2019. szeptember 2., hétfő

TÚLTERHELT PEDAGÓGUSOK, ALACSONY FIZETÉSEK ÉS HATALMAS TANÁRHIÁNY - ÍGY INDUL AZ IDEI TANÉV

EDULINE.HU
Szerző: CSÍK VERONIKA
2019.09.02.


"Ha így folytatják, 10-15 év múlva nem lesz pedagógus, és nagyon kevesek "luxusa" lesz az állami oktatás" - mondta Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, akivel az idei tanévkezdésről, tanári fizetésekről és a pedagógushiányról beszélgettünk.

A jelenlegi tábla szerint kevesebbet kap egy pályakezdő pedagógus, mint egy szakmunkás végzettséggel rendelkező. Az egy luxus, hogy valaki hat éven keresztül tanul, hogy a végén ilyen keveset keressen
"

- mondta az Eduline-nak a pedagógustársadalom egyik legégetőbb kérdéséről a Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke.

Ahogy arról már korábban írtunk, Szabó Zsuzsa, a szakszervezet elnöke is a pedagógusok túlterheltségére és a pálya elöregedésére figyelmeztetett pénteki budapesti tanévnyitó sajtótájékoztatójukon. Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az eseményen azt mondta, ha így folytatják, 10-15 év múlva nem lesz pedagógus, és nagyon kevesek "luxusa" lesz az állami oktatás. A számok egyáltalán nem adnak okot bizalomra, ugyanis az Oktatási Hivatal statisztikái alapján 15 ezer elsőéves hallgatóból csupán ötezren jelentkeztek munkára, minősítő vizsgára pedig mindössze 2800-an. Miközben éves átlagban 4500-5000 pedagógus megy nyugdíjba.

Az alelnök az Eduline kérdésére a pedagógushiány pontos számairól annyit mondott, "addig, míg nem mondják meg, mennyi pontosan a fix óra a 22-26 órás keretből, a valós pedagógushiányt nem lehet megmondani." Mivel az intézményeken belül megszüntették az álláshelyeket, és tankerületi szintre helyezték át, így nem lehet követni és nem lehet valós adatot adni - tette hozzá. Azonban a tényleges hiány akár 20 ezer körüli is lehet, mivel azonban ezeket semmilyen rendelkezésre álló statisztika nem tudja biztosan alátámasztani, ez csak egy becsült szám.

Az alelnök szerint az új rendszer is csak nehezíti a helyzetet. Azzal, hogy az álláshelyek tankerületi szintre kerültek, könnyen el is fedhetőek a valós számok, ugyanis a 22-26 órás keretben benne van 4 óra rendszerszintű ide-odatolása.

"Ha veszünk egy 30 fős tantestületet, az azt jelenti, hogy fejenként 4 órát el lehet takarni, 4x30 az 120, ami pedig 5 pedagógus óraszámát teszi ki. Tehát máris nem hiányzik 5 pedagógus a rendszerből. Ez egy játék a számokkal" - mondta el Totyik Tamás.

A legnagyobb probléma azonban nem is a jelenlegi helyzet - tette hozzá a PSZ alelnöke. "A teljes pedagógustársadalom 50-60%-a hamarosan nyugdíjba megy, a jelenlegi 150 ezer pedagógusból ez 60 ezer pedagógus tíz éven belül, és ebben még nincs benne azok a nők, akik negyven évvel mennek nyugdíjba" - hangsúlyozta...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.