2025. február 26., szerda

VENDÉGÜNK RÁCZ ANDRÁS ÉS TAKÁCSY DORKA: UKRAJNA AZ ÚJ VILÁGRENDBEN | TOTEM SHOW

SZÉLSŐKÖZÉP PODCAST
Moderátor: SILVERANA NOÉMI
2025.02.23.



Helyzetértékelés és kitekintés az ukrajnai háború 3. évfordulóján - Rácz András és Takácsy Dorka Oroszország-szakértők, valamint Szél Bernadett kutató, volt országgyűlési képviselő a vendégeink.

Az eseményt közönségszavazásokkal tettük interaktívvá. Vendégeink különleges, a témához kapcsolódó tárgyakat hoztak. Az alkalom végén a közönség kérdezett vendégeinktől.

A fronthelyzet elemzése, a háborús bulvárhírek és a zsigeri félelmek politikai célú felhasználása a hétköznapjaink részévé váltak. Hogy áll most a háború? Hová vezet a nyugati támogatás folytatása vagy esetleges teljes elapadása? Milyen a közhangulat Ukrajnában? Milyen az utánpótlás helyzete? Milyen opciók rajzolódnak ki a háború lezárása felé? Mik a kilátások a békére vagy akár csak a tűzszünetre?

Kitekintünk a tágabb nemzetközi összefüggésekre, különös tekintettel arra, hogy milyen hatasa lehet az európai és amerikai politikai változásoknak a háborúra. Megfordult a világ a szankciók körül - Trump kivethet, Brüsszel nem? Az egész világ, ideértve a diktátorokat és autokratákat feszülten figyeli a fejleményeket: melyek lehetnek a hosszú távú következményei annak, ha a Nyugat elismerné Oroszország területszerzéseit? Igaz-e, hogy Ukrajna sorsa az ukrán nemzet fennmaradásán túl szimbolikus jelentőséggel bír minden szuverén állam sorsára?

Nem hagyjuk ki a magyarországi viszonyrendszert sem. Milyen hatással van a konfliktus Magyarország külpolitikai stratégiájára?

00:00: Intro, előzetes 
01:20: Vendégek bemutatása 
02:36: Bevezetés 
03:28: Helyzetértékelés a háborúról 
06:07: Rácz András bemutatja a totemet 
08:34: Rácz András a Trump beiktatása óta történt változásokról 
11:31: Takácsy Dorka a Trump beiktatása óta történt változásokról 
14:12: Szél Bernadett a Trump beiktatása óta történt változásokról 
14:47: Szél Bernadett bemutatja a totemet 
15:25: Szél Bernadett Európa felelősségéről 
17:55: Rácz András az Európai Unió szerepéről a háborúban és a tárgyalások során 
21:05: Rácz András arról, mi várhat Ukrajnára egy tűzszünet esetén 
23:40: Takácsy Dorka arról, mit láttunk 2022 előtt és mi várhat Ukrajnára tűzszünet esetén 
26:37: Első közönségszavazás és a vendégek reakciói 
32:25: Takácsy Dorka bemutatja a totemet és beszél az ukrán kulturális reneszánszról 
37:31: Takácsy Dorka az ukrán közhangulatról 
39:41: Szél Bernadett a dezinformációról, mint háborús hadszíntérről 
40:34: Rácz András az orosz szolgálat magyarországi tevékenységéről és az orosz stratégiai gondolkodásról 
46:16: Takácsy Dorka a hibrid hadviselésről 
47:33: Takácsy Dorka az orosz dezinformációról 
52:00: Második közönségszavazás 
54:23: Szél Bernadett a háború globális összefüggéseiről 
1:01:10: Rácz András a dezinformáció elleni védekezésről 
1:04:13: Takácsy Dorka a dezinformátor szándékairól, orosz és kínai példákkal 
1:07:22: Szél Bernadett Ukrajna és Tajvan helyzetéről, egy világrend megremegése 
1:09:37: Harmadik közönségszavazás és a vendégek reakciói 
1:21:02: Rácz András az orosz befolyás csökkenéséről 
1:23:21: Takácsy Dorka az orosz soft power aspektusról, befolyásolási képességéről 
1:25:35: Közönségkérdések megválaszolása


MIT HOZ A TISZA AZ EGÉSZSÉGÜGYNEK?

SZIKE PODCAST / NÉPSZAVA
Műsorvezető: DANÓ ANNA
2025.02.24.



Fontos lenne, hogy ne egy ciklusra csináljunk egészségpolitikát, hanem hosszú távú terv kerüljön az asztalra. Annál nagyobb ugyanis a válság az egészségügyben, hogy még három-négy ilyen kormányzati ciklust megengedhessen magának az ország – mondta Spányik András a Népszava Szike című, egészségügyi podcastjének első adásában.

Az orvos-pszichoterapeuta, Weltner János sebész főorvos, Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász és Danó Anna, lapunk egészségügyi szakújságírója a Tisza párt egészségügyi programpontjait is kielemezte. Megállapították: Magyar Péter a legfőbb problémákra reagált.

GULYÁS GERGELY: LEHET PRIDE, DE NEM ÚGY | 24.HU

DELLA PODCAST / 24.HU
Műsorvezető: BAKA F. ZOLTÁN
2025.02.26.



„Az a cél, hogy olyan keretek között ne lehessen megrendezni (a Pride-ot). A gyermekek védelme az elsőrendű politikai és társadalmi cél kell, hogy legyen. A kettőt, ha össze lehet egyeztetni, akkor így kell összeegyeztetni, és ennek valószínűleg nem az Andrássy út a terepe. A kormány a gyermekvédelem szempontjait akarja érvényesíteni, és például egy zárt térben tartott Pride esetén én nem látok ilyen kockázatot.”

A fenti idézet a Della vendégétől, Gulyás Gergelytől származik, aki szerint első olvasatban már a szerdai (azaz mai) kormányülésen tárgyalnak a változásokat tartalmazó jogszabályról. Véleményéből pedig az következik, hogy a Pride betiltása helyett annak zártkörűsítését fogja előírni a kormány.

A nyitó téma jelzi, hogy ezúttal nem a megszokott tematika mentén készült a Della adása, a Miniszterelnökséget vezető minisztert a pénzügyeken kívül más ügyekről, így a szuverenitásvédelem kiterjesztéséről, a civilek és a média feltételezett külföldi befolyásolásának "leleplezésére" tervezett lépésekről is kérdeztük. Gulyás Gergely szerint "a kormányt természetesen lehet kritizálni", ami pedig az intézkedéseket illeti, szerinte „ezt nem érdemes barát-ellenség felismerő rendszerként kezelni, hanem egész egyszerűen ez egy fontos vita, amit le kell folytatni, hogy mi az a nemzetközi, külföldi pénzügyi beavatkozás, ami elfogadható, és mi az, ami nem.” Ő nem látott azonosságot az állítólagos amerikai befolyászerzés és az orosz propaganda széles körű tényleges térnyerése között a magyar médiapiacon, a hangsúly nála a külföldi finanszírozáson van.

A műsorban elhangzik továbbá, hogy a USAID amerikai dokumentumait felkutatni hivatott kormánybiztos posztjára több név is felmerült, a héten születhet döntés, s jelenleg egy olyan jelölt a legesélyesebb, aki nem tölt be kormányzati tisztséget. A mandátuma feladathoz és nem időhöz kötött lesz, de a miniszter szerint a munka néhány hónapot, legfeljebb egy évet vehet igénybe.

Az orosz-ukrán háború kapcsán figyelemre méltó megjegyzése szerint "önmagában az, hogy Ukrajna mikor és hogyan tart választásokat, az Ukrajnára tartozik és mi ebbe semmilyen formában nem szólunk bele, sőt, én azt természetesnek tartom, hogy amíg egy országban rendkívüli jogrend van háború támadás miatt...akkor ott nem lehet választást tartani". A miniszter véleménye ebben a kérdésben biztos eltér az amerikai és az orosz elnök álláspontjától.

A pénzügyi témákra áttérve Gulyás Gergely közölte, hogy a kormány nem az Európai Bizottságnak tavaly decemberben elküldött középtávú költségvetési pályában szereplő 1,2 százalékos GDP-növekedést tekinti irányadónak 2025-re. Azt szerinte a bizottság kérésére kellett szerepeltetniük, az ő adataikból kellett dolgozniuk. „Ők azt jelezték, hogy ezt fogadják el. Technikai kérdés. Az ember Brüsszelnek ezért aztán azt küldi ki, amit el is fogadnak, mert különben bizonyos gazdasági mechanizmusok nem haladnak tovább, tehát az az érdeke az országnak, hogy ezt elfogadják” - mondta erről a miniszter, hozzátéve, hogy Magyarország egyértelművé tette, hogy nem ez a várakozása, szerinte az 1,2 százalék egyáltalán nem megalapozott. Tehát továbbra is 3,4 százalék a terv, de tekintve a német gazdaság recesszióba hajlását (amit szerinte a távozó német kormány a választások miatt nem mert felvállalni), több a kockázat, emiatt a tervszámtól valószínűsíthetően elmarad a tényadat. „Ha nekem tippelnem kellene - mint jogász, és nem, mint gazdasági szakember -, abból, amit elolvastam, akkor ez nagyjából megfelel a valóságnak" - válaszolta felvetésünkre, hogy a gazdasági növekedés reálisan a 2-3 százalékos tartományba várható idén.

Kiderült továbbá, hogy a kormány számításai szerint a hétvégi bejelentések (adómentességek, nyugdíjas áfa-visszatérítés) költségvetési hatása egy teljes évre vetítve nem éri el a sajtóban keringő 1500 milliárd forintot. Elhangzott, hogy a nyugdíjasok áfa-visszatérítése körül még nem minden tisztázott: szavaiból az derült ki, hogy sem a bevezetésének ideje, sem a mikéntje nem volt végleges még beszélgetésünk idején. Az a cél, hogy minél könnyebben lehessen igénybe venni a lehetőséget - mondta a miniszter, aki szerint valószínűleg nem lehet elejét venni a visszaélésnek, ha egy családtag használja a kártyát a sarki boltban. „Családban marad" - reagált erre.

POGÁTSA ZOLTÁN: NEM BIZTOS, HOGY LEHET A 2 ÉS 3 GYERMEKESEK SZJA-MENTESSÉGÉVEL VÁLASZTÁST NYERNI

KLASSZIS PODCAST
Szerző: KLASSZIS MÉDIA
2025.02.26.



Egy hét eltéréssel meghallgathattuk Orbán Viktor és fő kihívója, Magyar Péter évértékelőjét. Ezek apropóján beszélgetett Pogátsa Zoltán közgazdásszal lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Klasszis Podcast legfrissebb adásában. Az egyaránt a 2026-os választások megnyerését célzó ellenzéki ígéretekről, tervekről, illetve kormányzati intézkedésekről.
Az elsőként színre lépő Tisza Párt-vezető zavarba ejtően részletes gazdasági programot prezentált – benne gazdaságpolitikai, nyugdíjpolitikai, vidékfejlesztési, agrárpolitikai, egészségügyi és oktatási tematikával –, amellyel a vele szemben megfogalmazott kritikákat, miszerint nincs programja, szerelhette le. Adta magát, hogy Orbán majd építkezik Magyar javaslataiból, például abból, amely a 2022 közepén gyakorlatilag kinyírt kisvállalkozások tételes adója (kata) részleges visszahozatalára vonatkozott. Már csak azért is, mert állítólag a kata megszigorítása sok szavazót fordított el a Fidesztől, ez volt az a bizonyos utolsó csepp a pohárban. Bár ezt a magas labdát nem csapta le a miniszterelnök több olyan intézkedést is belengetett, amelyek nyilvánvalóan azt célozták, hogy a választói hangulat a kormánypárt javára javuljon. Így Pogátsa Zoltán közgazdásszal beszéltünk a 100 gyár programjáról, a nyugdíjasok áfa-visszatérítéséről, a két- és háromgyermekesek adómentességéről, valamint természetesen Magyar Péter programjáról.

00:00:00 Beköszönés 
01:52 Van értelme Orbán Viktor 100 új gyár programjának?
05:45 Nem az a kérdés, hogy kell-e autóipar 
09:55 Azok az országok lesznek sikeresek, ahol a humán tőkét fejlesztik 
17:02 A Kádár-korszakban jobb volt? 
20:55 A nyugdíjrendszer nem tud csődbe menni 
25:11 A nyugdíjasok áfa-visszatérítéséről 
31:05 Ki vevő a két- és háromgyermekesek teljes életre szóló szja-mentességére? 
35:23 De mibe kerül ez az állami költségvetésnek? 
38:27 A kormány és az ellenzék is téved 
45:38 Magyar Péter programjáról 
49:02 Ne a kata jöjjön vissza! 
55:09 Magyar Péter narratívája 
1:05:00 Elköszönés

L. RITÓK NÓRA: ÉRTÉKELÉSEK ÉS VÁLTOZTATÁSOK

A NYOMOR SZÉLE BLOG
Szerző: L. RITÓK NÓRA
2025.02.21.


Próbálom mindig megérteni azokat is, akik a döntéseket hozzák. De azt látom, valahogy felborult az egyensúly. Megváltozott az attitűd, ami leginkább abban nyilvánul meg, hogy a hatalom megtartása érdekében belemerevedett a rendszer a tévedhetetlenség álságos és veszélyes állapotába. Mert azt kell, hogy mutassák, mindenben a regnáló hatalom meglátása a jó, az ő döntéseik megkérdőjelezhetetlenek, és már ott tartunk, hogy aki ezt kritizálni meri, az ellenség.

Tudom, ez mindig a hatalom sajátja, de azt is látom, hogy folyamatosan csúsztunk ebben egyre mélyebbre. Mert azért korábban voltak szakmai szempontok…az ember jobban érzett valamiféle szakmaiságot, és abban ugye, legalábbis a normális szakmaiságban benne van az önreflexió képessége is.

Azzal is tisztában vagyok, hogy a rendszerek lassan mozdulnak. Meg azzal is, hogy a nagyon sok dolgot meghatározó attitűd megváltoztatása még nehezebb. Tudom, hogy változni kell, és azt is, hogy a világban vannak olyan modellek, amelyek meggyőzőbbek, mint a mienk, és ha egy döntéshozó ebbe az irányba szeretné vinni a dolgot, akkor azt erőlteti, olyan szabályozással, ami az általa jónak vélt irányba terel. Kötelezően. Aki a rendszert irányítja, az diktálja a szabályokat.

Ezt mind tudom. De a gyakorlatban is megéltem már ezerszer, és megélem ma is, hogy az nem úgy van, hogy a társadalmi leszakadásban élőkre megpróbáljuk ráerőltetni a mi akaratunkat. Még akkor sem megy, ha biztosan tudjuk, hogy jó az, amit akarunk. Mert ha azt látjuk, hogy nem működik, nem értik, nem látják jónak, akkor visszább kell lépnünk, vagy más utat keresni, vagy apróbb lépésekkel haladni, vagy elengedni, stb. Mindig fókuszban tartva őket, hiszen nem rólunk, hanem róluk szól ez az egész.

Talán itt van a probléma gyökere… hogy kiről szólnak az új szabályozások, intézkedések?

Itt van ez az óvoda-dolog, ami most sokaknál kiverte a biztosítékot. Korábban minden szakmai tiltakozás ellenére bevezették a hat éves iskolaköteles kort. A következménye az lett, hogy nagyon sok gyereknek meg kell ismételni az első osztályt, mert nem volt iskolaérett, mikor el kellett kezdenie. Erre viszont nem az a válasz, hogy nézzük meg még egyszer, mi történik az iskolában, és az óvodában, alkalmas-e a rendszer a természetes módon eltérő mértékben fejlődő gyerekeket rugalmasan kezelni, és jó-e a hazai rendszerben a hat éves kor iskolakezdésre.

A reakció az, hogy az óvoda nagycsoportjában el kell kezdeni a mi poroszos iskolarendszerünkbe “betörni” a gyerekeket. Mert van olyan ország, ahol öt évesen már iskolások… De az egy más rendszer, más társadalmi beágyazottsággal, más hagyományokkal.

A magyar óvodai nevelés nagyon jó volt. Nem volt rossz ötlet a kötelező beóvodáztatás sem. Az iskolarendszer ellenben nem vett jó ívet, arról a fajta múltba révedő, ismeret-és tekintélyalapú oktatásról, amit ma központilag képviselnek, mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy gyermekközpontú, esélykiegyenlítő, vagy korszerű lenne. De ez van, ez a döntéshozói elvárás, iskolarendőrrel, egyentankönyvvel, poroszosan, BM attitűddel. Érdeklődve várom az új pedagógustovábbképzési rendszer kínálatát, gondolom, sok kötelező lesz a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács számos, pedagógusoknak kidolgozott képzéseiből. Micsoda üzenet ez is!

És a megoldás nem az iskolarendszer minőségi javítása, hanem a még jó óvodába való beavatkozás. Durván, nem törődve életkori sajátosságokkal, különböző tempójú fejlődéssel, semmivel. Felteszem, az a mintázat van mögötte, amit gyakran megtalálok: a döntéshozók saját gyermekkori tapasztalatai alapján hozzák meg az új szabályokat. Életkortól függően, ezek 20-30, vagy akár 50 éves emléképfoszlányokból építkező értékrendek. De a világ 10 év alatt is rengeteget változott!

Nincs önrefelxió. Ott van pl. a szökésben levő állami gondozásba vett gyerekek esete is. Szöknek? Hát akkor a helyükre fel lehet venni mást… Azt hittem, rosszul látok, mikor ezt olvastam. Milyen viszonyulás az, hogy van egy probléma, amiben gyerekek érintettek, egy kezeletlen helyzet, és a traumatizált gyerek, ha szökik, magára vessen, mert nem lesz hova visszamenjen? Tényleg ez a megoldás? Miféle gondolkodás ez?

De nézzünk mást. Épp ma jutott eszembe, hogy meg kellene nézni, mi van azokkal a kézművességre fókuszáló szociális szövetkezetekkel, amelyekre annyi pénzt költöttek? Mérte valaki a hasznosulásukat? Akkoriban évente rendeztek térségi, régiós vásárt, bemutatót a termékekből. Itt, nálunk is. Életemben nem láttam együtt ennyi funkciótlan, értelmetlen, rossz minőségű dolgot. Tudom, akkor írtam is róla, mert hihetetlen volt nekem, hogy ezt valakik sikerként élik meg. A gyékényből font harangtól a csipkeveréssel készült bekeretezett jegesmedve-képen át, a nagyon rosszul megvarrt babákig, a giccses-csipkés nemtudommikig, széles volt a skála. Nagyon megharagudtak rám, mert én nem sikernek láttam, hanem ízlésromboló, értelmetlen pénzkidobásnak.

Jól emlékszem, hogy érdeklődtem, kik tervezik ezeket, kik irányítják a munkát? Nyilván nem szakemberek voltak, hanem “ügyeskezű” nők, akik elég tudást éreztek magukban arra, hogy irányítsanak egy ilyet. Vajon mennyi terméket sikerült értékesíteni? Nyilván nem sokat, mert egy ideje nem hallom, hogy lennének ilyen bemutató vásárok. Akkor vajon miért döntöttek ezeknek a beindítása, majd folytatása mellett? Mennyire volt előkészítve, mennyire volt fontos, és mérte-e valaki a hasznosulását? Elmaradt, vége, kész. Remélem, nem folytatódik, de könnyen lehet, elég hozzá egy lelkes döntéshozó, aki úgy gondolja, teljesen jó vonal, ha egy asszony egy szociális szövetkezetben el tud készíteni csipkeveréssel egy tenyérnyi Nagy-Magyarország térképet.

A társadalmi leszakadás bonyolult problémájának megoldására rengeteg pénzt költöttek már. De a helyzet nem javult. És senki sem akarja megmérni a programok hasznosulását, levonni a következtetéseket, és kimondani: nem voltak jók a döntések. Úgy tűnnek el sikertelen, sok pénzbe került projektek, ahogy felbukkantak. Sok a korrupció ma már korántsem kanyargós ösvényén. Erről jut eszembe, vajon a szegény munkanélküli, képzetlen emberekre fókuszáló kompetencia-tanfolyamok hasznosulásáról ki tud valami valós tapasztalati képet? Esetleg valami utánkövetést? Nem “papíron”, mert úgy tudjuk, hogy minden rendben, hanem a valóságban. Hány embernek hozott lehetőséget elmozdulásra, életstratégiaváltásra?

Tényleg olyan, mintha önjáró lenne ez az egész, és csak egy dolog hiányozna belőle: a szakmaiság. És lassan azt kell, hogy mondjam, az emberség is.

A NIHILISTA KORRUPCIÓ BÁSTYÁJA - A 444 NAPINDÍTÓ HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: HERCZEG MÁRK
2025.02.26.


Miniszteri költések, Tiborcz Hegyvidéken, savas kamateső, USAID-üldözés, fegyverszüneti ásványkincs-üzletek, a francia sebész bűnei és minden idők bankrablása a 444 reggeli hírlevelében.

Jó reggelt és még jobb időt, főleg ami a szmogriadót illeti! Újra itt a 444 napindító hírlevele (és nem is az egyedüli), benne az elmúlt nap fontosabb anyagaival. De előtte két szolgálati közlemény:

- Felfordult a világ – kövesd a 444-en, ha képben akarsz lenni!

- Nyomdai hiba miatt leállítottuk a Nem tudhatod értékesítést, előreláthatóan március második felében lesz újra kapható a könyv.

„MINTHA AZ ÖRDÖG SZÁLLTA VOLNA MEG” – ÉRTELMETLEN PUSZTÍTÁSBA KEZDETT A SZENTESI FIDESZES IGAZGATÓNŐ

VÁLASZ ONLINE
Szerző: MAGYARI PÉTER
2025.02.26.


„Az megy itt nálunk kicsiben, ami az országban nagyban.” Az utolsó szalmaszálba kapaszkodnak a szentesi drámatagozat gimnazistái és tanárai. Az 1978 óta működő, országos hírű képzés szervezőit azóta próbálja ellehetetleníteni az igazgató, amióta a Fidesz önkormányzati képviselőjének állt. Méltatlan és szürreális jelenetek követik egymást a városban. Hogy mi a gyűlölség oka, senki nem tudja, de hogy 
értelme semmi, az egészen biztos. Riport.

„Szentesen két országos hírű intézmény működik, az első osztályban játszó vízilabdacsapat és ez a tagozat” – mondja Szabó Zoltán Ferenc polgármester, amikor az utóbbi helyzetéről kérdezzük. A Horváth Mihály Gimnázium drámatagozatáról volt szó, amely 1978-ban indult, és országos hírnevet szerzett magának. Többek között itt lépett diákként először színpadra Alföldi Róbert, Badár Sándor, Gáspár Sándor, Gáspár Tibor, Simon Kornél és Szőke András a színészek közül, Hevesi Tamás, Péter Szabó Szilvia és Miczura Mónika az énekesek közül, vagy éppen Cserna-Szabó András író és Nyáry Krisztián irodalmár. Egy nehezen érthető kultúrharc miatt most a tagozat veszélyben van: már ebben a tanévben is méltatlan körülmények között működik, aminek leginkább a diákok látják kárát.

„Ugyanazt látom, mint az 1980-as években, amikor a kommunista megyei vezetés, Komócsin elvtárssal az élén támadta a tagozatot, csak most a KLIK-en keresztül támadják” – mondja lapunknak Nyáry Krisztián, aki részt vett tavaly az öregdiákok aláírásgyűjtésében is, amellyel felemelték a hangjukat a tagozat kivéreztetése ellen. Ő 1990-ben érettségizett az iskolában.

A szentesi drámások mindig is furák voltak az alföldi kisvárosi közegben. „Liberális tűzfészek” – mondta rá egy lakossági fórumon már húsz évvel ezelőtt is Farkas Sándor, aki 1998 óta a térség fideszes képviselője, maga is szentesi születésű egyébként. Egykori diákok azonban állítják: politizálás sohasem ment az iskolában, a drámások liberális közegét úgy kell érteni, hogy

„a szabadság tiszteletére tanítottak”.

Kárpátaljától Újvidékig, a Balaton partjától Békés megyéig mindig is sok helyről érkeztek a diákok, hogy részesei lehessenek ennek a páratlan közegnek, ahol emelt szintű irodalom és drámaelmélet mellett táncot, éneket és színjátszást is tanulhattak. Diákszínjátszó fesztiválok és a városi ünnepségek állandó szereplői voltak a drámás diákok. „Életem meghatározó élménye volt ott tanulni, és azóta is, ha találkozom ott végzett diákkal az ország bármely részén, bármilyen szakmája is lett, azonnal értjük egymást, azonos a értékrendünk, akkor is, ha politikai kérdésekben mondjuk nem értünk egyet” – mondja Nyáry Krisztián arról, hogy mit jelent számára szentesi öregdiáknak lenni.

A várost valamennyire mindig is megosztotta a drámás diáksereg. A négy évfolyamon összesen százan szoktak lenni, sokan közülük kollégisták, lassan ötven éve részei a kisváros mindennapjainak. Voltak, akik kezdetben bohócoknak gúnyolták őket, de idővel megbarátkozott velük a város, főleg hogy sok dicsőséget is szereztek. Akár díjakkal, akár azért, mert néhányan hírességek lettek közülük...