2024. március 3., vasárnap

NE TE SZÉGYELLD MAGAD

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.03.03.


Orbán Viktor a kedvenc kreténjei (Szijjártó P., Schmidt M., Nagy M.) társaságában közpénzes delegációt játszódott épp Törökországban, ahonnan bőséggel kaptunk lehangoló tudósításokat. Pénteken temették Navalnijt Moszkvában, s ugyanezen a napon Szijjártó röhögcsélős képet osztott meg annak az embernek a társaságában, aki őt magát kitüntette, a közvélekedés szerint viszont Navalnijt megölette. Szijjártó tehát egy gyilkossal vihorászott és pezsgőzgetett Törökbe’.

Sokadjára hozott így már szégyent Magyarországra, s ezzel értelemszerűen minket is besároz. Mármint azokat, akikben náluknál több morál lakik, de valljuk meg, ez a szint olyan alacsonyan van, hogy nem nehéz kitűnni belőle. Szijjártónak ez a képe Lavrov oldalán, vele teljesen egyetértésben, arra int minket, hogy amikor az orosz-ukrán háború kapcsán barbárság és civilizáció összecsapásáról beszélünk, egyben Szijjártót is a túloldalra illőnek látjuk.

Hacsak nem eredendően az maga is, mint aminek orosz külügyminiszter kollégáját tartjuk, s joggal. Mindemellett, amikor Szijjártó kvaterkázott az orosszal, nagyjából akkor nyilvánult meg a mi kis fasiszta delegációnk vezetője, tehát maga Orbán Viktor is, aki a maga sajátosan egyedi módján jelentette ki, ha valaki őt Putyin kutyájának nevezi, annak ő pszichoterápiát javasol. Ez megint egy delikát külpolitikai nívó, de ez van. Ezt tudják.

Ugyanakkor nem lehet véletlen ez a kutyás hasonlat, hanem csak a tapasztalatok összegzése, aminek ékes bizonyítéka – mint mutattuk – ugyanebben az időben Szijjártó szerelmetes évődése Putyin emberével. Mindezt a mi külügyesünk teszi annak ellenére, hogy kultúrnépek igaz csöndben, de elég határozottan kérték: nem kellene. De valami különös vonzódása van az ilyenekhez. Iránban is vigyorog, Minszkben is. Phenjan még hátra van.

Innen gondolható, hogy a hiba rendszerszintű, mint ahogyan Orbán fejében is rosszul lehetnek összerakva a huzalok. Nem győzi tökönrúgni önmagát, mert midőn pszichoterápiát javasol az őt ruszkibérencnek tartóknak, öt perc múlva előhúzza az aduászt, hogy nem azt kell nézni, amit mond, hanem amit csinál. Amit pedig permanensen tesz, az a ruszkibérencségre utal megfelelve annak a követelésnek, nem csak annak kell látszani, hanem annak is kell lenni.

Egyébiránt Antalyiai Diplomáciai Fórumnak nevezték a jeles eseményt, ahová a Fidesz kis csipetcsapata közpénzen kirándult. Csak az lehetett, egy kis kiruccanás, mert más nem indokolta Schmidt Mária jelenlétét, lévén kormányzati szerepköre nincsen, hacsak a történelem kitartó meghamisítása nem tekinthető annak. Ugyanakkor úgy volt ez diplomáciai fórum (nagyüzem), mint augusztus 20-án az erkélyen nagyjából ugyanazzal a körrel.

Despoták és széljobbos degeneráltak, ahová a párt és a kormány dörgölőzik csak azért, hátha fordul egy kicsit a történelem kereke, és Orbánnak alkalma lesz nagyobbnak látszani annál a bolhafingnál, mint ami valójában. Ezért indul megint Trumphoz is, s ha innen nézzük, mindez nem egyéb, mint egy narcisztikus kis mitugrász önfényezése, amihez az egész országot, s annak minden erőforrását felhasználja. Könnyen teszi, az övé az összes...

AZ ORBÁN VIKTORÉK ÁLTAL ELKÖVETETT HIBÁKAT NEM AZ ELLENFELÜK KÉNYSZERÍTETTE KI, SAJÁT MAGUKNAK CSINÁLTÁK A BAJT

NÉPSZAVA
Szerző: CZENE GÁBOR
2024.03.02.


A közéletet megrengető kegyelmi ügyről a 21 Kutatóközpont igazgatója, Róna Dániel nyilatkozott a Népszavának. Interjú.


Egy hónapja tört ki a botrány, kiderült, hogy tavaly áprilisban Novák Katalin köztársasági elnök a pápalátogatás apropóján kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei pedofilügyben elítélt igazgatóhelyettesnek. Még mindig sok a megválaszolatlan kérdés. Politikai elemzőként ezek közül melyiket tartja a legfajsúlyosabbnak?

Érzékelem, hogy a sajtó, az ellenzéki pártok és a legtöbb ember azt találgatja, hogy a kegyelmi döntés kinek az ötlete volt, K. Endre kinek a kicsodája, miért döntött így Novák Katalin. Félek, hogy ezt sosem fogjuk megtudni. Annyit mondhatok: ha az Atyaúristen tanácsolta az államfőnek, hogy adjon kegyelmet, a kegyelmi döntés miatt viselt felelősség akkor is az övé. Ezek fontos kérdések, de engem elsősorban a hatalom logikája foglalkoztat, a hatalmi döntések okai és következményei érdekelnek. Számomra a legizgalmasabb kérdés az, hogy Orbán Viktor jól oldotta-e meg ezt a szituációt, volt-e alternatíva, és annak milyen hatásai lehettek volna.

Az Orbán körüli mítoszteremtés része, hogy a miniszterelnök tűzön-vízen át megvédi a sajátjait, a hozzá hűségesek közül „senkit nem hagy az út szélén”. Most viszont látványos tisztáldozatokat hozott. Csődöt mondott a fideszes kommunikációs gépezet, vagy éppen ellenkezőleg, jól felismerte, hogy milyen nagy a baj, és ügyesen minimalizálta a veszteséget?

Semmiképp se gondolnám, hogy „ügyesen minimalizálták” a veszteséget. A veszteség nagyon jelentős. Orbán Viktor nem egyszerűen csak elengedte a köztársasági elnök kezét, hanem – ahogyan Török Gábor politológus írta – megküldte neki a selyemzsinórt.

Novák Katalin mellett távozott a közéletből a kegyelmi kérvényt ellenjegyző Varga Judit volt igazságügyi miniszter is, aki a Fidesz EP-listáját vezette volna. Az ügy kipattanása és Orbán első megszólalása között nagyjából egy hét telt el, ami jelzi, hogy a Fideszben nagy volt a bizonytalanság. Először nem tudták, mit csináljanak. Ha igazán profin működött volna a gépezet, akkor nem várnak ennyit. Ha már az első pillanatokban érzékelték volna a veszélyt, akkor azonnal megrendelnek egy gyors közvélemény-kutatást, és hamarabb cselekednek...

VISSZAJÁTSZÁS: KICSODA ROGÁN ANTAL? (1-2. RÉSZ)

PARTIZÁN INFO
Szerző: Partizán
2021.07.30.



Rogán Antal a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjeként a kormányzati kommunikáció legfőbb irányítója, az ország egyik legbefolyásosabb embere. Mégis számtalan korrupciós botrányán kívül keveset tudni róla. Két részes sorozatunkban arra keressük a választ, hogy annak ellenére, hogy mára a legnépszerűtlenebb fideszes politikus, hogyan őrizhette meg, sőt, növelhette befolyásosságát töretlenül az elmúlt két évtizedben. 

Az első részben azt mutatjuk be, hogy a határ menti kistelepülésen született szorgalmas, visszahúzódó fiú hogyan ugrott bele a rendszerváltás után a politikába, hogyan lett a Fidelitas alelnöke, Orbán Viktor közeli munkatársa és a magyar parlament legfiatalabb képviselője, majd az ötödik kerület fiatalos lendületéről és coolságáról elhíresült extravagáns polgármestere.