2017. február 16., csütörtök

EURÓPA VALÓSZÍNŰLEG TÚL FOGJA ÉLNI A RÁ VÁRÓ MEGRÁZKÓDTATÁSOKAT

ALAPBLOG
Szerző: ZENTUCCIO
2017.02.16.


A patinás brüsszeli agytröszt, a Breughel Intézet magyar tudósa, Darvas Zsolt egyedül az olaszországi pénzügyi-, gazdasági-, politikai helyzetben lát olyan súlyos kockázatokat, amelyek kikezdhetik az Európai Uniót. Az „Itália-horror” bekövetkeztének valószínűségét 20-25 százalékosra becsüli. A szakember ugyanakkor megállapítja, hogy az Unió és az euróövezet tíz éve folyamatosan bizonyítja rendkívüli életerejét, az Unió egésze tavaly gyorsabb növekedést produkált, mint az Egyesült Államok. Amellett érvel az alábbi interjúban, hogy az Unió képes lesz jól kezelni mind a Donald Trump jelentette gazdasági és politikai kihívásokat, mind pedig a Brexit következményeit. Szinte kizártnak tartja ismeretei alapján, hogy Franciaországban és Hollandiában a választásokon a populista, illiberális jelöltek jussanak hatalomra.

Zentai Péter: Kutatásai és az azokon nyugvó publikációi, sajtónyilatkozatai mind arra vallanak, hogy az Európai Unió és azon belül az euróövezet nincs életveszélyben. De miért nincs? Hiszen most már olyan politikai, katonai kihívások fenyegetik az Uniót, amelyekkel csak saját gazdasági és pénzügyi helyzetének romlását, válságokat felvállalva tudna megküzdeni…

Darvas Zsolt: Ezzel a következtetéssel nem értek egyet. Vegyük példaként a katonai kiadások ügyét. Kétségtelen, hogy az Amerikából „importált” bizonytalanságok, illetve az esetleges orosz fenyegetés, továbbá a migráció kezelése, a terrorizmus elleni harc a védelmi költségvetések növelését követelik meg. Ez nyilvánvalóan áldozatokkal jár. Jelenleg Lengyelország, Észtország és Görögország teljesíti a NATO által megszabott követelményt: ez a három ország valóban katonai célokra költi GDP-jének két százalékát. De négy másik ország kivételével az Unió minden tagállamának nemzetgazdasága simán elbírná, hogy egy egyszerű belpolitikai döntés nyomán 0,25-05 vagy háromnegyed százalékkal felemelje védelmi költségvetését. Belgium, Spanyolország, Olaszország és Portugália nemzetgazdaságai viszont –államadóssági helyzetük okán, Olaszország esetében ezt még a gazdasági növekedés teljes hiánya is megfejeli – tényleg szinte alkalmatlanok hadi kiadások növelésére. Csakhogy a jobb helyzetben lévő többi uniós és NATO tagállam kompenzálni tudja e négy ország, különösen Olaszország lemaradását...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.