2019. október 24., csütörtök

KÖVÉR LEHÜLYÉZTE ARISZTOTELÉSZT, LOCKE-T, MONTESQUIEU-T A KÖZSZOLGÁLATI EGYETEMEN

AMERIKAI NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: Amerikai Népszava 
2019.10.23.



Annak is van egy üzenete a NER-ben, hogy Orbán rendszere elüldözte a CEU-t, és létrehozta a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet, az illiberális állam működtetőinek képzésére. Egyetemekre ritkán hívnak meg politikusokat, inkább államférfiakat, és azokat is úgy, mint a diákok tanulmányainak tárgyait. Ugyanúgy elemezhetik őket, mint a gombostűre szúrt szarvasbogarat. Nem szeretnénk ezúttal elsütni azt a viccet, hogy ilyen értelemben Kövér Lászlót inkább az orvostudományi egyetemre kellene meghívni.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem szellemiségét és küldetését mindenesetre jól példázza, hogy az egyetemet alapító politikai hatalom egyik képviselője minden botrány és röhögés nélkül kifejtheti, hogy “a fékek és egyensúlyok rendszere, én nem tudom, önök mit tanulnak, de az egy hülyeség, azt felejtsék el, annak semmi köze se jogállamhoz, se demokráciához (…) az a baj, hogy egyesek komolyan veszik, hogy fékezni kell a demokratikus akaratkinyilvánítás eredményeképpen létrejött kormányt. És úgy gondolják, hogy az a demokrácia, ha a küllők közé állandóan bedugják a botot.”

Kövér ezzel egy egyetem tanárai és hallgatói előtt lehülyézte Arisztotelészt, John Locke-t, Montesquieu-t, a felvilágosodás filozófusait, az Egyesült Államok alkotmányát létrehozó alapító atyákat, és elmebeteg diktátorokat éltetett, akik ugyanezt vallották. A történelem tanulsága volt, hogy az önkényuralmak kialakulását, népirtásokat a hatalmi ágak szétválasztásával, a fékek és ellensúlyok rendszerével, a joguralom gyakorlásával lehet megakadályozni. Ennek a társadalomelméleti axiómának a helyességét a tapasztalat, a gyakorlat és a történelem is bizonyította. Ha egy politikus a pillanatnyi érdekei miatt a filozófia és a politikatudomány axiómáit megkérdőjelezheti egy egyetemen, akkor nem létezik többé társadalomtudomány. Akkor csak a politikusok léteznek és amit ők mondanak.

Az önmagában is botrány, hogy egy ilyen kijelentés elhangozhat egy egyetemen, amely ráadásul az állami közszolgálat számára képez szakembereket. Hogy a hatalom a tudományt negligálhatja, egy politikus lehülyézheti a társadalomtudomány legnagyobb képviselőit, a tananyagot, az minden kritikán aluli. Ez maga az önkény, a diktatúra, s ezek ezt várják el az általuk alapított janicsárképző közszolgálati egyetem tanáraitól és diákjaitól. Világbotrány, hogy Magyarországon a Közszolgálati Egyetemen az Országgyűlés (!) elnöke lehülyézi a fékek és ellensúlyok rendszerét, a hatalmi ágak szétválasztását, miközben maga az Országgyűlés is ennek része kellene, hogy legyen. Igaz, Magyarországon nem az, csupán látszatparlament működik. De az, hogy ezt nyíltan hirdetik, teljességgel elfogadhatatlan...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.