2016. december 16., péntek

2016 A DEMAGÓGIA ÉVE VOLT - KÜLFÖLDI LAPSZEMLE

KLUBRÁDIÓ 92,9 MHz
Szerző: Szelestey Lajos
2016.12.16.


Egy amerikai szakértő arra hívja fel a figyelmet a Wall Street Journalben, hogy az Egyesült Államoknak megelőző lépéseket kell tennie, nehogy egy esetleges orosz agresszió veszélybe sodorja az amúgy is vészesen meggyengült Európát.


Mark Helprin, a Claremont Intézet vezető munkatársa úgy ítéli meg, hogy a revansista Moszkva igyekszik visszaszerezni korábbi birodalmát, de Washingtonnak el kell hárítania a katasztrófát. Az oroszok ugyanis csak kis mértékben csökkentették saját nukleáris erőiket, ellenben folyamatosan korszerűsítették azokat. Ugyanakkor a hagyományos haderőket tekintve lényegesen visszaesett a nyugati készültség szintje. Úgy hogy Moszkva felbátorodott, az EU pedig létre akarja hozni a saját védelmi rendszerét, ám az nem ígérkezik könnyűnek. Ellenben már az is nagy előrelépés lenne, ha a NATO-tagok a vállalt mértékben költenének katonai kiadásokra.

De ezen túlmenően a szövetségnek meg kell teremtenie a rugalmasabb katonadiplomáciai válasz módjait egy orosz provokáció esetére. Jelenleg ugyanis nem képes megvédeni sem a központját, sem az egyes tagországokat, vagyis igencsak sebezhető. A Kreml megpróbálhatja a szélek felől leszalámizni a szervezetet, pl. a Baltikum felől. Ám a Nyugat túl provokatív lenne, ha a fő erőket az orosz határ közelébe összpontosítaná, nem beszélve arról, hogy ily módon túlságosan is támadhatóvá válna. A fő hadtestet német és francia földön kell tartani. Ez lenne a legjobb biztosíték a szovjet kalandorság ellen. Moszkva amúgy nem veszi komolyan a balti köztársaságban és Lengyelországban lévő NATO-egységeket, mert azok baj esetén nem kapnának megfelelő támogatást.

Financial Times

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.