2019. augusztus 7., szerda

AZ EGÉSZET ÚJRABESZÉLGETNÉM A TÁRSADALOMMAL - INTERJÚ VECSEI MIKLÓSSAL, A CIGÁNYSÁG FELZÁRKÓZTATÁSÁNAK MINISZTERELNÖKI MEGBÍZOTTJÁVAL

ÉLET ÉS IRODALOM / INTERJÚ
Szerző: NAGY N. PÉTER
2019.08.31. 


A harmadik kormányban kap gyors sikerrel nem kecsegtető megbízást. Ráadásul lényegében egymást kizáró oldalakon dolgozhat. Medgyessy Péter, majd Gyurcsány Ferenc regnálása alatt hajléktalanügyi miniszteri biztos volt, az Orbán-kormányban a cigányság felzárkóztatásának ügyét bízták rá miniszterelnöki megbízottként. Stratégiája van, de programot nem hirdet. Csapatával improvizálni fog. Emberei odamennek az első ütemben kiválasztott harminc településre, és eldöntik, mi az, amivel segíthetnek. Tapasztalat és nem teória alapján. Még háromszáz hely szerepel a tervekben. Vecsei Miklósnak, aki a Máltai Szeretetszolgálat alelnökeként vállalta ezt a megbízást, sajátos tapasztalatai is vannak. Hat gyereke közül az első, egy örökbefogadott fiú, cigány, mozgássérült és enyhén értelmi fogyatékos. Őt például ki kellett venni az integrált iskolából, annyira nem szerette.

Azokban az órákban van a kormánytagok előtt az ön romafelzárkóztatási stratégiája, amikor az interjút készítjük. Van önben emiatt feszültség, vagy a kiindulópont már stabil azzal, hogy kinevezték a téma biztosának?

– Minden tárcánál nagy figyelemmel és érdeklődéssel, a hivatali kötelességteljesítésen messze túlmenő segítőkészséggel fogadják az elképzeléseinket. Pedig tudom, hogy sajátos módon dolgozunk. Akár egy orvos, aki a gyógyítás végén fog elszámolni a költségekkel. Furcsa költségvetés az, amiben a legtöbb költséghelyen kérdőjel szerepel, de csak így képzelhető el, hogy a valós szükségletekre reagálva, rugalmasan és gyorsan segíthessünk. De ebben áll a Jelenlét program lényege: nem íróasztalok mellett összeállított feladatsort viszünk magunkkal, nincs előre megírt forgatókönyv vagy kész recept, hanem a helyben megismert problémákra keresünk gyakorlatias válaszokat. Négy-öt település fog egy csokorban együtt dolgozni, segítik, bizonyos szempontból, szakmailag talán ellenőrzik is egymást.

Úgy tudom, előzetesen háromszáz, különösen nehéz helyzetben lévő települést térképeztek fel. Olyanokat, ahol – az ön szavaival – bármennyi anyagi segítség is érkezik, nem tudnak vele igazán élni. Ezeken a helyeken van a leginkább szükség a beavatkozásra. Miért csak harminc helyre mennek?

– A kormány a felzárkózó települések hosszú távú programjában 300 település bevonásáról döntött. Első körben harminc helyszínt jelöltünk ki, ahol már van előzménye a Jelenlét programnak. De ez év végén megkezdjük a tárgyalásokat a harminc következő település bevonásáról.

Az országban több mint ezer településen él jelentős számú cigány lakosság. Az idők során mindenhova el szeretnének jutni?

– A következő hónapokban dolgozni fogunk egy javaslaton, amely a többségében nem cigány lakosság által lakott települések szegregátumairól szól majd. Itt más módszert ajánlunk terveink szerint, mint a többségében romák lakta településeken...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.