2025. június 22., vasárnap

AZ ORBÁN-REZSIM BINÁRIS FOGALMAINAK ÚJRAGONDOLÁSA

FACEBOOK
Szerző: GÁBOR GYÖRGY
2025.06.21.


Az egyértelmű, hogy valakinek vagy elismerik az állampolgárságát, vagy nem ismerik el az állampolgárságát. A két egymást kizáró állapot a bináris logikának megfelelően kizárja az átmeneteket, a köztes létet: nem lehet valaki állampolgár is meg nem is, nem lehet részben állampolgár, részben nem, s nem lehet állampolgárságában felfüggesztett. (Más kérdés a hontalanok, a kettős állampolgárok, az átmeneti jogállású személyek – lásd pl. menekültek, menedékkérők, letelepedettek stb. – helyzete, de ezek jogi, politikai vagy szociológiai szempontú válaszokat igényelnek, nem úgy, mint a fentiek: ha állampolgár, akkor az, ha nem állampolgár, akkor nem az: állampolgárság felfüggesztése nagyjából akkora képtelenség, mint valakit hat hónap kötél általi halálra ítélni.

Sulyok Tamás most épp ezt a logikai képtelenséget írta alá. Ideje hát az Orbán-rezsim bináris fogalmainak újragondolása:

férfi – nő: férfi, akit a kormány férfinak mond – nő, akit a kormány szülőgépnek nevez. Köztes állapot: fideszes képviselő, aki addig férfi volt, míg rá nem jött, hogy nőként korábban nyugdíjba mehet, adókedvezményt kap, és előnyből indul a vállalkozásindításnál: ilyenkor a nemi átalakítás rutinműtétjének eljárásával belé bújik egy 41 éves, négygyerekes nő, fideszes ideáltípus, csendes, hű, termékeny, és minden reggel zsoltárokat énekelget a gáztűzhelynél.
magyar – nem magyar: magyar, aki a Fideszre szavaz – nem magyar, aki ismeri és gyakorolja a kritikát. Köztes állapot: exportált magyar, aki egy napra kap szavazati jogot, de semmi más nem jár hozzá, csak a kormány busza meg a parizeres zsömle.

közpénz – magánpénz: közpénz, amíg a Magyar Nemzet hasábjain a gazdasági növekedésről van szó, s amíg a Mandiner Orbán profetikus szavait igazolja, miszerint Magyarország 2025-ben ki fog lőni – magánpénz, amint Tiborcz és Mészáros számlájára megérkezik. Köztes állapot: bármelyik „vagyonkezelő alapítvány”.

jog – jogsértés: jog, amit kétharmaddal éjjel 3-kor megszavaznak – jogsértés, amikor nemcsak tudod a jogaidat, de mered is azokat kimondani. Köztes állapot: jogállam a Karmelita erkélyéről nézve, éjfélkor, sűrű ködben, turulszárnnyal ékesített napszemüvegben.
tanár – aktivista: tanár, aki dolgozik és befogja a száját – aktivista, aki ugyanazt csinálja, de transzparenst tart a kezében. Köztes állapot: az a tankerületi igazgató, aki még sosem látott gyereket, de heti szinten ír jelentést a Belügynek.

hős – áruló: hős, aki 2010 után harcol Brüsszel ellen – áruló, aki 1956-ban harcolt Moszkva ellen, de ma már kényelmetlenül emlékeztet. Köztes állapot: az a történelmi szereplő, akit épp újra kell értelmezni a napi politikai igény szerint.

sajtó – nem-sajtó: sajtó, ha nem kérdez, csak bólogat, közvetlenül Orbán lábaihoz kuporodva – nem-sajtó, amelyik nem mondja be, hogy Magyarország jobban teljesít, ezért külföldről pénzelt ügynökök gyülekezete. Köztes állapot: kormánybarát televíziós stúdió, ahol a híradós a kormányzati közleményt úgy olvassa fel, mintha személyes meggyőződése lenne, majd átvált időjárásra, ahol az "eső" is csak az ukránok manipulációja, a "derült ég" pedig a nemzeti együttműködés újabb bizonyítéka. (Szivárványos égbolt sosincs!)

keresztény – nem keresztény: keresztény, aki a templomban szavaz és mindig épp most jön a templomból – nem-keresztény, aki kenyeret oszt és idézi Jézus Krisztust. Köztes állapot: a püspök, aki nyilvánosan hallgat, de magánlevélben áldást küld a beruházásra, kiváltképp, ha a beruházás az ő egyházmegyéjét gyarapítja.

békepárti – háborúpárti: békepárti az, aki a nap 24 órájában önti a rézágyút, akinek a rokonsága fegyvergyártással és fegyverkereskedelemmel foglalkozik, aki üdvözült tekintettel vág át egy szalagot a lőszergyárnál, s aki vígasztalhatatlan, hogy operettbe illő felszereltsége miatt a magyar honvédség az agresszor orosz hadseregben legfeljebb a gulyáságyú mellett kerülhet bevetésre, igaz, övé a legjobb kolbászos lecsó – háborúpárti az, aki szerint Putyin nem egylényegű Eirénével, a béke védnökével a görög mitológiában, és Ali Hámenei nem az emberiség megmentője, s aki juszt sem Iszkander típusú ballisztikus rakétával lepi meg karácsonykor vagy hanukakor tizenéves gyermekét. Köztes állapot az a kormánypárti képviselő, egyben a Magyarságkutató Intézet tudományos főmunkatársa, aki ábécérendben elítéli a világ összes háborúját, miközben a családbarát közmunka reményében újranyit egy tankgyárat, s a nemzet végzetének, valamint a történelmi magyar balsorsnak tudja be, hogy Mohácsnál II. Lajos magyar király nem vetett be lopakodó bombázókat, kínai interkontinentális rakétákat és török harci drónokat. (Pedig a Magyarságkutató által készített animációs film egyértelműen bizonyítja, hogy erre meglett volna minden lehetőség, csak hát a messze földön híres magyar vendégszeretet, ugyebár…)

zsidóbútor – nem-zsidóbútor: zsidóbútor az, amit a háború után nem adtak vissza – nem-zsidóbútor, amit ma is használnak, de úgy tesznek, mintha mindig is ott lett volna. 

Köztes állapot: az az elnöki hivatal, amely úgy dönt, hogy az állampolgárság felfüggeszthető, akárcsak a múlt felelőssége.

ÍGY VÁLTJA PÉNZRE ORBÁN A TRÓJAI FALÓKÉNT BETÖLTÖTT SZEREPÉT

HÍRKLIKK
Szerző: NVZS
2025.06.21.


Orbán Viktor az Európai Unió iránti lojalitását a Kreml által támogatott pénzügyi előnyökre cserélte, amiket hazai hatalmának a konszolidálására és a lojális üzleti körök kifizetésére vált át. Így összegez sommásan az amerikai Robert Lansing Institute legfrissebb elemzése, bemutatva azt a gyakorlatot, amelynek eredményeként ma már Budapest és Moszkva a gyakorlatban bűnözők átláthatatlan vállalkozásaként működve tesz szert – követhetetlen eredetű dollármilliárdokban mérhető – nyereségre. Nem véletlen, hogy Magyarországot ma már egyre inkább orosz kémfészeknek tartják, így közvetlen veszélynek az EU számára, amit Orbán és a Kreml belülről próbál destabilizálni. Orbán egy olyan csomópont kiépítésén dolgozik az EU-ban, ahol a Kreml, a kínai befektetések és a nyugati adófizetői pénzek keresztezik egymást. Ha ezek bármelyike elapadna, a magyar gazdaság megrendülne – ezért ragaszkodik Orbán az orosz olaj- és gázszerződésekhez, valamint a keleti piacokhoz. Trójai falóként betöltött szerepét így pénzre tudja váltani.


Nem először közöl az Orbán-rezsimre nem éppen jó fényt vető elemzést az amerikai Robert Lansing Intézet, amely Orbán Viktor politikájának valódi motivációit taglalja.

Ahogy korábban a Hírklikk is beszámolt róla, valamivel több, mint egy éve Orbán fiának a csádi és más afrikai országban való „kavarása” kapcsán az intézet a többi között arról írt, hogy Orbán Gáspár nem csak Csádban, hanem Nigerben is megfordult – s mint ismert, mindkét afrikai országban erős az orosz jelenlét. Minden jel szerint ő vált az egyik legfontosabb kommunikációs csatornává a Kreml és a Karmelita között, ez pedig felveti annak a kockázatát, hogy érzékeny adatok jutnak el a NATO-ból és az EU-ból Moszkvába. Orbán fiának afrikai missziója az urán körül foroghat, Magyarország valószínűleg segíteni igyekszik Oroszországot a csádi uránlelőhelyek feletti ellenőrzés megszerzésében, s egyben elérni a franciák kiszorítását – ez egybevág Franciaország kiszorításával Afrikából, ami szintén Moszkva érdeke...

A VERESÉG NAPJA, AVAGY KÉMÜGYBŐL BELPOLITIKAI HOMOKOZÓ

NÉPSZAVA / KENTAURBESZÉD
Szerző: TELKES ANDRÁS
2025.06.21.


Miközben Moszkvában május 9-én a „győzelem napját” tartották, a magyar vezetés számára ez a vereség napja lett. Az Orbán-rendszer katonai titkosszolgálatának művelete aznap lepleződött le Ukrajnában.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) aznap jelentette be, hogy két ügynököt fogtak el, akik a magyar katonai hírszerzésnek – azaz a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnak (KNBSZ) – dolgoztak (mindketten magyar nemzetiségű ukrán állampolgárok, korábban az ukrán hadsereg katonái voltak).
***
Az SZBU szerint a KNBSZ hírigényének első kérdéscsoportja külföldi (NATO- és magyar) katonák (békefenntartók) esetleges Kárpátaljára érkezésére, a katonai, rendészeti szervek, valamint a lakosság lehetséges reakcióira vonatkozott. Másodsorban kiemelt feladat volt információk szerzése a kárpátaljai ukrán fegyveres és rendészeti erőkről, a haditechnikáról (harci járművek, helikopterek, repülők, légvédelmi eszközök), azok elhelyezkedéséről, katonai és polgári infrastrukturális építkezésekről (hidak, alagutak). Szerepelt még a kérdések között a kárpátaljai fegyver-feketepiac és a migráció.

Az első kérdéscsoport a NATO és Amerika szempontjából érdektelen. Békefenntartókra Kárpátalján nincs szükség, csak a frontvonalon. Lehántva a kérdések tartalmazta ködösítést, a lényeg az, hogy mit szólnának a kárpátaljai ukrán fegyveres erőkben és rendészeti szervekben szolgálók, továbbá a civil lakosság a magyar katonák megjelenéséhez.

A NATO szempontjából a második kérdéscsoport is értelmetlen. A NATO és Amerika számára közel sem elsődlegesek a kárpátaljai ukrán fegyveres erőkről szóló információk. A Nyugatot a frontvonal menti helyzet érdekli, nem a kárpátaljai. Zelenszkij a Válasz Online-nak adott interjúban megerősítette, hogy nincs ilyen NATO-hírigény...

HÉTVÉGI OLVASNIVALÓK CÁPÁKRÓL, LUXUSSZOMSZÉDOKRÓL ÉS IRODALOMTERÁPIÁRÓL - A 444 HÉTVÉGI HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: BÓDOG BÁLINT
2025.06.21.


Jó napot! Ez itt a 444 napindító hírlevelének hétvégi kiadása, benne a hét nagyobb cikkeivel, fontosabb híreivel. Egyéb hírleveleinkre itt lehet feliratkozni.

Belpolitika

Korábban nem látott, a Fidesszel szembeni 15 százalékos előnyt mért a Medián a Tisza Pártnak. A kutatóintézet ügyvezetője, Hann Endre azt mondta, ebben akár egy Tisza kétharmad is benne lehet, de jósolni még korai lenne. Sokatmondónak tartja, hogy a többség már Magyar Péter pártjának a győzelmét valószínűsíti – ez akár önbeteljesítő jóslatként is működhet.

Közben a Fidesz megtalálta a témáját, és totális gyűlöletkampányt indított egy egész ország ellen. Háborúval és halállal régóta fenyeget Orbán Viktor, de most az arctalan fogalmak helyett egész Ukrajnától kell félni és gyűlölni a lakóit, mert rosszat akarnak nekünk. Ez a Fidesz üzenete és ajánlata tíz hónappal a választások előtt. Az ukrán EU-csatlakozással tényleg vannak problémák, de a valóság távol áll a Fidesz üzeneteitől.Manfred Weber tudomásul vette, hogy a Tisza Párt nem támogatja Ukrajna gyorsított csatlakozását.

A Kutyapárt úgy számol, bejut a Parlamentbe, de Magyar Péterre inkább nem indulnak rá a Hegyvidéken. Jámbor András viszont bejelentette, hogy nem indul újra egyéni körzetében a következő választásokon, mert nem akar ártani a Tisza Párt esélyeinek. A Mi Hazánk budapesti elnökének túl sok volt, amit Toroczkai László a 444-nek írt a revízióról, úgyhogy kilép a pártból.5,7 milliós fizetés, ingyen lakhatás, házvezetőnő és magáncélra kapott autó mellett panaszkodott pokoli másfél évre Novák Katalin.

Szomszédok

Matolcsy Ádám és felesége tavaly év végén újabb ingatlannal növelte vagyonát. Egy V. kerületi, közel 150 négyzetméteres lakással egy helyi építési örökségvédelem alatt álló lakásról van szó. A lakóközösség előzetes tájékoztatása nélkül álltak neki a megvásárolt lakás szétbontásához, sőt még a födémet is megbontották, ami viszont társasházi közös tulajdonnak számít. Megírtuk, milyen az, amikor a NER beköltözik a szomszédba.

Kutatók

A kormány szétszedi az Akadémiától elvett kutatóhálózatot: keddi hírek szerint a HUN-REN-ről leválasztják a négy „legrenitensebb”, bölcsész- és társadalomtudományi kutatóintézetet, ahol a politikai átalakításokkal szemben a legnagyobb az ellenállás. Ezeket az intézeteket egészen közeli, augusztus elsejei határidővel a már amúgy is kivéreztetett ELTE-re vinnék át. Forrásaink szerint a döntés kormányszinten született, és csak a forma kedvéért mutatják be alulról jövő kezdeményezésként.

Kombájn

Nem Budapest megbüntetéséről szól a Mezőgazdasági Múzeum elköltöztetése, mondják a projekt felelősei. Szerintük konszenzus volt arról, hogy nincs jó helye a Városligetben. A Vajdahunyad várára Baán László nyújtotta be az igényét, könnyed kiállítást vizionál Magyarország 1100 éves történetéről.

Közlekedés

Bűnösnek találták mindkét vádlottat a túlárazott pécsi buszbeszerzés miatt indult perben. Mindketten börtönbe kerülnek, egyiküket a közügyektől eltiltják, másikukat, egy holland üzletembert pedig öt évre kiutasítják. Az indoklás szerint több szabálytalanság is történt, ami lehetővé tette a későbbi csalást. Így például a közbeszerzés kiírása és a buszok megvásárlására felvett hitel körül is maradtak kérdések.

- MÁV-vezér tavaly decemberben: „Jövő év elején nekiállunk, a nyárra pedig megcsináljuk” – nem csinálták meg.

Kilenc évbe telt, de véget ért a Centrum-per, elítéltek egy halom parkolási maffiózót. Börtönbe kell vonulnia Fürst György volt szocialista alpolgármesternek, a Centrum Kft. egykori ügyvezetőjének és Borsi Imrének, akire a fideszesek rábízták a ferencvárosi parkolást.

Petőfi szuverenitása

A kampányra hangolt szuverenitásvédelemnek olyan régi hagyományai vannak a magyar politikában, hogy már Petőfi Sándort is ezzel a taktikával járatták le ellenfelei, amikor 1848 nyarán indulni akart az első népképviseleti választáson.

Magyar Levente külügyi államtitkár szerint nem biztos, hogy a nagytakarítási törvény valaha újra a parlament elé kerül, mert sok volt miatta a belső vita és a feszültség. Pécs első vidéki városként civilek biztatására kiállt a nagytakarítási törvénnyel szemben.

- A Szuverenitásvédelmi Hivatalra emlékeztető munkacsoportot hoz létre az Európai Parlament.

Dunnn-dun…

Ötven éve mutatták be a Cápát az amerikai mozikban. A film elhozta Steven Spielberg sikerét, pedig a forgatás egy rémálom volt, és az sem volt egyértelmű, hogy megéri-e nyáron nagy dobással előállni a mozikban.

Háborúk

A héten folytatódott az Izrael és Irán közötti konfliktus. Az izraeli célpontok listája egyre bővült, és már nem csak a nukleáris program létesítményeit, katonai objektumokat, de az energetikai infrastruktúrát is támadják. Irán kevésbé hatékony, de azért látványos válaszcsapásokkal felelt.

Az új háború számos kérdést vet fel. A minden korábbinál keményebb, Teherán elleni csapásokkal Izrael az ajatollahok 45 éves uralmát akarja megdönteni? Képesek egyáltalán erre az izraeliek? És jobban járnának ők, az irániak, a régió és a világ azzal, ami a teokrácia után jöhet?

Az Egyesült Államok szerepe a háborúban egyelőre kérdéses, a Fehér Ház szerint Donald Trump két héten belül dönthet arról, indít-e amerikai csapást Irán ellen. Izrael még koránt sem érte el a kitűzött célokat, az egyik legfontosabb célpontot pedig hagyományos fegyverekkel el sem éri – ehhez csak Amerikának vannak eszközei. Eközben Oroszország tehetetlenül figyeli, ahogy újabb fontos szövetségese bukik el a Közel-Keleten.

- Az európai külügyminiszterek három órán át tárgyaltak az iráni Abbász Aragcsival, egyelőre nem sokra jutottak.

Helyszíni riportot készítettünk a föld alól, a harkivi front sérültjeit ellátó stabilizációs pontról, ahol az orvosok éjjel-nappal küzdenek a sebesültekért. Ukrajnában ugyanis az éjszaka nem csak a lakosságot terrorizáló légicsapások ideje, hanem a sérült katonák mentésének és gyógyításának is.

Bő másfél évvel ezelőtt egy német elemzőintézet elkezdte számolgatni, mikor juthat el oda az oroszok haderőfejlesztése, hogy eséllyel támadják meg a NATO-t. Azóta a kérdés rendszeresen felmerül, repkednek az évszámok, a katonai elemzők viszont megosztottak, hogy reális forgatókönyv-e ez. Abban ugyanakkor mindenki egyetért, hogy Európának tényleg muszáj felpörgetnie a haderejét.

A GLOBSEC 2025 biztonságpolitikai konferencián a legtöbbet a narratíva megváltozásáról beszéltek: Ukrajna már nem csupán segítségre szoruló ország, hanem a jövő európai biztonságának nélkülözhetetlen alakítója.

Podcast

Mire érdemes használni az irodalomterápiát és hol húzódnak a módszer határai? Hogyan hat ránk, ha elkezdjük leírni a gondolatainkat egy papírra? Hogyan lesz egy dalszöveg az irodalomterápia eszköze? És kik azok a szerzők, akiknek írásaival szinte minden irodalomterapeuta dolgozik? A Nem rossz könyvekben az irodalomterápia egyik legismertebb szakértőjének, Nicholas Mazzanak a könyvéről beszélgettünk.

2025. június 21., szombat

A FIDESZNEK NEM ÉRI MEG ELHALASZTANI A VÁLASZTÁST

KLIKKTV / MÉLYVÍZ
Műsorvezető: SEBES GYÖRGY
2025.06.20.



Vendég: Holoda Attila

KÁLMÁN OLGA: ORBÁN NEM FOGLALKOZIK GAZDASÁGI KÉRDÉSEKKEL, MERT ARRA OTT VANNAK AZ OLIGARCHÁI

KLIKKTV / MÉLYVÍZ
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2025.06.20.



Orbán Viktor nem foglalkozik gazdasági kérdésekkel, mert erre ott vannak az oligarchái, a strómanjai, és a családtagjai - mondta Kálmán Olga a DK országgyűlési képviselője a KlikkTV Mélyvíz című műsorában. Arról is beszélt, hogy a fideszes képviselőknek a Parlamentben mindegy, hogy mi hangzik el a miniszterelnök szájából, ők akkor is tapsolnak.

FOGYTÁN A MAGYAR DOLGOZÓ, EGYRE TÖBB GAZDASÁGBAN KÉNYTELENEK VÁNDORBRIGÁDOKAT, ÁZSIAIAKAT FOGADNI A MEZŐGAZDASÁGI IDÉNYMUNKÁKRA

NÉPSZAVA
Szerző: DOROS JUDIT, VAS ANDRÁS
2025.06.21.


Az ország keleti felében napi 12-14, míg a nyugati részen 15-18 ezer forintot keres egy mezőgazdasági idénymunkás. A magyar dolgozó fogytán, így sok helyen vietnámi, Fülöp-szigeteki vagy épp szomszédos országbeli napszámosok hajlonganak a gyümölcsösökben.


– Jelenleg tízen dolgoznak nálam, de még legalább ugyanennyi emberre szükség lenne, hogy mindenhol időben végezzünk a munkával. Az eper ugyan lassan kifut, de már érik a meggy és a cseresznye, aztán jön az áfonya meg a barackok, bár utóbbiból nem lesz nagy termés a fagykárok miatt. Helyben csak időseket találnék, akik nem bírnák a tempót, így kénytelen vagyok vándorbrigádot fogadni immár évek óta – mondta lapunknak egy dél-zalai gazda. A mostani csapat Kelet-Magyarországról érkezett hozzá, internetes hirdetésekben találtak egymásra. Oláh Istvánék jó évtizede járják az országot, a brigád tagjai jellemzően május végétől, június elejétől az ősz közepéig vannak távol a családjuktól, viszont ilyenkor keresik meg az éves bevételük nagy részét.

– Rossz eljönni ilyen messze, viszont errefelé, a Dunántúlon jobb a pénz – állította az ötvenes éveinek elején járó csapatfőnök. – Szabolcsban napi nettó 12-14 ezret kapnánk fejenként, itt most 16 ezerért dolgozunk, de szerintem az őszi szüreti időszakra 18 ezret is megkapunk majd. Általában úgy egyezünk meg, hogy szállás és napi egyszeri meleg étel, a többit magunk álljuk. Ha nincs komoly üresjárat, öt hónap alatt több mint kétmillió forintot félre tudnak tenni az emberek. Nekem a szervezés a feladatom, én tárgyalok a gazdákkal, keresem a következő munkát, s nagyjából napi 3-4 ezer forintra jön ki emberenként a hasznom. Persze mondhatják, hogy ez nem rossz pénz, de enyém a rizikó, ha nincs meló, s én szervezem és fizetem az utazásokat is – tette hozzá...

"POKOLI MÁSFÉL ÉV" KONTRA POKOLI MÁSFÉL ÉVTIZED

FACEBOOK
Szerző: NemHaldoklunk
2025.06.20.


„Pokoli másfél év van mögöttem” – mondta ön "kedves" katalin!

Mi mögöttünk meg pokoli tizenöt év, képzelje el! Ezalatt az idő alatt egy miniszerelnök és családja, haverjai a legnagyobb alapossággal módszeresen szétloptak, bekebeleztek egy komplett országot, sokezer milliárdnyi EU támogatást, az összes létező pozícióba engedelmes kimozdíthatatlan bólogató szolgákat ültettek.

A törvényeket, az alaptörvénynek nevezett förmedvényt ráigazították saját magukra, a magyar gazdaságot padlóra vitték, utolsók lettünk, az államadósságot annak megfelelően az egekbe tornázták, a „magyar” és a „nemzeti” szavakat a szégyennel tették egyenlővé.

Adók garmadát zúdították a nyakunkba, az inflációt illetően is rekorderek lettünk. Csonttá soványodik az átlagember nyugdíja, jövedelme, megtakarítása, miközben egy töredék réteg már el sem tudja költeni mérhetetlen vagyonát.

Közben orbán lázasan tárgyalgat, építi a kapcsolatát a világ legaljasabb diktátoraival. Ebben önben is lelkes és hűséges támogatót nyert.

Sajnos az ön panaszát hallva cserbenhagyott a szokásos empátiakészségem. Tudom, nehéz az élet 5,7 milliós fizetés, ingyen lakhatás, házvezetőnő és magáncélra kapott autó mellett, de azért talán valahogy túléli ezt is.

Mi azért abban bízunk, hogy ez a pokoli tizenöt év nem folytatódik, de még az is lehet, hogy akkor a házvezetőnőjét is el kell küldenie és marad az önállóan végzendő ablaktisztítás.

MENNYIRE SZOMORÚ IS, HOGY ILYEN TÉMÁT KELL A SZÁJÁRA VENNIE EGY KORMÁNYTAGNAK, AMIHEZ MÉG ANNYI KÖZE SINCS, HOGY EGYÁLTALÁN MEGSZÓLALJON RÓLA, DE VALAMIVEL MÉG ROSSZABB, HOGY A SZABADSÁG RÉSZEKÉNT ADJA ELŐ

FACEBOOK
Szerző: BÉNDEK PÉTER
2025.06.20.


Lázár elismételte, hogy mindenki azzal fekszik le este, akivel akar, ebbe a kormány nem akar beleszólni. A Pride azonban nem erről szól szerinte. „A szerelem szabad, a Pride meg sok. Minek felvonulni fonnyadt meztelen férfiaknak, és 3-5 éves gyerekeknek mutogatni magukat? Mondják már meg nekem, hogy egy normális országban minek van erre szükség? Minek vagy kinek jó ez? (…) Erre szerintem az égadta világon semmi szükség nincs.”


Lázár nem ért semmit (?), de egy megválaszolatlan -- egyúttal azonban nem is megválaszolható -- kérdést azért hagy maga mögött a Pride. Lázár rosszul gondolja, hogy itt az "összefekvés" szabadságát kell bizonygatnia (de mennyire szomorú is, hogy ilyen témát kell a szájára vennie egy kormánytagnak, amihez még annyi köze sincs, hogy egyáltalán megszólaljon róla, de valamivel még rosszabb, hogy a szabadság részeként adja elő). A "fonnyadt meztelen férfiak magamutogatása", amely a Pride-okkal szembeni aljas narratíva újabb részlete, nyilvánvalóan nem a szexuális orgazmus kiváltására törekszik a szemlélőkben (és ha már itt tartunk, Lázárban se, akiből egyszer, ha szerencséje lesz, magából is fonnyadt férfi lesz), hanem egy kisebbségi életforma, beállítottság és szubkultúra szabadságra való igényének megmutatkozása, amit kb. mindenki ért már ebben az országban is, aki nem a maffia propagandagépezetének része. Tudjuk, hogy a Pride feletti gyűlölködés egyúttal a Fidesz köreiben és szatelitszervezetiben is tenyésző, részben szervezett pedofília ellennarratívája is (és ha tüzetesebben nézzük a miniszter fenti szavait, akkor a visszafordításának meglehetősen hánynivaló szándéka, amennyiben batidai polgártársunk arra céloz, hogy a szervezők a "3-5 éves gyerekek" számára rendeznék a "fonnyadtak" felvonulását). A maffia nagyon nem szeretné megengedni, hogy mérlegre kerüljön: vajon a gyermekotthonokban és az egyházakban dúló valós visszaélések, az elhíresült Fidesz/KDNP-körüli pedofil partyk és a kegyelmi (valójában pedofil) ügy okozza-e a nagyobb kárt a gyermekek (pláne az áldozatok) fejlődésében, vagy a Lázár által perhorreszkált évi egy felvonulás.

Megmarad azonban a lényegi kérdés, miután a szennyet nagyjából eltakarítottuk a témáról: meddig terjedhet a szabadság és a nyilvánosan képviselt életmódválasztás egy társadalomban? Mitől sérül egy kultúra, nemzet, közösség értékalapú összetartozása? Milyen legyen ez az "összetartozás"? Mitől kit kötelessége megóvni egy közösségnek és a képviseletében eljáró államnak a kisebbségekkel szembeni méltányosság határain? Egyúttal meg is adható a válasz: nem tudható. Az emberi együttélés optimuma nem számítható ki matematikai bizonyossággal, és mindig lesznek (nagyon sokan), akik nem elégedettek az aktuális trendekkel. De a politika arra való, hogy ezt a kárt a társadalmak mérsékeljék, ehhez azonban nyitottnak és argumentatívnak kell lennie, és mint ilyennek eleve nem kizárólag a politikusok, hanem az egész politikai közösség szabadon gyakorolt tevékenységének. Tehát nem a Lázár és haverjai által megnyomorított közegnek.

L. RITÓK NÓRA: NYUGDÍJKORHATÁR

A NYOMOR SZÉLE BLOG
Szerző: L.RITÓK NÓRA
2025.06.20.


Ez most egy kicsit más blog lesz, szubjektívabb, visszatekintőbb. Most lettem ugyanis 65 éves, elérve az öregségi nyugdíj évét, ami akárhogy is van, de mérföldkőnek számít sokunk életében.

A munkával töltött életem kisebbik felét az állami rendszerben töltöttem, nagyobbikat a civil szférában. Sokáig csak az oktatásban, majd 16 éve a szociális munkában is, folyamatosan tanulva ezt az egészet, keresve az összefüggéseket, a megoldási utakat. Mindezt a terepről nézve, a generációs szegénységben élő családok, gyerekek szintjétől egészen a szakpolitikai szintig. Az összefüggések pedig lassan kiadtak egy mintázatot, ami más, mint ami kívülről, felülről történő ránézéssel körvonalazódik.

A tanulás folyamatos volt, és az ma is. Lassan mutatta meg magát a társadalmi leszakadás mélysége, a kudarcok és a sikerek folyamatosan váltogatták egymást, és kirajzolódott sok olyan pont, amit az elméleti megközelítésekben nem találtam meg. Szereztem tudást a hazai és nemzetközi hálózatokban is, aminek megint megvoltak a tanulságai, pl. hogy minden nemzet maga alakítja a társadalmi problémáit, és nincsenek egy az egyben áttehető megoldások, mindenhol más a probléma beágyazottsága. Vagy, hogy mennyire csapdában van a civil szféra a sikerkommunikáció kényszere miatt, és milyen nehézségei vannak ma a hiteles kép megmutatásának.

Amit látok magamban visszanézve, és ami talán pozitív, hogy a naiv, romantikus elképzelések, a más szocializáción alapuló attitűdből adódó viszonyulások elengedését korán megélhettem. Hamar eltűnt belőlem a glóriával a fején megjelenő segítő szerep, és a romantikus “engem elfogadnak a cigánysoron” érzés is, mint ahogy azt is elég hamar felismertem, hogy nincs jogom megmondani nekik, hogy éljenek “jól”, mert ezt az én életem viszonyulatában mondanám ki, az én szocializációmmal, ami nem az övéké.

A sorsok, élethelyzetek megértése viszont kijelölte az utat, ami alázattal viszonyul hozzájuk, de nem azzal az attitűddel, hogy nekik nem kell változni, változtatni, csak nekünk. Mert ebben az integrációs útban az én tudásom is fontos, hiszen én meg azt tudom, mi segítené az elfogadást a többségi társadalomban. Szóval, megértettem, hogy csak a kettős változás hozhat létre egy befogadó társadalmat.

Fontos mérföldkő volt, amikor elengedtem a kérdés értelmezéséből a roma identitást. Vagyis nem engedtem el teljesen, hiszen tény, hogy a generációs szegénységben élő családok zöme roma, de nem mindegy, hogy ez van fókuszban, vagy a generációkon átörökített szocializáció, amiben a szegénység a meghatározó.

Ha elfogadjuk azt a tényt, hogy az integráció/inklúzió könnyebben megvalósul az azonos társadalmi státuszú emberek között, világos, hogy az első lépés a társadalmi szakadék csökkentése, a szegénységből való kitörés. Ezt igazolja az is, hogy ha valaki pl. egy megfelelő munkahelyen dolgozva roma munkatárssal kerül kapcsolatba, akkor gyakran hallani: “nekem is van roma munkatársam (barátom), de az nem “olyan”. És az “olyan”, az azoknak a mintáknak a hozadéka, melyet a szegénység túlélési stratégiái eredményeznek.

És ezek gyakran nem “integráció-barátok”. Persze fontos az identitás is, és nyitottan támogatjuk a tőlük jövő kezdeményezéseket. De a hiteles identitásképet csak ők tudják építeni. Mi nem építhetjük helyettük. Szóval, a munka fókuszába a szegénység elleni küzdelem került.

Azt hiszem, itt, a terepen tanultam a legtöbbet. Azóta is keresem az ösztönös megoldáskereséseim tudományos alátámasztásait, és nagy öröm, mikor valahol azt olvasom, hogy jók voltak a megérzéseim.

Ilyen volt a közösségfejlesztés szükségességének felismerése. Hamar beláttam, hogy közösségi értékrend nélkül marad a túlélés egyéni útja, amiben egymás kihasználása a legdurvább szintekig mehet. Megértettem, hogy a legfontosabb a közösség képessé tevése önmaga megszervezésére. És milyen öröm volt, mikor azt olvashattam, hogy a közösségi attitűd megváltoztatása könnyebb, mint az egyéné, ugyanakkor hatása az egyénre világosan látszik.

Megtanultam elviselni a kudarcokat, sokáig ismételtem magamban az elején, hogy ne várjak hálát semmiért, nem azért csinálom. De voltak mélypontok nálam, hiszen sokszor ért (és ér ma is) méltatlan támadás azoktól is, akikért dolgozom. De megértettem az okokat, a manipulálhatóságukat, és maradtam az eligazodást támogatni a számukra értelmezhetetlen világban, csendesen, türelemmel, de nagyon következetesen.

Persze van ma is, hogy az én igazságérzetem és az övéké nem illeszkedik. De keressük a közelítést, és ebben ma már mindenki türelmesebb. Lassan, de érzékelhetően vezetődött ki az indulat az egyet nem értésekből.

Szóval, biztosan tudom, hogy ezen az úton el lehet indulni, mert nem zsákutca. Nem mondom, hogy az egyetlen jó út, hiszen sokan, sokfélével próbálkoznak, de ez is egy lehetőség egy jobb, élhetőbb világra.

A legtöbb konfliktusom valahogy nem is velük volt…hanem a rendszerrel. Azt hamar felismertem, hogy ha ellenséggé teszem az intézményrendszert, nem lesz eredmény. Hiszen az energiánk arra fordítódik, hogy egymással harcoljunk… és nem arra, ami mindkettőnknek a célja, hogy a családokon segítsünk. Azt hiszem, az intézményrendszert partnerré tenni nem kisebb kihívás volt, mint a családokat. Ez a mérgező politikai klíma pedig naponta nehezítette és nehezíti ma is a helyzetet.

De helyileg sikerült egy folyamatosan épülő beágyazottságot kialakítani, ahol partneri viszonyban működhetünk. Ezen is van még mit csiszolni, és valahogy pont az a mintázat, mint a családokkal. Mikor velünk vannak, megfelelő a kommunikáció, nincs már egymást alázó, sértő ordibálás, tiszteletlen beszéd sem velünk, sem egymással. De ott még nem tartunk, hogy ez a családokon belül is ilyen legyen, vagy reggel, a buszmegállóban, mikor fellángol egy-egy konfliktus.

Az intézményrendszer is ilyen. Szemtől szembe együttműködést mutató, ennek megfelelőan kommunikáló, de zárt ajtók mögött már nem pozitív a hang rólunk. Dolgozik a kormányzati ellenségképgyártás, rendszeresen hallok vissza történeteket, onnan, ahol felbukkan a nevünk, legyen az egy meghívás, vagy egy támogatási lehetőség, melyeket rendre elkaszálnak, ha rólunk van szó.

De eredmény az is a mintázatban, amikor szemtől szembe más a kommunikáció. Majd alakul a többi is. Az értékrend a legfontosabb, amit mi sugallunk, minden ténykedésünkkel. Ami marad humánus, problémamegoldó, sosem gyűlölködő, átlátható, és a gyerekek érdekében működtetett. A családokkal és az intézményrendszerrel is.

Nos, ebben a munkában töltöttem az aktív éveket. Most majd egy másik időszak következik, amiben az operatív feladatokat átadom, de maradok azokban a feladatokban, amiben még szükség van rám. A kommunikációban, forrásteremtésben, stratégiai tervezésben, ügy-képviseletben. És várom, nagyon várom, hogy változzon a világ. Szeretném megélni, hogy más értékek kerüljenek fókuszba. Olyanok, melyek nekem fontosak. Pl. az esélyegyenlőség.

Mert a gyerekek egy jobb világot érdemelnek. Jobbat, mint amit nekünk sikerült teremtenünk.

TÖRÖK GÁBOR: NEM VOLT ILYEN AZ ELMÚLT 15 ÉVBEN | 24.HU

TÖRÖKÜLÉS / 24.HU
Szerző: 24.HU
2025.06.21.



A Medián közvélemény-kutatásának eredményeiről is szó volt a Törökülés legújabb adásában. A teljes egészében a 24 Extra Közép és Csúcs csomagjának előfizetői számára hozzáférhető beszélgetésben a politikai elemző azt mondta, az elmúlt másfél évtizedben nem volt olyan, hogy annyira bíztak volna az ellenzéki választók abban, hogy a hatalom legyőzhető, mint most.

NE ADD FEL LAPOSA ŐRMESTER!

FACEBOOK
Szerző: VIRÁNYI ANDRÁS (BANDITA)
2025.06.21.


Ne add fel Laposa őrmester.

Most azt érzed az élet igazságtalan veled mert kiálltál magadért mint ember és rendőr.

Igazad van az élet igazságtalan most veled de erről kizárólag a politikailag olyan száz éve irányított rendőrségi szakma hatalmat kiszolgáló rétege tehet, meg a hatalom amelyik az uralma alá rendelte a szervezetet.

Te csak rendőr akartál lenni, és remélem leszel is, aki betartatja a törvényt.

De sajnos beleszaladtál egy olyan helyzetbe 
ahol azt láthattad a törvény nem vonatkozik mindenkire egyformán.

Te ráadásul egy államtitkárba álltál bele, aki egy igazi gerinctelen faszi akinek most pont a belügyben kell ártania az országnak.

Szóval a főnököd is egyben.

Biztos te is találkoztál már, vagy hallottál olyan szituációról a rendőrség kötelékében, hogy ezt inkább ne nyomozzuk le, ne büntessük meg, hagyjuk békén mert ez valaki aki bár emberileg selejt, de a hatalom csicskája és csak neki lesz igaza ellentétben akár a jőzan ésszel és a becsülettel meg a törvénnyel.

Így nem lehet hozzáérni, még hozzá szólni is veszélyes lehet az ilyen emberhez.
Mert csak leszól a lehet nem is készséges parancsnokodnak, aki lehet nem szívesen de elvágja a nyakad csak mert kiálltál magadért.

A rendszer sajnos elég régóta úgy működik, hogy a rendőrség nem az államot óvja a bűnözőktől, hanem a bűnözőket engedi az állam ellen akik most pont politikusok, így nekik szolgáltat elégtételt vagy rosszabb esetben még védi is őket.

Ne add fel, egyszer minden rémálom véget ér.

Az országban is rend lesz, a rendőrség pedig fel fog szabadulni abból a számára is kényelmetlen helyzetből, hogy ne végezhesse a munkáját, tartóztasson le bűnözőket még ha azok korábban, most, vagy később államtitkárok, miniszterek, vagy csak strómanok akik egykor gázszerelőnek mondták magukat.

Te is tudod mi lenne a rendőrség dolga, csak már régóta pórázon rángatják az állományt.

Szóval bármi is történik tartsál ki, szükség lesz olyan rendőrre aki ismeri a bilincs használatát, és tudja kire kell azt kattintani mert az nem tartotta, tartja be a törvényeket.

Hamarosan minden a helyére kerül, és sokan a hűvösre.

Ne a bosszú vezéreljen majd akkor, hanem a szolgálati szabályzat.

Erőt egészséget őrmester.

NEM LEHETNE KAPU TIBOR HELYETT ORBÁN VIKTORT KILŐNI AZ ŰRBE? HALLGASS MEG, VANNAK ÉRVEIM!

FACEBOOK
Szerző: ÁGOSTON LÁSZLÓ
2025.06.21.


Nem lehetne Kapu Tibor helyett Orbán Viktort kilőni az űrbe? Hallgass meg, vannak érveim!

Most, hogy a Magyar Nemzeti Űrprogram végre gyümölcsöt hozó fázisába lép, fel kell hívnom az illetékesek figyelmét néhány hibára.

Egyrészt a nyomorult lelkű libernyákok, akik már a felcsúti stadionépítésben se voltak képesek meglátni a Nemzeti érdeket, most sírhatnak újra. De az igazi szerintem az volna, azzal mutatnánk meg igazán Brüsszelnek, ha nem egy űrhajóst küldenénk,
hanem egyből a felcsúti kisvasutat hosszabbítanánk meg a Holdig!

Kínai hitelből Mészáros megépíti ezt is, hiszen okosabb ő, mint bármilyen űrügynökség. 

A tervezett megállók lehetnének:

Alcsúti arborétum
Ópusztaszer
Fehéroroszország
Szentpétervár
21-es holdkráter (később átnevezendő Magyarlyukra, avagy angolul Hungarian Hole)

Nade a kisvasutat valakinek vezetnie is kéne, hát ki legyen az?

Kéne tartani egy nyílt pályázatot, amire sorban állnának a világ legjobb tudósai és mérnökei. 

Kéne egy elbíráló bizottság nagy nevekkel sok pénzért, akik hozhatnának egy szakmai döntést...

...amit aztán le se szarva, megkerülve és kacagva kiröhögve, egyhangú szavazással (mert elég lenne, ha egyetlen hang mondja ki) megválaszthatnánk Viktort a masinisztának!

Kibővítenénk a vezetőfülkét, hogy beférjen, tennénk be egy szotyiköpet-tartót (hosszú ám az az út!), és ha minden magyar család csak pármilliót adna bele, már indulhatna is a dolog.

Persze kellene egy miniszteri biztos, aki havi 4 millióért szavatolja a projekt szakmaiságát, néhány kisebb kiegészítő közbeszerzés, például aluljáró az űrállomásra, és már csak utazóközönség kell.

Szerintem egy ekkora tisztességet, mint amit az első magyar... Magyar Űrkisvasúton való utazás jelent, csak a legnagyobbak, hazánk... Hazánk legkiválóbbjai érdemelnek.

Ültessük fel hát rá a teljes magyar... Magyar kormányt államtitkárostul, Habonyostul, Rogánostul, és persze a családjaikat, kismatolcsystól, vivienestől, táskástól, szandálostól, gyémánt sebváltógombostól.

Mivel ez közlekedés, Lázár alá tartozhatna.
Mivel ez közlekedés, nem működne.

Úgyhogy be kéne állítani néhány megbízható jó kádert, akarom mondani szekértolót, akarom mondani széltolót, akarom mondani... űrkisvasutast.

Nyilván a Harcosok Klubja lenne erre a legalkalmasabb!

És akkor készen is lennénk! Viktor, a masiniszta, belenézne a visszapillantóba, belefújna sípjába (tudom, az a kalauz dolga, de biztosan élvezné), és elindulna a Nagy Magyar Nemzeti Űrmenet.

Elől ülne a Vezető, mögötte a slepp, és tolná, tolná, teljes erőből, a Kossuth-nótát dalolva a sokezer lelkes Nemzethy Hazafi.

Lelkendező cikkeket posztolna a sajtónak fenntartott kocsiból a Mandíner, lelkesítően gyalázkodna Bayer Zsolt és a csomagtartóban utazna Szentkirályi Alexandra.

Szájer lógna a kocsi oldalán, Mészáros is menne valahogy... nem is tudom, hogyan... neked van ötleted?

Mi pedig néznénk, álmélkodva, csodálkozva, hitetlenkedve... díszsorfalat állna egy egész ország nekik...

Aztán eltűnnének a ködben.

És csönd lenne. Lélegzetvisszafojtott, áhítatos csönd.

Aztán egyszercsak valaki felkiáltana, hogy "Éljen, sikerült!", és a magyar atyafiak és anyalányok hetekig tartó ünneplésbe kezdenének.

Folyna a bor, éjjel-nappal tartana a mulatság, hogy megünnepeljük a Magyar Nemzeti Űrkisvasút sikerét.

Aztán, ha kiörömködtük magunkat, újjáépítenénk az országot.

BRUCK GÁBOR: GYŐZHET MAGYAR PÉTER – DE FEL KELL KÉSZÜLNÜNK A HATALOM TRÜKKJEIRE

FACEBOOK
Szerző: BRUCK GÁBOR
2025.06.19.


A Fidesz lépéseit nem mi irányítjuk – de a saját válaszainkat igen. Ezért kezdjük el a felkészülést: hogyan védjük meg a jogainkat – és a győzelmet, amit elérhetünk.
2026-ban Magyar Péter legyőzheti Orbán rendszerét. Elvben egy tisztább és emberibb korszak kezdődhet. Eközben teljesen normális, ha megkérdezed: 


Mi történik, ha a hatalom nem akar távozni?

- Elhalasztják a választást?
- Betiltják a TISZA pártot?
- Eljárás indul Magyar Péter ellen?
- Buknak, de nem adják át a hatalmat?

Ha erre gondolsz, nem vagy paranoid – csak előrelátó. És ahogy más országokban, nálunk is érdemes felkészülni a hatalom barátságtalan lépéseire. A felkészülés azt jelenti, hogy már most ellenállási forgatókönyveket készítünk. Van előttünk néhány jó példa:

Szerbia, 2000
Slobodan Milošević nem ismerte el a vereségét. De a belgrádi fiatalok, civilek és munkások megszervezték az Otpor! mozgalmat. Tudták, mi a dolguk – és győztek.

Ukrajna, 2004
A választást elcsalták. A kijevi diákok és értelmiségiek heteken át kitartottak az utcán. Nem hátráltak meg. Végül új választást írtak ki.

Grúzia, 2003 – Rózsák forradalma
Eduard Shevardnadze csalással akarta megtartani a hatalmát. De a Kmara! mozgalom előre kidolgozott, békés stratégiával lépett fel. A civil társadalom fegyelmezetten és bátran kényszerítette távozásra a rezsimet.

Örményország, 2018 – Bársonyos forradalom
Az ellenzéki vezetők időben készültek. Amikor eljött a pillanat, tömegek mozdultak meg – egyetemisták, orvosok, tanárok, buszvezetők. Mindenki tudta, mi a dolga. A hatalom végül meghátrált.

Chile, 1988 – NO! kampány
A Pinochet elleni népszavazáskor egy bátor, derűs, kreatív civil kampány indult: a félelem falát nem erővel, hanem örömmel és bátorsággal törték át. A rendszer megingott, és békés átmenet kezdődött.

Ezekben az országokban nem a hadsereg, nem egy új párt, nem a megmentő vezető hozta el a változást – hanem az, hogy a civilek előre felkészültek.

Készülnünk kell

Nem kiabálással. Nem fenyegetéssel. Hanem kulturált és meglepő emberi erővel. Ahogy 1989-ben Prágában a bársonyos forradalom idején történt. A Vencel téren az összegyűlt tömeg csak a kulcsait rázta – és a rendszer ebből csak annyit értett: végünk van.

Lehetünk olyanok, amilyenek még nem voltunk.

Lehet virág a kezünkben. Állhatunk totális csendben a Kossuth téren. Énekelhetjük az Örömódát. Vicsorgás helyett mosolyoghatunk. Lehetnek tanárok, lelkészek, zenészek, pszichológusok a felvonulók első sorában.

A látszólag „soft” ellenállás nem gyengeség – ez stratégia. Nem naivitás – hanem felnőttség. Nem a rezsim kiszolgálása – hanem a jövő védelme.

A forgatókönyvek hangulata: nem katonai, hanem emberi. Nem parancsokat ad – hanem tartást, és megmutatja a felkészülés lépéseit:

1. Ne lepődjünk meg.
Bármit is lép Orbán, az ne legyen váratlan. Már most gondoljuk végig a lehetséges lépéseit – és készüljünk a válaszokra.

2. Hozzunk létre civil védelmi hálót.
Ne formálisan – bizalmi alapon. Jogászok, tanárok, szervezők, véleményformálók. Az ő kiállásuk elég lehet ahhoz, hogy hatékonyan reagáljunk, ha jön a baj – és ne bénuljunk le.

3. Készítsünk egyszerű és nyilvános forgatókönyveket.
Mit teszünk, ha...? Ki, mikor szólal meg? Hol gyűlünk össze? Mi legyen a fő üzenet?

4. Tanuljunk a civil ellenállás tapasztalataiból.
A fegyelem, a kreativitás és a béke erősebb, mint az erőszak. És arról is beszéljünk, hogyan védjük meg a győzelmet. Az okos tiltakozásnak lehet méltósága és zeneisége.

Valamilyen válság jön.

Ilyenkor az érett társadalom nem kapkod. Nem dühöng. Nem ad ki indulatos közleményeket. Mert időben felkészült. És a felkészülésben részt vesznek a Tisza Szigeteket, a civilek, és a sok tucat, sokszáz kisközösség is. Minden közösség előre eldöntheti, hogy mit vállal. Kik beszélnek, kik nyilatkoznak. Kik vigasztalnak. Kik tájékoztatnak. Az ilyen szervezettségtől nehéz elvenni a jövőt.

Néhány forgatókönyvet érdemes kipróbálni. Képzeld el, hogy szeptember 20-án, pontosan 90 nap múlva, eljárás indul Magyar Péter ellen. Jó, ha előre tudjuk, mi mozdít meg tömeget? Milyen felhívás viszi ki őket az utcára?

Jó esetben az elkészített útmutató elmondja, hogy másnap mit tegyen egy diák, tanár, orvos vagy taxis. Hol lesz a tüntetés? Ki beszél ott? Milyen más nyomásgyakorlási eszközünk van?

A forgatókönyv széles körben hozzáférhető. Tartalmazza a kommunikációs paneleket, a „társadalmi narratívát”, amely nemcsak védekezésből és sopánkodásból áll. Megvannak a világnak, a médiának elküldhető háttéranyagok. A teljes ellenzéki szféra tájékoztatását pedig ismert influenszerek végzik.

Mozgósítási gyakorlat is van.
Előre összeállt a „társadalmi tanítók” listája: tanárok, lelkészek, pszichológusok – akik képesek csökkenteni a félelmet és erősíteni a reményt. Azért, hogy a nyugalom megmaradjon – és az ellenzéket könnyebb legyen mozgósítani.

Zárás:
A legvégén nem az a kérdés, hogy mit tesz Orbán. Hanem az, hogy mit teszünk mi.
Ha jön a pillanat, amikor utcára kell menni – álljunk ki másként, mint ahogy megszokta tőlünk a hatalom.
Ne fáradtan. Ne megszokásból. Hanem úgy, mint akik tényleg egy új korszakot akarnak.
Legyen ez a mi csendes forradalmunk.

És ha ezt jól csináljuk – akkor nemcsak a választást nyerjük meg, hanem azt a világot is, ami lényegesen jobb, mint amiben eddig éltünk.

MEDDIG LEHET BÜNTETLENÜL NÖVELNI AZ ÁLLAMADÓSSÁGOT?

G7.HU
Szerző: ELEK PÉTER
2025.06.21.


(A szerző független pénzügyi szakértő. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)


Az elmúlt hónapok turbulens gazdasági, gazdaságpolitikai és geopolitikai fejleményei sok témát dobtak fel. Az új amerikai elnök által kirobbantott vámháború sok esetben követhetetlenül alakult, voltak időszakok, hogy naponta változtak a fejlemények, nem kevés fejtörést okozva a befektetőknek. A világ tőkeipiacai az elmúlt évek legvolatilisebb időszakán vannak túl, a vámtarifák bejelentésének első körében méretes zakót szenvedtek el a tőzsdék, majd a vámok bevezetésének 90 napos eltolása gyakorlatilag a korábbi szintekre emelte vissza az amerikai indexeket, sőt az európai piacokon a német tőzsdeindex új történelmi csúcsra emelkedett. Most ugyan kezd kibontakozni egy kisebb csörte az EU és az USA között, de a korábbiakhoz képest ez egyelőre szinte csöndes szájkaraténak tűnik csak.

Az elmúlt hetekben a háttérben azonban több olyan gazdasági fejlemény is történt, amelyek ugyan nem kaptak akkora publicitást, de jóval túlmutatnak holmi vámmegállapodáson. Mindkettő a nemzetközi kötvénypiacokhoz kapcsolódik, és rámutat egy olyan problémára, amellyel részben már itt a G7-en is foglalkoztak. Nevezetesen, mi lesz az elmúlt évtizedben, évtizedekben felgyülemlett államadósságokkal, hogyan és milyen eszközökkel próbálják meg a fejlett országok annak mértékét csökkenteni. Elöljáróban szeretném leszögezni, hogy az államadósság, annak szerkezete, lejárata, hozamszintje és még számos más tényezője rendkívül bonyolult rendszer, ennek teljes leírására nem vállalkoznék, de igyekszem érthetően leírni a jelenlegi folyamatokat.

A két említésre méltó esemény az volt, hogy előbb május 22-én az amerikai piacon a 20 éves államkötvényt nem jegyezték le a befektetők, a tervezett 20 milliárd dolláros kibocsátásra csak 16 milliárdnyi vételi szándék érkezett a befektetők részéről. Hasonló sikertelen kötvényaukcióra utoljára 2007-ben volt példa. Május 28-án pedig a japán, szintén 20 éves állampapír aukciója lett sikertelen, a befektetők az elmúlt évekhez képest magasabb hozamszinteken sem voltak hajlandók elég vételi megbízást az aukcióra bevinni. A japánok esetében ugyan „csak” ötéves sikeres periódus szakadt meg, de mindkét esetben erős jelzés az állampapírok kibocsátóinak, hogy a kötvénybefektetők szeretnének egy kicsit konkrétabb elképzeléseket látni arra vonatkozólag, hogyan képzelik el az adott kormányok lefaragni az államadósság mértékét.

A két említett ország közül az USA a világ legnagyobb gazdasága, Japán a harmadik. Mindkét ország hírhedt arról, hogy ugyan más dinamikával, de hatalmas deficitet sikerült összelapátolniuk az elmúlt évtizedekben. Előbbi teljes adóssága a bruttó hazai termék (GDP) 123 százalékra nőtt, utóbbié a GDP 235 százalékára. (Ennek ellenére egyébként nem Japán a világ legeladósottabb országa, hanem Szudán, az afrikai ország teljes adóssága a GDP 252 százalékára rúg.)

Az amerikai aukció sikertelenségéhez kétségkívül hozzájárult Donald Trump adócsökkentési törvényjavaslata* (amelyet a szenátusnak még jóvá kell hagynia): a következő tíz évben csak az új törvény miatt közel 3000 milliárd dollárral fog nőni az amerikai államadósság. Mindez persze nem túlzottan érdekelte az amerikai elnököt, mindent a máért, a matek amúgy sem tartozhatott kedvenc tantárgyai közé, korábban magánemberként, ha jól olvastam utána, hat céget sikerült bedöntenie (de legalábbis csődvédelmet kérnie). Ráadásul közben Elon Musk is lelécelt – majd jól össze is veszett az elnökkel -, a kormányzati költséglefaragásokat koordináló DOGE jövője ezzel erősen kétségessé vált...

ISMÉT INFLÁCIÓS DOBOGÓN MAGYARORSZÁG – MÉLYREPÜLÉSBEN A HITELEZÉS | TÖBB-KEVESEBB

TÖBB-KEVESEBB PODCAST
Műsorvezető: RÓNAI EGON
2025.06.21.



Vendégek: 

00:00 Évtizedes mélységben a vállalati hitelezés - Büttl Ferenc, közgazdász 

16:59 Még mindig dobogós Európában a magyar infláció - Bod Péter Ákos, közgazdász, az MNB korábbi elnöke 

32:03 Pörög a használtautó-piac - Halász Bertalan, a JóAutók.hu vezérigazgatója

MIÉRT KELL EBBE BELEKEVERNI A GYEREKEKET?

FACEBOOK
Szerző: ÁGOSTON LÁSZLÓ
2025.06.20.


Nem lehetne, hogy tököt növesszenek a Pride ellenzői és a gyerekek mögé bújás helyett egyszerűen azt mondják, hogy ők nem fogadják el az LMBTQ-embereket? Csak mert ezzel lehetne kezdeni valamit.

Azzal, hogy "jajénnemvagyokszalonnáci, deagyerekekmiatttudod"... ezzel nem, mert nincsen benne felelősségvállalás.

Pont mint amikor neraszzonyné kiáll az Instára, beszél baromságokat, aztán azt mondja "szültem hatot, nem ér a nevem"!

Miért nem lehet egyszerűen azt mondani, hogy 40 év szocializmus után mindenkit, aki nem lefelé néz és nem bólogat, azt kinézi a magyar.

Miért nem lehet azt mondani, hogy 15 évnyi neokádárizmus után a hízott házmesterek nem akarnak ribilliót.

Mindenki soroljon be, mindenki kushadjon és hagyja, hogy azt tegyék vele, amit a tekintetes úrék akarnak!

Miért kell ebbe belekeverni a gyerekeket, akiknek a jövőjét annyira védik meg, hogy se egészségügyet se oktatást nem biztosítanak nekik közép-nyenyecföldi színvonal felett?

Miért kell mindig hazudozni... miért nem lehet egyszerűen azt mondani, hogy nem kell a demokrácia, nem kell a sokszínűség, nem kell az egyéniség, mi alattvalók, hűbéresek, vazallusok, szolgák, cselédek, jobbágyok vagyunk és a gyerekeinknek is pontosan ezt akarjuk?!

Hiszen "mi is felnőttünk valahogy".

Aztán ha valaki nem akarja azt, amibe mi belegebedtünk, ami miatt gyomorfekélyünk, magasvérnyomásunk és migrénünk van, ami miatt egész nap panaszkodunk, kesergünk a piacon meg a kocsmában, akkor menjen a fenébe külföldre!

Ne kelljen látnunk, hogy bárkinek is jobb, hogy bárki is többre viszi, hogy bárkinek a gyereke boldogabb, fejlettebb, okosabb, mint a miénk!

Rohadjon meg mindenki, aki elfogadást akar, meg tiszta vizet a pohárba!

Régen nem volt meleg-probléma, mert vagy beidomultak vagy felkötötték magukat. Hát nem jól volt úgy?

Nem.

És nem, embereket nem megnyomorítani nem "nézőpont kérdése". Meg Gyurcsány meg Soros...

Undorító, amikor azok hivatkoznak gyermekvédelmere, akiktől a leginkább meg kéne védeni a gyerekeket.

Mert a szabadságtól egyetlen gyerek se nyomorodik meg, de ettől... ettől a szolgalelkűségre neveléstől nagyon nehéz egészségesnek maradni. Főleg, ha nem felnőtten kialakult értekrenddel ér.

Nonszensz.

Inkább lásson a gyerekem százezer csókolózó egynemű párt, mint egyetlen embert, aki meg akarja mondani neki ki és mi LEHET.

"Családbarát" Magyarország... az...

Kár, hogy ez annyit tesz, tudjuk, melyik családokkal kell barátkozni ahhoz, hogy jól élhess. 
Mely családok szólhatnak, amíg a többinek kuss.

Ahogy a Keresztapa mondta: Benvenuto alla famiglia!

HARDY MIHÁLY: MOST OLYAN, MINTHA A TANÚ CÍMŰ FILM MEGVALÓSULT VOLNA / AMI A CSÖVÖN BEFÉR

AMI A CSÖVÖN BEFÉR PODCAST 
/ KONTROLL
Szerző: KONTROLL / TÓTVÁRADI ZSOLT
2025.06.18.



A Magyar Újságírók Szövetségének szerepéről, a propagandáról, a média finanszírozásról és az „átláthatósági” törvény hatásáról kérdeztük Hardy Mihály újságírót az AMI A CSÖVÖN BEFÉR című műsorunkban. Az egykori moszkvai tudósító szerint a pártállami időket idézi a jelenlegi közmédia, a sajtó működésének korlátozása pedig beláthatatlan következményei lesznek. A médiaszakértő szerint a kormány kétségbeesett kísérletei a hatalom megtartására véres utcai jelenetekhez fognak vezetni.

A FIDESZ ÉS A HATALOMGYAKORLÁS LEGPERVERZEBB SZINTJE: A NYELV MEGHÓDÍTÁSA

FACEBOOK
Szerző: GÁBOR GYÖRGY
2025.06.20.


Az Orbán-rezsim nemcsak az alkotmány újraradírozásával volt elfoglalva, nemcsak az intézményeket gyarmatosította, nemcsak az ország vagyonát családiasította: mindez belépő volt a hatalomgyakorlás legperverzebb szintjére: a nyelv meghódítására.

Mert ha a valóság kiszámíthatatlanul viselkedik, ha a tények makacs dolgok, ha az események nem kérnek a propagandából, akkor a beszédet kell kisajátítani. Nem a világot kell irányítani, hanem azt, hogyan nevezzük el.

A legordenárébb hazugságok helyett a rendszer új szavakat talál ki. Eufemizmusokat, becézgető formákat, erkölcsi jelmezeket. A nyelv megszépítő hatása alá von mindent, ami más körülmények között büntetőjogi kategória lenne. Victor Klemperer szerint a diktatúrák nemcsak a törvényt, de a nyelvet is bűntárssá teszik. És a szavak egy idő után önmaguktól is képesek hazudni.

Luxizás – a bűnszövetkezetben elkövetett és állami rangra emelt bűnözés kicsinyitő képzője. Régi világokban ezt úgy nevezték: fosztogatás, lopás, korrupció, hűtlen kezelés, gazdasági bűnözés. Ha azonban manapság valaki a közösből milliárdokat visz ki magáncélra, offshore-alapítványokba, kastélyokba, helikopterekbe, luxusjachtokba, egyéb közpénzszublimált luxuscikkekbe, az a hatalom nyelvén nem fosztogat, nem rabol, nem bűnszövetkezik, csak luxizik. Egy kedélyes kis becéző ige, van benne valami játékosság, valami életöröm. Olyan, mint amikor a kamasz meglép a családi autóval, vagy a macska ellop egy falat sonkát. A luxizás már-már életstílus, karakterjegy: a sikeres ember nyelve. Nagymama szülnapi tortájának tetejére helyezett apró finomság, amit már a spájzban lelop róla az ünnepelt. Csakhogy itt a spájz maga a nemzeti vagyon. Aki pedig nem luxizik, az nem ért a világhoz: ő a lúzer.

Békepártiság – az egyoldalú szent igazság. A kormány újbeszélül „békepártinak” becézgeti saját magát, és ez önmagában elegendő ahhoz, hogy minden más álláspont automatikusan háborúpártivá minősüljön. A logika zártsága hibátlan: ha a kormány békét akar, akkor aki nem ért vele egyet, nyilván háborút óhajt. Kérdések, árnyalatok, történelmi tapasztalatok itt szóba sem jöhetnek. Békeidőben ezek csak zavarják a kommunikációs rendet. Itt a nyelv nem a gondolatok cseréjének eszköze, hanem a vitán kívüli erkölcsi fölény kinyilvánítása. A „békepárti” nem viselkedés, nem törekvés, nem tárgyalási stratégia – önmeghatározás, amely mindenkit kizár, aki nem ugyanazt szajkózza. Ahogy Orwell írta: „A háború: béke”. S hogy mi a béke, azt ők mondják meg.

Pokoljárás, a volt köztársasági elnök szenvedéstörténete. Amikor Novák Katalin arról beszélt, hogy az elmúlt másfél év számára „pokol volt”, egyszerre sértette meg a keresztény teológiai hagyományt, a közéleti realitást és a józan ítélőképességet. A keresztény kultúrában a pokoljárás megváltó tett. Krisztus alászállása nem önsajnálat, hanem a bűn feletti győzelem. Novák pokoljárása azonban nem alászállás volt, hanem a legközönségesebb lebukás. És nem a bűnt győzte le, hanem a bűn győzte le őt, s tette a hatalom szolgálólányává. Ő volt az, aki a „gyermekvédelem” címkéje alatt politikailag hasznosított pocsék bűnelkövetők fedezéséhez és kimentéséhez járult hozzá. És most, hogy mindez lelepleződött, úgy adja elő, mintha ő maga lenne az áldozat. Ez a típusú „pokol” nem megváltás, hanem önimádatba oltott politikai kármentés. Mintha Júdás könnyezve ecsetelné, milyen lelki teher volt a harminc ezüst, és várná, hogy ezért még karácsonyi különkiadás is készüljön róla.

Gyermekvédelem – a kiüresített fogalom leggusztustalanabb felhasználása. A nyelv itt már nem pusztán manipuláció, hanem tömörített cinizmus. A „gyermekvédelem” fogalma az elmúlt években elvesztette eredeti erkölcsi és jogi tartalmát, és a hatalom ehelyett páncélozott fogalommá alakította, amely mögé bármi elrejthető. A „gyermekvédelem” nem jelent többé gyermekvédelmet, hanem a hatalom önvédelmét, ha a botrány már eléri az intézményi szinteket. Itt a nyelv már nem védelmez, hanem leplez. Nem tisztít, hanem elfed. Miközben állami vezetők a gyermekvédelmi törvény mögé bújva indítanak keresztes hadjáratot a szivárványos hátterű mesekönyvek, melegek, civilek, felvonulók ellen, a tényleges bűncselekményeket elkövetők a politikai és egyházi (!) kapcsolataik védelmét élvezik. Ilyenkor a nyelv elárulja önmagát: a gyermekvédelem itt nem védelmet jelent, hanem fedőnevet.
Klemperer jegyezte meg: „A szavak nem ártatlanok. A szavak háborút nyernek vagy veszítenek.” De ennél is tovább mehetünk. A szavak nemcsak nem ártatlanok, hanem egy idő után öntudatra ébrednek, és helyetted kezdenek gondolkodni. És amikor a hatalom ezt felismeri, akkor nem a gondolkodást tiltja be, hanem a szókészletet írja át. A szabadság nem tűnik el – csak más jelentést kap. A bűn nem szűnik meg – csak becézett lesz. A vita nem tiltott – csak erkölcsi gyanú övezi.

A totalitarizmus nem feltétlenül tankkal jön. Jöhet szlogennel. Vagy becézéssel. Vagy egy kis luxival. Immár nincs szükség totalitárius rendőrállamra. Elég, ha a nyelv rendőrségi szolgálatba lép.

A kérdés csak az, mikor vesszük észre, hogy már nem mi beszélünk, hanem a nyelv beszél helyettünk. Egy olyan nyelven, ami nem a miénk többé.

KÉRI LÁSZLÓ ÉS PETSCHING MÁRIA ZITA KEREKASZTAL BESZÉLGETÉS -TELJES

SZIGETRENDEZVENYEK.HU
Szerző: SZIGETRENDEZVENYEK.HU
2025.06.15.



Kéri László és Petsching Mária Zita kerekasztal beszélgetés -TELJES 2025. május 26.

BIRKÁS GYÖRGY: MATEKLECKE 5858. - A RACIONALITÁS KORLÁTAI 9. RÉSZ: A SZOMORÚSÁG HATÁSA A GONDOLKODÁSRA

FACEBOOK
Szerző: BIRKÁS GYÖRGY
2025.06.21.


Amikor bal lábbal kelünk fel, a világ szürkébbnek, az akadályok magasabbnak tűnnek. A szomorúság és lehangoltság alapvetően negatív érzelmi állapotok, amelyek az
elmúlt veszteségekre vagy csalódásokra reagálnak. Evolúciós értelmezésben a szomorúság jelzés lehet a közösség többi tagja felé, hogy támogatásra van szükségünk (sírás, mint segélykérés), illetve egyfajta energiatakarékos, visszahúzódó üzemmód, ami időt ad a feldolgozásra.

Kognitív hatásait tekintve a szomorú hangulat gyakran ellentétes módon befolyásolja gondolkodásunkat, mint a pozitív érzelmek (előző rész). Paradox módon a mérsékelt szomorúság növelheti az analitikus gondolkodást, mert ilyenkor hajlamosak vagyunk kritikusabban és részletezőbben feldolgozni az információkat. Mint az előző részben láttuk, a boldog résztvevők több mentális rövidítést (heurisztikát) alkalmaztak (például gyakrabban dőltek be sztereotípiáknak vagy hamis emlékeknek), míg a szomorú hangulatúak kevésbé voltak hiszékenyek és pontatlanok, és inkább aprólékosan megvizsgálták a részleteket. A jókedv tehát hajlamosít a gondtalanságra, míg a levertség sokszor együtt jár egyfajta óvatossággal és kritikai élességgel.

Nem azt mondom, hogy jó szomorúnak lenni, csak azt, hogy a pszichés mechanizmusaink ilyenkor az óvatosság és alapos mérlegelés felé tolódnak. A szomorú alanyok ítéletei kevésbé torzítottak önkényes tényezők által, például kevésbé hat rájuk a fizikai vonzerő vagy a beszélő karizmatikussága. Mintha a lehangolt elme kevésbé hagyatkozna intuitív benyomásokra, és inkább a nyers tényekre figyelne.

Ez a jelenség kapcsolódik a pszichológiában tárgyalt „depresszív realizmus” fogalmához. Lauren Alloy és Lyn Abramson klasszikus kutatásai szerint az enyhén depressziós egyének bizonyos helyzetekben reálisabban ítélik meg saját kontrolljuk mértékét, mint az optimista társaik, akik hajlamosak túlbecsülni azt. Például egy olyan feladatban, ahol a résztvevőknek egy gombnyomással kellett lámpát felkapcsolniuk, és véletlenszerűen hol sikerült, hol nem (valójában a gomb nem befolyásolta a lámpát), a nem depressziós egyének illuzórikus kontrollt éreztek (azt hitték, van némi ráhatásuk). Ezzel szemben a depressziósok pontosan felismerték, hogy nincs befolyásuk a lámpára.

Ez persze nem azt jelenti, hogy a depresszió kívánatos állapot volna az igazság meglátásához, inkább arra utal, hogy a pozitív illúziók hiánya néha közelebb vihet a valósághoz. A mérsékelt szomorúság tehát bizonyos helyzetekben kritikusabb gondolkodáshoz vezethet, csökkentve a kognitív torzításokat.

Másfelől azonban a tartós vagy mély szomorúság (különösen a klinikai depresszió) súlyosan rontja a kognitív funkciókat. A depressziós emberek gyakran tapasztalnak koncentrációs nehézséget, memóriazavarokat, lassú gondolkodást. A depresszió egyik fő tünete a reménytelenség és negatív gondolkodás: az illető torzítottan, mindenben a rosszat látva értelmezi a világot (ún. negatív kognitív triád: önmagát, a jövőt és a világot is negatívan). Ez a gondolkodási minta önbeteljesítő módon fenntartja a lehangolt hangulatot, és leszűkíti a problémamegoldó képességet (a depressziós ember gyakran csapdába esettnek érzi magát, nem lát kiutat, emiatt valóban nehezebben is talál kreatív megoldásokat). Biológiai szinten ilyenkor is a prefrontális kéreg alulműködése és a jutalmazó rendszer (striatum) eltompulása figyelhető meg, ami motiválatlanságot és tanulási nehézségeket eredményez.

A mesterséges intelligencia nézőpontjából ismét érdekes párhuzamot vonhatunk. Egy MI-nek nincsenek hangulatingadozásai: nem lesz depressziós vagy kedvetlen, nem unja meg a feladatot. Állapota konzisztens, így minden adatot ugyanazzal a hozzáállással dolgoz fel, függetlenül attól, hogy rossz napja van-e. Ez előnyös abból a szempontból, hogy egy számítógép mindig egyformán teljesít (leszámítva a technikai hibákat), míg az emberi munkavégzés minősége ingadozhat a hangulat függvényében. Az MI nem fogja motiváció hiányában abbahagyni a számolást vagy kevésbé figyelni a részletekre, mert sosem fárad bele érzelmileg a tevékenységébe.

Ugyanakkor a szomorúságból fakadó mélyebb empatikus vagy morális gondolatok is idegenek számára. Például egy emberi bíró esetén előfordul, hogy átérzi a vádlott tragédiáját és emiatt enyhébb ítéletet hoz (vagy éppen saját rosszkedve miatt szigorúbbat). Egy mesterséges bíró ilyen hangulati torzításokat nem ismer, de kegyelmet sem (hacsak nem programozták bele). Az érzelemmentes MI-k így egyfajta állandó, de rideg racionalitással bírnak.

Az emberi gondolkodás viszont egyensúlyozik: a szomorúság olykor bölcsebbé és körültekintőbbé tehet, máskor viszont bénítólag hat. Ezt a kettősséget egy gép nem osztja, de éppen ezért az emberi lét gazdagságának egy szelete hiányzik belőle.

ELÍTÉLTEK PÁR PARKOLÁSI MAFFIÓZÓT, JÖHET A KORLÁTLAN KAMPÁNYKÖLTÉS - AZ ÁTLÁTSZÓ HETI LAPSZEMLÉJE

ÁTLÁTSZÓ / MUTYIMONDÓ
Szerző: ERDÉLYI KATALIN
2025.06.20.


Népszava: Megszavazta a fideszes kétharmad, jöhet a korlátlan kampányköltés


133 igennel, 46 nem és 1 tartózkodás mellett megszavazta a parlament az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről szóló törvény módosítását, amely kiveszi a 2013-as jogszabályból a parlamenti választási kampány költségeinek korlátozására vonatkozó rendelkezéseket. Már az is cinikus volt, hogy eddig is a kampányköltségek átláthatóságáról szólt a törvény, amiről mindenki tudta, hogy nem tartják be, de mindent visz Panyi Miklós miniszterelnökségi államtitkár magyarázata, hogy a korlátok eltörlése „az egyenlő verseny megteremtését” jelenti.

Mfor: Pintér Sándorék kiadták a kórházak listáját, ahol tavaly klímafejlesztések történtek

Az elmúlt napokban ismét fellángolt kórházi klímahelyzet miatt a lap megkérdezte a Belügyminisztériumtól, hogy mely egészségügyi intézményekben történtek tavaly légtechnikai beruházások vagy fejlesztések. 2024-ben 31 intézményben végzett a kormány hűtésrekonstrukciót 5,04 milliárd forintért, míg 22 helyszínen új berendezéseket állítottak üzembe, amire 2,3 milliárd forintot költöttek – írta válaszul a Belügyminisztérium.

444: Kilenc évbe telt, de elítéltek egy halom parkolási maffiózót


A lap információi szerint május 29-én a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen hat év hat hónap letöltendő börtönre és 25 millió forint pénzbüntetésre ítélte Fürst Györgyöt a 2016 óta zajló Centrum-perben. A Centrum birodalom 2010 előtt a legjelentősebb parkolási cég volt a fővárosban, ők üzemeltették a fizetős parkolást az I., II., VI., VII., VIII., XI. és XII. kerületben. Fürstöt és majd két tucat társát különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt ítélték el. A lap úgy tudja, hogy a bíróság azt állapította meg, hogy az okozott összkár, ideértve az elcsalt adót is, meghaladja a tízmilliárd forintot.

Telex: Gyanús összejátszások, ellenőrizhetetlen munkák – így működött a zuglói céghálózat az MSZP-s vezetés idején

Éveken át egy szűk vállalkozói kör kapott csak megbízásokat Budapest XIV. kerületében. Új szereplőknek esélyük sem volt, és a sokszor színlelt versenyben előfordult olyan is, hogy egy pályázatra olyan céget javasoltak nyertesnek, ami valójában el sem indult. Az egyik kertészeti feladatokat vállaló cégnek a hivatalos iratok szerint se munkaeszközei, se munkavállalói nem voltak, a legtöbb szerződésnél pedig ellenőrizhetetlen, hogy valójában elvégezték-e a kifizetett munkát. Változatos trükkökkel játszották ki a közbeszerzési szabályokat, és hozták helyzetbe a favorizált cégeket. Többek között ez derült ki a Zuglói Városgazdálkodási Közszolgáltató (ZVK) Zrt. átvilágításából, amelynek záródokumentumát elküldte a lapnak Rózsa András, Zugló polgármestere.

Hvg.hu: Különleges feladatok várnak Rogán Antalra honvédelmi válsághelyzet és hadiállapot idején egy rendelettervezet szerint

A kormány honlapjára felkerült rendelettervezet a Miniszterelnöki Kabinetiroda számára sokrétű feladatokat határoz meg az általa felügyelt háttérintézmények, gazdasági társaságok és a feladatkörébe tartozó ágazat „honvédelmi felkészültségének biztosítása érdekében”. Meglehetősen szabad kezet kapna rendkívüli helyzetekben a miniszter, például a honvédelmi munkakötelezettséggel, a közmédia célzott használatával és a nemzetgazdaság hadigazdasággá történő átállításával kapcsolatos feladatoknál.