2024. március 20., szerda

ÖSSZEKÖTNÉK AZ EESZT-T A KRÉTA RENDSZERREL, PLUSZTEHER HÁRULHAT A HÁZI GYERMEKORVOSOKRA AZ ISKOLAI IGAZOLÁSOKNÁL

NÉPSZAVA
Szerző: DANÓ ANNA
2024.03.20.


...A jogalkotók elé most kerülő módosítás összekötné az EESZT-t a Kréta rendszerrel. Ha ez megtörténik, akkor a szülő kérésére az orvos elektronikusan is továbbíthatja a gyerekek betegségéről, illetve a testnevelés óra alóli felmentésről szóló igazolást.

– Ez nem old meg semmit, újabb plusz adminisztrációs teher – reagált a javaslatra Póta György házi gyermekorvos, aki szerint a tervezetben jelzett módosítás kifejezetten időrabló, és nehezíti az orvosok dolgát. Olyan, mint a most bevezetett járóbeteg időpontfoglalási rendszer, annyi időbe telik ugyanis megnyitni és regisztrálni benne a beteget, hogy azalatt akár négy pácienst is el lehetne látni. Az igazolások adminisztrációjának könnyítését szerinte az jelentené, ha nem kellene az orvosnak vizsgálatot végeznie olyan esetekben, amikor a szülő is el tudja dönteni, hogy a gyereke mehet-e iskolába. – A mi eredeti javaslatunk az volt, hogy csak a betegség meglétének tényét vezessük fel az E-térbe, hogy a tanár felé igazolja, a gyerek orvosi okból van otthon és nem azért, mert lóg – fogalmazott.

Az iskolai igazolások mellett egyéb egészségügy-igazgatási intézkedéseket is tartalmaz a törvényjavaslat. Így például e törvénnyel enyhítenék az EESZT adatvédelmi szabályait azzal, hogy egy központi call-center munkatársai is kezelhetnének betegadatokat a szakrendelői időpontfoglalások esetén. A jogszabály előkészítők az okostelefonnal, illetve internettel nem rendelkező betegek számára egy call-centeren keresztül biztosítanák a személyes időpontfoglalást, illetve módosítást. Azt a kormányzat később szabályozza, hogy hol lesz ez a telefonközpont, illetve milyen számon lehet elérni. Lapunknak szakemberek úgy nyilatkoztak, nehezen elképzelhető, hogy egy országos központi szám valamennyi szakrendelő időpontfoglalását tudja majd kezelni. Ez ugyanis naponta több tízezer telefonhívást jelenhet. A jó megoldás, az lenne, ha az egészségügyi intézmények mindegyikében működne call-center – mondták. Erről azonban nincs szó a javaslatban.

A tervezet részletes vitájára csak a honvédelmi és rendészeti bizottságot jelölték ki, azaz az egészségügyet érintő részekről ezúttal sem tárgyal a témában megalapozottabb szakismeretekkel rendelkező népjóléti bizottság.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.