2025. május 17., szombat

HÓNAPRÓL HÓNAPRA OLVAD, HOGY MEKKORA LEHET IDÉN A GAZDASÁGI NÖVEKEDÉS

TELEX
Szerző: BRÜCKNER GERGELY
2025.05.17.


A korábban vártnál jóval szerényebb ütemben növekedhet a magyar GDP a CIB Bank elemzői szerint, pozitívum viszont, hogy az infláció szintén apadhat. A magyar gazdaságból rettentően hiányoznak az uniós források, amivel konzerválódnak a magas kamatok is.


Izgalmas időszakon vagyunk túl a nemzetközi és a hazai makrogazdaságban, a sok negatív és pozitív csapkodás után talán már egy picit stabilabb időszak jött el. Noha a bizonytalanság még velünk marad a globális kereskedelemben – „dealek” már vannak, átfogó kereskedelmi megállapodások viszont még nincsenek –, érdemes lehet számot vetni, hol is tartunk – foglalta össze a globális gazdasági helyzetet Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője egy május 15-i sajtótájékoztatón.

Rekordot döntött, hogy hányszor kellett korrigálni az előrejelzéseinket

– kezdte értékelését az elemző. Az év elején 2 százalékosra jósolt, később 1,5 százalékosra korrigált magyar gazdasági növekedés mostanra már csak 1,1 százalékos a CIB prognózisában.

Ha a nemzetközi fókuszból közelítünk hazánk felé, Donald Trump amerikai elnök úgy döntött, hogy a szakadék széléről visszatáncol, nem ugrik le. A három számjegyű kínai vámok veszélye (és az azzal járó 3–5 százalékos amerikai drágulás a vonatkozó termékcsaládoknál) talán már a múlté, de az amerikai árakra így is nagy nyomás nehezedik a vámintézkedések miatt, miközben az európai árakra sokkal kevésbé veszélyesek a vámok.

A CIB szakemberei nem is nagyon titkolták, hogy nem hisznek a mesterterv-elméletekben. Mint mondták, sokkal súlyosabb hatása van a kereskedelmi háború miatti bizonytalanságnak, mint annak, hogy végül milyenek lesznek a pontos vámtarifák. Úgy tűnik, hogy történik némi konszolidáció a Fehér Házban, erősebb szava lett az egyetlen felnőttnek az óvodában, vagyis Scott Bessent pénzügyminiszternek, miközben Marco Rubio külügyminiszter, a vámok egyik fő motorja már alig szerepel.

„A legnagyobb veszélynek a tervezhetőség hiányát érezzük: egy konzisztens, megalapozott és véglegesnek tekinthető vámcsomagnak is lennének inflációs és növekedési hatásai, de ehhez a gazdasági élet szereplői képesek lennének alkalmazkodni” – mondta Trippon Mariann.

A ránk szabadított, amerikai eredetű káosz tehát mindenképpen rontja a növekedési kilátásokat, emellett az itthoni inflációra is hatással lehet. A kereslethiány, a gyenge gazdaság kevésbé engedi majd az árakat robbanni, még akkor sem, ha amúgy itthon a reálbér-növekedés még fűthetné a pénzromlást...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.