2023. július 14., péntek

MIRE SZÁMÍTHAT AZ ÁRPÁD HÍDI BALESET ÁLDOZATÁNAK CSALÁDJA?

TELEX
Szerző: ZÁCH DÁNIEL
2023.07.14.


Pótolhatatlan veszteséget okozott a július 1-jén, az Árpád hídon történt közlekedési balesetező Mercedes vezetője, amikor spontán versenyre indult két BMW-vel, majd elvesztette uralmát a járműve fölött, és a híd szalagkorlátját átszakítva elgázolt egy 26 éves kerékpárost, aki később belehalt sérüléseibe. Dr. Herpy Miklós közlekedési ügyvéd szerint ezúttal a biztosítók, a rendőrség és adott esetben a bíróság is gyorsabban dolgozhat, mint más esetekben, de az áldozat hozzátartozóinak nem kell megvárniuk az ügy végét, hogy kártérítéshez jussanak.


Bár bizonyos közlekedési balesetek után hónapokig, esetleg évekig tartó nyomozást folytat a rendőrség, a július 1-jén, az Árpád hídon történt gázolással kapcsolatban gyors eljárásra számít Herpy Miklós közlekedési ügyvéd, aki több mint húsz éve foglalkozik hasonló esetekkel. Mint mondja, a balesetet okozó Mercedes kötelező biztosítója köteles kártérítést fizetni a 26 éves áldozat, a híd szalagkorlátja mögött szabályosan haladó és ott elgázolt kerékpáros családjának. Ilyen esetekben a temetéssel kapcsolatos összes költségre, esetleg életjáradékra, illetve sérelemdíjra jogosultak a közvetlen hozzátartozók, de az ügy végső jogi megítélése szélesíthet is ezen a körön.

A kártérítés része lehet a családtagok átmeneti munkaképtelenné válásával keletkező kár, valamint a szeretett hozzátartozójuk elvesztésével okozott lelki trauma is, más esetekben pedig, amikor valakinek árván maradnak a gyerekei, az ő felnevelésük költségei szintén a kártérítés részei.

Bár egy emberélet értékét nem lehet pénzre váltani, több tényező befolyásolja a fentieket. Az ügyvéd szerint a mostani tragédiától függetlenül figyelembe veszik a szenvedés mértékét, valamint a cselekmény súlyát. Így például, ha durva bűncselekménnyel okozták valaki halálát, a családja nagyobb összegű sérelemdíjat kaphat, mint ha gondatlan baleset történt.

Herpy Miklós szerint ezúttal a megszokottnál nagyobb összegre lehet számítani, mert a július 1-jei baleset az AMG Mercedes menetstabilizáló rendszerének kikapcsolása és a jelentős sebességtúllépése miatt durva jogsértésnek számít.

Hozzátette, más ügyekben vizsgálni szokták, hogy az áldozatnak volt-e közrehatása a cselekményben, tehát tett-e bármit, ami növelte a balesetveszélyt, vagy sem. Egy frontális ütközés esetében ilyen közrehatásnak számíthat, hogy a vétlen autóban ülő utasok használtak-e biztonsági övet, vagy sem, hiszen ez alapvetően meghatározza a következményeket.

Mivel az Árpád hídon egy kijelölt kerékpárúton, szabályosan haladt a 26 éves kerékpáros, őt semmilyen felelősség nem terheli a történtekért. Nem kellett arra számítania, hogy jön egy autó, amely a megengedett sebességet kétszeresen túllépve éppen ott csapódik a szalagkorlátba, ahol ő tartózkodik. Ezzel kapcsolatban az RTL-nek megszólaló Boncsér Sándor igazságügyi gépjárműszakértő azt mondta, hogy

"ha az autó vezetője betartotta volna a 70 km/órás sebességkorlátozást, a híd szalagkorlátja megvédte volna a kerékpárost".

A mostanihoz hasonló halálos közlekedési balesetek áldozatainak családtagjai közül az áldozat gyerekei, a szülei, házastársa, illetve ha volt, a testvére biztosan jogosult sérelemdíjra, de az összegek esetükben eltérők lehetnek. A biztosító által, esetleg egy későbbi kártérítési perben kifizetett összeg mindig mérlegelés kérdése, mert mint Herpy Miklós rámutatott, nincs Magyarországon olyan jogszabály, amely pontos összeget határozna meg az elhunyt esetében.

A bírói gyakorlat szerint kiskorú gyerekek legfeljebb 10-15 millió forintot kaphatnak az elhunyt szüleik után, ám mivel a jogsértés súlya ezúttal nagy, akár magasabb összeg sem elképzelhetetlen, ha volt kiskorú gyereke az áldozatnak.

Az áldozat szülei egy mostanihoz hasonló esetben legfeljebb közel 10 millió forintnyi térítésre tarthatnak igényt, szintén a bírói gyakorlat szerint. Amennyiben az áldozatnak volt házastársa, mérlegelik, hogy mennyi ideje voltak együtt, de a fenti összegnél alacsonyabbra számítana az ügyvéd. Ugyanakkor mint mondta, erre vonatkozóan sincs pontos szabály Magyarországon...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.