Szerző: PÁL TAMÁS
2021.12.19.
ok állandó háborújáról szóló sorozat már az első évad első résztől kezdve letaglóz: elképesztően brutális és kegyetlen, nyoma sincs benne az alvilág keresztapás romantizálásának. A mainstream sci-fi és fantasy sorozatokkal ellentétben a Gomorra egyáltalán nem a jók és gonoszak küzdelméről szól, a főszereplői egytől egyig gátlástalan és/vagy pszichopata gengszterek, akik még a gyerekgyilkosságtól és a hullagyalázásról sem riadnak vissza. Azt hiszem, már ennyiből is leszűrhető, hogy a Gomorra nem egy könnyen emészthető és felejthető krimisorozat, hanem egy kőkemény és véres dráma, ami ijesztően közel áll a valósághoz.
Hogyan született meg a Gomorra? A Camorra Olaszország egyik legkiterjedtebb bűnszervezete, ami a 2000-es évekre Európa legnagyobb drogszupermarketévé változtatta Nápoly két külvárosi kerületét, Scampiát és Secondiglianót. A rivális családok mentén szerveződő, több tucat önállóan működő klán hálózatából álló Camorráról már a ’70-es és ’80-as években is készületek filmek, – például 1986-ban mutatták be Giuseppe Tornatore első nagyjátékfilmjét, A hírhedt nápolyit (Il camorrista) – a szervezet tevékenysége és valós hatalma sokáig rejtve maradt a szélesebb közvélemény előtt.
2006-ban aztán megjelent az akkor 27 éves nápolyi újságíró, Roberto Saviano tényfeltáró könyve, a Gomorra, ami minden korábbinál alaposabban mutatta be a nápolyi maffia működését és társadalmi beágyazottságát. A könyv óriási siker és bestseller lett, több mint ötven nyelvre fordították le, és tízmilliónál is több példányban kelt el. Nem sokkal a megjelenése után Saviano halálos fenyegetést kapott a Casalesi-klántól, ami teljesen felfogatta az életét. A saját könyve rabja lett, az elmúlt 15 évben szinte mindenhová rendőrök kísérik, és néhány éjszakánál többet nem tölt ugyanazon a helyen...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.