2025. február 10., hétfő

CSÁNYI VILMOS: A HARMADIK VILÁGHÁBORÚ UTÁN MAJD VISSZATÉRÜNK AZ IGAZSÁGOSABB ELOSZTÁSHOZ

SZABAD EURÓPA
Szerző: NAGY ANDRÁS
2025.02.10.



A harmadik világháború után valószínűleg majd visszatérünk az igazságosabb, ősközösség előtti elosztáshoz, ez a bolygó nem alkalmas nyolcmilliárd zsákmányrabló majom eltartására – véli a biológus, az etológia tanszék létrehozója. Vele beszélgettünk a kezdetekről, zsákmányrablásról, afrikai vadkutyákról és az emberiség jövőjéről. A Szelfi podcast vendége Csányi Vilmos volt
.

Ez a beszélgetés szerkesztett, rövidített változata...

EZEKÉRT JÁRUNK A FILMSZEMLÉRE

TELEX
Szerző: KLÁG DÁVID
2025.02.10.


Brutális őszinteség, szocialista államhatalmi propaganda, és nem várt kirohanás az OnlyFans ellen – tizenhárom év kihagyás után folytatódott a Magyar Filmszemle, ahol olyan filmeket is vetítettek, amiket talán soha máskor nem lehet megnézni moziban.

Tizenhárom év kihagyás után idén megint volt magyar filmszemle, egész pontosan a negyvennegyedik. Az elnevezéséhez híven a szemle betekintést nyújtott az utóbbi évek magyar független és államilag támogatott filmgyártásába is, külön blokkot szentelt a kísérleti filmeknek, a dokumentumfilmeknek, miközben olyan magyar alkotásokat is meg lehetett nézni, amiket hónapokkal korábban bemutattak, és azóta nagyon kevés esély van megnézni olyan nagy vásznon, amilyenekre ezeket készítették.

A szemléknek viszont van még egy sokkal érdekesebb részük is, az előzsűri munkájától függően itt lehet szintén ugyanezen a nagyvásznon először megnézni filmeket, vagy itt van lehetősége egy nagyobb közönség előtt bemutatkozni. Azaz nemcsak pótolni lehetett, hanem olyan filmeket is nézni, amik eddig elkerülték a budapesti mozikat, vagy csak nagyon ritkán vetítették őket.

Ezek a filmek nem mindig jók, cserébe mindig van bennük valami emlékezetes, ami miatt egészen biztosan megéri megnézni őket, vagy ha az nem megy – hiszen ki tudja, némelyik filmnek mi a jövője –, akkor legalább olvasni lehessen róluk. Szóval itt van hat emlékezetes film a 44. Magyar Filmszemléről, ami lehetett volna nyolc is, de sajnos nem sikerült eljutnom az Ica és a másvilág, valamint a Borotvaélen táncolva vetítésére. Azokról csak olvashatok.

A 44. Magyar Filmszemle díjazottjairól itt írtunk.

RÁGALMAZÁSI FŐOSZTÁLY

VÁLASZ ONLINE / VÉLEMÉNY
Szerző: STUMPF ANDRÁS
2025.02.10.


Amennyiben hatósági jogosítványokat kap a Rogán Művek Rágalmazási Főosztálya, azzal Orbán tényleg beéri Putyint. Ezért nem a sajtó belügye ez a történet. 

Vélemény röviden...

ITT OLVASHATÓ

ÚJABB SZEMÉLYEKKEL FOG BŐVÜLNI AZ USA SZANKCIÓS LISTÁJA! – RADVÁNYI MIKLÓS A GULYÁSÁGYÚ PODCASTBAN

GULYÁSÁGYÚ PODCAST
Szerző: GULYÁS BALÁZS
2025.02.10.



Újabb személyekkel fog bővülni az USA szankciós listája! – Radványi Miklós a Gulyáságyú podcastban


Cikkünk e podcast-epizódról: http://magyarpolgar.hu/?p=21431

SÁRGUL MÁR ORBÁN FOGA FEHÉRJE 😬 MIKET BESZÉL?! #46

MIKET BESZÉL?!
Szerző: JUHÁSZ PÉTER / JUHI
2025.02.10.



Sokszor unalmas, semmitmondó Orbán Kossuth rádiós kinyilatkoztatása. Most nem így van. Múlt pénteken ugyanis kimutatta a foga fehérjét: egy az egyben vetíti előre a putyini hatalomgyakorlás eljövetelét Magyarországra. Jön a listázás, a neki nem tetsző civilek szankcionálása. Ma már tiszta fasiszta beszédet tol az arcunkba, embereket söpör majd ki.
Putyin úgy hívja, ügynöktörvény, Orbán még keresi rá a megfelelő szót. 
Mellette az elmaradhatatlan hazugságok, és a milyen jó lesz nekünk. 
Nézd meg az interjúnak álcázott fenyegetőzést a kommentárommal. 
Néha elkap a hév, jobban, mint kellene, elnézést a csúnya beszédért. 
----------- 
00:00 Beköszönés 
02:42 Orbán-reakció

FRIDERIKUSZ ARCHÍV (2007) - ORBÁN VIKTOR AZ OROSZ ÉSZJÁRÁSRÓL, 2007.

FRIDERIKUSZ PODCAST
Szerző: FRIDERIKUSZ SÁNDOR
2025.02.10.



2007-ben váratlan diplomáciai pengeváltáshoz vezetett a Fidesz egyik rendezvényén, amikor Orbán Viktor az európaitól eltérő orosz észjárásra tett bíráló megjegyzéseket. A pártelnök amellett érvelt, miért nem szabad Magyarország energiaellátását az oroszoktól függővé tenni. Igor Szergejevics Szavolszkíj, Oroszország akkori budapesti nagykövete vendégként volt jelent ezen a Fidesz-rendezvényen és nem hagyta szó nélkül Orbán kritikáját.

2007-ben a rendezvényt követően hívtuk meg a Friderikusz Most stúdiójába beszélgetni az orosz nagykövetet, Szavolszkíj urat.

„A GARÁZSUNK IS NAGYOBB, MINT EZ” – 3 NÉGYZETMÉTERES LAKÁST IS KÍNÁLNAK MÁR ELADÁSRA BUDAPESTEN

TELEX
Szerző: GULYÁS ÁDÁM
2025.02.10.


Néhány nappal ezelőtt a Reuters riportja nyomán írtunk arról, hogy annyira rossz a lakhatási helyzet Hongkongban, hogy rengetegen kényszerülnek egy-két négyzetméteres, úgynevezett „koporsólakásokban” élni. Bár Budapesten még nem tart itt a helyzet, ha lakást keres valaki a fővárosban, akkor egyre többször futhat bele olyan hirdetésekbe, amikben „kislakásokat”, „minigarzonokat” és „mikrogarzonokat” kínálnak eladásra. Ezek nagyobbak ugyan, mint a hongkongi 1-2 négyzetméteres „lakások”, de nem sokkal.

A cikk írása idején mi is végignéztünk több ingatlanhirdető oldalt és Facebook-csoportot, a keresés során pedig találtunk olyan eladásra kínált lakást is, amelynek alapterülete három négyzetméter volt. Szürreális látvány, hogy egy szobának is kicsi helyiségben mindent megpróbáltak elhelyezni, amire szükség lenne egy lakásban. Az ingatlan nem meglepő módon egyetlen helyiségből áll, a bejárati ajtón belépve egyből a nappaliként, étkezőként és konyhaként is funkcionáló térben találjuk magunkat, de itt kapott helyet egy függönnyel elválasztva a zuhanyzó és a vécé is. Fekvőhely a galériára került, azt azonban már nem árulta el a hirdető, és a képekről sem derül ki, hogy mekkora hely lehet fent. 1-2 napot még csak-csak eltölt az ember ennyire kicsi és ennyire zsúfolt helyen, azt viszont nehéz elképzelni, hogy bárki hónapokat, esetleg éveket éljen le egy ilyen lakásban.

Előző ingatlanpiaci cikkünkben a megőrülő ingatlanpiaccal, a hirtelen kilövő ingatlanárakkal foglalkoztunk, most pedig a téma egy másik vetületének jártunk utána: hogyan aprózódnak fel fokozatosan a budapesti ingatlanok, mennyire élhetők ezek a lakásnak aligha nevezhető helyiségek, illetve hogy a jogi szabályozás mit enged meg és mit nem a lakások feldarabolásakor.
Szétdarabolt polgári lakások

A kis méretű lakásokat általában a belső kerületekben, az V., a VI., a VII. és a VIII. kerületekben hirdetik, a leírásokból pedig ki is derül, hogy ezeket jellemzően lakások feldarabolásával hozzák létre. A lakások szétválasztása önmagában nem új jelenség, a feldarabolás már a szocializmus idején megkezdődött, olyan időszakokban pedig, amikor egyre nehezebben elérhető a lakhatás, újra és újra felüti a fejét. Balogh László, az ingatlan.com elemzője szerint újabb csúcsot pedig az Airbnb hőskorában, 2018–2019 környékén ért el, de ekkor még jellemzően nagy, 100-120 négyzetméteres polgári lakásokat osztottak fel 30-40 négyzetméteres apartmanokra.

Ami viszont újdonság, hogy mostanában már nem ezeket a nagy lakásokat darabolják szét, hanem eredetileg 30–50 négyzetméteres lakásokat osztanak 3-4 részre, vagyis még tovább aprózódnak az ingatlanok a fővárosban.

A kis alapterület kiegészítésére – a belvárosi polgári lakások 3-4 méteres belmagasságát kihasználva – rendszerint egy galériát is beépítenek és „belső kétszintes”-ként hirdetik a lakást. Az így kialakított felső emelet belmagassága azonban legtöbbször a 1,5 métert sem éri el, tehát nem tekinthető teljes értékű szintnek. A hirdetők ráadásul többször trükköznek is a galéria területével. Sok 20-25 négyzetméteresként hirdetett lakásról az derül ki, hogy ez a szám a galéria területével együtt jön ki – anélkül van, hogy a 10 négyzetmétert sem éri el az alapterület. Ráadásul a galériát csak bizonyos feltételek mellett lehet ténylegesen hozzászámolni az alapterülethez, ezeknek pedig a legtöbb hirdetett lakás nem is felel meg...