Szerző: MUHARI JUDIT
2025.05.26.
Gyurkó Szilvia, a Hintalovon alapítója lapunknak úgy fogalmazott, Magyarországon ma már csak önkormányzati vagy céges tendereken indulnak, emellett energiáikat inkább olyan pályázatokra fordítják, amelyeken van esélyük nyerni még úgy is, hogy sokkal nagyobb a verseny, hiszen nemzetközi közegről van szó. Bevételeik legnagyobb részét, 45 százalékát céges együttműködések és támogatások adják.
A második legnagyobb forrás a magánszemélyek felajánlásai és adományai, ez a forrásaik 38 százalékát teszi ki. További mintegy 9-9 százalék a pályázatokból, valamint az SZJA 1 százalékos felajánlásokból van, ehhez köthető az egyetlen olyan forrás, amely a központi költségvetésből származik. Megjegyezte: ez nem csak pénzt jelent, hanem egyfajta visszajelzés is arra, hogy az alapítvány mennyire ismert a társadalom előtt. Tavaly a Top100-ba kerültek a felajánlásoknál.
Ennek esetleges elveszítése tehát nem csak a bevételkiesés miatt problémás, hanem azért is, mert kivonja a szervezetet a civil vérkeringésből, így sokat veszítenek a láthatóságból. Úgy fogalmazott: lehet pótolni a kieső forrást, ha van elég idő az átállásra. De a benyújtott jogszabálytervezet a listázott szervezetek számára gyakorlatilag valamennyi bevételi forrást megvon, amihez csak az tud alkalmazkodni, akinek van legalább egy évnyi működési tartaléka. A Hintalovonnak ilyen nincs, mert bevételeiket a programokra fordítják. Így vagyontárgyakkal, például saját irodával sem rendelkeznek. Megjegyezte: alapítványuk etikus adománygyűjtő minősítéssel rendelkezik, ezért az átlagos civil szervezetekhez képest plusz kötelezettségeknek is eleget kell tenniük a pénzügyi átláthatóság terén...
ITT OLVASHATÓ
Lásd még:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.