Szerző: CSERNYÁSZKY JUDIT
2022.03.07.
A Regnum portál orosz háborús propagandát terjeszt, a lapszemle készítésekor megjelent legfrisseb hír címe az volt: Az ukrán nácik nem engedik ki a menekülőket Harkivból, Szumiból és Mariupolból. Az egyetlen orosz független rádiót, az orosz Klubrádiót, az Echo Moszkvit olyannyira felszámolta a tulajdonos, a Gazprom, hogy még az online megjelenést is ellehetetlenítette. Az elmúlt 3 évtizedben az Echo Moszkvit Putyinnal szembeni kritikus álláspontja ellenére megtűrték az éterben.
A még létező Lenta orosz portál a zaporizsjai atomerőmű kigyulladt hivatali épületéről írja meg, hogy az ukrán rendszerkarbantartók szerint minden normának megfelel a rádióaktivitási és a sugárzásvédelmi szint, azonban a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel azt is közölték, hogy bármilyen intézkedést, vagy az üzemeltetési változtatást vagy változást először az orosz hatóságokkal kell egyeztetni – amit a TASZSZ orosz hírügynökség oldalán is olvashatunk. A hat reaktorból jelenleg csak kettő működik. A többit részben leállították és megfigyelés alatt tartják. Az egyik atomenergetikai alapítványi szakértő megnyugtatott mindenkit, a zaporizsjai atomerőmű még azt is kibírná, ha egy Boeing rázuhanna.
Magyarország kiáll az orosz kémbank mellett – írja az Euractive, noha Gulyás Gergely jelezte azt is, hogy a rendkívüli körülmények befolyásolhatják a bank további sorsát. Az orosz többségi tulajdonban lévő Nemzetközi Befektetési Bankot már 2019-ben Putyin trójai falovának nevezte az amerikai elnökválasztáson indult Bernie Sanders szenátor, aki ez alkalomból levelet is küldött a kormánynak, nevén nevezte a pénzintézetet, miszerint ő azt az orosz titkosszolgálat meghosszabbított kezének tartja. A bankban kisebbségi részvénnyel rendelkező csehek, bolgárok, szlovákok és románok az orosz bankok ellen bevezetett nemzetközi szankciók bejelentésekor jelezték, kivonulnak a bankból. Gulyás Gergely viszont megvédte a bankot, mert magyar cégek számára nyújt hiteleket, ezért Magyarország érdeke, hogy ekképpen bebiztosítsa a további fejlesztéseket.
A Washington Post Olenat mutatja be, aki a putyini diktatúra elől menekült el hat évvel ezelőtt Ukrajnába, ahol a Donbasz környékén élő nőknek és gyerekeknek segített különféle alapítványokon keresztül. Most onnan is el kellett menekülnie, és a retorzióktól félve teljes nevét nem akarta megadni. Panaszkodott, hogy az orosz bankok elleni szankciók miatt nem férhet hozzá a pénzéhez sem, így most se otthona, se pénze. Mint mondja, érti ő, hogy attól tart a Nyugat, hogy ezekből a pénzekből finanszírozza Putyin a háborúját, de miért kell az egyszerű állampolgárt büntetni azért, mert neki éppen orosz útlevele van. Biztos abban is, hogy egyre több és több orosz tiltakozik a háború ellen, őket valahogy mégiscsak meg kellene különböztetni a többiektől.
A TASZSZ orosz hírügynökség Szijjártó Péternek a Veszprémi Naplóban megjelent interjújából kiemeli, hogy nem kívánja Magyarország felbontani az orosz gázszerződéseit. Hazánk 80%-ban függ az orosz gázimporttól. Európa átlagosan 40%-ban. Szijjártó bírálta az ellenzéket, hogy szerinte a gázszállítások leállítását követelte, de a külügyminiszter szerint akkor előállna az a helyzet, hogy se fűtés, se ipari termelés nem lenne és munkahelyek szűnnének meg. Arra is hivatkozott, hogy a Gazprom nincs a szankciós listán, ahogy a Gazprom Bank sem. Tavaly szeptemberben 15 évre hosszabbította meg a magyar kormány az oroszokkal a kifutó gázszerződéseket.
Az Egypt Independent arról írt, hogy március 11-ig napi két gépet indítanak Magyarországról, hogy az Ukrajnából érkezett egyiptomiakat a hazájukba szállítsák. Az egyiptomi nagykövetség azonban nem közölte, hogy hány személyről lehet szó, viszont részletes útmutatást adott a hivatali papírok elintézéséhez.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.