2017. január 18., szerda

A CIVILEKET VAGYONNYILATKOZATRA KÖTELEZNÉ, DE A POLITIKUSI VAGYONNYILATKOZATOKAT NEM SZIGORÍTANÁ A FIDESZ

KETTŐS MÉRCE BLOG
Szerző: JÁMBORANDRÁS
2017.01.17.



Múlt héten jelentette be a kormánypárt (bár a konkrét törvénytervezet még nem született meg), hogy a civil szervezetek vezetőit vagyonnyilatkozatra kötelezné. Az LMP pedig hétfőn a politikusi vagyonnyilatkozatok szigorításáról hívott össze öt párti egyeztetést. Ezt mindenki támogatta, kivéve a Fidesz.

A téma nem először kerül elő. A politikusi vagyonnyilatkozatok rendszere elavult és használhatatlan. Orbán Viktornak például a vagyonnyilatkozata szerint óriási adóssága van. Rogán Antal vagyonnyilatkozata szerint pedig egész egyszerűen többet költ ingatlanokra, mint amennyit keresett az elmúlt 10 évben.

Pontosan ezért az ellenzéki pártok, főként az LMP és a Jobbik már többször is javasolta a szigorúbb vagyonvizsgálatot a politikusoknál. Kötelező vagyonosodási vizsgálatot, a családtagokra is kiterjedő vagyonnyilatkozatot és valódi következményeket az ezeket megsértő politikusoknál.

A Fidesz, ahogy eddig is, most is leszavazta ezeket a kezdeményezéseket. Míg korábban például Papcsák Ferenc, aki azóta az MNB felügyelőbizottságába került, azzal érvelt, hogy veszélyes lehet a vagyonnyilatkozati rendszer szigorítása, mert ha a választók a politikusok pénzügyeivel foglalkoznak, meginoghat a politikusokba vetett bizalmuk. Most Vas Imre azzal érvelt a javaslat ellen, hogy az LMP az Állami Számvevőszékkel vizsgáltatná a vagyonbevallásokat, viszont az most még nem az ÁSZ feladata. Vas szerint ez a parlament illetékes bizottságának feladata. Értsük jól, azért ne az ÁSZ vizsgálja, mert jelenleg nem ők vizsgálják, ellenben az jó, ha a képviselők vizsgálhatják saját társaik vagyonnyilatkozatait.

Mindeközben viszont van olyan helyzet a vagyonnyilatkozatok terén, ahol a Fidesz az átláthatóság élharcosának szegődne. A civil szervezetek tisztségviselőit kötelezné vagyonnyilatkozatra a párt. Azoknak a szervezeteknek a vezetőit, akiknek minden évben több tízoldalas dokumentumban kell színt vallaniuk tevékenységükről, akiket ellenőriz a NAV, a KEHI, vagy bárki, akiket a kormány éppen rájuk uszít. Mindeközben pedig a Fidesz saját vagyonosodásának vizsgálatára nemet mond...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.