÉTER RENDSZERVÁLTÁSÁBAN? | 24.HU

HÁROMHARMAD
Műsorvezető: NAGY JÓZSEF
2026.06.26.



A miniszterelnök meghirdette a Tisztítótűz-műveletet. Meddig érvényes az az érv, hogy „erre kértünk felhatalmazást”? Amíg nem épülnek vissza a „fékek és egyensúlyok", hol a „vörös vonal” Magyar Péter rendszerváltásában? Ezzel kezd ma Papp Atilla, Pető Péter, valamint Nagy József. Aztán a Fidesz-média összeomlása kerül terítékre.

00:00:00 Visszaszámláló 
00:03:55 Adáskezdés 
00:04:45 Tisztítótűz: határátlépés? 
00:13:56 Hol fog megállni, mi állítja meg? 
00:18:00 Igazságtétel vagy jogbiztonság 
00:28:28 A Fidesz keretezési problémái 
00:34:05 12 évben maximalizált mandátum 
00:47:12 Zsugorodó Fidesz-sajtó 
01:01:40 Rózsaszín farok

Cikkajánlók:

Pető Péter a Sulyok-eltávolítás demokráciaelméleti problémájáról: https://24.hu/belfold/2026/06/25/suly...

Pesty László-interjú: https://24.hu/belfold/2026/06/26/pest...


„MÉG PRÓBÁLUNK KAPASZKODNI A MEGSZOKOTT ÉLMÉNYEKBE” – DRÓNNAL AZ ELTŰNŐ VELENCEI-TÓ FÖLÖTT

444.HU
Szerző: HORVÁTH BENCE
2026.06.26.



Az elmúlt napokban sokat lehetett olvasni arról, hogy történelmi mélyponton van a Velencei-tó vízszintje, több strand egész nyáron ki se nyit. De azért még mindig akadnak, akik ugyanúgy elmennek a tóhoz, ahogy a megelőző években mindig, hogy aztán ott érje őket a sokk. Közéjük tartozik Pápai Gergő is, akik évek óta készíti drónfelvételekre alapuló zenés filmjeit a minket körülölelő táj átalakulásáról.

Legújabb videója az Eltűnő strand címet kapta, aligha kell magyarázni, miért. Innentől át is adjuk neki a szót: „Tegnap a középső, 6 éves gyermekemmel strandoltam Velencén. Egyszerre volt lenyűgöző és letaglózó a látvány: a haldokló tó mellett még egy-két kitartóbb büfés nyitva volt, a kikapcsolódni vágyók pedig még ebben az állapotban is megpróbálták élvezni a strandolást és a vizet, ahogyan mi is.

Az első 30–50 méteren a bokáig érő víz akár 30–35 fokosra is felhevül a hőségriadóban. A látogatók még próbálnak kapaszkodni a megszokott élményekbe, még egy vízibiciklit is sikerült megúsztatni a pár centis vízben.

Körülbelül a Covid-lezárások óta foglalkozom egy meditatív, lassú filmformátumon (slow film) keresztül a hazai tájakkal, a saját tájképünkkel, és azzal, hogy az emberi tevékenység, a mi életformánk hogyan alakítja át teljesen a környezetünket. Az aszály, a klímaváltozás, illetve a vízgazdálkodás tájformáló hatása évek óta foglalkoztat, a sorozatomban korábban is dolgoztam már fel kiszáradó, eltűnő tavakat.

Ilyen korábbi munkáim a Sivatag, ahol élni fogunk, illetve A sivatag, ahol élünk című filmek.

A mostani, Eltűnő strand című videóm az első olyan anyag, amiben hangsúlyosan megjelenik maga az ember. Ráadásul a strandoló, pihenni vágyó ember, aki egy kiszáradó, a megsemmisülés peremén imbolygó tóparton próbálja meg jól érezni magát – pontosan úgy, ahogyan azt a korábbi években megszokta.”

ÚJ KORSZAK JÖN AZ EGYHÁZAK ÉS AZ ÚJ KORMÁNY KAPCSOLATÁBAN? | MÁSRÉSZRŐL

KLUBRÁDIÓ / MÁSRÉSZRŐL
Műsorvezető: RÓZSA PÉTER
2026.06.26.



A Másrészről 2026 június 25-i adásában Rózsa Péter vendégei Gégény István katolikus teológus, a Szemlélek Alapítvány elnöke, Gábor György vallásfilozófus és Zalatnay István református lelkész, teológus, filozófus, egyetemi docens voltak.


AZ ORBÁN-RENDSZER A LELKEK MEGRONTÁSÁRA MENT RÁ, DE KUDARCOT VALLOTTAK

TELEX.HU / VIDEÓ
Szerző: TELEX
2026.06.26.



Éveket töltött az Orbán-kormány azzal, hogy Brüsszel, Soros György és a migránsok mintájára az LMBTQ-közösségből is ellenségképet gyúrjon. A próbálkozás nemhogy nem sikerült: a Telexnek nyilatkozó kutatók szerint a homofób retorika és a melegellenes intézkedések sora a fiatalok elvesztéséhez és a Fidesz-KDNP katasztrófális választási vereségéhez is hozzájárult, a Medián kutatása alapján pedig az emberek több mint kétharmada támogatja, hogy az azonos nemű párok összeházasodhassanak és gyereket fogadhassanak örökbe. Az új kormánypárt egyelőre a gesztusokon túl hallgat arról, hogy meglépik-e a törvények eltörlését, vagy továbblépnek az egyenjogúság felé.

Szabó Andrea szociológussal, Hunyadi Bulcsú radikalizmuskutatóval, a Political Capital szakmai vezetőjével, és Dombos Tamással, a Háttér Társaság ügyvivőjével jártunk utána, hogyan nőhetett ekkora mértékben az elfogadás, miért nem tudta a Fidesz az LMBTQ-közösség ellen fordítani az országot, és mik az esélyei annak, hogy a Tisza-kormány az azonos nemű pároknak is engedélyezze a házasságot és az örökbefogadást.

MEGSZÓLAL AZ ÜGYVÉD, AKI SZERINT ORBÁN VIKTORT ŐRIZETBE KELL VENNI ÉS GYANÚSÍTOTTKÉNT KIHALLGATNI

ATV MAGYARORSZÁG
Műsorvezető: RÓNAI EGON
2026.06.26.



Döntéshozóként nevezi meg Orbán Viktort az aranykonvoj-ügyben egy állítólagos ügyészségi dokumentum. A hírre hivatkozva az ukrán pénzszállítók védője indítványozta többek között Orbán Viktor, a volt miniszterelnök gyanúsítását és őrizetbe vételét.

LÁNGOL OROSZORSZÁG, MÁR EGY MOSZKVAI SEM KÉPZELHETI AZT, HOGY AZ UKRAJNA ELLENI HÁBORÚ NEM LÉTEZIK

444.HU / VIDEÓ
Műsorvezető: TAKÁCS LILI
2026.06.25.



Idén sincs nyári uborkaszezon a világpolitikában: lángol Oroszország, az ukránok komolyan összefeszültek a lengyelekkel, folynak a tárgyalások az iráni háború végéről, miután Donald Trump véleményes győzelmet hirdetett, hadügyminisztere pedig megint a saját szövetségeseiket nyomasztja. Mindeközben hazai szempontból fontos fejlemény, hogy már nem a magyar kormány az oroszok trójai falova az EU-ban.

Kisebb kihagyás után a megszokott társaságban, Takácsy Dorka Oroszország-szakértővel és Takács Márk katonai szakértővel beszélgetünk.

00:35: Lángol Moszkva, lángol Szentpétervár, lángolnak az orosz olajfinomítók. 
07:25: Így áll össze az egyre pusztítóbb ukrán légi hadjárat Oroszország ellen. 
11:09: Lángol a Krím is. 
22:43: Választási kampány Oroszországban. 
28:27: Lengyelország vs. Ukrajna. szerepe Ukrajna katonai támogatásában. 
38:30: Magyar Péter az orosz címlapokon? 
49:03: Mit jelent 5000 amerikai katona Európában? 
54:55: Vége van az iráni háborúnak. Mit ért el egész pontosan az Egyesült Államok Iránban?

FLASZTER 412. – BILINCS, BILINCS, RÁCS, RÁCS

FLASZTER
Műsorvezető: DÉVÉNYI ISTVÁN
2026.06.26.



Brutális tempó a törvényhozásban – hétről hétre rendkívüli parlamenti ülések vannak, ezek kibeszélésével kezdtük a műsort. Szóba került itt a vagyonvisszaszerzési hivatal is. Hogyan tovább? Ez is kiderül, ahogy felmerült a „Sulyok-precedens” is: NER-módszerekkel a NER-ellen? Borul az NKA-dominó, ki tudja, hol áll meg... – erről is beszéltek vendégeink, ahogy a klímaválságról is. Akik pedig mindezeket megvitatták Dévényi István műsorvezetése mellett: Unyatyinszki György, a Kontroll és Koncz Tamás, a Magyar Hang újságírója.

ÍGY RABOLTÁK LE A BALATONT – KEMPINGEKBŐL LAKÓPARKOK, NÁDASBÓL KIKÖTŐ, KÖZSTRANDOKBÓL MAGÁNPARTOK

VÁLASZ ONLINE / VÁLASZ PODCAST
Műsorvezető: BENYÓ RITA
2026.06.26.



Az elmúlt években a Balaton körüli közvagyon és közhasználat módszeres kiszorítása zajlott, mondják a szakértők. 15 ezer parti ingatlant húztak fel, miközben nagyjából 330 milliárd forintot szórtak el úgy, hogy az nem oldotta meg a helyiek lakhatási gondjait, viszont tovább drágította és zártabbá tette a Balatont. Vasas Gábor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet igazgatója és Tarró Andrea civil aktivista szerint a tó vize ma még fürdésre alkalmas, de a part, a nádasok, a vízszintszabályozás és az ingatlanlogika már a Balaton ellenállóképességét veszélyezteti. A szakértők szerint nincs idő finomhangolásra: azonnali, drasztikus változás kell a szabályozásban és a szemléletben is, mert nem a tónak kellene tovább alkalmazkodnia a beruházói érdekekhez, hanem végre nekünk kellene alkalmazkodnunk a Balatonhoz.


Részletek a beszélgetésből:

Vasas Gábor:
„Bőven túl vagyunk azon, amit megtehettünk a Balatonnal. Amit korábban még beleférő körbeépítésnek vagy betonozásnak gondoltunk, az a klímaváltozás miatt ma már egyértelműen fenntarthatatlan és vállalhatatlan.”

„Jelenleg a Balaton vízminősége egészen kiváló. Alacsony a vízszint, de a víz fürdőzés szempontjából jó, sőt a szokásosnál akár jobb állapotban van. A baj akkor látszik igazán, ha nemcsak a vizet, hanem a Balatont mint egész rendszert nézzük.”

„Megszoktuk, hogy a Balaton adott vízszinten van, és ezt akarjuk biztosítani a társadalomnak. Csakhogy az élő rendszereknek ez egyáltalán nem jó. Itt lehet, hogy most már nekünk kellene alkalmazkodni a tóhoz, nem pedig a tavat megzabolázni.”

„A kikötő egy elzárt műbalaton: a hajók védelmére létrehozott tér, amely még inkább melegágya lehet inváziós fajoknak és olyan problémáknak, amelyek a Balaton számára nagyon komoly kockázatot jelentenek.”

„Eléggé csekély volt a figyelem a valós szakmára és a valós tudományra. A döntéshozóknak nem az utolsó pillanatban kellene megkérdezniük, hogy egy látványkotrásnak vagy beavatkozásnak volt-e értelme.”

Tarró Andrea:

„Alsóörsön, a kemping területén felépült egy 123 lakásos ingatlan, mellette pedig egy hatalmas kikötő. Ma már alig van olyan szakasz, ahol közvetlenül ki lehet jutni a partra. Szerintem ez nagyon nem jó irány.”

„Most már 15 ezer parti ingatlanról beszélnek a társadalomtudósok. Ha ezt végigszámoljuk, 330 milliárd forintot tettünk egyes vállalkozók zsebébe. Ezek nem oldották meg a lakhatási problémákat, hanem tovább gerjesztették őket.”

„Mi a balatoni vízparti szabályozást szeretnénk megállítani. Közel 130 helyrajzi számot azonosítottunk, ahol tovább csökkenhet a zöldfelület és növekedhet a beépítés. Ezt mindenképpen meg kellene állítani.”

AZ ORBÁN-REZSIM BUKÁSA - VÁLASZTÁSI FORRADALOMMAL A VÁLASZTÁSI AUTOKRÁCIA ELLEN

ÉLET ÉS IRODALOM
Szerzők: SZABÓ ANDREA, BOZÓKI ANDRÁS, SZŰCS-ZÁGONI ZOLTÁN
2026.06.26.


A 2026. április 12-i magyar országgyűlési választások forradalmi jellege nehezen tagadható. Orbán Viktor tizenhat éves uralma alatt a nemzetközi közönség aggodalommal figyelte Magyarország átalakulásának folyamatát – az ország választási autokráciává vált, kliensállammá, Putyin trójai falovává az Euró­pai Unióban, egyszersmind az egyik legszegényebb és legkorruptabb uniós tagállammá, miközben fennen hordozta a globális szélsőjobboldali-populista mozgalom lobogóját (és jócskán támogatta e mozgalmat anyagilag). Nemzetközi szinten is érezhető volt a föllélegzés, mikor megjelentek a magyar autokrata vezető megsemmisítő vereségének hírei. Ahogy érkeztek a képek a választások éjszakáját az utcán ünneplő, táncoló, éneklő, örömkönnyeket hullató tömegekről, az óvatos megkönnyebbülés eufó­riává nőtt. Minden jelentős globális hírügynökség vezető hírként számolt be az eseményekről, s nem véletlenül. Sikeres forradalmak után szokott így kinézni egy ország.

Ugyanakkor semmi törvénysértés nem történt, még csak egy ablak sem tört be, sehol nem vetettek be könnygázt, egy ökölcsapásról sem jött hír. Egyetlen percig sem volt kétséges a békés hatalomátvétel. Amikor Orbán Viktor megjelent a tévében, s kurtán, egyenesen beismerte vereségét, sőt vetélytársát, Magyar Pétert is fölhívta, sokan nagyon megdöbbentek. Hát így lehet legyőzni egy autokratát? Annyi az egész, hogy kevesebb szavazatot kap, és erre békésen átadja a hivatalát? Mi sem természetesebb, mint hogy Orbán Viktor magyar és külföldi támogatói (sokukat ő maga pénzelte) ilyen kérdésekkel hozakodtak elő, arra célozva, hogy Magyarország mégiscsak demokrácia volt. Még régi ellenfelei is meglepődve fogadták a viselkedését, már csak azért is, mert alig pár órával a vereséget elfogadó beszéd előtt a rezsim még ugyanolyan agresszívnak és fenyegetőnek tűnt, mint bármikor. Orbán nemzeti médiája újra és újra kihirdette, hogy a párt könnyű győzelmet arat, hogy az ellenzék erőszakos tiltakozásra készül az eredmények láttán, hogy ukrán provokatőrök zavargásokat terveznek a választások éjszakáján, hogy a Szerbiában egy héttel azelőtt talált bombát az ukránok csempészték oda a Török Áramlat nevű gázvezeték szabotálására, és így tovább. Majd alig pár óra múltán kártyavárként omlott össze az úgynevezett Nemzeti Együttműködés Rendszere, amely 2010 óta működött – mégpedig csakis annak hatására, hogy a szavazófülkékben a kihívó oldal kapta a többséget. A rezsim erőszakszervezetei nem tudták és – minden valószínűség szerint – nem is akarták fegyveres erővel megvédeni a rendszert. Orbánnak nem volt más racionális választása, mint a távozás...

NÉZZÜK MEG ORBÁN EGYKORI BIRODALMÁT, A KARMELITÁT BELÜLRŐL!

TOPIK - MINDIG TÉMÁBAN
Szerző: PITZ DÁNIEL
2026.06.26.



Orbán Viktor 2014-ben döntötte el, hogy beköltözik a miniszterelnöki iroda a Karmelita Kolostorba. Ebben a videóban megnézzük az épületet belülről, valamint megismerhetjük annak történetét a kezdetektől napjainkig.

TARTHATATLAN A BÉRHELYZET A FELSŐOKTATÁSBAN, 20-30 SZÁZALÉK A KÜLÖNBSÉG AZ ALAPÍTVÁNYI, ILLETVE AZ ÁLLAMI EGYETEMEK DOLGOZÓINAK A FIZETÉSE KÖZÖTT

NÉPSZAVA
Szerző: F. SZABÓ KATA
2026.06.26.


A bérkülönbségek rendezését tartják a legsürgetőbb kérdésnek a felsőoktatásban működő szakszervezetek képviselői, akik bizakodóak, mert úgy tűnik, az új kormány végre meghallgatja a véleményüket.


A rektorok és hallgatók képviselői után múlt héten felsőoktatási szakszervezeti képviselőkkel találkozott Katz Sándor felsőoktatásért felelős államtitkár, hogy megvitassák, mik a rövid-, közép- és hosszútávú fő célkitűzések az ágazat átalakításával kapcsolatban. Az egyeztetésen részt vett civil szervezetként az Oktatói Hálózat és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara képviselője is a munkáltatói oldalról. „Nem volt lekeverve egyetlen vélemény sem. Reménykeltő volt, hogy az államtitkár hangsúlyozta, szeretnék lefektetni a közvetlen véleménynyilvánítás és részvételiség alapjait a különböző oktatási stratégiák vagy éppen a felsőoktatási törvény véleményezésével kapcsolatban. Vagyis nem csak egyetemvezetők fogják tudni megjegyzéseikkel és meglátásaikkal ellátni a javaslatokat, hanem az egyetemi polgárságon belül a diákoknak és a dolgozóknak is beleszólási lehetőségük lesz. Ez elképesztő felelősséget ró innentől kezdve az egyetemi polgárokra. Nem lehet feltenni a kezüket és azt mondani, hogy kérem szépen, a fejem felett döntenek. Élniük kell azokkal a csatornákkal ‒ például a szakszervezet által nyújtott lehetőségekkel ‒ amelyekre így most ráadásul fenntartói részről is van egy nyitottság, sőt felhívás” – számolt be az egyeztetésről a Népszavának Gregor Anikó, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) ELTE-s elnöke.

„A szakszervezetek is jobban elkezdték keresni egymással a kapcsolatot, és létrejött egyfajta partnerség, ami nagyon fontos, mert a különböző helyzetben lévő, különböző fenntartású egyetemek érdekképviselői együtt tudják kialakítani a javaslataikat a felsőoktatási stratégiához” – tette hozzá Bigazzi Sára a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ) képviselője a Pécsi tudományegyetemről.

Az új kormány terveiről annyit tudni biztosan, hogy 2027. augusztus 01-én az egyetemeket fenntartó közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA) végleg befejezik a működésüket. (A felsőoktatási intézményekhez nem kapcsolódó kekvák már első körben, idén augusztus végén megszűnnek.) Az államtitkár úgy tájékoztatta az érdekképviselőket, társadalmi egyeztetés útján fogják kialakítani a stratégiát arról, mi következik a felsőoktatásban az alapítványok megszűnése után.

A szakszervezetek a legfontosabb kérdésnek a bérek rendezését tartják. Az állami fenntartású intézményekben ugyanis nem történtek meg azok a bérfejlesztések, amelyek a modellváltó egyetemeken lezajlottak, így kialakult egy szakadék a különböző egyetemeken dolgozók között.

– Átlagosan 20-30 százalékos a különbség az alapítványi, illetve az állami egyetemek dolgozóinak fizetése között, amit nagyon fontos lenne rendezni. De a támogató munkakörben dolgozók helyzetére is felhívtuk a figyelmet, hiszen ők nem másodlagos szereplők, nélkülük az egyetem ugyanúgy összeomlana, mint bármilyen jobban látható dolgozói csoport nélkül. Az ő munkakörülményeik igazságos és méltó szabályozását is meg kell oldani – emelte ki Gregor Anikó. Bérolló ugyanakkor nem csak a különböző egyetemek között alakult ki, de akár egy intézményen belül is. Ugyanis a modellváltó egyetemeken is jelen vannak a bérkülönbségek, egyes karok nyertesei, mások vesztesei voltak az alapítványosodásnak, például az alapján, hogy mely területek voltak piacképesebbek, vagy az indikátorokat meghatározó vezetők mely karok érdekeit képviselték inkább. Éppen ezért a szakszervezeteknek kiemelt prioritása az ágazati bértábla kiharcolása.

Ezen felül nagyon fontosnak tartják a rendkívül alacsony doktorandusz ösztöndíjak emelését, a havi 140-180 ezer forintos juttatás ma már a szegénységi küszöb alatt van, amiért cserébe teljes állású kutatói munkát kellene végezni. Az ELTE-n például a magyar képzésre járó doktoranduszok 90 százaléka dolgozik emellett...

BOD PÉTER ÁKOS: NINCS KIRÁLYI ÚT, ÚJ ÁLLAMMODELL KELL

G7.HU / EKONOMI
Szerző: BOD PÉTER ÁKOS
2026.06.27.


A Magyar-kormány figyelemre méltó aktivitással kezdett neki a megelőző négy választási ciklus alatt kialakult (kifejlesztett) uralmi-kormányzati rezsim kinövéseinek a lenyesegetéséhez, az EU-tagsággal nem kompatibilis szabályok, intézmények, gyakorlatok felszámolásához.

A legnagyobb figyelmet az eddig nem működő vagy túlpolitizált államhatalmi intézmények vezetőinek cseréje, az előző rezsimhez nyilvánvalóan kötődő személyek elmozdításának az ügye kapja. Ennek a szükséges feladatnak az elvégzését nagyban megkönnyíti az április 12-i választáson létrejött magabiztos Tisza-többség mind a társadalmi felhatalmazást, mind a parlamenti többséget illetően. A jog eszközeivel politikai és alkotmányos vonatkozásban egyaránt legitim módon végre lehet hajtani a politikai cezúrához és a hatékony kormányzati működéshez szükségesnek ítélt intézményi és személyi átalakításokat. Ezáltal elkerülhetők a vitatható legalitású megoldások, amely alkalmazására egyszerű parlamenti többség esetén rákényszerült volna az új kormány.

Mint sok másban, a hasonlóságok között e vonatkozásban is nagy a különbség a 36 évvel ezelőtti fejleményekhez képest. Akkor az új (hárompárti koalíciós) kormány erős ellenzékkel, nem barátságos médiaviszonyok közepette, tudatosan erősre formált alkotmányos ellensúlyok (köztársasági elnök, Alkotmánybíróság, Állami Számvevőszék) léte mellett próbált programjának nekikezdeni, de legfőképpen megküzdeni a gyorsan romló gazdasági helyzetből fakadó újabb problémákkal és a kimenő rezsimtől örökölt megoldatlan ügyekkel, mulasztásokkal, végre nem hajtott vállalásokkal. Jelenleg is bukkannak fel túlérett ügyek, a gondoltnál nehezebb államháztartási helyzetek, valamint a külső környezetben is előállnak kellemetlen fordulatok, ám a pénzügyi piacok, a meghatározó gazdasági szereplők pozitív várakozásokkal fogadták a kormányváltást. Ezt a magyar befektetési eszközök iránti kereslet, a forintárfolyam alakulása és az üzleti érdeklődés intenzitása világosan jelzi.

A jogi-intézményi korrekciók elvégzéséhez nagy tempót diktál most az élet azzal, hogy az uniós szabályoknak való gyors és egyértelmű megfelelés szükséges a Magyarország számára félretett, ám eddig elérhetetlen pénzforrásokhoz való hozzájutáshoz. A gyors törvényalkotói munkát jelenleg nem gátolják a hatalmi pozíciókban „hátrahagyottak”. A gyenge kisebbségi pozícióban levő ellenzéki pártok nem képesek érdemi ellenállást kifejteni. A közvéleményben sem erősödött fel a türelmetlen hang. Mindez szintén nagy kontraszt a korábbi rezsimváltáshoz képest...

A POLITIKUSOK VISSZATÉRÉSE AZ EGYETEMI ÁLLÁSOKBA ALAPVETŐEN TORZÍTJA AZ AKADÉMIAI RENDSZER MŰKÖDÉSÉT

NARANCS.HU
Szerző: NARANCS.HU
2026.06.26.


Pályakezdő kutatók kiállását adjuk közre, akik jelzik: ha a politikai szereplők évtizednyi kihagyás után visszatérnek egyetemi állásaikba, az súlyos, rendszerszintű problémákat okoz.


A megújulás lehetősége a tudományos szférában?

A magyar tudományos közösség a NER politikai rendszerének összeomlásával történelmi jelentőségű pillanathoz és lehetőséghez érkezett. Az elmúlt másfél évtized során a felsőoktatás és a tudományos intézményrendszer nem egyszerűen forráshiányossá vagy túlterheltté vált, hanem fokozatosan elveszítette autonómiájának, szakmai önszabályozásának és belső bizalmi struktúráinak jelentős részét is. A kutatók listázása, a CEU működésének ellehetetlenítése, a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatának többszöri átalakítása, az állami fenntartásban maradt egyetemek kivéreztetése, a párhuzamos intézményrendszer kialakítása a humán és társadalomtudományok területén, az egyre szorongatóbb alulfinanszírozottság és a tudományos pálya kiszámíthatatlansága nem pusztán adminisztratív problémákat okoztak, hanem alapvetően átalakították azt is, ahogyan a tudományos közösség önmagáról, a szakmai teljesítményről és az akadémiai érvényesülés feltételeiről gondolkodik ebben a normális működésektől alapvetően eltérő feltételrendszerben, amelyhez alkalmazkodni voltunk kénytelenek.

Éppen ezért súlyos tévedés lenne azt hinni, hogy a megújulás kizárólag intézményi-technikai kérdés, amelynek az egyetlen lépése a hatalommal való kompromisszumkeresés. Nem elegendő önmagában a KEKVA-rendszer újragondolása, a kutatóhálózat státuszának rendezése, az autonómiának és a tudomány szabadságának visszaépítése vagy a forráshiányos állapot mérséklése. A tudományos szféra valódi megújulása csak akkor történhet meg, ha ezzel párhuzamosan egy kellemetlen, de elkerülhetetlen belső szembenézés is végbemegy azzal kapcsolatban, hogyan működött maga a magyar tudományos mező az elmúlt évtizedekben, milyen informális mechanizmusok termelték újra a hierarchiákat, és milyen módon vált természetessé az, hogy a szakmai előmenetel számos esetben nem átlátható versenyhelyzetek, hanem kapcsolati hálók, személyes lojalitások és a felhalmozott informális tőke mentén szerveződik.

Addig valójában nem lehet érdemi rendszerváltás a magyar tudományban, amíg az életpályák sorsát továbbra sem elsősorban a tudományterületenként eltérő, de bizonyos mutatók mentén mérhető, jelen idejű szakmai teljesítmény, valamint az adott kutatás tudományos és társadalmi relevanciája, hanem a korábban megszerzett pozíciók, kapcsolatok és intézményi beágyazottság, valamint a kapcsolódó lojalitási struktúrák határozzák meg, amelyek egy rendkívül zárt rendszert alkotva ellehetetlenítik az előmenetelt azok számára, akik objektíven is mérhető eredményeik, teljesítményük ellenére sem tudtak intézményi státuszhoz jutni. Egy demokratikus, modern és jól működő tudományos rendszerben minimális feltétel lenne az, hogy a kutatói helyekről és oktatói pozíciókról való döntések valós szakmai elvárások mentén és bizonyos feltételek teljesítésének eredményeként szülessenek meg, ahol a kiválasztás alapja a kutatási teljesítmény, a nemzetközi beágyazottság, az oktatási kompetencia és az aktuális tudományos diskurzusokban való intenzív részvétel – nem pedig az, hogy ki milyen történeti privilégiumot őrzött meg magának a rendszer mélystruktúráiban...


''HA VALAKI AZ ISTÁLLÓBÓL A GANÉJT KEZDI KILAPÁTOLNI, AKKOR HIÁBA VESZ FEL FEHÉR KESZTYŰT..."

KLUBRÁDIÓ / REGGELI SZEMÉLY
Műsorvezető: SZÉNÁSI SÁNDOR
2026.06.26.



"Korrupciós szempontból nincsenek kis halak és nagy halak. A bűnösség erkölcsi oldala ugyanakkora, legfeljebb valaki magasabb beosztásban nagyobb kárt tud okozni" – fogalmazott a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a Reggeli gyorsban annak kapcsán, hogy az NKA-botrány kapcsán elhangzottak olyan kritikák, hogy kishalakat fogott ki a rendőrség. Az aranykonvoj-ügyről pedig úgy nyilatkozott: "Ebben egyszerűen nincs nyertes kiút Orbán Viktornak". Mint mondta, a folyamatban lévő nyomozások akár a legmagasabb politikai szintekig is elvezethetnek.

ELŐZETESBE KERÜL ORBÁN? // SZABADSAJTÓ KLUB

KONTROLL / SZABADSAJTÓ KLUB
Műsorvezető: GULYÁS BALÁZS
2026.06.26.



Ezen a héten műsorunk témái: 

• Eljuthat-e a valódi felelősök elleni vádemelésig a törvénytelenül feltartóztatott ukrán pénzszállító ügye? 
• Milyen politikai kockázata lehet a Tisza-kormány számára annak, ha tényleg letartóztatják Orbán Viktort? 
• Elfogadható, hogy Sulyok Tamás megbízását egy egymondatos alkotmánymódosítással szüntetik meg? 
• Mikor viszik el majd a börtönbe Hankó Balázs volt kulturális minisztert is az NKA-botrány miatt? 
• Mi lehet a haszna képviselői mandátumok 12 éves korlátozásának, és mikor ígérte meg ezt Magyar Péter a választási kampányban? 
• Miért nem finanszírozzák a jövőben a fideszes oligarchák a volt Orbán-kormány propagandalapjainak életben tartását?