2025. május 13., kedd

STEFANO BOTTONI: ORBÁN ÖLELÉSE HALÁLOSNAK BIZONYULHAT – MIUTÁN SIMION MÖGÉ ÁLLT, AZ RMDSZ SAROKBA SZORULT

TRANSTELEX
Szerző: VÍG EMESE
2025.05.12.


A 2025-ös romániai elnökválasztás második fordulója nemcsak történelmi kihívás az erdélyi magyar közösség számára, hanem tükör is: mennyire válhatnak a határon túli magyarok Orbán Viktor geopolitikai stratégiáinak eszközeivé? Stefano Bottoni történész szerint George Simion támogatása nem elszólás volt, hanem egy tudatos beavatkozás része. Az RMDSZ mozgástere beszűkült, miközben Erdélyben még mindig nem történt meg a Fidesz-rendszer „varázstalanítása”. Az etnikai reflexek helyett most a demokrácia megőrzése a tét.


Az idei romániai elnökválasztás második fordulója egyértelműen sokkolta az erdélyi magyar közvéleményt. Az, hogy George Simion került be a végső párharcba, sokak szerint nemcsak politikai, hanem történelmi fordulópont. Hogyan látod, mennyiben más ez a helyzet, mint mondjuk húsz-huszonöt évvel ezelőtt, amikor egy hasonlóan szélsőséges jelölt, Corneliu Vadim Tudor jutott el idáig? Mi változott meg azóta a politikai térben – és különösen a magyar szavazók számára?

Amikor Corneliu Vadim Tudor váratlanul bejutott az elnökválasztás második fordulójába, pánikgombot nyomtak meg a román társadalomban – és az erdélyi magyar társadalomban is. A második fordulóban egy emberként, kétharmad-egyharmados arányban szinte mindenki Ion Iliescura szavazott – nem volt könnyű döntés, mégis vállalható volt.

Akkoriban az etnikai határok nagyon világosak voltak: Vadim Tudor vagy Funar nyíltan ellenséges volt a magyarokkal szemben, nem keresték a magyar szavazatokat, nem is számítottak rájuk. Ehhez képest most, 25 évvel később, egy olyan jelölt, mint George Simion – akit joggal sorolhatunk az integrális román nacionalizmus képviselői közé – egyrészt magyar szavazatokkal is kampányol, másrészt nyíltan keresi Orbán Viktor formális vagy informális támogatását.

Azt üzeni: „Orbán az én szövetségesem, tehát bízzatok bennem is.”

Ez azt mutatja, hogy az európai és nemzetközi politika alapvetően megváltozott. Ma már nem lehet a régi paradigmák alapján védekezni. Az etnicitásra épülő politikai határvonalak fellazultak, mert az, amit autoriter populizmusnak vagy illiberalizmusnak nevezünk, globális jelenséggé vált. Egy informális politikai szövetség formálódik – amelynek tagjai között ott van Trump, Erdoğan, Netanjahu, Orbán és Putyin. Ebbe a klubba próbál bekerülni Simion, ebbe tartozik Vučić vagy éppen Robert Fico.

Ez a klub gyakran átlépi az ideológiai és nemzeti különbségeket. Nézzük csak Orbán és Vučić kapcsolatát – történelmileg terhelt viszonyból szövetség lett. Vagy Robert Fico példáját: 2006-ban még egyértelműen magyarellenes volt, kormányzása alatt megtörtént Malina Hedvig meghurcolása, megakadályozták Sólyom László belépését Szlovákiába, a kettős állampolgárságot betiltották. Aztán 2010 után báránybőrbe bújt, és Orbán Viktor egyik legközelebbi partnere lett.

Az RMDSZ most Simion veszélyességére próbálja építeni a kampányát, hangsúlyozva a nyílt magyarellenességet. De, amit már említettünk: ma már sokkal összetettebb törésvonalak határozzák meg a politikai választásokat, mint korábban – gyengült az etnikai lojalitás, és megjelent egy új, szuverenista-populista világkép, ami sokak számára vonzó. Ebben a közegben az RMDSZ mozgósítása működhet még? Vagy épp ez jelzi, milyen nehéz helyzetbe kerültek?

Úgy látom, az RMDSZ ebben a kampányban újra működésbe akarja hozni az etnikai reflexeket – és ez részben még mindig működhet. Gondoljunk csak vissza a legutóbbi parlamenti választásokra: akkor is sikeresen mobilizálták az etnikai szavazóbázist, a megszokott módszerekkel, a ’90-es évek reflexeit újraélesztve.

De ez már nem működik korlátlanul. Mert Simion és Georgescu – és szerintem őket érdemes tandemben szemlélni – nemcsak etnikai alapon politizálnak. Ők egy új típusú politikai gondolkodást képviselnek, amelyet Romániában még csak most tanul a társadalom, de Magyarországon már intézményesült.

És ez teszi nehézzé az erdélyi magyar helyzetet is: mert ott lebeg előttük Magyarország példája. Ahol az illiberális rendszer már alkotmányos szinten működik, ahol ez a típusú gondolkodás már nem alternatíva, hanem mainstream. Simion ezt ígéri: hogy amit Orbán Magyarországon elért, azt Romániában is meg lehet valósítani...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.