SZABAD EURÓPA / VIDEÓ Szerző: LAMPÉ ÁGNES 2024.01.15.
Az oktatáskutató szerint a minap bejelentett béremelés megnyugvást hozhat a tanárok számára, a tiltakozásokat tompítani fogja. Az oktatási rendszer elavult, ma is úgy osztályoznak, mint 150 évvel ezelőtt. Pedig a pedagógiának rég reagálnia kellett volna a TikTok és a közösségi média kihívásaira.
Akkora a tanárhiány, hogy egyes tantárgyak szinte kimaradnak a gyerekek oktatásából – mondja a kutató. Ahhoz, hogy a pályát elhagyókat pótolni lehessen, minimum négyezer pedagógusnak kellene belépnie a rendszerbe. A jelenlegi politikai irányvonal mellett nincs esély a modernizációra, ebben a légkörben a tanárok ugyanis nem mernek megszólalni, félnek, bezárkóznak az osztályba, ráadásul ugyanolyan megosztottak, mint bármelyik társadalmi csoport.
Bár 2023 októberére megérkeztünk az egyszámjegyű havi inflációs rátához, a teljes évben még így is igen magas, 17 százalékot meghaladó volt a drágulás mértéke. Ezzel párhuzamosan kiéleződtek a stratégiai ellentétek a gazdaságirányításon belül, Nagy Márton és Varga Mihály között. Állami költésekkel kéne felpörgetni a teljesen befékezett magyar gazdaságot, vagy épp ellenkezőleg, vissza kell fogni a költekezést, hogy a megugrott költségvetési hiányt és államadósságot mérsékeljük? Pogátsa Zoltán közgazdászt és Németh Dávidot, a K&H vezető elemzőjét kérdezzük.
KLUBRÁDIÓ / REGGELI SZEMÉLY Műsorvezető: SZÉNÁSI SÁNDOR 2024.01.15.
A 2024. január 15-i Reggeli személyben Szénási Sándor vendége Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő, egyetemi tanár volt, és a lassan két éve zajló orosz-ukrán háborúról beszélgettek.
Trombitás Kristóf melegpárti cikkét törölte a Pesti Srácok. A propagandista véletlenül - vagy nem véletlenül - mondott valami vállalhatót, meg is lett az eredménye.
A NYOMOR SZÉLE BLOG Szerző: L. RITÓK NÓRA 2024.01.12.
Amikor mínuszok vannak, mindig sokkal nehezebb. Állandóan tele vagyok félelemmel, nem hűl-e ki valaki a támogatottjaink közül. A kollégáim már mondják, hogy nem szabad ezen ennyire szorongnom, ennek a terhét magamra vennem, mert nem oldhatom meg a fűtésgondját egész télre, senkinek.
Nyilván, értem én, és tudom, hogy amivel tudunk, segítünk. Az ünnepre a kapcsolatrendszerünkben együttműködő családoknak brikettet osztottunk, aztán az önkormányzat is adta a szociális tűzifát, mégis, van, ahol már nincs semmi.
Hogy hova lett? Nos, ez elég összetett. Egy része nyilván átvándorolt máshoz. Tartozásba, italért, dohányért, készpénzért. Töredékéért az értékének, de amiért azonnal pénzt lehet kapni, az mindent felülír, nincs alkudozás, azonnal gazdát cserél, sokszor még haza sem ér a tüzelő. Persze, erre lehet azt mondani, magára vessen, ha utána fázik, vagy megfagy. Nem gondolkodott előre, nem hibáztatható senki, csak ő.
Bár ilyen könnyű lenne ezt kimondani, és letenni a felelősséget! De közben tudjuk, hogy a tartozásért odaadott tüzelő mögött fenyegetés van, és azt is, hogy nem tudjuk megvédeni. No meg annak is ott vannak a szempontjai, akinek tartozik. A kölcsön, vagy a hitelbe adott bármi, a szegénységben nem szociális érzékenységen alapul. Az egy pénzszerzési lehetőség, egy életstratégia. Mindig van, akinek több van a semminél, és azzal el lehet kezdeni “üzletelni”. És természetes, hogy haszonért teszi, különben miért érné meg neki? A visszafizetést, a kiegyenlítést pedig gyakran csak agresszív fellépéssel sikerül elérni. Így áll be a hierarchia, ennek a gyakorlatnak a sokszoros ismétlődésével, a csúcsán végül az erős lesz, akinek több van, alul pedig a gyenge, akinek kevesebb.
Furcsa azt is látni, hogy ebben a hierarchiában nem ellenségeskedés van, hanem a félelem mellett inkább valamiféle hála. Mert aki bármit hitelbe ad, azt, akkor, ott, abban a pillanatban hála övezi. Mert azonnal kielégíthetővé tesz valami szükségletet, vágyat, amire máshonnan nem várhat ilyen gyors segítséget. Ettől ő, aki ad, ő is úgy éli meg, hogy jót tesz, és felháborodik, ha bárki uzsorázással vádolja. És igazságosnak tartja, hogy kamatot kér rá, hiszen megelőlegez pénzt, bizalmat. Miért kellene ezt ingyen tennie? Elég magas az az ingerküszöb, amit el kell érni egy ebben kialakuló fenyegetésnek, agressziónak, hogy rendőrségi ügy legyen belőle.
Arra meg már mindenki ügyel, hogy ezt a küszöböt ne érje el, a hierarchiában láthatatlan szálakon folyamatosan épül a függőség, azokkal a pontokkal együtt, melyek biztosítják azt, hogy a közösségen belül maradjon a történet. Mi pedig tehetetlenek vagyunk, holott pontosan tudjuk, látjuk előre, mi fog történni, de a rendszer nem prevencióra, hanem következményekre mozdul. Csak és kizárólag.
Aztán, a nagycsaládon belül az is ott van, mikor egymástól veszik el. Itt is megvan persze a hierarchia, csak itt a családon belül, van, ahol a szülő van a csúcson, neki kell engedelmeskedni, de van, ahol pont a felnőtt gyerek, vagy a párja, aki ha kell, erőszakosan is “igazságossá” teszi a helyzetet, az ő szempontjából mindenképp. És az indok az, hogy egymásnál is időt töltenek, a nappalt többnyire egy helyen, és így érzik fair-nek, hogy ennek az egy helyiségnek a fűtésébe beszálljon az is, aki az estét nem ott tölti. A tüzelő tehát annál a háznál landol, ahol napközben mindenki melegszik. Otthonra viszont nem nagyon marad, pedig este fűteni kell ott is, ahol alszanak, ráadásul a nappal teljesen kihűlő házat újra felfűteni sokszor nagyobb tüzelőmennyiséget jelent, mintha folyamatosan lenne valamennyire meleg.
Aztán ott van megint a beosztás kérdése. Vagyis annak a hiánya. Ami úgy néz ki, hogy amikor van, akkor nagyon van, nincs olyan, hogy kicsit kevesebb, de van, hogy aztán majd tovább elég legyen. Így van ez mindennel, a pénzzel, élelemmel, édességgel, dohánnyal. A tartós szegénység lelki hozadéka. Legalább egy kis időre megélni, a “van”-t, korlátozás nélkül, mint más, aki nem szegény. A meleg is ilyen, fűtenek, ha van miből, és nem, ha nincs miből.
De tüzelni kell. Marad a szemét, a rongy, meg a környéken szedhető gallyak. Nyersek, vizesek, nehezen égnek, de a szeméttel, főleg a műanyaggal együtt mégis begyulladnak. A műanyag, a gumi azon túl, hogy nagyon környezetszennyezők, átmenetileg olyan hőfokot adnak, amit a kályhacsövek nem sokáig bírnak, és sokszor a pléhkályhák sem. Szétégnek, és akkor jön az újabb gond, mert kályha kell. A problémát fokozza az is, hogy a nyílászárók rosszak, a házak hőszigetelése általában sem jó, reggelre akkor is nagyon kihűl, ha este nagyon felfűtik. A múltkor tűnt fel, hogy a galambok milyen nagy tömegben melegszenek azokon a házakon, ahol a tető felé szökik erősebben a meleg.
Ha egyetlen szobát is, de fűteni kell. És ilyenkor ezen megy a főzés is, a vízmelegítés is, addig sem kell gázpalackot cserélni. Nehéz a tél, ha hideg, és nehéz a január is. Főleg, ha a hideg is ilyenkor csúcsosodik ki. A családi pótlékot megkapták még decemberben, az ünnep pedig elvitt mindent. Pénz nincs, élelemre is alig elég, a tüzelő beszerzésére nem marad. Egyébként is, ahol nincs Tüzép, oda szállítani kell, és ez csak növeli az árat. Marad az árokparton, az elhagyott telkeken növő bokrok, a fák nyáron nőtt “jövései”.
Ilyenkor mindig elővesszük a szalmabrikket lehetőségét is. Amit nem szeretnek különösebben, mert “sok a hamuja”, meg “nem ég jól” – mondják, vagy, hogy “túl gyakran kell a tűzre tenni”. Amit persze az ember nem ért, ha a helyzetet nézi, de ki az, aki nem a kényelmesebb dolgokat részesíti előnyben? Persze ez még mindig kényelmesebb, mint a mínuszokban a határban a gallyakat keresgélni. Szóval, ilyenkor lesz igény a szalmabrikettre.
Nyáron a növények elfedik a nyomorúságot. Zöldell minden, az elhagyott telkeket ellepik a bokrok, fiatal fák, az aljnövényzettel együtt átláthatatlan sűrűséggé nőnek. Ősszel lehullanak a levelek, elfagynak a lágyszárúak. A csupasz, egyenlő vastagságú ágak között látszanak az otthagyott, összedőlt házmaradványok. Aztán jön a tél, és elkezd csupaszodni minden. Sorban, a széléről haladva vágják le azokat a jövéseket, melyeknek a vastagsága csuklónyi. Ritkulnak a bokrok. A megélhetés nehézségét mindig mutatja ez a látvány.
Az idén már novemberben elkezdődött a csupaszodás folyamata. Ami azóta fokozódik, folyamatosan. Keserűen illusztrálja a leszakadást.
Lakhatási szegénység, energiaszegénység, fűtési szegénység. Nagy kihívás ennek a megoldása, mert önmagában nem kezelhető. Összefügg a jövedelemszerzéssel, a foglalkoztatással (innen a szakmaszerzéssel, oktatással), az életvezetési képességekkel, ezen belül is a pénzügyi tudatossággal, az előre-gondolkodással, mentális állapottal, motivációval, és még sok mindennel, amin változtatni kell ahhoz, hogy más életstratégiákkal bírjanak. Összefügg az Igazgyöngy által érintett összes területtel.
Mert a szegénység egy komplex, mindent átható bilincs. Ott van a testen, a lelken és a jövőn is.
A napokban bejárta a hír a sajtót, hogy pláza–hotel–irodaház-háromság épül a Puskás Ferenc Stadion metróállomás fölé, azaz 2026-ra rend lesz a mai rendezetlenség helyén. A lapok többnyire csak a fejlesztő közleményét vették át, pedig van itt egyéb „látnivaló” is. Nem vagyunk kényszeres ünneprontók, ám a jegyzőkönyv kedvéért le kell szögeznünk: ciklusokon átívelő gigamutyi előzte meg a Centrale néven futó projekt beindítását. Korábban a fővárost vezető SZDSZ, később a Fidesz-kabinet takarított el minden akadályt a grúz–izraeli Gagel család, azaz Habony Árpád barátai elől.
Nagy bejelentéssel élt a minap egy ismeretlen fejlesztőcég. A Chain Bridge Ventures Kft. közleménye szerint többfunkciós komplexumot húznak fel Budapest sport- és szórakoztatónegyedében – pontosabban a Puskás Ferenc Stadion metrómegálló fölé, közvetlenül a stadion és a Papp László Sportaréna szomszédságában. Az ünnepélyes projektindítást azért időzítették mostanra, mert a „vegyes rendeltetésű épület” (szolgáltató- és irodaház plusz szálloda) létesítésére vonatkozó engedélyről közvetlenül karácsony előtt döntött Budapest Főváros Kormányhivatala, azaz nemrég vált biztossá, hogy kezdődhet a megvalósítási fázis.
Mivel a Kerepesi út és a Hungária körút kereszteződésében naponta közel 100 ezer jármű és több mint 70 ezer gyalogos halad át, nyilván adja magát egy efféle tömegcsalogató intézmény. A fejlesztők a földszinti hatezer négyzetméterre negyven üzletet (szupermarketet, drogériát, gyógyszertárat, bankokat, telekommunikációs és szépségipari egységeket), a felsőbb szintekre pedig hatalmas „ételudvart”, teraszokat ígérnek – ezek a meccsek, koncertek előtt és után találkozóhelyként is működhetnek. Mindezek fölött lesz persze ötezer négyzetméternyi irodatorony is, míg a Puskás Aréna felőli oldalon egy 170 szobás, négycsillagos hotel kap majd helyet. Hogy mondjunk még valami fontosat: az épületet az a Bánáti + Hartvig Építész Iroda tervezte, amely nemrég a Balettintézet felújításával igazán maradandót alkotott.
Ennyit tudhatunk tehát hivatalosan a Centrale néven futó friss plázaprojektről. A Chain Bridge Ventures Kft. közleményében nincs „Hogyan jutottunk el idáig?”-fejezet, pedig a múlt sem érdektelen; 2019-ben dokumentáltuk is a Válasz Online-on a ciklusokon átívelő mutyifolyamatot. Mielőtt újra végigvezetjük olvasóinkat a stációkon, gyorsan megszemélyesítjük a történetet: a Chain Bridge Ventures Kft. 2023 májusa óta létezik (addig más néven szerepelt a cégjegyzékben), tulajdonos-ügyvezetője Beni Gagel, egy grúz–izraeli hátterű üzletember. A Puskás-metróállomás fölötti területet azonban nem ez a társaság birtokolja, hanem a Welt-Stadt Immobilien Kft. (WSI), amelyet Michael Gagel vezet.
Beni és Michael testvérek, akik együtt felelnek tehát a Puskás–Centrale-beruházásért, és emellett mindketten a Habony Árpád-féle üzleti kör tartóoszlopai.
A Gagel család volt az, amely a Fidesz-kormányzat liciteljárásán magánosította a budapesti Four Seasons szálló mögötti irodaépületet (Zrínyi utca 3.) – hogy aztán átadja egy olyan cégegyüttesnek, amely Habony-környéki magántőkealapokon nyugszik. Gagelék emellett a Habonyt „hitelező” Tombor András stábjával karöltve beszálltak a főváros távhőigényének közel 60 százalékát biztosító Budapesti Erőmű Zrt.-be is. Michael Gagel arról is híres, hogy ő viszi a budapesti metróállomásokra bebetonozott Princess pékségláncot (koalícióban az ugyancsak Tbilisziből elszármazott, majd Tel-Avivon át a magyar fővárosba érkezett – Rogán Antalhoz barátilag kapcsolódó – Shabtai Michaeli családjával)...
Jó reggelt! Megint jelentkezik a 444 napindító (de nem egyedüli) hírlevele.
POLITIKA
A fideszes médiában nem tűrik az ún. jóemberkedést: a megafonos influenszer megírta, hogy teljesen rendben van, hogy melegek is fogadhatnak örökbe, majd a cikkét törölték a Pesti Srácokról. Trombitás Kristóf rövid ideig elérhető cikkét a szerző kérésére, a méltatlan bírálatok és mocskolódás okán törölték.
Sz. Bíró Zoltán szerint az orbáni retorika arra épül, hogy Oroszország nem veszíthet, de nem látszik, hogy az Oroszországhoz fűződő szívélyes viszony kifizetődő lenne Magyarországnak, a kiszolgáltatottság és a függés viszont jól látszik.
Navracsics Tibor egy ellenzéki polgármestertől kért segítséget, hogy járjon közben Brüsszelben az Erasmus-program ügyében, amire a miskolci polgármester megígérte, hogy „közbenjár és felemeli a hangját Brüsszelben”.
A veszélyhelyzetek árnyékában egyre nagyobbra nőtt az állam: öt év alatt megduplázódtak az állam bevételei és kiadásai, miközben a nominális GDP kevesebb mint 60 százalékkal nőtt.
Oroszbarát álláspontokat közvetítenek magyar kormány által pénzelt szlovák lapok: Zelenszkij az őrület határán áll, diktatórikus hajlamú, írják a három lap egyikében, de Putyin neve negatív kontextusban nem kerül elő.
A tavaszi ülésszakban sincs napirenden a svéd NATO-csatlakozás jóváhagyása, a 2025-ös központi költségvetés, az EU-s minimálbérről szóló törvény és 16 másik javaslat/módosító elfogadása viszont tervben van.
Háborúellenes tüntetést tartott a Munkáspárt, Thürmer Gyula 20 perces beszédét közel 20 ember állta végig a januári hidegben.
- Győzike a Mandinernek adott interjújában üzent Dúró Dórának.
- Az MNB-é volt korábban a Tiborcz Istvánhoz került szerbiai ingatlanportfólió, amivel a belgrádi irodapiac 10 százaléka került Orbán vejéhez.
- A Szerencsejáték Zrt. 20 milliót adott Novák Katalin családpárti alapítványának.
- Novák Katalinnál teázott Orbán Viktor, de az államfőnél járt Karsai Dániel is.
GAZDASÁG
A magyar ifjúság helyzetéről tartottak panelbeszélgetést az MCC Scrutonban, a vendégek egyetértettek, hogy ugyan van még hová fejlődni, a kormány politikája ezen a területen is kiváló.
Mínusz 12,8 százalék: február óta nem volt olyan rossz hónapja az építőiparnak, mint novemberben, a legnagyobb súlyú ágazat termelése 19,2 százalékkal csökkent.
Lehet, hogy mégsem szólhatnak bele az iskolaigazgatók a tanárok béremelésébe: az igazgatóknak állítólag csak annyi lesz a feladatuk, hogy a tankerületi központban átvegyék a kész dokumentumokat és továbbítsák azokat a pedagógusoknak.
A legproblémásabb vasútvonalak versenyében legyőzhetetlen a Nyugati-Záhony, a miskolci és békéscsabai vonalakat előzte, de kilométerenként, arányosan nézve a Nagyatád-Somogyszob vonal a legborzasztóbb.
- Több fát ültetnek, mint amennyit kivágnak, ígéri a minisztérium a Déli Körvasút folytatásáról.
- A húti támadások miatt késnek a motorok, egy hétre felfüggesztik az esztergomi Suzuki-gyár működését.
- Megvan, hol épül a szegedi kínai elektromosautó-gyár: a telken építette volna új üzemét a Pick, de azt a tervet végül elvetették.
- A kormány nem mondja el a kormány, mennyiért adják el a Yettel-részvényeket.
- Két éve működnie kéne, de el sem készült a Szabolcsi Alma Kutató Centrum.
KÜLFÖLD
Egy évtizeden belül meglehet a világ első dollárbilliomosa: miközben a világ öt leggazdagabb embere megduplázza a vagyonát, a legszegényebbek tovább szegényednek.
Duda felszólította Tuskot, hogy engedje szabadon Kamińskit és Wąsikot, miután a lengyel köztársasági elnök államfői kegyelmet adott az elítélt volt belügyminiszternek és egykori helyettesének.
A német pénzügyminiszter megmondta a gazdáknak, hogy nincs pénz, amire a tüntetők kifütyülték Christian Lindnert.
- A Fides nem viccelt, általános sztrájkot hirdetett, így az orvosok Szlovéniában már csak sürgősségi eseteket látnak el.
- Egy izlandi vulkánból kitörő láva miatt házak égtek le egy közeli városban, de a lávapara már elmúlni látszik.
- A gólja után Dávid-csillagot mutatott a kamerába, letartóztatták Törökországban az izraeli focistát, és a csapata is kirúgta.
HADSEREGEK
A kínai hadsereg az amerikai tiltás ellenére is hozzájut a fejlett nyugati technológiához: 2023-ban állami kutatóintézetek, egyetemek és katonai szervek vásároltak Nvidia chipeket, amiket haditechnika és az AI területén a legjobbnak tartanak.
„Ukrajnában vannak gendersemleges mosdók, így nem nehéz megérteni, hogy mi ellen harcol Oroszország” – mondta Szentpétervár kormányzója, akinek sebesült katonák meséltek a háromféle mosdóról. Közben az ukrán légvédelem stratégiailag fontos orosz katonai repülőgépeket lőtt le.
- Az OpenAI törölte a ChatGPT szabályzatából a katonai felhasználást tiltó részt, a cég szerint csak egyértelműsíteni és átláthatóbbá akarták tenni a szöveget.
- Szilárd hajtóanyaggal működő hiperszonikus rakétát tesztelt Észak-Korea, ahová hamarosan ellátogat Vlagyimir Putyin.