Műsorvezető: SZÉNÁSI SÁNDOR
2025.02.24.
A háború kitörésének harmadik évfordulóján Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértővel beszélgetett Szénási Sándor.
még ha csak gazdasági téren is, de az EU-nak szorosabbra kell fűznie viszonyát Kínával.
Nem engedhetjük, hogy az európai biztonság megsértése és a nemzetközi jog semmibe vétele váljon általános gyakorlattá.
Február 24-e sötét és komor mérföldkő, de nem szabad meghátrálnunk.
- Az inflációs helyzet rossz, a lakosság a legintenzívebben az élelmiszerárak emelkedését éli meg, azokkal gyakran találkozik. Ráadásul éppen a kormánypárti választók körében felülreprezentált csoportok, vagyis a szegényebbek, a vidékiek és a nyugdíjasok fogyasztói kosarában az élelmiszerek arányaiban nagyobb tételt jelentenek, jobban fájnak.
- A kormány tehát valamit tenni szeretne az infláció ellen, de ha nem tud semmit tenni, legalább szeretné elhitetni, hogy tesz valamit.
- Az elmúlt időszakban a hatósági árstopokkal kapcsolatos kormányzati gondolkodásban határozottan az élelmiszer és nem az üzemanyag került fókuszba.
- Az élelmiszerkereskedelem továbbra is egy olyan ágazat, ahol a kormány szeretne, de nem tud „magyarítani”, így ezt az ágazatot eleve szívesen nyomasztja, de persze olyan illúzióink nem lehetnek, hogy ez ne a hazai fogyasztókon csapódna le...
- Az ukrajnai hadszíntéren az orosz hadsereg hatalmas költségek árán minimális előrelépést tudott csak elérni, flottája gyakorlatilag használhatatlan, légiereje leszerepelt.
- Oroszország befolyása az elmúlt három évben „befolyási övezetében” és azon túl is csökkent, Közép-Ázsiától a Kaukázuson át a Közel-Keletig.
- A háború felerősítette a 2010-es évek negatív gazdasági és demográfiai tendenciáit, valamint a kínai függést is.
- Az EU elfogadta a 16. szankciós csomagot is, amiről Szijjártó Péter korábban azt mondta, hogy az könnyítést jelent Magyarországnak.
- Az évfordulón robbanás volt a marseille-i orosz konzulátusnál...