2025. március 4., kedd

MAGYAR BÁLINT | HA A VÁLASZTÁSNÁL ORBÁN SZÜKSÉGÉT ÉRZI, PUTYINÉK SZERVEZNEK NEKI KAMU TERRORTÁMADÁST

KLUBRÁDIÓ / MEGBESZÉLJÜK...
Műsorvezető: BOLGÁR GYÖRGY
2025.03.04.



A Megbeszéljük 2025. március 3-i adásában Bolgár György vendége Magyar Bálint szociológus, politikus volt.

AZ AMERIKAI RUGDOSÁS HATÁSÁRA DIGITÁLIS FŐNIXMADÁRKÉNT TÁMADHAT FEL EURÓPA

VÁLASZ ONLINE
Szerző: LAKY ZOLTÁN
2025.03.04.


Nem sokkal azután, hogy JD Vance párizsi és müncheni beszédében „hadat üzent” a digitális térben Európának, Donald Trump memorandumban is megfenyegette az öreg kontinenst, hogy szálljon le az amerikai techcégekről. A nyers ultimátum egy olyan területen tette minden korábbinál égetőbbé az Atlanti-óceán két oldala közötti egyensúlytalanságot, ami talán csak a katonai képességek terén fennálló különbséghez mérhető: Európa 80 százalékban importra szorul a digitális technológiákból, nagyrészt Amerikából. Van azonban egy terület, ahol éppen ezekben a hetekben tört meg az elmúlt két évben látszódó nyomasztó amerikai fölény. Ez pedig talán a legforróbb: a mesterséges intelligencia (MI).


Miután Donald Trump és alelnöke, JD Vance elmúlt hetekben tett nyilatkozataival egyértelművé vált, hogy a második világháború óta fennálló transzatlanti szövetségi súlyos válságba került, számos poszt jelent meg a közösségi médiában, amely az amerikai termékek és szolgáltatások helyett európai alternatívák vásárlására buzdította az európaiakat. Az egyik ilyen, gazdasági patriotizmust hirdető kezdeményezés egy szórólapon is összefoglalta, hogy milyen „hazai” produktumokkal lehet kiváltani a tengerentúli világmárkákat. Ám míg az autógyártástól a ruhaiparig számos iparágban találunk világszinten is sikeres európai cégeket, a digitális szolgáltatások terén ijesztően kevés életképes alternatívát tudtak ajánlani.- A német fejlesztésű, decentralizált Mastodon az IT-közösségben és más szubkultúrákban népszerű mikroblogplatform, de a széles tömegek számára nem alternatívája a X-nek vagy a Facebooknak.

- Van már európai mesterséges intelligencia (AI) chatbot, a francia Mistral által fejlesztett Le Chat („A Macska”), de a ChatGPT-vel ellentétben a legtöbb európai talán nem is hallott róla.

- A Proton Mail maximális biztonságot és adatvédelmet garantáló svájci emailszolgáltató, de a Gmailhez képest törpe. Ugyanez elmondható például a Nextcloud nevű német felhőtárolási szolgáltatóról a OneDrive-hoz, a Google Drive-hoz vagy a Dropboxhoz viszonyítva.

- A brit fejlesztésű Element egy decentralizált üzenetküldő alkalmazás, amelyet sok, a kiberbiztonságra érzékeny szervezet használ, de a WhatsApp vagy a Messenger népszerűségéhez nem ér fel.

- A norvég Vivaldi és a svéd Mullvad adatvédelmet szem előtt tartó böngészők, amelyek kedveltek a technológiailag tudatos felhasználók körében, de a Google Chrome dominanciáját nem veszélyeztetik.

- A Peertube egy francia fejlesztésű, decentralizált videómegosztó platform, amely a közösségi finanszírozás hívei között népszerű, de a YouTube árnyékában nem is látszik.

- Az Osmand vagy a Magic Earth európai térképalkalmazások, amelyek a Google Térkép alternatívái, de a navigációs pontosságban és szolgáltatásokban nem érik el annak szintjét.

- És még ha egyes feladatokra van is alternatíva, egyetlen európai szolgáltató sem kínál olyan, minden eszközről igénybe vehető, felhasználóbarát ökoszisztémát, mint a Google és az Apple a naptárak és névjegyek szinkronizálásától a mobilfotók felhőbe mentésééig.

- Hogy néhány pozitív példát is említsünk: zenestreamingben (Spotify – Svédország) és vállalatirányítási szoftverben (SAP – Németország) Európa kifejezetten erős, és a mobiltechnológiában is két európai cég (a svéd Ericsson és a finn Nokia) viszi a prímet a kínai versenytársakkal (Huawei) szemben.

A felsorolt amerikai szolgáltatásokat európaiak százmilliói használják évek óta. Magánéletük és munkájuk tekintélyes része ezeken a platformokon zajlik, itt van archiválva, ezért az átállás még megfelelő alternatívák mellett is nehézkes az egyszerű felhasználók számára – arról nem is beszélve, hogy az inkumbens amerikai gigászok sokszor tényleg sokkal jobb szolgáltatást nyújtanak...

TRUMPRÓL, UKRAJNÁRÓL ÉS A TAVASZI ÜLÉSSZAKRÓL. KÖVÉR LÁSZLÓ, INFORÁDIÓ, ARÉNA

INFORÁDIÓ / ARÉNA
Műsorvezető: EXTERDE TIBOR
2025.03.04.



Milyen változást hozott, vagy indít el a világpolitkában az, ami március első hétvégéjén történt Ukrajna ügyében? 
A rosszul sikerült Trump-Zelenszkij találkozó és a londoni miniszterelnöki összejövetel? 
Milyen változást hozott a világpolitikában Donald Trump elnöksége, és hogyan hat ez Európára, Közép-Európára és Magyarországra? 
Változik-e a magyar kormány nemzetközi mozgástere azzal, hogy Washingtonra ideológiai szövetségesként, Brüsszelre, a Bizottságra és a EP-többségre pedig ellenfélként tekint?
Mennyire nőtt meg az esélye az orosz-ukrán háború lezárásának? 
Milyen hatása lehet Európára egy Jalta 2. típusú nagyhatalmi alkunak? 
Működhet-e az új világrendben a magyar közvetítő, konnektivitási szerep, ha pont a saját kontinensünk vezető hatalmainak kormányai és az Európai Bizottság nem kezel minket partnerként? 
Mivel lehetne javítani az Unió működését, hatékonyságát? 
Melyek lesznek a tavaszi ülésszak legfontosabb témái, kérdései? 
Hoz-e változást a Pénzügyminisztérium megszűnése a költségvetés benyújtásának rendjébe? 
Várható-e az idei költségvetés módosítása, mikor kerülhet napirendre a jövő évi büdzsé? 
Mennyire lesz a tavaszi ülésszak a jövő évi választás kampányelőkészítő fóruma, különös tekintettel a kisebb pártok szereplésére? 
Mi lesz az LMP képviselőinek helyzete a Parlamentben? 
A parlamenten belüli, vagy a magyar parlamenten kívüli ellenzék jelent nagyobb kihívást a kormánypártok számára? 
Mikorra állhat fel a Fidesz 106 egyéni képviselője? 
A mai helyzet szerint melyek lehetnek a választásokig hátralévő kb. 14 hónap legfontosabb politikai témái? 
Milyen szempontok alapján alakul ki a választók döntése? 
Mit ajánl a Fidesz és a kormány a választók további bizalmának elnyeréséért? 
Átalakul-e a politikai kommunikáció formája és mások lesznek-e a témái? 
Máshogyan kell-e ma kommunikálnia egy politikusnak, mint 30 évvel ezelőtt? Hogyan? 

Kövér László, az Országgyűlés elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában 2025.03.03-án. Podcast.

TRUMP VS. ZELENSZKIJ; DURVUL A NER; IZMOZIK A TISZA; CURTIS EZÚTTAL TISZTA

POTTYONDY EDINA VIDEÓ
Szerző: POTTYONDY EDINA
2025.02.04.



Trump vs. Zelenszkij; Durvul a NER; Izmozik a Tisza; Curtis ezúttal tiszta...

„VILÁG HÜLYÉI, EGYESÜLJETEK!” – VARIÁCIÓK VILÁGVÉGÉRE SZATHMÁRY EÖRSSEL

VÁLASZ ONLINE
Szerző: STUMPF ANDRÁS
2025.03.03.


„Jobb ma egy Pershing a tanyámon, mint holnap egy ruszki az anyámon” – idézi Hofit Szathmáry Eörs. S hogy miért faggatjuk a nemzetközi hírű evolúcióbiológust az élet rejtelmei mellett világpolitikáról is? Nos, azért, mert a turbófelmelegedés, az ökológiai katasztrófa szorosan összefügg az emberrel, azaz a politikával. Csodás hír olvasóinknak, hogy a tudós elárulja, melyik országban van túlélési esély, ha bekövetkezik a minden oldalról egyre fenyegetőbb összeomlás. Kevésbé jó hír, hogy ott sajnos külföldi nem vehet ingatlant. Miért zárná életfogytig börtönbe Mark Zuckerberget a tudós? Miért tiltaná be a reklámokat? Milyen kimenetet jósol a „két nárcisztikus szociopata”, Donald Trump és Elon Musk kapcsolatának? Exkluzív interjú – avagy a világvége forgatókönyvei
...

BELVÁROSI SZABADEGYETEM - TÁRSADALMI "KÓRKÉP" 2025 ELEJÉN (2025.02.18. )

BELVÁROSI SZABADEGYETEM
Moderátor: KARDOS PÉTER
2025.03.03.



Társadalmi "kórkép" 2025 elején Politikai, társadalmi helyzetkép, a lakosság közérzete, a 2026-os választás 2025. évi kritikus kérdései 

Vendégek: 
Hann Endre, a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet ügyvezető igazgatója és 
Lengyel László , a Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója

A TRUMPISTA TÉBOLY ÉS A BOSNYÁK MELÓ - A 444 NAPOINDÍTÓ HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: HERCZEG MÁRK
2025.03.04.


Magyar Levente kavarása Boszniában, az Ukrajnát fenyegető USA, a magyarok és szlovákok nélküli szorosabb európai együttműködés és Orbán Krisztián a 444 napindító hírlevelében.