Szerző: Az Én Pénzem
2017.09.29.
Nagyobb ütemben nőtt a magyarok pénzügyi vagyona, mint az ötven leggazdagabb országé, a jólét és gazdagodás elosztása azonban egyre igazságtalanabb hazánkban. Miközben a világban egyre szélesedik a középosztály, nálunk leginkább a gazdagok vagyonosodnak. A leggazdagabb országok listáján továbbra is a harmincadik helyen állunk.
Az előző évi alacsony, mindössze 4,7 százalékos növekedés után 2016-ban 7,1 százalékkal új rekordra, 169,2 billió euróra nőtt a háztartások globális pénzügyi vagyona. A nettó pénzügyi vagyon (a hiteleket levonva) pedig 7,6 százalékkal, 128,5 billió euróra hízott – derül ki az Allianz legfrissebb globális vagyonosodási jelentéséből. (A teljes jelentés itt érhető el.) Hazánk három éve jókora ugrást követően került a harminc leggazdagabb nemzet közé a megfigyelt 53 közül, de térségünkben már akkor is azon kevés államok közé tartoztunk, ahol a legtehetősebbek előnye nőtt.
A tanulmány – a tavalyihoz hasonlóan - idén is kiemelte, hogy az ezredforduló óta világszerte hatalmasat nőtt a középosztályhoz tartozók száma; míg 2000-ben mintegy 450 millióan voltak, mára a számuk egymilliárd fölé nőtt. Az újonnan csatlakozó 600 millió ember hatalmas többsége az alsóbb osztályokból érkezett.
Nincs igazság a Földön
Az új globális középosztály felemelkedése ellenére a világ továbbra is messze áll a javak fair elosztásától – állapítja meg a tanulmány. Ha a vizsgált országok lakosságát az egy főre jutó pénzügyi vagyon alapján decilisekre osztjuk, akkor azt kapjuk, hogy a világ leggazdagabb 10 százaléka a nettó pénzügyi vagyon 79 százalékát birtokolja. Ugyanakkor 2000-ben még a vagyon 91 százaléka volt a leggazdagabbak kezében. A vagyonkoncentráció azért csökkent, mert a középosztály vagyona az átlagnál jobban nőtt...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.