2018. december 15., szombat

FELÜL KELL VIZSGÁLNI MAGYARORSZÁG SCHENGENI TAGSÁGÁT, MONDTA A BELGA KORMÁNYFŐ - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2018.12.15.


- Az unióban egyre többeknek tele van a hócipőjük Orbán Viktorral, de harcias nyilatkozatokon túl nem történik semmi. 

- Szíjjártó megint mókás nyilatkozattal vétette magát észre, a Politico azt üzente Kovács Zoltánnak, még sokat kell tanulnia, ha pontosan tudni, akarja, eszik-e vagy isszák a sajtószabadságot.
- Orbán Viktor tudván tudva csinál politikát az antiszemitizmussal, de az antikommunizmus, az emlékezetpolitika kisajátítása éppen úgy beletartozik az eszköztárába.

Reuters

A brüsszeli uniós csúcsértekezleten a tagállamok támogatták, hogy vissza kell szorítani a világhálón terjedő álhíreket, de Juncker azt mondta, hogy ez ügyben nem árt, ha egyes tagországok a saját portájuk előtt is söpörnek, és Orbán Viktort a dezinformációk egyik fő forrásának nevezte. A Bizottság elnöke példának a többi közt azt hozta fel, hogy amikor a magyar kormányfő a migránsokat okolja a Brexitért, az fake news, szóval nem szabad a felelősséget csakis másokra tolni. Érdemes körülnézni azok háza táján is, akik az Európai Tanács asztalánál ülnek.

A jelentés hozzáteszi, hogy 2010 óta Orbán nyomás alá helyezte a bíróságokat, a sajtót és a civileket, ám ellenfelei szerint ezzel megsértette az EU szabályait. Sokakat dühít, hogy a nemzetállamok és az etnikai többség jogaiért vívott keresztes háború harcosának jelmezét ölti magára, ám közben megszegi a civilizált viselkedés szabályait. A mostani uniós döntés egyébként főleg az orosz álhíreknek igyekszik megálljt parancsolni, mert a közösség úgy látja, hogy azokkal Moszkva a nyugati demokráciákat igyekszik megrendíteni.

Politico

Az uniós csúcstalálkozó után a belga kormányfő igen éles hangú nyilatkozatban vágott oda Orbán Viktornak, kiemelve, hogy felül kell vizsgálni azoknak az államoknak a részvételét a schengeni övezetben, amelyek semmiféle szolidaritást nem tanúsítanak. Brüsszelben ezúttal sem sikerült előbbre lépni a menedékpolitika átfogó megújítása ügyében, emiatt jó pár ország immár kifejezetten dühös és illetékesek szerint éppen ez az elégedetlenség tükröződött Michel mondataiban. Csalódott volt Juncker is, miután pl. Magyarország hajthatatlannak bizonyult a migráció kérdésében. Hogy nem tudtak megállapodásra jutni, az főként a Bizottság számára nagy csapás. A testület hét javaslatot terjesztett elő, de semmire sem jutott velük, mert az egyeztetések megfeneklettek a kötelező kvótákon. A luxemburgi miniszterelnök egyébként úgy látja, hogy Belgiumban éppen azért robbant ki koalíciós válság, mert az ország tartani akarta magát a migráció ügyében vállalt EU-kötelezettségeihez.

Guardian

A keményen bevándorlás-ellenes magyar kormány képviseletében Szíjjártó Péter azon sajnálkozott, hogy a britek kiválásával nagy veszteség éri a józan hozzáállást az unión belül a migráció körüli vitában. A miniszter a manchesteri főkonzulátus megnyitása alkalmából nyilatkozott, és azt mondta, hogy Magyarország számára a Brexit a lehető legrosszabb forgatókönyvet jelenti, mert a jó az volna, hogy a szigetország nem lép ki, a migránsok pedig nem lépnek be Európába. Hozzátette, hogy London nélkül még inkább fölénybe kerül a többség a magyar állásponttal szemben. Szerinte az Egyesült Királyság nagyon pragmatikusan nyilvánult meg olyan alapkérdésekben, mint a szuverenitás, a nemzeti parlamentek szerepe, stb. Ezért nélküle kiegyensúlyozatlan lesz a vita az EU jövőjéről.

Szíjjártó úgy ítéli meg, hogy egyes brüsszeli bürokraták a Brexit kapcsán móresre akarták tanítani Nagy-Britanniát, éspedig ugyanazok, akik Magyarország ellen szoktak vádaskodni. Szerinte ugyanakkor nincs abban semmi képmutatás, hogy Magyarország egyfelől kemény bevándorlás politikát folytat, másfelől viszont befogadta a volt macedón kormányfőt. Tagadta, hogy a magyar diplomácia vagy titkosszolgálat segített a politikusnak átjutni a határon. Azt hangoztatta, hogy Gruevszki legálisan, megfelelő okmányok birtokában jutott el magyar földre. A miniszter biztonsági megfontolásra hivatkozva védelmébe vette a kerítést, valamint a Stop, Sorost is. A lap azonban nevekkel bizonyítja, hogy minimum tévedés a bevándorlásra fogni a merényleteket, mert a legsúlyosabb nyugati terrorcselekmények elkövetői sok esetben olyanok, akik már a nyugaton születtek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.