2016. július 29., péntek

MIT TERGYÜNK, HOGY NE FÉLJÜNK A REPÜLÉSTŐL?

SZÍNEK ÉS FOLTOK BLOG
Szerző: Göbölyös N. László
2016.07.28.


Sokan emlékszünk az Esőember egyik híres jelenetére. Raymond és öccse repülőre szállnának, de az autista idősebb fivér csupán egyetlen légitársasággal hajlandó repülni, mert annak még nem volt légikatasztrófája. Ismerünk sok hírességet, művészt, sportolót, nem is szólva egyes régi politikusokról Kádár Jánostól Kim Ir Szenig, akik csak a legvégsőbb esetben ültek/ülnek repülőgépre. Mindenkivel, még a legtapasztaltabb utazóval is előfordul, hogy szorongást érez repülés előtt. Két olasz szakértő, Alberto Pellai pszichológus és Giuseppe Lapenta pilóta együtt írtak egy könyvet, amellyel segítenek legyőzni ezt a szorongást vagy félelmet.

A szerzőkkel a La Repubblica készített interjút.

-A repülés a legbiztonságosabb utazási mód. Senkinek sem kellene lemondania erről a lehetőségről. Ezért hasznos elraktározni egy csomó információt arról, hogy miként működik a repülő, milyenek a biztonsági intézkedések. Ezek az információk az adott esetben sokat segíthetnek – mondja Pellai doktor – A könyv egy teszttel kezd, amellyel mindenki lemérheti szorongása vagy félelme fokát, majd praktikus tudnivalók jönnek: hogyan működik a repülő, miért repül olyan magasan és mi történik, ha az egyik motor leáll, mi megy végbe az agyunkba, amikor félünk, vagy pánikba esünk, a félelem leggyakoribb okai, elkerülendő hibák…

-Mi a különbség a szorongás és a félelem között és miért kerülnek egyesek ilyen állapotba, mások meg nem?

-Szorongás alatt olyan feszültségi állapotot értünk, ami arra ösztönöz bennünket, hogy egy problémára nagyon nagy fizikai és mentális energiát fordítsunk. Ha szembe kell néznem egy helyzettel, amelytől nagyon tartok, egy vizsgától, egy versenytől, a fogorvostól, a szervezetem reagálni fog, hogy legyen elég erőm. Önmagában a szorongás nem negatív és nem veszélyes az egészségre. Amikor repülünk, nem a megszokott életünket éljük, de ismereteink, korábbi tapasztalataink sokat segíthetnek. A félelem viszont olyan érzés, amelyben veszélyben érezzük magunkat. Defenzív mechanizmusunk egy belső vészjelzőt aktivál, amely menekülésre vagy támadásra késztet. Azokban az esetekben, amikor valamit nagy félelem kerít hatalmába, fontos megvizsgálni, mi váltotta ki és fokozatosan megtanulni uralkodni rajta...


ITT OLVASHATÓ

4 megjegyzés:

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.