2025. május 26., hétfő

MATEKLECKE 5768. - A SZEMÉLYRE SZABOTT VALÓSÁG AVAGY HOGYAN ALAKÍTJA ÁT A PLATFORMKAPITALIZMUS A GONDOLKODÁSUNKAT

FACEBOOK
Szerző: BIRKÁS GYÖRGY
2025.05.26.


Képzeld el, hogy minden nap ugyanabban a tükörben nézel magadra, ami mindig azt mutatja vissza, amit látni szeretnél. Ez pontosan az, ami a közösségi médiában történik, csak ott sokkal kifinomultabban és félelmetesebben.

A Facebook és társai nem szórakoztatóipari vállalatok. Figyelem-bányászati konglomerátumok, amelyek a legértékesebb emberi erőforrást (a tudatos figyelmet) alakítják át profittá. Az algoritmusaik nem pusztán szűrnek a tartalmak között, hanem kognitív profilokat építenek fel rólunk, amelyek előrejelzik viselkedésünket, vágyainkat, félelmeinket.

Egyszer csak azt veszed észre, hogy mindenki ugyanazt gondolja, mint te. Vagy legalábbis úgy tűnik. Minden poszt egyetért veled, minden videó alátámasztja, amit már amúgy is hittél, és minden komment csak a véleményed visszhangja.

A buborékképződés mechanizmusa egy pszichológiai gyengeségünkre épül: a konfirmációs torzításra. Az emberi agy energiatakarékos rendszer. Kevesebb mentális energiát igényel megerősíteni már meglévő véleményeinket, mint újakat kialakítani.

A korai algoritmusok egyszerű statisztikai modellek voltak. Számolták a kattintásokat, a figyelmed időtartamát. Ma már komplex gépi tanulási rendszerekkel dolgoznak, amelyek valós időben optimalizálnak. A modern MI-alapú rendszerek nem csak reagálnak a viselkedésünkre, hanem prediktív módon alakítják azt.

A buborékhatás nem véletlen mellékterméke a rendszernek, hanem tervezett üzleti stratégia. Amikor azt látjuk, hogy "mindenki" egyetért velünk, növekszik az önbizalmunk és a platform iránti ragaszkodásunk. Ez csökkenti a "platform-váltás" valószínűségét. Másrészt minél pontosabban ismeri egy platform a véleményeinket, annál hatékonyabban tud célzott hirdetéseket megjeleníteni. A buborék fokozza ezt a pontosságot.

Hogyan esünk bele ennyire könnyen? Miért hagyjuk? Több evolúciós és pszichológiai mechanizmus is közrejátszik. Az ember alapvetően közösségi lény. Agyunk jutalmazó rendszere aktiválódik, amikor társadalmi megerősítést kapunk. A lájkok, megosztások, egyetértő kommenterek neurológiai szinten kielégítik ezt az igényt. Ezen kívül, mint említettem, az ismerős információk feldolgozása kevesebb mentális energiát igényel. Az algoritmus ezt kihasználva egyre "könnyebb" tartalmakat ajánl, amelyek nem jelentenek kihívást világnézetünknek. Ezen kívül az emberi emlékezet és figyelem elfogult az érzelmileg rezonáns információk felé. A platformok ezt tudják, és olyan tartalmakat priorizálnak, amelyek erős érzelmi reakciókat váltanak ki.

Az MI már nem csak válogatja, hanem generálja is a tartalmakat. Ez minőségileg új szintre emeli a problémát. Az MI-generált "szakértői" vélemények, amelyek tökéletesen illeszkednek a felhasználó világnézetéhez külsőleg hiteles forrásoknak tűnnek, de valójában algoritmusok által kreált tartalmak. Nem létező emberek profiljai megerősítik véleményeinket és csoporttudatot alakítanak ki körülöttünk.

Az MI előre "kitalálja", mit szeretnénk olvasni/látni, mielőtt még tudatosulna bennünk, hogy erre van igényünk. Ez nem csak egyéni szintű probléma. A buborékhatás fragmentálja a közbeszédet és aláássa a demokratikus döntéshozatal alapját, a közös tényalapot és a racionális vitát.

Amikor minden csoport a saját "alternatív tényeivel" rendelkezik, megszűnik a közös kiindulópont a társadalmi párbeszédhez. A politikai polarizáció már nem véleménykülönbség, hanem párhuzamos valóságok összeütközése.

Hogyan szabadulhatunk fel? Algoritmikus tudatossággal (rendszeresen kérdőjelezzük meg, hogy miért éppen ezeket a tartalmakat látjuk, nem kell most kezdeni, elég a következő posztnál, amit eléd dob a face), tudatos diverzifikálással a forrásainkban (na jó, nem kell origot olvasni, az oroszpropagandán kívül is van olyan, amit nem látsz), illetve szándékosan nehezítsük meg magunknak a tartalom fogyasztást (különböző forrásokból ellenőrizzük, amit olvasunk).

Emlékszel, mikor változtattál utoljára véleményt valamiről jelentős információ hatására (az az igazság, hogy én nem nagyon)? Keress aktívan ellenvéleményeket, vitatkozz velük (kis segítség: a hazaáruló egy szó).

A platform-társadalom korában a szellemi szabadság megőrzése aktív, tudatos munkát igényel. Nem arról van szó, hogy elutasítsuk a technológiát, hanem arról, hogy visszaszerezzük az uralmat a saját figyelmünk felett. Létezik objektív igazság, de a monitor lehet, hogy kitakarja.

Kelj fel és járj: A valóság nem szűnt meg, csak ritkábban jelenik meg a hírfolyamodban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.