2026. június 27., szombat

MIÉRT KÉRI KAPITÁNY ISTVÁN, HOGY NE LÉGKONDIZZUNK A KORA ESTI ÓRÁKBAN?

TELEX
Szerző: BRÜCKNER GERGELY
2026.06.26.


Aki teheti, este 6 és 9 óra között kapcsolja le a légkondicionálót, és ne ilyenkor töltse elektromos eszközeit, autóját, így csökkenthető az áramfogyasztás – javasolta Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter.

Gyorsan szögezzük le: ez egy gazdaságilag nagyon hasznos tanács, sokat segít az országnak, ha betartjuk, de azért ne dramatizáljuk túl a bejelentést, ne gondoljuk, hogy áramellátási vészhelyzet lenne Magyarországon. Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogyan működik az árampiaci kiegyensúlyozás, és mi értelme van annak, amit a miniszter javasolt.

Az árampiac működése

Az árampiac legfontosabb alapvetése, hogy a hazai villamosenergia-rendszerben minden másodpercben azonosnak kell lennie a kínálatnak és a keresletnek: annyi áramot fogyaszthatunk el, amennyi áramot be tudunk táplálni a hazai termelés és az import révén abba a rendszerbe, amit a Mavir (a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító) Zrt. üzemeltet és tart egyensúlyban.

Miért más ez, mint más energiapiacok? Természetesen az üzemanyagpiacon sem tudunk több anyagot elfogyasztani, mint amennyink van, de ott léteznek az azonnali fogyasztást kiegyenlítő lehetőségek, így a benzinkutak, a céges vagy stratégiai terméktárolók, amelyekkel lehet egyensúlyozni.

A földgázból is egyensúlyban lesz a nap végén a kereslet és a kínálat, de vannak gáztárolóink, ezek segítenek a folyamatos belföldi termelés és az import mellett a kínálatot hozzáigazítani a kereslethez...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.