2023. szeptember 11., hétfő

KLIKK TV - BOD PÉTER ÁKOS: A RENDSZERVÁLTÁS ÓTA NEM VOLT ENNYIRE ÁTLÁTHATATLAN A KÖLTSÉGVETÉS

HÍRKLIKK / KLIKK TV
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2023.09.11.


„Komoly bajok vannak” – fogalmazott baljóslatúan a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Bod Péter Ákos közgazdász, a jegybank volt elnöke, aki a forint törékeny árfolyamával kapcsolatban is annyira óvatos volt, hogy elárulta, nem merte megnézni a beszélgetés előtt. Igaz, a napokban megúsztunk egy leminősítést, és feltehetően a friss inflációs számok is enyhülnek, ez azonban nem ad okot a túlzott örömre. Különösen az a fajta mohóság nem volna indokolt a jelen helyzetben, hogy az állam reptérvásárlásba fogjon. A kormány ugyanis hajlamos a jelent úgy tehermentesíteni, hogy a jövőt adósítja el – vélte.


Németh Péter először arról a friss döntésről kérdezte a közgazdászt, hogy az Európai Központi Bank (EKB) a napokban jóváhagyta azt a szándékot, hogy a kormány lényegében eltörli a magyar jegybank adósságát, és a költségvetést sem kötelezi annak kiegyenlítésére. A Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke azonban kiigazította a megállapítást. A „tudomásul vétel” ugyanis pontosabb megfogalmazás, hiszen mivel nem vagyunk eurózóna tagok, ezért minket az EKB nem is vizsgál annyira tüzetesen. És arról sem szabad megfeledkezni, hogy a pénzügyi testület megjegyzéseket is megfogalmazott, amelyek azért nem járták be a magyar médiát, mert az MTI „elfelejtette” azokat közölni. Nincs ugyanis rendjén az – véli az EKB –, ha egy banknak nincs tőkéje, de azért „nem csaptak mégsem az asztalra”, mert biztosítékként a magyar állam egésze áll a jegybank mögött. Az EKB azt az ajánlást fogalmazta meg, hogy belátható időn belül a kormány elégítse ki az MNB tartozását.

Bod Péter Ákos közgazdászként és valamikori jegybank elnökként a Klikk TV nézőit eligazította abban a kérdésben, hogy miért is nyereségesek általában a nemzeti bankok. Az adott ország készpénzét ők bocsátják ki, „rá van írva, hogy 10 ezer forint, kerül 140 forintba, tehát ez egy elég jól fizető bolt, sőt, maga állapítja meg a maga kamatait”. Ennek ellenére, előfordulhat olyan helyzet, hogy mégis veszteséges. Itthon most ez áll fenn, és erre mondta azt az európai szakmai egyetértés, hogy a magyar állam garanciaként elegendő biztosíték a nemzeti bankunk működésére. Ez megsüvegelendő bizalom, ugyanakkor a magyar kormány döntésével a magyar jövőt adósítja el, mert a most, az Európai Központi Bank által „tudomásul vett” törvénymódosítás a költségvetés jelenét ugyan tehermentesíti, de a jövőt megterheli. A kormány ugyanis arról határozott, hogy amikor majd a Magyar Nemzeti Bank nyereséges lesz, akkor azt nem adja át a magyar államnak, a költségvetésnek, és ezen keresztül a magyar állampolgároknak, hanem akkor elégíti ki majd saját adósságát.

„Az öröm most jön, a teher később” – fogalmazta meg ezt a kormányzati koncepciót Bod Péter Ákos, aki ezt a logikát véli felfedezni a reptér megvásárlásában is. „Egy rendes országban elmondják”, hogy mi áll egy ilyen komoly vásárlási szándék hátterében – vetette fel a közgazdász, majd hozzátette, „nem nagyon láttam hivatalos érvelést”. Inkább ideológiai szólamokat hallani arról, hogy egy reptér nemzeti ügy, legyen állami kézben, de hát Ferihegy itt van az ország közepén, ha nincs nemzeti kézben, akkor sem lehetne elvinni. Vannak teóriák arról, hogy a működtető cég és a kormány nem jön ki jól egymással, mások azt feltételezik, hogy a hatalom számára lekötelezett személyeket ültetnének a reptér vezető testületébe...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.