2017. szeptember 21., csütörtök

SCHMIDT MÁRIA: SOROS GYÖRGY TESTILEG IS ITT VAN, ÉS NEM CSAK ORBÁN VIKTORT AKARJA MEGBUKTATNI

168 ÓRA ONLINE - ITTHON
Szerző: BUJÁK ATTILA
2017.09.21.


Többszörös főigazgató, kurátor, egyetemi tanár, újabban laptulajdonos. Intézetbirodalmának fejeként a NER „félhivatalos történésze”, kormányzati megbízatások nyertese. Mindezt a Terror Háza Múzeum főigazgatói posztjáról és a miniszterelnöki főtanácsadói pozícióból startolva érte el, de kapcsolatrendszere hatékonyan működött ama „bűnös nyolc esztendőben” is. A közelmúltban ő vezényelte a holokauszt-emlékévnek és ’56 hatvanadik évfordulójának rendezvényeit, közalapítványára bízták az első világháború centenáriumi emlékezéseit is. A Kertész Imre-hagyaték gondozója. Újabban a magyar V4-es elnökség programjait szervezi. A történelem, ahogy az illetékes elvtárs mondja, „hozzá tartozik”. A fennálló rendszer történelemszemléletének gyökereit kutatva nem is fordulhatnánk máshoz, mint Schmidt Máriához.

– Kezdjük egy kellemetlen történettel. Megnyugodott már a Sorsok Háza-projekt leállása-bedőlése után? Akkor kegyvesztettségét emlegették. Egy kormányzati háttérsúgó mondta: „Mária most szembesül a keserű ténnyel, hogy nem kap mindig bemondásra egymilliárdot.”

– Ezt az utóbbit nem is kommentálom. A Sorsok Háza-projekt pedig előbb-utóbb befejeződik. Politikai döntés kérdése.
– Addig ott áll a fantomház a Józsefvárosban? Mennyit is emésztett fel?
– Nem vagyok illetékes ebben, a kivitelezés Fürjes Balázs kormánybiztos feladata volt. A pénz felett is ő rendelkezett.
– A szereplők, akikkel eddig beszéltem, „ma is várják a folytatást”. Igaz, egy kissé kárörvendve.
– Tény, hogy ez nehéz feladat volt. A rövid határidő mellett az is sújtott bennünket, hogy mindvégig sok ellendrukkerünk volt, hiszen készült a Páva utcában egy kiállítás, amely nem tudta betölteni funkcióját. De ne szépítsük, ellentét feszült a Mazsihisz jelenlegi vezetése…
– …és ön között…
…és a között a felfogás között, amit én képviseltem. Az az álláspontom, hogy a holokauszt közös magyar ügy, az egész társadalom feladata a traumát feldolgozni, az áldozatokat méltó módon meggyászolni. Ehhez képest a Mazsihisz a vallásos neológ zsidók pár százas csoportját képviseli, a holokausztot zsidó belügynek tekinti. Ez az a különbség, amit nem tudtunk áthidalni. Az EMIH vezető rabbijának, Köves Slomónak tetszett a koncepció...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.