GÁBOR GYÖRGY: A KORMÁNY HADAT ÜZEN A POLITIKAI ANTISZEMITIZMUSNAK?
HÍRKLIKKSzerző: SOMFAI PÉTER2025.05.27.
Az Orbán rendszer egyik oldalon valóban minden alkalmat megragad, hogy elhatárolódjon az antiszemitizmusnak még a gondolatától is, a másik oldalon elnézi, hogy Csurka és Horthy szobrokat állítsanak. Így kommentálta a Hírklikknek Gábor György filozófus, vallástörténész azt a hírt, hogy a miniszterelnök Bóka János európai uniós ügyekért felelős minisztert nevezte ki Magyarországon az antiszemitizmus elleni küzdelem koordinálására. Feladata lesz, hogy intézkedési javaslatokat dolgozzon ki az Európai Unióban erősödő antiszemitizmus visszaszorítására, valamint kapcsolatot tartson az érintett európai és nemzetközi szereplőkkel, az EU intézményeivel és a zsidó közösségekkel. A kormány korábban elfogadta az Antiszemitizmus Elleni Nemzeti Stratégiát, ennek részeként javasolták, hogy minden ország nevezzen ki antiszemitizmus elleni küzdelmet összefogó nemzeti koordinátort. A mostani kinevezés e stratégia megvalósításának része és célja, hogy Magyarország aktív szerepet vállaljon az antiszemitizmus elleni küzdelemben mind hazai, mind nemzetközi szinten. Ha azonban láthatóvá válik, hogy a világszerte elharapódzott antiszemitizmus ügyét a magyar kormány csak eszközként kívánja felhasználni, s csak szűken vett politikai célkitűzések vannak, akkor minden törekvése visszhang nélkül maradhat – mondta Gábor György.
A magyarországi zsidóság történelmét és egyben demográfiáját is teljesen átírta a holokauszt. Az 1941-es népszámlálás alapján az akkor visszacsatolt területeket is számítva, körülbelül 725 ezer zsidó élt Magyarországon, de a kikeresztelkedettekkel együtt a számuk megközelíthette a 800 ezret is. 1941 és 1945 között a magyar zsidóság majdnem kétharmadát elpusztították. Pontos számadatok nem állnak rendelkezésre, de a kutatók egyetértenek abban, hogy a zsidóság nagyobb részét érintette, a számszerű becslések 500-600 ezer közöttire teszik az áldozatok számát.
Annyi bizonyos, hogy az 1944 tavaszán kezdődött akcióban tömegesen deportáltak néhány hónap alatt 437 ezer vidékit, majd a sikertelen kiugrási kísérlet és a nyilas hatalomátvétel után még 50 ezer budapesti zsidót. A ma élő zsidó származású emberek 82 százalékának van olyan közelebbi hozzátartozója, aki a holokauszt következtében vesztette életét. Egy 2017-es szociológiai kutatás szerint 2015-ben anyai ági leszármazás útján 58 936 és 110 697 közé volt tehető a magyarországi zsidóság létszáma. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal szeptemberi kimutatása szerint 2023-ban összesen 16 821-en ajánlották fel adójuk 1 százalékát valamelyik zsidó vallási szervezet számára...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.