2018. július 28., szombat

HIÁBA VOLT A TÖBB SZÁZ MILLIÓS UNIÓS TÁMOGATÁS, NEM KÉSZÜLT EL A VILLÁNYKÖVESDI MEDIHOTEL SEM

ÁTLÁTSZÓ / UNIÓS TÁMOGATÁSOK
Szerző: Átlátszó
2018.07.26.


Lázár János volt kancelláriaminisztert emlegetik a helyiek a felépült, de egyelőre zárva tartó villánykövesdi gyógyászati hotel mögött álló személyként. Az építtető cégtől üzlettársak révén el lehet jutni a politikusig, de bizonyíték az érdekeltségre nincsen, és sajtófőnöke is határozottan cáfolja a szóbeszédet. Bárhogyan is áll a dolog, a beruházó cég gondjai miatt az ígért munkahelyek sem valósultak meg. Az egészségügyi-turisztikai szolgáltatást nyújtó Medihotel szállodák uniós és állami támogatásokkal segített építését máshol sem kíséri szerencse hazánkban.

Szinte láthatatlanul bújik meg az erdőben a villánykövesdi, négycsillagos Dél-Dunántúli Medihotel, amely a pihenni vágyók számára igazán vonzó lehetne, ha működne. De nem áll nyitva a szálloda ajtaja a vendégek előtt, sőt, mozgásnak nyoma sincs a környéken már évek óta.

Az eredetileg 24 szobásra tervezett „Hotel 135 medical wellness szálloda”, más néven a Dél-dunántúli Medihotel**** kiemelkedően magas színvonalú egészségügyi-turisztikai szolgáltatásokat, programcsomagokat kínált volna az egészségfejlesztő és egészség-stabilizáló kezelés-sorozatra érkező 18-80 év közötti szerb, horvát, osztrák, német, valamint magyar pácienseknek.

A koncepció az volt, hogy a vendégek várólista nélkül részesüljenek magas minőségű ellátásban, de kedvezőbb áron, mint saját országukban. A wellness szálló 27 új munkahely teremtését ígérte.

Minderre a DDOP 2.1.1/H-12 „Egészségügyi turizmus szolgáltatásainak fejlesztése a konvergencia régiókban” elnevezésű pályázati kiírás keretében 70 százalékos támogatottsággal 782 736 500 forint uniós és állami pénzt nyert a Geone Építőipari Kft., a gyógyszálló azonban nem készült el.

Felszámolják a cégeket, tetemes lehet az alvállalkozók kára


A legelőként bejegyzett egyhektáros villánykövesdi terület Kovács László, a Geone Kft. ügyvezetője 2016 augusztusában vette meg. 2017 júliusában a földet 46 millió forintos jelzáloggal terhelte meg a Bohemian Financing Zrt.

Az Opten céginformációs rendszerben található adatok is alátámasztják, hogy gond van a vállalkozással. A Geone Építőipari Kft. ugyanis felszámolás alatt áll. A cég ellen az egyik hitelező 2017 februárjában nyújtott be kérelmet a fizetésképtelenség megállapítására és a felszámolás elrendelésére. Mondván, a kft. a 442 734 forintos lejárt, nem vitatott tartozását a fizetési felszólítás ellenére sem teljesítette. Ez ellen a Geone fellebbezett, mondván, fizetésképtelensége átmeneti, majd azért, mert közben törlesztette tarozását a hitelező felé. A cég jelenleg is a jogerős bírósági döntésre vár...

REFORMPÓTLÉK 180 PONTBAN

ÉLET ÉS IRODALOM / PUBLICISZTIKA
Szerző: BIHARI TAMÁS
2018.07.27.


...Összességében a 180 pontos jegybanki javaslat inkább a tényleges cselekvés mímelése, semmint érdemi javaslatokból álló felzárkózási program. A jegybank helyzetértékeléséből kiderül, hogy látja a bajt, de azt nem szakmailag megalapozott, koherens programmal, hanem a reformok látszatát keltő, valójában a reformokat helyettesítő reformplacebóval próbálja orvosolni. Pontosabban, csak a teljesítményprobléma tényét látja, de az előidéző okokat nem jól azonosítja, ebben az értelemben az állapotfelmérés sem helyes, ezért a javaslatoktól érdemi változás nem várható. A felzárkózás fő akadálya nem ott van, ahol azt az MNB gondolja. 

Ma az állam által közvetített erőforrások nem oda kerülnek, ahol legjobban hasznosulnak, a piactorzító állami beavatkozások pedig lerontják a versenyszektor működési hatékonyságát. Ebben a viszonylag egyszerű mondatban fogalmazható meg a felzárkózás megtorpanásának és a romló versenyképességnek a fő oka. A társadalmi jólét szempontjából nem mindig és nem mindenhol a legjobb piaci megtérülés jelenti az erőforrások legjobb hasznosulását. A piac működésébe történő állami beavatkozás – nem kívánatos befektetőket büntető államosítás, átláthatatlan privatizálás, iparági különadók stb., stb. – ma nagyon gyakran nem magasabb rendű szociális célokat, igazságossági megfontolásokat, hanem a politikai-hatalmi körhöz kötődő csoportok magánérdekeit szolgálja. Az ily módon elosztott erőforrásokból a társadalom egésze számára a lehetségesnél kisebb jólét, az allokáció kedvezményezettjei számára viszont piaci teljesítmény nélküli gazdagodás következik. A gazdaság magasabb teljesítménye (reformja) ma nagyrészt az állam működésének megreformálását igényli. A felzárkózás azon múlik, milyen eredményességgel, milyen időtávon sikerül a magyar államot a magánérdekek kiszolgálójából a közérdek kiszolgálójává visszaalakítani. Nem az állam szerepének visszaszorítására, hanem az állam alaposabb társadalmi elszámoltatására, szigorúbb ellenőrzésére van szükség. A legsürgetőbbek az átláthatóságot, a kontrollmechanizmusok erősítését szolgáló intézkedések, a független intézmények rövid távú politikai érdekektől mentes működésének szavatolása, a jogrend mindenkire egyformán kiterjedő érvényesülését garantáló javaslatok lennének. Ezt nevezhetjük a demokratikus működési mód helyreállításának is. Ezek szabhatnak gátat a személyes, rokoni, politikai kapcsolatokon alapuló, teljesítmény nélküli osztogatásnak, a köz erőforrásainak magánkezekbe történő átcsatornázásának. Minden írott szabály annyit ér, amennyi abból ténylegesen megvalósul. A döntő kérdés ezért az, hogy akarja-e és képes-e a társadalom a köz érdekének megfelelő államműködés kikényszerítésére.
*
Az írás végén álljon a legfájóbb pont: a Magyar Nemzeti Bank 180 változtatási javaslatából egy sem vonatkozik önmagára a jegybankra. Pedig az idegen nyelvű filmek feliratozásával legalább egyenértékű fontosságúak volnának azok a javaslatok, amelyek növelnék a jegybanki transzparenciát, gyengítenék a rövid távú politikai érdekek befolyását a monetáris politikára, erősítenék a jegybanki alapkamat irányadó jellegét, javítanák a monetáris politika hatékonyságát, biztosítanák a jegybanki nyereség felhasználására vonatkozó gyakorlat törvényi megfelelőségét, következetesen érvényesítenék a monetáris finanszírozás tilalmát a jegybanki döntéshozatalban.

ORBÁN NAGYON ERŐSNEK ÉRZI MAGÁT: MEGINT JÓL KIOSZTOTTA MERKELT ÉS MACRONNAK IS KESZTYŰT DOBOTT - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2018.07.28.


- A magyar kormányfő szerint a német kancellár nem írhatja elő, hogy kik élhetnek Magyarországon, és egyébként is romhalmaz a német menekültpolitika - mondja Orbán

. A francia elnök már háromsebességes Európában gondolkodik, ám nem tudni, a mai Magyarországnak lenne-e helye bármelyik körben is

- Nem világos, hogy a demokrácia hívei mennyire képesek visszaverni az unió létét fenyegető támadásokat, de a siker érdekében fenn kell tartaniuk a békét és a magas életszínvonalat

Die Welt

Orbán Viktor ismét keményen nekiment a német kancellárnak. A Bild Zeitung bulvárlapnak adott interjúban azt mondta: ha olyan migrációs politikát folytatna, mint Merkel, akkor az emberek még aznap elűznék hivatalából. Merthogy a magyar érzékenyek a nemzeti függetlenségre a megszállás évtizedei után. A politikus rámutatott, hogy az európai vezetőket felelősség terheli, amiért nap mint nap menekültek fulladnak bele a Földközi-tengerbe. Nem kellene ugyanis bátorítaniuk a migránsokat és azt a benyomást kelteni bennük, hogy megéri nekiindulniuk. Szerinte az emberéleteket úgy lehetne megóvni, hogy már a tenger déli partján feltartóztatják a tömeget. Hozzátette, hogy a kimentetteket kivétel nélkül vissza kell küldeni Afrikába. Csakis így lehet véget vetni a katasztrófának. A külső határokat pedig védeni kell, senkit sem szabad beengedni vagy behozni. Megjegyezte, hogy újabb tragédiákhoz vezet minden döntés, amely azt üzeni a migránsoknak, hogy jöhetnek.

A kormányfő arra is kitért, hogy magyar megítélés szerint a megoldás részeként a helyszínen kell segíteni a nehéz helyzetben lévő államoknak, vagyis exportálnák a támogatást. A bevándorlásról pedig minden országnak magának kell határoznia. Mint mondta, a magyarok úgy foglaltak állást, hogy nem kérnek a migránsokból. Az asszonyok és gyerekek természetesen kapnak segítséget a határon, de gazdasági menekültek nem léphetnek magyar területre. Kijelentette, hogy nem tiszte megítélni a német politikát, mint ahogy Merkel sem bírálta őt, de azért nem a kancellár szabja meg, hogy ki élhet Magyarországon. Orbán közölte, hogy a menekültek elosztása ügyében kész német kezdeményezésre tárgyalni. Arra a megjegyzésre, hogy annak ugyan meg mi értelme volna, amikor nem hajlandó egyetlen menedékkérőt sem befogadni, úgy válaszolt, hogy ez igaz, de ha a német miniszterelnök párbeszédet akar, akkor arra ő úgy reagál: igenis!

Die Presse

Az újság azt emeli ki a Bild-ben megjelent Orbán-nyilatkozatból, hogy Brüsszel vagy Berlin nem avatkozhat bele a magyar migrációs politikába, ez a kérdés nem a közösség hatáskörébe tartozik, az EU hiába is próbálkozik három éve, hogy változtasson rajta. Sürgette az unió külső határainak lezárását.

A politikus azzal vádolta meg Franciaországot, hogy az uralomra tör az integráción belül, mégpedig német pénzen. Azt tanácsolta Berlinnek, hogy legyen éber a jövőre esedékes európai választások előtt, mert azok döntőek lesznek a földrész hogyan továbbját illetően. Szerinte a franciák elképzeléseibe beletartozik, hogy átveszik az ellenőrzést az unión belül, ám ezt Németországgal finanszíroztatják meg. Rámutatott ugyanakkor, hogy Magyarország nem szeretné, ha Párizs irányítaná az EU-t. De a magyarok nem örülnének annak sem, ha más pénzéből élnének. Orbán egyúttal azt szorgalmazta, hogy a választás előtt már egyetlen fontos döntést se hozzanak európai szinten.

Kurier

A lap úgy értékeli, hogy az európai államokat jelenleg leginkább a migrációs kérdés osztja meg. Az egyik oldalon vannak azok a kormányok, amelyek közösen próbálnak kiutat találni a válságból. A velük szemben álló erők a nemzeti megoldást szorgalmazzák, korlátozásokat sürgetnek. Orbán Viktor soha nem csinált titkot abból, hogy a melyik felet támogatja. Többször is kijelentette, hogy nem szeretné, ha felhígulna a keresztény társadalom. Ezúttal ismét nekirontott a német kancellárnak, akit felelősnek tart a kialakult helyzetért. Szerinte olyan mestertervre van szükség, amely a kiinduló országokban a menekülthullám okait számolja fel. Arra ugyanakkor a Bild munkatársa nem kérdezett rá, hogy Magyarország hajlandó volna-e beszállni nagyobb összeggel a szóban forgó „Marshall-tervbe”, miután szakértők szerint arra évente 30 milliárd eurót kellene áldozni. Az osztrák újság ugyanakkor úgy véli, hogy Orbán igyekezett éket verni Berlin és Párizs közé, amikor arra figyelmeztetett, hogy szerinte Franciaország hegemóniára törekszi az EU-n belül – németek pénztárcája bazírozva.

ITT OLVASHATÓ

2018. július 27., péntek

ÜVÖLTÉS

JÓREGGELT EURÓPA BLOG
Szerző: BENEDIKTY BÉLA
2018.07.27.



Üvöltés

Türtőztettem magam olyan hosszú ideig, mint még soha.

Ezt itt eggyel följebb azért írtam rövid ü-vel, mert a nyelvészeknek az a csoportja győzött, amelyik a türelemből származtatja a szót és nem a tűrésből, annyit kell megjegyeznem, hogy én az utóbbi csoportba tartozom. Aki türtőzteti magát, az sokkal inkább kínlódik ugyanis attól, hogy valamit el kell viselnie, mint amennyire a türelem (számomra különben érthetetlen) erényét gyakorolja. A szótő kétségtelenül ugyanaz (török jövevény), eredetiben rövid ü...
Na jó, hagyjuk ezt. Még mindig próbálok finom lenni és nőies, ezért mellébeszélek, hogy ne kelljen pontosan fogalmazott mondatokkal leírni a mondanivalómat. Be kell ismernem, könnyen begurulok. Sokszor kell türtőztetnem magam. Bár rémületes nagy marhaságnak tartom a mondást, miszerint aki kiabál, annak nincs igaza, sőt, de most nem kiabálni készülök.
Látták a Keresztapa harmadik részét, amiben az idős Michael Corleonét játszó Al Pacino üvölteni próbál a fájdalomtól, mikor látja, hogy megölték a lányát? Tátva a szája, de nem jön ki hang a torkán. Valami ilyesmit éreztem, amikor ezt itt megláttam:

Nagy a készülődés Orbánéknál, mindkét férfiú is bevetésre készül Székelyföldön. A majdnem jubileumi, 29. rendezvényen a családfő a nemzeti összetartozás-tudat hevében Szenvedélyünk Tusványos! – mottó jegyében, míg a sarj visszafogottan Barátom, Jézus címmel nyilatkoztat ki.

Még most is ezt érzem. Nincsenek szavaim. Ez a kártékony fióklény, ez a furakodó sejtkupac ki meri mondani ezt a nevet, és magát egyszerre említi vele. Nem tudom, na. Aki akarja, érti, miért borított ki ez engem a csúti büdösbagázs minden eddigi megnyilvánulásánál hevesebben.
Tudnék itt még folyamatosan keseregve dühöngeni, de nem teszem. Csak csöndesen megállapítom, hogy a futballista összes gyalázatos cselekedete közül a legborzalmasabb az ivadékának a világra való rászabadítása. Majd' azt mondtam, majd meglátják. Remélem, nem. Bár ebben az országban még az is lehetséges.


UNGVÁRY RUDOLF: AMIRŐL NEM VOLT SZÓ HOZZÁSZBAUER TAMÁS ÉS UNGÁR PÉTER VITÁJÁHOZÓLÁS

HVG ONLINE / VÉLEMÉNY
Szerző: UNGVÁRY RUDOLF
2018.07.27.



Öt konkrét kérdés jelent meg az eddigi Bauer–Ungár-vitában, a hatodik – a legfontosabb – rejtve maradt.

Az egyik, hogy jelent-e valamit a nyugati világ közös értékrendje, vagy sem? Orbántól kezdve Ungár Péterig azt hallani, hogy az „ábránd-Nyugat már nem létezik”. Ez azt jelzi, hogy az említettek számára közömbösek ezek az értékek. A hatalmuk fenntartása, vagy a hatalomra kerülésük ennél fontosabb. Kétségtelen, hogy a közös értékrend létezésének semmibevételével gátlástalanabbul állíthatók igazság nélküli tények. Különösen könnyű mondani, hogy eleve nem a Jó és a Rossz küzd egymással, hanem „a szürke ötven árnyalata”, és „senki se hisz a szabadkereskedelemben” meg hasonló szabadságokban – az Ungár szerinti „21. századi pártok” nyilván nem. Ez utóbbi pártminősítés az egyik legnagyobb átejtés, igazi „fake news”…

Valójában azonban minden politikát értékek és érdekek egyszerre vezérelnek, és ezek állandó ellentmondásba keveredhetnek egymással. Csak az önkényuralom nem ismer ellentmondást, mert számára érték és érdek teljesen egybeesik. Demokráciában a fékek és ellensúlyok mechanizmusa rövidebb-hosszabb távon ezeket az ellentmondásokat feloldja. Az „ábránd Nyugat” ma is létezik, noha kétségtelenül fennállásának a fasizmus és a bolsevizmus kísértései óta a legnagyobb kihívását éli meg.

Egy dolog, hogy a Nyugatot, az euroatlanti demokráciákat tekintjük politikai mintának, és egy másik, hogy a magyarországi lakosság jelentős részének ez nagyon keveset mond: nem ismeri fel, hogy a vágyott nyugati jólét (és az egyébként szintén vágyott személyes cselekvési szabadság) és a nyugati demokrácia értékrendje szorosan összefüggenek. Erre a lakosságra hivatkozva kétségbe vonni a felvilágosodás jól-rosszul betartott elvein alapuló euroatlanti demokráciákat a szellemi nihil maga. Meg a „későn születettek arroganciája”.

A másik a Nyugathoz való felzárkózás kérdése. Attól, hogy ez Magyarországnak nem sikerült az 1989-es felszabadulása után, ez az igény nem „kiüresedett”, ahogy ezt Naszádos Zsófia állítja. A „kiüresedés” ugyanis azt jelenti, hogy nem a magyar politikai kultúrától függött a sikertelensége, hanem attól, hogy „a nyugati államok sikerrel küzdöttek saját értékeik érvényesítéséért”. Holott nem az értékeiket, hanem az érdekeiket igyekeztek érvényesíteni, ami a gazdasági rendszerek természete. Ezeknek az államoknak a politikai rendszere azonban elválaszthatatlan az euroatlanti demokrácia politikai értékeitől: többek között a vállalkozás államtól nem korlátozott – vagy csak kiváltságosoknak járó – szabadsága, a teljesítményelv és sorolhatnánk. A kétségtelenül létező nemzeti gazdasági érdekek pedig éppen a demokráciákban, így az EU-n belül is állandó kompromisszumok tárgyai. De semmiképpen sem okai a magyar felzárkózás sikertelenségének. Önmagának ellentmondva maga Naszádos állapítja meg helyesen, hogy maguk a demokratikus értékek „döntő mértékben járultak hozzá a jólét soha korábban nem tapasztalt mértékű növekedéséhez, a háborúk elkerüléséhez és a nemzetek közötti bizalom megteremtéséhez”.

A magyar lakosság jelentős része állami bábáskodáshoz szokott, és ezért nem irritálja az olyan politika, mely a Nyugat értékeit nem létezőnek tekinti, de ez magyar probléma, nem a Nyugaté, és az okai igazi magyarországi okok. Az biztos, hogy ennek a mindent az államtól váró többségi magatartásnak a kiszolgálása a magyarországi politikai életben a demokrácia teljes kiüresítése.

A harmadik kérdés az európai integráció:...


ITT OLVASHATÓ

EBBŐL TÉNYLEG RENDSZERVÁLTÁS LETT

444
Szerző: MAGYARI PÉTER
2018.07.27.



Kimúlt a többpártrendszer, a politika a hatalmat gyakorlók magánügyévé vált. Az állam szakított az emberi méltóság egyetemességét valló értékrenddel. Erre a nyárra vált szilárddá az új magyar berendezkedés.

Benne vagyunk, "kötésig", ahogy a miniszterelnök szokta mondani.

2018 közepére megszilárdult egy teljesen egy új politikai korszak Magyarországon, most már nem túlzás azt állítani, hogy ismét túl vagyunk egy rendszerváltáson.

A politikai pluralizmus egy korlátozott változata fejlődött ki az elmúlt nyolc évben, egy nemzeti radikális, de csak felületesen ideologizált rendszer: tekintélyelvű, rasszista, korrupt, de nincs mögötte erős világnézet; és ugyan a polgári demokrácia mércéjéhez képest elnyomó természetű, híján van a rendőrállami rendszerek brutalitásának.

Idén nyárra állt össze egy stabil, már új rendszernek nevezhető berendezkedés Magyarországon. Ennek egyik fontos jellegzetessége, hogy a politika magánüggyé vált: egyrészt a törvényhozás és a hivatalok nyomasztóan sok esetben magánérdekeket szolgálnak, másrészt a nyilvánosság kizárásával születnek a döntések. Ez a pluralizmus, vagyis a többpártrendszer és a sajtó drámai gyengülése nyomán fordulhatott elő. A rendszer stabilitását a legjobban az mutatja, hogy megrázkódtatás nélkül képes a miniszterelnök megbuktatni a politikai és üzleti élet meghatározó szereplőit is, tehát a végletekig központosított irányítást a belső vetélkedések sem korlátozzák.


Az új rendszert nem lehet a klasszikus politikai kifejezésekkel leírni. Ez ugyanis nem politikai természetű rendszer, ahol elvek, vagy szélesebb társadalmi csoportok érdekei mentén alakulnak a dolgok, hanem egy uradalom igazgatására hasonlít inkább. Az uradalmon pedig nem polgárok és a nevükben eljáró képviselők kellenek, hanem a gazdának intézőkre és cselédekre van szüksége. A legújabb magyarországi rendszerváltásnak ez a lényege...


TUSVÁNYOS 8 LEGVADABB MONDATA

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: ashwood
2018.07.27.



Bár a legnagyobb fellépő még meg sem szólalt, a tusványosi Fidesz-bulin Orbán előtt is sikerült vad dolgokat mondani a résztvevőknek.

1, "Ami ami, az az. Hadd mondjam ki, hogy az EU-t egy rossz részeges alkoholista pasi vezeti. Nem isiász van itt, alkoholista. Ha rendben működne az EU, kettő hónap alatt zavarnák el a felháborodott polgárok Junckert a posztjáról. "Ilyen potenciált ugyanis nem lehet egy alkoholista kezére bízni. … ha nem az európai jobboldal nyer jövőre, akkor Európa elveszett, lefőtt a kávé, mindenki hazamehet."

Kósa Lajosnak persze részben mindenképp igaza lehet: az Európai Bizottság elnökének alkohol-problémái közismertek, már luxemburgi regnálása idején sem volt titok függősége. A volt polgármester-frakcióvezető-miniszter szavai attól "mókásak", amiről épp nem beszél: a legutóbbi EP-választást is a jobboldal, vagyis a Fideszt is a soraiban tudó Néppárt nyerte meg, ők jelölték saját soraikból Junckert az EB elnöki posztjára.

Ha most valóban ilyen katasztrofális a helyzet az alkalmatlan, uniós politikusok miatt, arról kizárólag a jobboldal tehet.

2, "Azért támogatja a baloldal a migrációt, mert a migránsok beengedésével fel van találva az instant baloldali győzelem. Hiszen a migránsok keresztény erőkre soha nem tudnának szavazni. Vagyis az európai jobboldalnak ezért is politikai érdeke távol tartani a migránsokat."

Ugyancsak Kósát dicsérik e bölcs szavak. Csak arról feledkezett meg, hogy a legnagyobb tömegben migránsokat befogadó Németországban épp harmadik ciklusát viszi a konzervatív Merkel, Franciaországban lényegében szétesett a baloldal, és Olaszországban sem büszkélkedhet választási győzelemmel, sőt. Vagyis a migrációs nyomásnak leginkább kitett államokban épp nem jött be a fenti jóslat.

3, "Ha egyszer minket megszavaztak, a kultúrpolitikánkat is megszavazták."

Semmi meglepő nem lenne ebben a sokszor hallott, kormányzati érvelésben, már ha politikus szájából hangzott volna el. De a fenti mondatot Orbán János Dénes, a Magyar Idők rovatvezetője bökte ki, igazolandó a propagandatermékében folytatott kulturkampfra. Váratlan fordulat, hogy a Mészáros Lőrinc lapjának hű emberét L. Simon László, exállamtitkár tette helyre: "A politikusokat, bennünket választottak meg, nem az írókat!"

4, "Miközben pár milliós koncon marakodtok az írásaitokban, 37 milliárd megy bele ebbe a világba."

Ezzel a mondattal is L. Simon osztotta Orbán János Dénest és a Magyar Időket, amelyben cikksorozatban boncolgatják, ki, hány ezer-tízezer forintos támogatást kapott a kormánykritikusnak tartott művészek közül. L. Simon arra utalt, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) egy évben egymilliárdnál kevesebbet oszt szét, míg a TAO-támogatásokkal 37 milliárd folyik a kultúrába. Orbán János Dénes, akinek nagyon fájnak az NKA-s támogatások, arról nem beszélt, 2015-ben a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft “Előretolt Helyőrség Íróakadémia” nevű projektjét 150 millió adóforinttal támogatta a kormány, 2016-ban 400 millióval, 2017-ben pedig 1,4 milliárd adóforinttal. Ebből egy olyan kiadványra is futotta már tavaly, amelyet a fővárosban nem terjesztenek, csak vidéken, de ott legalább Mészáros Lőrinc cége terjeszti. A kiadvány főszerkesztője, Demeter Szilárd, Tőkés László egykori irodavezetője tavaly kijelentette: "Felszínes benyomásaim alapján itt az irodalmi életből irodalompolitikát csináltak, szekértáborok feszülnek egymásnak, az írószervezetek osztódással szaporodnak, és százezer forintért egy kanál vízben meg tudnák egymást fojtani a rivális szervezetek. Ezek a hatalmi vagy politikai játszmák nem az irodalomról szólnak, nem az olvasókról, hanem az írókról, arról, hogy ki ossza az ösztöndíjat, ki kapja, kik legyenek az NKA-kuratóriumokban, és így tovább. Ennek bizonyára így kell lennie, de nekem mind pótcselekvéseknek tűnnek. Olyan, mint a politika a politikáról: hóttunalmas."...


MINDENKI EGY MAGYAR MACRONRA VÁR, DE NEM ARRA VAN SZÜKSÉG

NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: ZOLTAI ÁKOS
2018.07.27.



Ha ez így megy tovább, a Fidesz fog nyerni kétharmaddal 2022-ben, 2026-ban, de még 2086-ban is - mondta Kész Zoltán független politikus, aki egyelőre befejezte a politizálást. Szerinte csak akkor van remény, ha létrejön egy új, alulról építkező alternatíva.

Amikor szinte ismeretlenül belépett az országos politikába és győzött a 2015-ös veszprémi időközi választáson, sokan az ellenzék messiásaként, a kétharmad lebontójaként tekintettek önre. Idén áprilisban viszont kikapott fideszes ellenfelétől. Ennyi volt?

– Egyelőre ennyi. Sajnos Magyarországon mindenki messiást vár. Mindig is mondtam, a magyar választási rendszer nem arra épül, hogy egy embert kell várni, aki aztán megmenti a közéletet. Azt akarták sokan, hogy jöjjön egy Macron Magyarországra, holott csak 106 közös jelöltre lett volna szükség. Meglátjuk, hogy mit hoz a jövő, de most visszatértem a civil életbe. Természetesen tájékozódom a közélettel kapcsolatban, aktív politikai tevékenységet viszont nem végzek.

Tehát nem lép be egyik ellenzéki pártba sem? 

– Az, hogy hova csatlakozom vagy nem csatlakozom, miben látok fantáziát, a jövő zenéje. A magyar választók egyértelművé tették: nem kormányt akartak váltani április 8-án, hanem ellenzéket. A jelenlegi ellenzéki pártok, különösen a parlamentben ülök hiteltelenek a magyar választóknak.

Van még kiút, vagy jönnie kell az újaknak

– Nézzük meg az április óta eltelt időszakban az időközi választásokat abból a szempontból, hogy mekkora részvétel mellett, hány embert tudtak mozgósítani az úgynevezett parlamenti ellenzéki pártok. Veszprémben is volt egy ilyen szavazás: az LMP-s jelöltnek, aki mögé beállt az MSZP is, 160 szavazatot sikerült szereznie. Nulla mozgósítással, nulla aktivitással, nulla kampánnyal nem lehet csinálni. Az elmúlt körülbelül 10 évben az ellenzéki pártok elfelejtették azt, amit a Fidesz remekül művelt 2002 után: dolgozni, dolgozni, dolgozni. És igaz, hogy a Fidesz sokat dolgozott, de ezt jórészt tisztességtelen eszközökkel, megfélemlítéssel, versenyelőnnyel teszi. Ennek ellenére el kell menni mindenhova, beszélni az emberekkel, láttatni magunkat és láthatóvá válni, hitelesnek maradni és találni egy olyan narratívát, amely mögé egységesen be lehet állni. Sok emberrel beszélgetek, a legnagyobb hiánynak azt látják a választópolgárok, hogy nincs alternatíva. Tökéletesen igaza van a választónak, amikor azt vágja az ellenzéki politikus fejéhez, hogy még egymás között sem tudtak megegyezni. Hogyan akarnak így egy országot vezetni?
...

KÉSZ ZOLTÁN FELHAGYOTT A POLITIZÁLÁSSAL

MAGYAR HANG ONLINE
Szerző: LAKNER DÁVID
2018.07.27.



A parlamentből való kiesése után visszatért a civil életbe Kész Zoltán, Veszprém volt országgyűlési képviselője. A 2015-ös időközin függetlenként beválasztott politikus három évvel ezelőtt a fideszes kétharmadot bontotta le győzelmével. Idén azonban már nem tudott nyerni, helyette a fideszes Ovádi Péter jutott be az Országgyűlésbe. Veszprém pedig olyannyira nem látszik elpártolni a kormánypártoktól, hogy a nyári időközi önkormányzati képviselőválasztáson a fideszes Kovács Áron nyolcvan százalékot szerzett. Vele szemben csak egy LMP-s jelölt, Zelenák Adrián indult.

Népszavának nyilatkozó Kész Zoltán szerint ez az eredmény a „nulla mozgósításnak, nulla aktivitásnak” is köszönhető. A volt országgyűlési képviselő elmondta: tájékozódik a közélettel kapcsolatban, aktív közéleti tevékenységet viszont nem vállal. Szerinte itthon mindenki messiást vár, sokan azt, hogy eljöjjön egy magyar Macron, „holott csak 106 közös jelöltre lett volna szükség.” Úgy látja, a választók egyértelművé tették, hogy nem kormányt akarnak váltani, a parlamenti ellenzéki pártok pedig hiteltelenek a szavazók szemében...


TARLÓS KISZÁLL VAGY EZ MÁR NEM ÉRDEKEL SENKIT?

MAGYAR NARANCS ONLINE
Szerző: KIRÁLY DÁVID
2018.07.27.


Kizárólag a budapestieken bukhat el a fővárosi önkormányzati és választási rendszer átalakítása, a kormány döntését Tarlós valójában nem befolyásolja.

A 24.hu értesülései szerint egy kormányközeli cég közvélemény-kutatást végzett a budapestiek körében, amelynek során arra voltak kíváncsiak, a fővárosiak elfogadnák-e, ha Budapest főpolgármesterét a jövőben nem közvetlenül választanák, hanem a kormány nevezné ki, akár kétévente a megválasztott kerületi polgármesterek közül.

Ez azt jelenti, hogy a Fidesz komolyan számol azzal, Tarlós István 2019-ben nem méretteti meg magát újra az önkormányzati választáson, a főpolgármester ugyanis jelezte, hogy a közvetlen főpolgármester-választást értéknek tartja. Noha a Fidesz vezető politikusai, köztük Gulyás Gergely tagadták, hogy átalakítanák a budapesti választási és önkormányzati rendszert, a folyosói pletykák inkább arról szóltak, hogy ez csak akkor lesz így, ha Tarlós ismét el akar indulni.

A Fidesz mostani puhatolózása tehát vagy azt jelenti, hogy Tarlós már döntött a kiszállásról vagy azt, hogy a főpolgármester döntése valójában nem oszt, nem szoroz.

Ha Tarlós döntött, azt nagyban befolyásolhatta a Miniszterelnökségen belül létrehozott Budapest államtitkárság, amelyről ugyan a kormány állította, hogy nem vesz el hatásköröket a fővárostól, ezt azonban valószínűleg még a főpolgármester sem hitte el. Július elején a kormánypárti Pesti Srácoknak adott interjújában Tarlós így fogalmazott:

„Teljes egyértelműséggel tisztázni kell a kompetenciákat! Ha ez nem történik meg, ha a főváros választott vezetői elvesztik a beleszólásukat, az egy másik helyzet lesz. És beszéljünk őszintén: ezt a másik helyzetet nélkülem kell elképzelniük. Csak úgy lehet dolgozni, ha olyan rendszer áll fel, amelyből a főváros vezetése nem kiiktatható. Hiszen Orbán Viktor nyilván nem tud minden operatív döntésbe belefolyni és utasítani az embereit, hogy ne magukban hozzanak döntéseket. Már most baljós jeleket látok, az új államtitkárság a statútuma szerint a kiemelt fővárosi kormányzati fejlesztésekkel foglalkozik majd, ehhez képest volt sportolóból avanzsált riporterek máris úgy emlegetik azt, hogy »Budapestért felelős államtitkárság«! Így nehéz dolgozni.”

Tarlós tehát bár sűrűn elmondta, hogy Fürjes Balázs államtitkár és Gulyás Gergely miniszter a barátai, az láthatóan nem tetszik neki, hogy a Budapestért felelős államtitkárság könnyen a fejére nőhet vagy épp a fejére is nőtt már...

ORBÁN: ERŐIM VÉGÉN VAGYOK, IGAZÁN RÁM FÉR, HOGY AZ AKKUMULÁTOROKAT FELTÖLTSEM

444
Szerző: CZINKÓCZI SÁNDOR
2018.07.27.



A miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel megállapította, hogy az Európai Bizottság napjai meg vannak számlálva, mandátuma jövő év májusában lejár. Ezért a Stop Soros miatt kötelezettségszegési eljárásnak sem tulajdonít nagy jelentőséget, mert szerinte minden, most kezdeményezett döntésük már kifutott az időből. Orbán Viktor szerint addig azt a módszert kell megtalálni, „hogyan lavírozzunk, evickéljünk" el a jövő év májusáig”.

Az Európai Bizottság mostani munkáját ahhoz hasonlította, mint amikor a biológiai kísérleteknél a „béka combja még egyet-egyet rándul”, de szerinte ennek már nincs jelentősége. Azt mondta, hogy az EP-választások után olyan Bizottságnak kell alakulnia, ami a pénzt nem a migránsokra, hanem az európai emberekre költi.

A világ egyik legstabilabb országának nevezte politikai szempontból Magyarországot, mert szerinte nincs egyetlen olyan ország sem, ahol egy kormány háromszor egymás után tudott volna kétharmados többséggel nyerni.

A politikai stabilitás előnyét pedig be lehet váltani, világossá lehet tenni a világban, hogy a magyar kormány politikája kiszámítható. Kijelentette, hogy a befektetők is tudhatják, hogy a politika felől nem terheli kockázat vállalkozásaikat. A jövő évi költségvetésről azt mondta, hogy amíg kereszténydemokrata kormánya van az országnak, a nyugdíjak vásárlóértéke megmarad.

Orbán beszélt arról, hogy szerinte az amerikaiak ugyanúgy beavatkoznak más országok belügyeibe, ahogyan a jelek szerint az oroszok is beavatkoztak az amerikai elnökválasztásba. Példaként a külföldről támogatott civil szervezeteket és Soros Györgyöt hozta fel. Steve Bannon európai mozgalmáról azt mondta, hogy most valaki meg akarja mutatni, hogy Amerika nem csak liberálisokból áll. Sok sikert kívánt a volt főstratégának, hogy Amerikának ne csak a liberális, hanem a konzervatív oldalát is látni lehessen.
Kifáradt

Hétfőn veszi ki az éves szabadságát. Azt mondta, Nem szereti azokat a politikusokat, akik arra panaszkodnak, hogy nehéz a munkájuk. „Hát ha nehéz, akkor keressenek másikat, nem kötelező képviselőnek vagy miniszterelnöknek lenni. De az igazság az, hogy most elfáradtam, hosszú volt a mögöttünk hagyott egy év” - mondta. Egyrészt a migráció és a nemzetközi nyomás fárasztotta le, másrészt kellett futnia egy diplomáciai kört, „másfelől van mögöttünk egy erőteljes választási kampány, azt csak meg kellett valahogy nyerni, oda kellett tennie az embernek magát”, utána át kellett alakítani a kormányt, és még a költségvetést is össze kellett rakni.

Az erőim végén vagyok, tehát igazán rám fér, hogy az akkumulátorokat föltöltsem. Ez nem mindig látszik egyébként, mert a miniszterelnöknek az a dolga, hogy fitt, jókedvű, és egészséges ember benyomását keltse, de ez nem mindig van így, és amikor az ember fárad, akkor türelmetlen.

Ahogy kezd az ember türelmetlen lenni, akkor gyorsan el kell menni, ha mód van rá, szabadságra, mert a politika végül is arról szól, hogy az emberek ügyeivel foglalkozunk, és azt türelmetlenül nem lehet tenni. Az emberekhez kell a legnagyobb türelem, azt elhiheti nekem. És az emberek ügyeihez is ilyen türelem kell, és ha ez elfogyott, akkor azonnal pihenő, akkumulátortöltés, felfrissülés, és aztán majd augusztus végén, szeptember elején kezdjük újra
”.



KÉT VÖRÖS ÉGITEST URALJA A PÉNTEK ÉJSZAKÁT

INDEX
Szerző: NAGY ATTILA KÁROLY
2018.07.27.


Ha hinnénk az apokaliptikus jóslatokban, vagy magunk is előszeretettel kreálnánk ilyesmit embertársaink rémítgetésére, az előttünk álló péntek estére minimum egy kisebb világvégét olvasnánk ki az égbolt rejtélyes jeleiből. Elvégre mi mást jelentene, hogy

AZ UNÁSIG SZOKOTT HOLD NAPNYUGTÁTÓL KÉSŐ ÉJSZAKÁIG FOKOZATOSAN VÉRVÖRÖSSÉ VÁLIK, MIKÖZBEN EGY MÁSIK VÖRÖSES "CSILLAG" 15 ÉVE NEM LÁTOTT FÉNYESSÉGGEL RAGYOG FEL AZ ÉJSZAKAI ÉGBOLTON?

A tréfát félretéve (még mielőtt bárki az első bekezdést alig olvasva már osztaná a hírt a facebook.com/mindenegybenvilágvége oldalon), érdemes készülni a péntek estére, és kicsit fohászkodni, hogy ne legyen túl sok felhő az égen estétől hajnalig. Mire is lehet számítani?

Alapvetően két kiemelkedőnek mondható csillagászati esemény esik péntek késő estére, éjjelre: a Föld, a Mars és a Nap együttállása, valamint egy kivételesen hosszan tartó, teljes holdfogyatkozás tartja majd izgalomban az égbolt csodái iránt érdeklődőket...

VÉDELMI BESZERZÉSEKÉRT FELEL A MILLIÁRDOS KARTELLGYANÚBA KEVEREDETT KORMÁNYBIZTOS

ZOOM
Szerző: LENGYEL TIBOR
2018.07.27.


Orbán Viktor egykori tanácsadója állami cégvezetőből nemrég hadfelszerelési kormánybiztossá lépett előre, miközben milliárdos kartellgyanú érintettje. A GVH már két éve vizsgálódik.

Egyre magasabb pozíciókba kerül az állami szférában az első Orbán-kormány idején még a miniszterelnök tanácsadójaként dolgozó Maróth Gáspár, akinek akadémikus apját, Maróth Miklóst 2016-ban még Orbán által is favorizált köztársaságielnök-jelöltként emlegették. Maróth Miklósból nem lett államfő, viszont a fia karrierjét úgy tűnik, éppúgy nem hátráltatta a magánvállalkozása mögött fellelt, a Fidesz által amúgy elítélt offshore-háttér, mint ahogyan az sem: cége kartellgyanúba keveredett egy több tízmilliárd forintos uniós támogatású egészségügyi eszközpark-fejlesztési projektnél.
Mindkét miniszter megvédte

Miután nyilvánosságra került, hogy Maróth saját cégének üzletrészein egy offshore-hátterű ciprusi céggel osztozik, 2016-ban Maróth már a honvédelmi tárca egyik háttérintézménye, a HM EI Zrt. igazgatósági elnöke volt. Az akkori miniszter, Simicskó István azzal vette védelmébe: nem tudnak róla, hogy „dr. Maróth Gáspár üzleti kapcsolatai a beosztása betöltésével összeférhetetlen lenne, vagy biztonsági kockázatot jelentene.”...

17 KERESZT

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- VENDÉG BLOG
Szerző: CZOTTER JÓZSEF
2018.07.27.


A veronai busztragédia ihlette soraimat. A történet ismert. 17 ember, felnőtt és gyerek lelte halálát a szerencsétlenségben. Másfél éve történt. Családok gyászolnak azóta is, a felelősök meg szabadlábon. 4 milliós kártérítés. 4 millió egy ember életéért. Mindenki döntse el, sok vagy kevés. A cég még mindig működik, annak ellenére, hogy szinte semmilyen jogszabályt nem tartott be. A cég vezetője szabadlábon, vígan buszozgat telefonálgatva az ország útjain. Vajon kinek a kicsodája, hogy ennyire védett? Vajon ki áll pártfogóként a háta mögött? Vajon a kormány miért tétlenkedik?

De hozhatnám a most dúló devizahitel-károsultak tömegével való kilakoltatását. 2, 3, 4 gyerekkel kerülnek családok az utcára, csak mert pártunk és kormányunk olyan jól megmentette őket. Tízezrek állnak kilakoltatás előtt, csak mert 2018 a családok éve.

Vagy sorolhatnám a neveket, azokét akik a kórházi fertőzések, a normális ellátás hiánya miatt meghaltak, pedig még ma is élhetnének. Sorolhatnám mind a kb. 36.000 nevet. Hosszú lenne az írásom és valójában senkit sem érdekelne.

A sor végtelen. Reggelig sorolhatnám azokat a dolgokat, amik pártunknak és kormányunknak köszönhetően megszűntek, vagy dilettáns módon megváltoztak. A 36 új adót, amit 8 év alatt bevezettek, vagy azokat a törvényi módosításokat, előírásokat, amelyek révén százezreket vesznek ki az emberek, a kkv-k zsebéből az adókon felül.

A dilettantizmus és az érzelmi intelligencia teljes hiánya jellemzi a Fideszt és táborát. Agymosottan, cinikusan, az egójuktól feszülve hirdetik felsőbbrendűségüket, hogy ők mindenki más felett állnak. Vakon hisznek Istennek kikiáltott uruknak és parancsolójuknak, akit foggal-körömmel védenek minden létező fórumon. Mindenki ellenség, aki nem a táboruk lakója. Az ország egyik fele Soros-bérenc, balliberális büdös bunkó vagy patkány vagy féreg, mikor mi épp a megfelelő számukra mint kifejezési forma, ha nem élteti valaki urukat és parancsolójukat. Vakon mennének még a vágóhídra is, ha azt a parancsot adná ki a bölcs vezérük.

Orbán már rég nem a valóság talaján jár. A tábora és a nárcizmusa isteni magasságokba emelte, ahonnan körbenézve hiszi, hogy hamarosan ő lesz a világ ura. Mára egyszemélyi vezetővé vált, nélküle semmi sincs, teljes a meggyőződése abban, hogy mindenhez ért. Mindenhez is. Ha ténykedését kritizálják, meghosszabbítja Bicskéig, ha még tovább, akkor Moszkváig, ha kell. Nem tűr semmit, ami ellentmond szent meggyőződésének, miszerint nála van a bölcsek köve. Túlcsorduló egója magasságából már képtelen látni a valóságot. A saját elképzelt párhuzamos Univerzumában él...

SZOCIALISTÁK POSVÁNYOSON

PUPU BLOGJA
Szerző: PuPu
2018.07.26.


Medvemamát is felingerelte a sok hülyeség a Tusványosi Úrfelmutatáson, meg is harapta aki éppen arra járt, de ezzel még nincs vége a drámai napoknak Mackóéknál - a két bocs, mikor meglátta a Fidesz vezérkarát, a vonat elé vetette magát.
És ekkor még nem is tudták, hogy megjelennek majd a szocialisták is, merthogy a hülyeség határtalan.
Ennyi erővel - hadd legyek kissé rusztikus - szocialistáink kinyalhatták volna Orbán seggét a Hősök terén is, megspórolva az utazási és szállásköltséget, lehetett volna az árán nyelvlengető gyógyszert venni, az a Vezérnek is bevált, persze ő minden defektje mellett tudja, mit akar.
Lehet, a szocik is ezt gondolják magukról, de tévednek - hiába akar az elefánt felreppenni az ágra a dögkeselyű mellé, soha nem sikerülhet, és ha az Úr tenne is egy csodát, akkor sem lenne elég, kellene egy másik is, hogy az ág ne törjön le a trampli állat alatt.
Fideszes interpretációban az történt, hogy a szocialisták elnöke nem vállalta a pódiumbeszélgetést, helyette két nehézgyalog tolta oda a képét valamiféle mazochista felindultságában...
Ha egy párt elnöke nem mer vállalni egy pódiumbeszélgetést a politikáról akármikor, bárkivel, akkor ne legyen pártelnök, de még elnökségi tag se!
Már nem azért, de tudok baloldali politikust, akit jobbról nem mernének megkínálni ezzel a lehetőséggel, ugye...

Ez az egész ügy jól szemlélteti, hogy mennyire ostobák szocialista politikusaink ehhez az egészhez.
Kezdjük talán ott, hogy a szocialista pártelnöknek semmi keresnivalója nincs a szekta gyűlésén, eleve butaság volt ezt forszírozni, ebből ott nem lehet jól kijönni, hiszen a baloldali ember abban a társaságban olyan, mint apáca a kuplerájban - a maximum, amire számíthat, hogy kitépik a kezéből a liliomot és formás seggébe dugják.
Az is kiderül, hogy mennyire nem értik szeretett balfék politikusaink ezt az egészet, hiszen ordít róluk, hogy azt hiszik, hogy ez egy politikai rendezvény, ahol politikai érveket lehet ütköztetni, jóllehet itt csak a feneküket ütköztethetik Viktor cipőtalpával, namármost ezért még helybe is menni...
Tusványos nem politikai, hanem hitéleti rendezvény, annak remekül be is válik, jól szervezett, magas propagandaértékkel bír, a hívek várják, mint kisgyerek a nyuszit, de nem is hiába, Viktor menetrendszerűen tojja nekik a piros tojást, emberfia nincs a résztvevők között, aki ne lenne elégedett, mikor hazatér.
Nem disznóság ez - a disznóság az, hogy ma már gátlásai sincsenek a Lőrincnek álcázott Viktornak, minap magáévá tette a Club Aligát, a hajdani pártüdülőt, mind a negyvenhét hektárjával - lassan a hetesre kitehetik a sorompót: Magánterület, belépni csak engedéllyel, nyakkendőben, megneretválkozva!
Tusványos csak egy hatalomtechnikai kérdés, ez segít egyben tartani a tábort, mint ahogy a kollektív hegymászás is Csíksomlyón, mely rendezvény sikere egyébként közös érdek a katolikus egyházzal.
Ha jól belegondolunk, a búcsú a bűnösök számára ad lehetőséget, hogy megússzák az Úr haragját.
Mit mondjak, ennyi bűnöst egykupacban ritkán lát az ember, megjelenésük viszont érthető, hiszen egybevág mindennapos tapasztalataikkal, hogy Orbán rendszerének kulcsa a korrupció, hát fizessük le az Atyaúristent is, ötletek fentebb, a Wikipédián......
Az ember azt hinné, a búcsúcédulákkal való trükközések ideje lejárt, de mindig kiderül, hogy az ember semmit sem okosodik, sőt...
.

ITT OLVASHATÓ

BELFÖLDÖN KASZÁLT AZ EXPORT SEGÍTÉSÉRE LÉTREHOZOTT NEMZETI KERESKEDŐHÁZ

HVG ONLINE
Szerző: WINDISCH JUDIT
2018.07.27.


Bár Szijjártó Péter soha nem vallaná be, a Magyar Nemzeti Kereskedőház nem tartozik a legnagyobb sikertörténetek közé. A cég és az exportfejlesztési struktúra most átalakul – de ez nem a kudarc beismerése, csak a "nemzetközi trendekhez alkalmazkodás" –, azonban sok a kérdőjel. Annyi biztos, ez sem lesz Mészáros Lőrinctől nagyon távol. Átnéztük a friss beszámolókat és felidézünk néhány csúfos történetet a Kereskedőház eddigi éveiből.

Egészen szórakoztató adatokra bukkantunk a Magyar Nemzeti Kereskedőház tavalyi beszámolóját böngészve: az export elősegítésére 2012 végén létrehozott szervezet nettó árbevételének döntő többsége, 1,2 milliárd forint belföldi értékesítésből származott, exportbevételből csak 581 ezer. A korábbi beszámolókban is ugyanez fedezhető fel, csak még durvább arányokkal. A tavalyra vonatkozó adatokat egyébként nem a Kereskedőház honlapján, hanem a cégadatbázisban találtuk meg. Az okra rákérdeztünk a Kereskedőháznál, azonban egyelőre nem kaptunk választ.

A másik figyelemre méltó tétel az "egyéb bevételek" sorban szereplő 3,8 milliárdos tétel, ami a korábbi évekhez képest kiugróan magas összeg. Ennek eredetére is rákérdeztünk, miután ebben az éves beszámolóban nem találtunk rá magyarázatot. A szervezet honlapján, a "tulajdonosi joggyakorlóval kötött szerződések” között viszont van egy nagyjából ekkora tétel: tavaly a Külügyminisztérium több alkalommal, összesen 3,5 milliárd forintra kötött támogatói szerződést a kereskedelemfejlesztéssel kapcsolatos projektekre. Közszolgáltatási szerződéssel további 800 millióhoz jutott a szervezet tavaly. Ugyanezen címszóval 2018-ban 3,6 milliárdot kapott. Kiugró év volt 2016, akkor több mint 5 milliárd forintot.

Folyamatos mínuszban

A Kereskedőház nem zárt fényes éveket – 2015-ben csaknem 6 milliárdos veszteséget produkált – nem véletlenül, de erről később, tavaly egészen jól megúszta egy 78 milliós veszteséggel.

A Kereskedőház leánycége, a Magyar Kereskedelem-fejlesztési és Promóciós Kft. jobban áll: az elmúlt években végig pozitívban volt az adózott eredménye, tavaly 17 millióval a második legjobb évet produkálta. A Külügyminisztériumtól támogatási szerződéssel 2016-ban 2,6, tavaly 1,9 milliárd forintot kapott...

A FIDESZ VEZETŐI ÚGY TESZNEK, MINTHA AZ ORSZÁG PROBLÉMÁIT NEM ŐK IDÉZTÉK VOLNA ELŐ

SZEGEDI KATTINTÓS BLOG
Szerző: SZEKA
2018.07.26.


Tusványoson mindig történik valami váratlan. Ezúttal sem kellett csalódnunk a Fidesz erdélyi szabadegyetemében, hiszen a kormányfő éves nyári észosztását előkészítő fórumokon hirtelen kirajzolódtak a NER törésvonalai. Gazdasági kérdésekben példáig odáig mentek a vitapartnerek, hogy elkezdtek „elmúlt nyolcévezni, noha ebben az időszakban Orbán Viktor és csapata alakította az ország sorsát. A hatalom bekein belül lévők tehát érzik, hogy valami nagyon nincs rendben, ám még mindenki azt lesi, hogy a nagyfőnök milyen iránymutatást ad majd a tusványosi rendezvény végén.

Nem volt olyan rég, hogy Magyarország kormánya még Soros Györgynél is veszélyesebb figurának tartotta a Holland Királyság Budapestről távozó nagykövetét. Gajus Scheltema bűne az volt, hogy éles kritikát fogalmazott meg az Orbán-kormánnyal kapcsolatban, így többek között azt nyilatkozta: „Olyan nincs, hogy egyes országok csak profitálnak az EU pénzéből, de nem hajlandók hozzájárulni és segíteni a minket érő kihívásokban.” A külföldi bírálatokra mindig sértődötten reagáló magyar kormányt ekkor még Deutsch Tamás EU-s képviselő is megtámogatta azzal, hogy finoman szólva lefitymálta a területileg ugyan hozzánk hasonlatosan kicsi, ám gazdasági súlyát tekintve igencsak fontos flamand királyságot.

Azóta nagyot fordult a világ, hiszen Tusványoson kormánytagok azzal példálóztak, hogy valahogy úgy kéne csinálnunk a dolgokat, ahogy azt a hollandok teszik. Varga Mihály pénzügyminiszter például a következőt mondta: „Egy holland munkás kétszer annyi értéket állít elő, mint egy magyar, itt hatékonysági problémák vannak.” Ha nem Vargától halljuk, el sem hisszük. De talán még rajta is túltett Palkovics László, a magyar kormány innovációs és technológiai minisztere, aki amellett, hogy asszisztál a magyar tudományos élet államosításához, néha támadnak világos gondolatai is. Palkovics ugyanis Tusványoson a következőket mondta: „Ha egy holland kkv-t és egy magyart összehasonlítunk, akkor hatékonyságban, termelékenységben jelentős a különbség. És a holland javára.”

Olyan magabiztosan savazzák saját kormányuk teljesítményét ezzel, hogy most már tényleg kíváncsiak vagyunk arra, mit szól majd ehhez a nagyfőnök. Orbán Viktornak ugyanis nem kenyere az önkritika, de elképzelhető, hogy beosztottjait most arra biztatja, lebbentsenek fel valamit az ország valós problémáiból. Talán épp azért van erre szükség, mert, ahogy ezt már korábban sokszor előrevetítették a kormány emberei, gazdasági értelemben sokkal visszafogottabb időszakra kell berendezkednünk a következő években, mint amit az elmúlt nyolc évben tapasztaltunk. A problémák nem csupán abból adódnak, hogy a világgazdaságban sokkal rosszabb kondíciókra kell számítanunk, hanem abból is, hogy a kedvező nemzetközi pénzügyi környezet ellenére nem nőtt a lehetőségeknek megfelelő ütemben a magyar gazdaság. Sőt!
.

AMERIKAI KARIZMA

ÉLET ÉS IRODALOM / PUBLICISZTIKA
Szerző: SZÉKY JÁNOS
2018.07.27.



...Max Weber írja le az uralom karizmatikus formáját, ahol az alávetettek nem a hagyomány folytán, de törvényes-racionális alapon vetik alá magukat a vezetőnek, hanem mert úgy látják, emberfölötti, természetfölötti vagy más rendkívüli adottságai vannak. A karizma addig él, amíg a vezető (vezér, diktátor, gengszterfőnök) sikerekkel igazolja rendkívüliségét. Ha már nem, abban a pillanatban megszűnik. A sikerhez pedig nem racionális döntésekre van szükség – a saját vagy közérdek tisztázása után a lehető legtöbb információ birtokában józanul meghozni a legjobbnak látszó döntést –, hanem intuícióra.

Ismerős talán közelebbről is: a vezérnek rá kell éreznie, mit várnak tőle az alávetettek, ebben a körben meg kell találnia a megnyerhető játszmákat, és nem törődve joggal, íratlan erkölcsi szabályokkal vagy azzal, amit az adott szakma – ez akár a gazdaság vagy politika is lehet – józannak tart, ezekben a játszmákban kell nyernie. Nem véletlen, hogy az antidiplomata Trump minden várakozás ellenére éppen Kim Dzsong Ün észak-koreai diktátorral szemben ért el külpolitikai sikert. Műholdfelvételek szerint elkezdték bontani azt a bázist, amelynek fontos szerepe van a „remetebirodalom” – Benda László terminusa – interkontinentális ballisztikusrakéta-programjában. Trump Kimre tudott hatni, nem azért, mert tanácskozótermek hűvösében felmérte, hanem mert magából kiindulva értette, milyen rugóra jár az ellenfél agya.

A másik ok, hogy ne gyászoljuk rögtön a racionális politika aranykorát: az amerikai politikai intézményrendszerben a fékek és ellensúlyok erejénél meg a közszolgálati bürokratikus hagyománynál fogva az elnök hatalma korántsem akkora, mint azt a demokrácia ellenségei képzelik. Nem elég vele jóban lenni vagy őt kézben tartani...


GALAMBOS

JÓREGGELT EURÓPA BLOG
Szerző: BENEDIKTY BÉLA
2018.07.26.


Hozzászóltak többen a Szepesiről írott megemlékezésemhez. Egyvalaki - hogyan is mondjam - futotta a magyarság szokásos formáját, vele nincs dolgom, "Gábor Johann" (érdekes és az én mércém szerint okos, értékes ember lehet) helyretette. De egy másik valaki megkérdezte, ki az a Galambos, akit a szokásos forma számon kért tőlem. Neki szívesen válaszolok, úgy is régen akarok már erről kicsit (nyilvánosan) töprengeni.
Azt hiszem, ez a név volna Szepesi háromperakárhányas fedőneve. Nem tudom, nem vagyok otthon a dologban. Mint ahogyan azt sem tudom, bebizonyosodott-e, hogy ő háromperakárhányas volt, vagy ez a fedőnév egy F.E. monogrammú másik rádiósé volt, akivel Szepesi sokszor beszélgetett a Pagodában (így neveztük a Rádió "társalgóját", a stúdiókhoz vezető bejárat és a büfé elé az udvarba épített, üvegfalú pavilont.) Nem nagyon tetszett nekem, hogy ezt az ellenszenves alakot tünteti ki a társaságával, dehát nem volt a barátom (bár sokan azt hitték), bár akkor sem szóltam volna bele a magánügyeibe. Mondom, szerintem F.E. volt a beszervezett ügynök, de a fene tudja.
Inkább elmondok egy történetet...

A BELVÁROSI FÁK 80 SZÁZALÉKÁT KI KELLENE VÁGNI

INDEX
Szerző: TENCZER GÁBOR
2018.07.27.


A Budapest belvárosi fák nagy részének meg vannak számlálva a napjai. Autók döntik ki őket, közműcégek szabdalják gyökereiket, kevés napfényt, vizet, annál több kutyahúgyot kapnak. A szűk, sötétebb utcákban kúszónövények válthatják a fákat. Interjú Szaller Vilmossal, a Főkert faállomány-szakértőjével.

Egyre több a komoly „faügyi konfliktus” a kertészek és a lakosság között Budapesten. Ahogy kivonulnak a terepre, a környékbeliek már facsonkítást, fagyilkost kiáltanak. Miért van ez?

Ez szerintem egyrészt néha a szenzációhajhász sajtó felelőssége is...

Mi már csak a konfliktusra érünk oda.

...másrészt mióta városi faápolás létezik, sokkal drasztikusabb beavatkozások is voltak. Tudok olyan képet mutatni, amin a Bem rakparton négy méter magasságig vissza vannak vágva a gesztenyék az ötvenes években. A háború lövedékei össze-vissza szaggatták őket, veszélyesek voltak, az akkori technológiának megfelelően vissza kellett vágni őket. Most is ugyanaz a legfőbb szempont, a fákat úgy kell fenntartanunk, hogy biztonságosak legyenek. Hiszen, ha bármi történik, ha kidől, letörik, bármi kárt okoz, akkor mi, kezelők vagyunk a felelősek...

FIDESZES KULTÚRARC FELSŐFOKON

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: LÁZÁR GERGŐ
2018.07.26.


Szép jó estét mindenkinek! A mai napon megtudhattuk, hogy Orbán Viktor bizony nem állami pénzen, hanem saját költségen – bár ezt is mi dobjuk össze, de ez már mellékes – utazott el Oroszországba, hogy ott találkozzon régi jó barátjával, Vlagyimir Putyinnal.

"Magánprogram volt, és mind a szállás, mind az utazás költségeit a miniszterelnök fizette."

– ezt közölte Dömötör Csaba államtitkár Pintér Tamás, jobbikos képviselő kérdésére. Nos, ez az út bizony több százezer forintba került, melyet a miniszterek elnöke elég nehezen engedhetett volna meg magának, amennyiben az adóbevallása szerinti vagyona megegyezne a valósággal. Az ott leírtak szerint tudniillik Orbánnak mindössze 993 ezer forint megtakarítása van, ami könnyen lehet, hogy ezzel az orosz kiruccanással el is párolgott. Már ha egyáltalán elég volt az összeg. Azért reméljük, sikerült egy kis rubelt kölcsönkérnie szintén régi jó barátjától Mészáros Lőrinctől, akinek ez az összeg meg sem kottyan, hiszen percek alatt többet keres anélkül, hogy dolgoznia kellene érte.

A tusványosi dzsembori továbbra is lehetőséget ad a Fidesz prominenseinek arra, hogy egymás között beszéljék ki párton belüli problémáikat. Arra pedig, hogy ilyen problémák márpedig vannak, a mai nap szolgáltatott példát. Bármilyen meglepő, L. Simon László többször is vitába szállt a mellette ülő Orbán János Dénessel. L. Simon ugyanis elég sok kérdésben nem értett egyet a Magyar Idők költő-rovatvezetőjével. Ezek közül szemzgetnénk néhányat:

OJD: HA EGYSZER MINKET MEGSZAVAZTAK, A KULTÚRPOLITIKÁNKAT IS MEGSZAVAZTÁK

L. Simon: A POLITIKUSOKAT, BENNÜNKET VÁLASZTOTTAK MEG, NEM AZ ÍRÓKAT!

A PÁRTKÖZPONTBÓL KELLENE ODASZÓLNI? ÉN NEM TUDOM, MIBEN SZOCIALIZÁLÓDTATOK ITT ERDÉLYBEN, DE NE MENJÜNK EL EBBE AZ IRÁNYBA! (…) NEM A PÁRTKÖZPONTBÓL BETILTOTT LAPOK, VAGY A TÁMOGATÁSOK MEGVONÁSA A MEGOLDÁS


Ilyen és ehhez hasonló sziporkák hangzottak el ma Tusnádfürdőn. Érdemes megnézni a vita teljes leiratát is...


VESZÉLYES LEHET HASZNÁLT AUTÓT VENNI!

AZ ÉN PÉNZEM BLOG
Szerző: Az Én Pénzem
2018.07.27.


Sokan baleknak tartják azokat, akik csak új kocsit hajlandóak beszerezni. Ők viszont arra hivatkoznak, hogy a használt autók jókora kockázatot jelenthetnek. Nem igazságot téve a két tábor között (a dolgot az anyagi lehetőségek is befolyásolják) az tény, hogy rá lehet fizetni a „másoktól levetett” kocsikra.

A háromezer hazai, használt autóval foglalkozó kereskedésből 800-1000 működhet megbízhatóan – állította korábban a piac átvilágításába belekezdett cég. Ők jellemzőnek találták például a „fantomkészletet”, vagyis amikor a csak ígéretként létező autókat árusítják előleg vagy foglaló bekérésével. A dolog tétje egyre magasabb, hiszen a friss számok szerint a magyarok sohasem vettek annyi használt autót, mint manapság.

A Budapesti Békéltető Testület nemrégiben arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban megszaporodtak a használt autót vevők panaszai. Többen nem mentek sokra azzal, hogy ide fordultak. Mint ugyanis a Békéltető megállapította: gond, hogy a vásárlók nem kellő alapossággal böngészik át a szerződéseket. Később pedig nem lehet már olyan hiba miatt reklamálni, amit ismertek a vásárláskor. Pontosabban, ismerniük kellett volna.

Az eladás is lehet kockázatos. Mint arról tavaly írtunk: hiába adta el négy hónapja a gépkocsiját, és jelentette ezt be már másnap a kormányhivatalnál olvasónk, csak kapta a parkolási bírságokat korábbi autója után, mert a vevő nem íratta át saját nevére...

ERÖLKÖDÉS, ESETLENSÉG, SZELLEMI NYOMOR

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: H. ANDREA
2018.07.27.


Boldogszépvidámjóreggelt kívánok! Kihasználva a soros koránkelés adta nagyszerű lehetőséget, máris összefoglalom, amit a tegnapi és mai nap, tágabb értelemben pedig a NER-kontinuum aktuális történéseinek sorából tudni érdemes. Úgy gondoltam, hogy beszéljünk ma reggel a kultúráról. Tudom, Gergő kolléga tegnap este már elmesélte a fideszes kultúrharc jelen állását, én kicsit más oldalról közelíteném meg a kérdést. Egyúttal mindenkinek szíves figyelmébe ajánlom az évszázad leghosszabb teljes holdfogyatkozását, ami ma este 21 óra 30 perckor veszi kezdetét, a maximális elsötétedés 22 óra 22 perckor lesz. Csak arra az esetre mondom, ha esetleg valamilyen oknál fogva lemaradnánk a következő évszázad azonos természeti jelenségéről. 

Tehát úgy döntöttem, hogy nekem a kultúráról Kósa Lajos fog eszembe jutni. Jó, tudom, ez meglehetős perverziónak tűnik, pedig szerintem nem annyira az. Ugyanis az a fajta kultúra, amit még mindig nem sikerült ráerőltetni a magyar társadalomra a politikai kétharmad ellenére sem, amiért a zsínórban és sorban harmadik kétharmad után is picsogni szükséges a nemzeti oldal kulturális elnyomottságáról, az akár Kósa Lajosból is levezethető. Pont olyan, mint Kósa Lajos. Akárhány kétharmaddal a mellényzsebében, Kósáról elég sok mindenkinek (a debreceni polgárok mintegy felét leszámítva) a tuszihutukupak világszemlélet, a nem lehetne olyat kérdezni, amire pozitívan lehet válaszolni? ontológiai bizonytalanság, a sajtó előli hosszú, néma perceken át tartó menekülés, vagy a magánélet azért magánélet, mert magánélet földhözragadtan filozófiai evidencia fog eszébe jutni. Az erőlködés, az esetlenség, a szellemi nyomor.

Ez azért jutott eszembe, mert Kósa Lajos tegnap 2sványoson (úgy értettem, hogy ez a helyes írásmód) az összes korábbi funkciója (polgármester, frakcióvezető, miniszter) béklyójától megszabadulva hintette az igét, az Ami ami, az az! mélyenszántó csatakiáltásra épülő retorikai ámokfutás keretében. Kósa Lajos úgy döntött, nem kertel, nem finomkodik, hanem megmagyarázza a nyilvánvalót: a jövő évi EP-választások tétje Európa jövője.

"Hadd mondjam ki, hogy az EU-t egy rossz részeges alkoholista pasi vezeti. Nem isiász van itt, alkoholista. "

Lajos, a szókimondás nagymestere, minden sertéstelepek védőszentje nyilván Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének fura dülöngélését ábrázoló videóra utalt, majd világossá tette, ez a kiindulópont, amikor az európai jobboldal jövőjéről beszélünk. A jövő évi EP-választás tétje pedig – gyengébbek kedvéért -, hogy ha nem az európai jobboldal nyer jövőre, akkor Európa elveszett, lefőtt a kávé, mindenki hazamehet. Ha el is tekintünk attól az öblös baromságtól, hogy a baloldalnak azért van szüksége a migránsokra, mert a migránsok mind baloldaliak, következésképpen a baloldalra szavaznak, én azért a harsány félműveltség atyaúristenének felhívtam volna a figyelmét arra, hogy Juncker egyáltalán nem a baloldal, hanem az európai jobboldal egyik prominense, akit legutóbb az az Európai Néppárt jelölt a posztjára, amelynek oszlopos és megkerülhetetlen tagja a Fidesz. Szóval attól, hogy valaki tapló módon üvölt, egyáltalán nem biztos, hogy igazat beszél.

Semmilyen értelemben nem vagyok az alkoholista politikai vezetők önjelölt pártfogója (nem mellesleg ajánlom Junckerrel kapcsolatban ezt a cikket), de azért annak van egy eléggé penetráns bűze, amikor Kósa azt állítja: ha rendben működne az EU, kettő hónap alatt zavarnák el a felháborodott polgárok Junckert a posztjáról. Ez lehet, hogy így van, de azért egészen nyugodtan behelyettesíthetnénk ebben az egyenletben az EU-t Magyarországgal, Junckert meg számos fideszes politikussal, akit kismillió ok lenne elzavarni a büdös francba. Sőt, sok olyat is tudnék mondani, akivel kapcsolatban a minimuma lett volna a gerincnek és az emberi tartásnak, ha önszántából takarodik. Szóval óvatosan, Lajos, óvatosan a nagyotmondással!
...