2019. február 27., szerda

MIKÖZBEN A BÉREMELÉSÜKRŐL BESZÉLTEK, MILLIÓKTÓL ESTEK EL A TANÁROK

24.HU
Szerző: KOVÁCS MÁRTA
2019.02.27.


A Pedagógusok Szakszervezete szembesíti a tanárokat azzal, mekkora jövedelemtől estek el az utóbbi négy évben: akadnak, akik több mint kétmillió forintnak mondhattak búcsút a bérszámítási módszer miatt.

Az elmúlt évek kormányzati kommunikációjában rendre befért az aktuális Soros-kampányok közé, hogy mekkora béremelésnek örülhetnek éppen a tanárok. Legutóbb január elején Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium államtitkára beszélt arról, hogy a pedagógusoknál 13 százalékos béremelés várható, ami jól hangzik, ám a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete pontosított: az emelés csak azokra vonatkozik,

- akiknek a bérét a garantált bérminimum szintjére kell felhozni, mert a bértábla szerint még ennél is kevesebbet keresnének,
- akiket az előmeneteli rendszer szerint háromévenként magasabb kategóriába kell sorolni,
és akik minősítésüket követően magasabb besorolási fokozatba lépnek.

Arról nem is beszélve, hogy a béremeléseket beárnyékolja, hogy 2015 januárja óta a tanárok fizetését nem a minimálbérhez, hanem egy úgynevezett vetítési alaphoz rögzítik.

Ez az összeg pedig azóta változatlan, a 2014-es minimálbér összege: 101 500 forint. A minimálbér ehhez képest az idén már 149 ezer forint, de 2015-ben is 105 ezer forint volt.

A szakszervezetek évek óta azt kérik, a kormány emeljen a vetítési alap összegén, és lehetőleg a mindenkori minimálbér képezze a pedagógusok fizetésének alapját.

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) mostanra megunta a várakozást. Ezért elkészítette az úgynevezett bérnyomásmérőt, ami megmutatja, mekkora bruttó összegtől estek el a pedagógusok 2015. január 1-jétől 2019. január 1-jéig a vetítési alap változatlansága miatt. 

A táblázat használatához három adatot kell megadni a szembesülésre vágyó tanároknak:
- az adott évekhez tartozó besorolási szintet,
- a legmagasabb iskolai végzettségüket és
- a besorolás szerinti fokozatot.

A besorolási szinteknél négy kategória lehetséges

- gyakornok (pályakezdő pedagógusoknak két évig tart), 

- Pedagógus I. (ebben 6-9 évet tölthetnek a tanárok), 

- Pedagógus II. (legalább 8 éves tapasztalattal rendelkező tanárok érhetik el), 

- illetve Mesterpedagógus (ehhez legalább 14 év szakmai gyakorlat szükséges). 

A pályán eltöltött időt mutató fokozatokat 1-től 15-ig számozzák, egy fokozat három évet ölel fel, míg a végzettségi szintnél középfokú, főiskolai és egyetemi végzettség adható meg. Az illetményalap a vetítési alap 120 százaléka középfokú végzettség esetén, 180 százaléka alapfokozat esetén és 200 százaléka mesterfokozatnál. Ez az alap a pályán töltött idővel arányosan nő, így egy két éve tanító gyakornoknál 100 százalék, míg egy 30 éve a pályán lévő pedagógusnál minimum 170 százalék...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.