2025. május 29., csütörtök

Birkás György: MATEKLECKE 5778. - NEM ZÉRÓÖSSZEGŰ JÁTÉKOK E-KÖNYV

FACEBOOK
Szerző: BIRKÁS GYÖRGY
2025.05.29.


A 34 részes Nem zéróösszegű játékok sorozat anyagát gyűjtöttem egybe. A cél az volt, hogy megmutassam, hogyan is működnek a rejtett stratégiák a hétköznapi (és nem hétköznapi) életben.

A kiindulópont természetesen Neumann János, aki lerakta a játékelmélet alapjait. Az ő minimax tétele kimondja, hogy minden kétszemélyes zéróösszegű játéknak van optimális stratégiája.

Innen rugaszkodunk el a nem zéróösszegű világba. Ez az a terep, ahol nem csak az egyikünk nyerhet – akár mindketten is jól járhatunk, vagy... együtt veszthetünk. Ismerős, nem? Ezek azok a játszmák, ahol az egyéni logika gyakran kollektív tragédiához vezet.

A klasszikus csapdahelyzetek (fogolydilemma, nemek harca, gyáva nyúl) után elidőzünk olyan modelleken is, mint a szarvasvadászat és az ultimátum játék (ahol kiderül, hogy a méltányosság érzete erősebb a matematikai racionalitásnál).

Később eljutunk a korlátozott racionalitás világába, ahol már nem tud mindenki mindent. Néha azt sem tudjuk, hogy pontosan kivel is játszunk. Itt lépnek be a képbe a Bayes-játékok, az információs aszimmetria, és az a csodálatos emberi jelenség, hogy sokan nemcsak nem tudják, hanem azt sem tudják, hogy mit nem tudnak (viszont határozott véleményük azért van).

Külön fejezet szól a hálózatelméletről is, hiszen egyre több játszma nem két ember között zajlik, hanem bonyolult, sokszereplős rendszerekben. Egy kis közgazdaságtan, egy kis szociálpszichológia, egy csipet politika, és máris kész a társadalmi koktél.

A sorozat végén pedig, mintegy hab a tortán (vagy sav a tejfölben, nézőpont kérdése), megnézzük, miként lehet ezeket az elméleteket alkalmazni a mai magyar társadalmi és politikai helyzetekre. Túlzás lenne azt ígérni, hogy a könyv megoldja a világ gondjait, de ha sikerül egy kicsit tisztábban látni a játszmákat, amelyekben nap mint nap részt veszünk, akkor már nem írtam hiába.

Három különrész is bekerült a sorozatba: az egyik a SZVH-t járja körül, a másik (egy leegyszerűsített keretben) az orosz–ukrán háború néhány játékelméleti szempontból érdekes kérdésére próbál választ keresni, a harmadik megvizsgálja, miért hallgatnak a keresztény egyházak. Nem ígérnek mindentudást, csak új nézőpontokat.

Nézzük meg: Tényleg minden játszma harc? Vagy van olyan, ahol együtt lehet nyerni?

A Nem zéróösszegű játékok e-könyv innen letölthető:
https://drive.google.com/.../170s128NqxZw3EsNuPn7zdRA0CC3...

Kérem, osszátok meg, hogy minél több olvasóhoz eljusson (a face algoritmusa nem szereti, ha külső hivatkozások vannak a szövegben, de ha megosztod, többek elé teszi).

ITT OLVASHATÓ, INNEN LETÖLTHETŐ

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.