Szerző: SZABÓ ATTILA
2025.02.10.
A leterhelt és elhanyagolt gyermekvédelmi rendszer nagyban hozzájárul a hajléktalanság újratermeléséhez, hiszen a biztonság nélkül felnövő és életet kezdő gyerekek gyakran az utcára kerülnek, ami együtt jár egészségi állapotuk romlásával és természetesen a munkavállalási nehézségekkel is.
Balogh Karolina, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpontjának (TK) kutatója doktori értekezésében egy másik szempontból vizsgálta a gyermekvédelmi rendszert: azt vizsgálta. hogy a jól működő ellátás segítheti-e a bűnmegelőzést. Az általunk is ismertetett okok miatt Balogh arra jut, hogy elméletileg igen, de a gyermekvédelmi rendszer prevenciós működése jelenleg rendszerszintű hiányosságokat mutat. Mint írja, „a problémák mindegyik esetben elsősorban az anyagi és ezzel összefüggésben a humánerőforrás deficitjét jelzik. Mindegyik kutatás megerősítette, hogy a szakmai és anyagi megbecsültség hiánya miatt a szakemberek gyorsan kiégnek, ezért óriási fluktuáció jellemzi a gyermekvédelem területét. Összességében az látható, hogy a gyermekvédelmi intézményrendszer jelenlegi működésében a bűnmegelőzési potenciál csak korlátok között, véletlenszerűen tud érvényesülni.”
A rosszul működő gyermekvédelmi rendszerrel tehát nemcsak az a baj, hogy embertelenül bánik a benne lévő gyerekekkel, hanem az is, hogy hajléktalanságot, munkanélküliséget és bűnözést termel. Balogh a TK Véleményeken túl című podcastjában arról is beszélt, hogy a számok alapján valószínűleg a gyermekotthonokban lenne a legnagyobb potenciál a bűnmegelőzésre, hiszen ezekből az intézményekből több gyerek válik bűnelkövetővé, mint a nevelőszülőknél nevelkedők közül.
A gyerekek életébe történő segítő beavatkozás akkor tud igazán eredményes lenni, ha minél korábban megtörténik – mondta kérdésünkre Balogh, aki szerint a mindenkinek járó, univerzális szolgáltatások és támogatások, mint például a jól működő bölcsődei vagy gyermekjóléti szolgáltatások nagyon fontosak, de az olyan felzárkóztató, jellegű támogató programok vezethetnek valódi eredményre, mint a példaként említett Biztos Kezdet gyerekházak. Szerinte a legfontosabb, hogy az állami beavatkozást ne bűnmegelőzésként keretezzék, mert az megbélyegzi a családokat és a gyerekeket, márpedig az ő sorsuk szempontjából nagyon fontos ennek a bélyegnek az elkerülése.
Arra a kérdésre, hogy mennyivel nagyobb arányban válnak bűnelkövetővé a gyermekvédelmi ellátásban lévő gyerekek, Balogh azt mondja, hogy nagyon nehéz egységes statisztikai elemzést készíteni, de a javítóintézeti adatok arra utalnak, hogy az oda kerülők nagyjából fele gyermekotthonból érkezik, miközben az azonos korú népességen belül csak 1,2% az arányuk. Azaz, ha valaki gyermekotthonban van, akkor majdnem ötvenszeres esélye van a bűnelkövetésre ahhoz képest, mintha családban nevelkedne...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.