2025. február 25., kedd

MINDENKI ROSSZUL JÁRNA EGY ÚJABB ÁRSTOPPAL, DE MÉG A NAGY KÜLFÖLDI LÁNCOK A LEGKEVÉSBÉ

TELEX
Szerző: BRÜCKNER GERGELY
2025.02.25.


Orbán Viktor évértékelő beszédében ismét belengedte azt, amit gazdasági csúcsminisztere, Nagy Márton is belengetett már korábban: ha nem lesznek alacsonyabbak az élelmiszerárak, akkor jöhet megint az árstop! Hogy mindez mit jelent, mit üzen, azt még a sajtó és a kereskedelmi szektor is csak találgatni tudja. 2026-ban jönnek a választások, és a szavazók felé kommunikálni kell valamilyen módon, hogy a kormány csapatai harcban állnak az ismét emelkedő infláció ellen. Ez az egyik magyarázat az árstopok újbóli belengetésére. Vagy a kormány valóban elhatározta, hogy visszahoz egy olyan intézkedést, a hatósági árakat, amely rendkívül káros volt már elsőre is. Ráadásul egy olyan intézkedést, amelyet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közgazdászként maga sem tartott jónak, és amely azért voltaképpen az antikommunista kommunikációs elemeket máig gyakran használó Orbán Viktor szájából is kicsit furán hathat.

A kereskedelmi láncok elleni újabb potenciális fellépésről, az esetleges hatósági árstopról, az önkéntes árcsökkentésekről részben a kereskedelmi láncokkal, részben a kormánynak dolgozókkal is tudtunk háttérben beszélni. Ezekből a beszélgetésekből a következő alappontokat tudtuk egységesen kivenni:

- Az inflációs helyzet rossz, a lakosság a legintenzívebben az élelmiszerárak emelkedését éli meg, azokkal gyakran találkozik. Ráadásul éppen a kormánypárti választók körében felülreprezentált csoportok, vagyis a szegényebbek, a vidékiek és a nyugdíjasok fogyasztói kosarában az élelmiszerek arányaiban nagyobb tételt jelentenek, jobban fájnak.

- A kormány tehát valamit tenni szeretne az infláció ellen, de ha nem tud semmit tenni, legalább szeretné elhitetni, hogy tesz valamit.

- Az elmúlt időszakban a hatósági árstopokkal kapcsolatos kormányzati gondolkodásban határozottan az élelmiszer és nem az üzemanyag került fókuszba.

- Az élelmiszerkereskedelem továbbra is egy olyan ágazat, ahol a kormány szeretne, de nem tud „magyarítani”, így ezt az ágazatot eleve szívesen nyomasztja, de persze olyan illúzióink nem lehetnek, hogy ez ne a hazai fogyasztókon csapódna le...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.