2018. szeptember 8., szombat

AZ ABORTUSZOKÉRT NEM A NŐK FELELŐSEK, NE IS BÜNTESSÜK ŐKET!

MÉRCE
Szerző: KISS ANDRÁS
2018.09.07. 


...A beavatkozás előtt kötelező részt venni két konzultációs alkalmon. Ez az igazán problematikus elem, a Patent Egyesület által készített kutatás, melynek keretében több abortuszon átesett nővel készítettek interjút, rámutat: ezek gyakran megalázó, embertelen helyzeteket szülnek, ahol az érintetteket sok esetben inkább lebeszélni akarják a beavatkozásról, mint objektívan tájékoztatni. Nem ritka, hogy a termet boldog családokról, gyermekét ölelő anyákról készült képek díszítik.

Ez az a pont, ahol bármilyen szigorítás, vagy éppen a Dúró Dóra által felvetett megoldás – miszerint a beavatkozás előtt kötelező lenne meghallgatni a magzat szívhangját – rámutat a rendszer kegyetlenségére:

adva van egy válsághelyzetbe került ember, akinek sem a közvetlen környezete, sem az állam nem segített, hogy megelőzze a válsághelyzetet, akit gyakran a partnere beszél rá a védekezés nélküli együttlétre, akinek különböző adminisztratív és anyagi okok miatt a sürgősségi megoldás is nehezen elérhető, majd az egész folyamat végén egy olyan logika érvényesül, mintha a helyzet kialakulásáért elsősorban ő lenne a felelős, a döntés következményeinek lelki (és sok esetben anyagi) súlyát pedig kizárólag neki kéne viselnie.

Az egyént hibáztatjuk egy olyan helyzetért, amiért az egyén környezete, az állam és végsősoron mi, a politikai közösség tagjai is felelősséggel tartozunk.

Ráadásul a visszalépés, amire a konzultáció keretében olyan gyakran rá akarják beszélni az érintetteket, gyakran nem valós alternatíva. A fiatalon gyereket vállaló nők különösen kiszolgáltatottá válnak, kieshetnek az oktatási rendszerből, elveszíthetik az esetleges meglévő anyagi biztonságukat, és sok esetben kivívják a társadalom megvetését. Ráadásul a családtámogatási rendszer erősen azokat „jutalmazza” felül, akik már kialakult egzisztencia mellett vállalnak gyereket.

Ezt különösen fontos észben tartani, hiszen az elmúlt években nemzetközi szinten is forró témává vált az abortusz. Gondoljunk csak a brazil helyzetre, ahol a jobboldal a már most is meglehetősen szigorú szabályozás további szigorítása mellett érvel, vagy éppen az argentin mozgalomra, amely idén nyáron kis híján elérte a legalizációt. Európa sem csendesebb: tavasszal az ír választók nagy többséggel döntöttek a tiltás feloldása mellett, míg a lengyel szigorítási tervek évek óta tömegtüntetéseket vonnak magukkal. Terítékre kerültek az igen ellentmondásos, információnyújtást büntető német szabályozásból fakadó visszásságok és persze az is, hogy az olyan radikális jobboldali alakulatok, mint a német AfD, vagy a svéd Svéd Demokraták a maguk politikai környezetéhez mérten ugyan, de a korábbinál szigorúbb szabályozás mellett érvelnek. Vigyázzunk, hogy ne a nők legyenek a menekültválság hátán felkapaszkodó európai szélsőjobb első áldozatai.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.