2018. június 29., péntek

BELEÍRJÁK A TÖRVÉNYBE, AMI KEDVEZ A FIDESZNEK

INDEX
Szerző: DULL SZABOLCS
2018.06.29.


Látványos játékszereket vesz ki a tiltakozók kezéből a Fidesz. A gyülekezési és választási szabályok módosítása több ponton is megnehezíti az ellenzékiek dolgát. A Fidesz mintha csak átnézte volna, hogy az elmúlt években milyen megmozdulások, ellenzéki húzások és bírósági döntések zavarták, és eszerint szabja át a törvényeket.

Futószalagon nyújtották be szerdán a fideszes képviselők és kormánytagok azokat a törvényjavaslataikat, amelyek sok ponton rendezik az elmúlt évek vitás közéleti, politikai kérdéseit.

Politikai szempontból talán a két legfontosabb, hogy a Fidesz még a nyáron módosítani akarja a gyülekezési törvényt, illetve a választási szabályokat. A pártpolitikai viták ezeknél borítékolhatóak, ezzel együtt ezúttal semmi nem állhat a kétharmados többséggel rendelkező Fidesz–KDNP útjába.

Az új gyülekezési törvény megalkotása régi adósság, a most hatályban lévő jogszabály a számtalanszor módosított 1989-es, amely már régóta nem tud lépést tartani a mostani gyakorlattal, amikor interneten már bárki két perc alatt elkezdhet szervezni politikai véleménynyilvánító gyűlést...

AZ ALAGUTAT MÉG NEM, DE A TERVEKET MÁR FÚRJÁK

NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: LŐRINCZ TAMÁS
2018.06.29.


Nem támogatja a fideszes vezetésű kőbányai önkormányzat a kettes metró rákoskeresztúri meghosszabbításáról szóló terveket – értesült a Népszava.

A fővárosi fejlesztési tervek szerint a kettes metrót és a gödöllői hév vonalát összekötnék az Örs vezér téren, az így létrejövő vonal elágazása lenne a keresztúri metró. A beruházás hívei szerint ez nem csak a kerületben élő mintegy 90 ezer ember életét tenné könnyebbé, hanem összesen 320 ezer lakos számára szűnne meg az átszállási kényszer az Örs vezér terén. A fejlesztés eredményeként kiváltanák a párhuzamosan közlekedő buszokat, az új utasok miatt pedig csökkenne a belvárosra nehezedő autóforgalom. Noha jó esetben is csak 5-10 év múlva kezdődhet el a beruházás, a tervezett nyomvonal máris vitákat szít.

Lapunk információi szerint a X. kerületi vezetés egyebek mellett azt kifogásolja, hogy a tervezett nyomvonal fővárosi védettség alatt álló természeti területen halad keresztül, a beruházás pedig mintegy 20 hektárnyi erdő besorolású területet is érint.

Kőbánya szerint ráadásul – a Pesti határút mellett futó felszíni vonalvezetés miatt – „kritikus zajterhelés” érné a környéket, ezt pedig csak egy ezer méter hosszú és három méter magas zajvédő fallal lehetne orvosolni. Kőbánya szerepe azért értékelődik fel a XVII. kerületbe vezető metróval kapcsolatban, mert Rákosmente a városból a X. kerületen érhető el a legkönnyebben, így értelemszerűen a nyomvonal is kőbányai területeken haladna át...

NEM MEHETNEK OSZTÁLYKIRÁNDULNI A LEGSZEGÉNYEBB GYEREKEK

ABCÚG BLOG
Szerző: FŐDI KITTI
2018.06.26.


Sok szegény gyerek kimarad az osztálykirándulásból, mert nincs bevett gyakorlat arra, hogyan szerezzenek támogatást a kirándulásra. Az önkormányzathoz nem vagy csak nehezen lehet pályázni, a többi szülő csak szánakozik, de más gyerekét nem üdülteti. A pedagógusoknak nincs energiájuk pályázati lehetőségeket kutatni, a szülők pedig annyira szégyellik, hogy inkább hazugságokat találnak ki, miért nem tud a gyerek kirándulni menni.

Mindannyiunknak volt egy olyan osztálytársa, aki soha nem jött el a kirándulásokra, az okáról pedig mélyen hallgatott, ezért pedig általában mentek a szekálások. Egy 2-3 napos osztálykirándulás akár 20-30 ezer forintba is kerülhet, amit egy szűkösen élő család nehezen vagy egyáltalán nem tud kifizetni. A 2000-es évek elején még az iskolák pályázhattak az önkormányzatnál rendkívüli segélyre, hogy támogassák egy bizonyos összeggel a kirándulást. Ugyan ennek ellenére is bele kellett nyúlniuk a zsebükbe a szülőknek, de mégis több gyereknek lett esélye részt venni a közös programokon.

Most nem lehet csak úgy az önkormányzathoz fordulni, csak krízishelyzet esetén igényelhető anyagi segítség, és mindenféle papírokkal kell igazolni, hogy a család valóban nehéz anyagi körülmények között él. A pedagógusoknak nincs idejük pályázati lehetőségeket felkutatni, nincsenek szociális munkások, akik észrevehetnék, hogy melyik gyerek szorul segítségre, a szülők pedig szégyellik, ezért sokszor nem mernek az iskola alapítványához sem fordulni, már ha van ilyen az intézményben.

„Iskolája válogatja, hogy van-e alapítványuk, ahova lehet pályázni, de nem gondolom, hogy lenne erre sztenderd gyakorlat. A gyerekek havi étkeztetésére sem elég a családi pótlék, ezen felül az osztálykirándulás sok esetben egy elérhetetlen plusz” – magyarázza László Johanna, a Szegénységellenes Hálózat egyik munkatársa, akik épp most indítottak egy petíciót a családi pótlék emelésére, amit a visszajelzések szerint a szülők épp a gyermeknevelés többletköltségeire költenének, ilyen tétel lehet akár az osztálykirándulás is...

ÜRES FÉRCMŰ, VAGY A SAJTÓSZABADSÁG HALÁLA A KORMÁNY MAGÁNÉLETTÖRVÉNYE?

HVG ONLINE
Szerző: hvg.hu
2018.06.29.


Szűkebbre vonja-e a sajtó- és szólásszabadságot, vagy csak az őt is megillető védelmet adja meg a politikusnak, ha tabu lesz a magánélete? De hol a magánélet határa a közszereplők, és hol a közhatalommal nem bíró, de közhatalom közelében (és közpénzből) ügyködők esetében? Ezek a legnagyobb dilemmái a kedden benyújtott új, magánéleti törvénynek, amely a válaszokat azonban nem adja meg ezekre.

A helikopterből kiszálló Rogán Antal behúzott nyakkal igyekszik a rá váró fekte Mercedeshez, Tiborcz István levest kanalaz Zaid Naffával és (az időközben elhunyt) Ghaith Pharaon ügyvédjével, Orbán Ráhel a belvárosban kávézik a Magyar Turisztikai Ügynökség vezetőivel – három olyan, a legszűkebb magyarországi elit életmódjára és eltitkolt ügyleteire rávilágító fotó és eset a közelmúltból, amely miatt kormánypárti politikusok vagy családtagjaik magyarázkodásra kényszerültek, és amelyek – legalábbis következmények nélkül – aligha járhatták volna be a teljes magyar sajtót, ha már hatályban lett volna az a magánélet védelméről szóló törvény, amelynek tervezetét kedden nyújtotta be az igazságügyi miniszter.

Trócsányi László javaslatában – amelyről itt írtunk röviden – nem csak az a zavarba ejtő, hogy egy olyan alaptörvény-módosításra hivatkozva próbálja védeni a közszereplőket, amelyet még ki sem hirdetett a köztársasági elnök, hanem hogy olyan fogalmakat vezet be az említettek magánéletének megóvására, amelyet aztán nem fejt ki részletesen...

JUGOSZLÁV GULÁG SZTÁLINISTÁKNAK:b GOLI OTOK SZÖRNYŰ MÚLTJA

MÉRCE
Szerző: TÓTH CSABA TIBOR
2018.06.28.


1948 valódi vízválasztó a kialakuló hidegháború, és a szocialista „béketábor” történetében. Ez az az év, amikor, hetven évvel ezelőtt az addig viszonylag egységesnek tűnő – antifasiszta érdemeinél fogva egybe is tartozó kelet-európai szocialista államok között óriási törésvonal jelent meg, amikor a Szovjetunió kizárta a Jugoszláviai Kommunisták Szövetségét a nemzeti kommunista pártokat tömörítő Kominformból.

Az országukat 1941 és 1945 között kegyetlen partizánháborúban, de valóban a Szovjet Hadsereg segítsége nélkül a náci uralom alól felszabadító délszlávok kapcsolata a nyugati szövetségesekkel, és felfogásuk a szocializmus megvalósításának módjáról persze tökéletes célponttá tette Joszip Broz Tito jugoszláv vezetőt Sztálin számára. Ma már az is ismert, hogy a jugoszlávokkal való szakítás a szovjet blokkban milyen kegyetlen tisztogatásokhoz, koncepciós perekhez és végül állami terrorhoz, és Magyarország esetében, hermetikusan lezárt déli határhoz vezetett.

Ennek jól ismert példája Magyarországon az 1949-es Rajk-per, avagy Csehszlovákiában az ugyanekkor folyó Slánsky-per.

Ennél sokkal kevésbé ismert, hogy a sokszor a létező, 1945 utáni szocializmus ideális példájaként emlegetett Jugoszlávia az elhidegülés jegyében ugyanolyan vehemens és kegyetlen boszorkányüldözést szervezett a „moszkoviták,” azaz a Szovjetunió érdekeinek képviseletével vádolt párttagok ellen.

A korabeli represszió legelevenebb példája az Adriai tenger „Terméketlen szigetén,” Goli Otokon létesített munkatábor, ide kifejezetten a sztálinizmussal vádolt politikai foglyok kerültek, ahol az őrzött börtönből jártak követ fejteni.

Goli Otokon éppen a szakítás után, 1949-ben nyílt meg a szigetbörtön. Történetének kutatás a csak mostanában kezdődött el, de a tábor túlélői és a történészek egyetértenek abban, hogy Goli Otok nem „haláltábor,” hanem „politikai átnevelőtábor” volt: voltak tehát szép számmal halálos áldozatai, de a kényszermunkások nagy része kijutott, a fogság fő célja pedig az volt, hogy hagyjanak fel politikai tevékenységükkel...

ORBÁN ÖNBETELJESÍTŐ JÓSLATA - MÉLYPONTON A FORINT

CIVILHETES
Szerző: LŐRINCZ CSABA
2018.06.29.


Ikonikus jelentőséggel bírhat az az immáron tízedik évfordulóját ünneplő kijelentés, amit Orbán Viktor tett akkor még ellenzékben. Álláspontja szerint „a miniszterelnök-csere a megoldása a forintválságnak.”

Különös dolog ez, ha arra gondolunk, hogy a 2008-as gazdasági világválságot arra használta, hogy az Őszödi beszéd kiszivárogtatásával – szándékosan meggyengített – kormány ellen uszítson. Hogy mi köze lehetett az akkori kormányzatnak a gazdasági válsághoz, rejtély, de ez nem is számít, mentek a levesbe. Ami azonban ezt követte, Orbán Viktor regnálása alatt nem egyszer lépte át a 300 forintos árfolyamot az euró, amit még ellenzéki elemzők sem vettek túl komolyan.

Most azonban negatív rekordot sikerült felállítanunk, amit kíváncsian várunk, miként kommentál a Fideszen keresztül Orbán...

VÉGE A KOMÉDIÁNAK?

NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: Dr. DÁVID FERENC
2018.06.29.


Csaknem hat évvel ezelőtt, 2012 novemberében - a néhai Népszabadság hasábjain „Finita la commedia?” című írásomban - már firtattam: „A kérdés az, hogy meddig komédiázik a magyar gazdasági kormányzat a több évtizedes múltra visszatekintő, méltán népszerű hazai cafeteria szisztémával? Tényleg megszületett már a „bölcs” döntés a béren kívüli juttatások megsemmisítéséről, vagy miután nyíltan eltörölni nem merik, a konstrukció lassú, sok szenvedéssel járó kivéreztetését választják?”

Az Országgyűléshez benyújtott törvényjavaslat szerint a béren kívüli juttatások döntő többségének jövőre növekedni fog az adóterhe. Bérként fog adózni több, eddig kedvezményes adókulccsal adható elem. A pénzben fizethető béren kívüli juttatás 2019. január 1. napjával megszűnik. Azok a juttatások pedig, melyeknek kedvezményes volt az adóterhe, például az iskolakezdési-támogatás, az ajándékutalvány, a pénztári hozzájárulások, a helyi bérletek közterhe ugyancsak emelkedni fog. Ez a sors vár az eddig adómentesen adható juttatásokra is: nevezetesen az otthonteremtéssel, a munkavállalói mobilitással és a diákhitel-törlesztéssel kapcsolatos elemekre. A Széchenyi Pihenőkártyán adható juttatások keretösszegei és a felhasználási területei (vendéglátás, szálláshely, szabadidős elfoglaltság) megmaradnak, az ehhez tartozó vállalkozói terhek mérséklődnek. A SZÉP-kártyán kívül még „menedékjogot kaphatnak” a bölcsődei és óvodai ellátás után járó juttatások. Fontos kiemelni, hogy a béren kívüli juttatást eddig a munkavállaló nettó értéken kapta (sem SZJA, sem munkavállalói egészségügyi és nyugdíjbiztosítási befizetési kötelezettség nem sújtotta), de ebből egyáltalán nem következik, hogy a munkáltatónak – viszonylag magas közteherrel – megéri a rendszert működtetni.

Ezért az is lehetséges, hogy visszahúzódó munkáltatói reakciókat fogunk tapasztalni a jövőben, aminek még a méltán kedvelt SZÉP-kártya program is áldozatul eshet, elsősorban a versenyszektor vállalkozásai esetében.

Az évente módosuló és közben folyamatosan romló cafeteria környezetben ugyanis racionálisan gondolkodó vállalkozó nem fog új, béren kívüli juttatást bevezetni. 2019-ben a bérhez tapadó és a vállalkozást terhelő szociális hozzájárulási adó 17,5 százalék, de a SZÉP-kártyán kívüli juttatások esetében a cafeteria kulcs és a munkavállalók által fizetett adó-és járulékok együttes összege ennél jóval magasabb lesz.

Vajon a cég valamennyi dolgozójának kedvező-e az a merev szabályozás, hogy esetleges béren kívüli juttatását csakis étteremben, vendégházban, fürdőben vagy szállodában költheti el? Szerintem a munkavállalóknak lehetnek más – földhözragadtabb - céljai és vágyai is, például az, hogy az így kapott juttatást élelmiszerre vagy tanszerre költhessék el a bolti kiskereskedelemben.

A verseny- és működőképesség határán működő kis- és középvállalkozás tulajdonosa – aki eddig biztosított béren kívüli juttatást munkavállalóinak – vélhetően törölni fogja ezt a jövedelem elemet. Megteszi, mert már a bérversenyt is alig bírja, hiszen minden energiáját és forrását felemésztette a munkaerő-hiánnyal folytatott küzdelem és az erőltetett kötelező bértarifa-emelésekből (minimális bér, garantált bérminimum) eredő feszített tempó. A juttatások megszüntetése minden bizonnyal rontani fogja a munkahelyi közérzetet, és negatív irányba befolyásolhatja a jövőbeni munkáltatói-munkavállalói kapcsolatokat...

ELVÉTVE SZAVAZNAK A JOBBOLDALRA, SOKAN EURÓPAI POLGÁRKÉNT TEKINTENEK MAGUKRA: FELMÉRTÉK A MAGYAR ZSIDÓK HELYZETÉT

444
Szerző: HORVÁTH BENCE
2018.06.28. 



19 év után készült el ismét a hazai zsidóság átfogó szociológiai felmérése: a Szombat folyóirat megbízásából, az összes jelentősebb hazai zsidó szervezet támogatásával összesen 1879 emberrel készítettek a kutatók hosszabb interjúkat, hogy megtudják,
- hogyan vélekednek zsidó identitásukról,

- hogyan állnak a valláshoz,

- mit gondolnak társadalmi kérdésekről,

- az antiszemitizmus jelenségéről

- vagy mondjuk Izrael állam szerepéről.

A kutatás eredményeit kedden a felmérés két vezetője, Kovács András (CEU) és Barna Ildikó (ELTE TÁTK) mutatta be. A mintavétel 2016 tavasza és 2017 eleje között zajlott, a kutatók olyanokkal beszélgettek hosszabban, akiknek legalább az egyik nagyszülője zsidó származású vagy vallású volt, illetve akik valamilyen értelemben zsidónak vallották magukat.

Azzal kapcsolatban csak becslések léteznek, hogy hány olyan ember élhet ma Magyarországon, aki megfelel ezeknek a kritériumoknak. A legelterjedtebb demográfiai becslés szerint mintegy 160 ezer. A kutatás előszava szerint közülük mintegy 10 ezer ember kötődhet valamilyen formában a zsidósághoz, nagyjából 5 százalékuk vehet alkalmanként részt a vallási életben, és más vallásokhoz hasonlóan a zsidóknál is jelentősen visszaszorult azoknak az aránya, akik aktívan követik a vallási előírásokat, a becslések szerint a közösség mintegy egy százalékára igaz ez.

Ezzel szemben a megkérdezett 1879 ember között magasabb volt a vallási előírásokat betartók aránya, 10 százalék. De a válaszadók fele nem vallásos, viszont érdekes volt látni, hogy a legutóbbi, 1999-es kutatáshoz képest jelentősen, 30 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik megtartják a nagyobb ünnepeket.

A megkérdezettek 48 százaléka volt homogén származású, azaz olyan, akinek mind a négy nagyszülője zsidó volt, de korcsoportokra lebontva ez az arány folyamatosan csökkent. Ez arra utal, hogy az évtizedek előrehaladtával egyre inkább nőtt a vegyesházasságok aránya: a megkérdezett 18-24 évesek között már 73 százalék volt azoknak aránya, akiknek csak egy vagy két nagyszülője zsidó.

A kutatás egyik legizgalmasabb területe az identitásról szól: azaz hogy a megkérdezettek mit válaszolnak arra a kérdésre, hogy kik ők, milyen csoportokkal azonosítják magukat.

Mint a válaszokból kiderült,

a megkérdezettek közel fele, kettős, azaz magyar és zsidó identitású csoportba sorolta be magát,

és mint a kutatók írják, a minta közel háromnegyede teljesen integráltnak, illetve asszimiláltnak tekinthető. Ami viszont meglepetést keltett a kutatók számára is, hogy 1999-hez képest lényegesen többen, a válaszadók 30 százaléka választotta az 'európai polgár' identitásopciót...

ITT MINDENKI AZ ELSŐ SZÁMÚ FŐEMLŐS KEGYÉBŐL EMELKEDIK FEL ÉS HULLIK ALÁ A PORBA

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: MOLNÁR BÁLINT
2018.06.29.


Jó reggelt! Csúcs van, csúcs. Vagy mi a jóisten. Brüsszelben pojácáskodik a fényességes, bár a bulit nem ő vitte el, hanem a vele ellentében sokkal nagyobb pofájú olasz miniszterelnök. Aki ugyan a szélsőségesek táborát erősíti, de úgy tűnik, legalább annyival előrében van, hogy Brüsszelben is ugyanazt mondja, mint otthon. Azt már évek óta tudjuk, hogy ez nem mindenkinek megy ilyen flottul. De vegyük szépen sorban. Átugorjuk azt a részt, hogy ma ér véget a jövő évi költségvetés általános vitája az Országgyűlésben, már csak azért is, mert ez a műfaj számomra évek óta értelmezhetetlen, a hamarosan megszavazásra kerülő büdzséről meg lesz alkalmunk csacsogni éppen eleget.

Azt az Európai Tanács által készített egyperces videót remélhetőleg mindenki látta, amelyen bemutatják nekünk, hogy néz ki az ülésrend ezen a csúcson. Ha nem látta, akkor kattintson. Ha nincs kedve kattintani, akkor pontosítok: úgy nézett ki, hogy Európa védőbástyája kiszorult az asztal egyik szélére. Ezt csak azért mondom, mert senkinek nem javasolnám, hogy ebből messzire mutató következtetéseket vonjon le. Tekintettel arra, hogy ez egy olyan kurva hosszú félkör alakú asztal, ami valahol elkezdődik és valahol véget ér, két széle van neki. Tök véletlenül az egyikre a lengyel miniszterelnök, a másikra Orbán Viktor szorult. Nem, tényleg nem következik ebből semmi, és aki mást állít, az liberálisgyenderbuzi. A kommunista, hazaáruló fajtából.

Még mielőtt lehuppant volna a perfifériára, a köpönyegforgatásból 30 éve jól élő miniszterelnök hozta a nap abszolút trollkomentjét
:...

FEHÉR FÜST SZÁLLT FEL BRÜSSZELBEN, ELHÁRULT A LEGNAGYOBB VESZÉLY - EGYELŐRE - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2018.06.29.


- A jelek szerint a külföldi tőkebefektető ráébresztették Orbánt, hogy a kutya ugathat, de a karaván halad és jobb neki az EU biztonságos védelmében

- A németek külön megbeszélést tartottak Brüsszelben menet közben Orbán Viktorral, Macron pedig a tanácskozás előtt tárgyalt a V4-ekkel

- Az európai választások várhatóan megerősítik a magyar kormány befolyást az EPP-ben

Spiegel

Több mint tízórás kőkemény alkudozás után mégiscsak létrejött a megállapodás Brüsszelben a közös menedékpolitikáról. Ezt az Európai Tanács elnöke jelentette be twitteren, de Macron és az osztrák kancellár is megerősítette. A részletek egyelőre nem ismeretesek, mint ahogy az sem világos, az egyezség miként hat ki a német uniópártok belső vitájára. A jelek szerint azonban Merkel jelentős támogatókra talált a csúcskonferencián. A tanácskozás mai napján a brit kilépésről és az euróövezet reformjáról lesz szó.

New York Times/Reuters/Die Zeit

Kovács Zoltán azt közölte a brüsszeli EU-csúcson, hogy Németország egyeztetést kért a magyar delegációtól a kétoldalú alapon kötendő migrációs megállapodásról. A szóvivő szerint a magyar fél álláspontja ismert a bevándorlás ügyében, de nyitott a párbeszédre. A hírügynökség megjegyzi, hogy a Merkel-kabinet bajban van, ugyanakkor nem valószínű, hogy Budapest teljesíteni akarná Berlin kívánságait, mert Orbán Viktor egyetlen menedékkérőt sem óhajt befogadni. A kancellár ezzel szemben egyenletesebben szeretné elosztani az érkező tömegeket a tagállamok között. A Die Zeit Kovács Zoltánra hivatkozva ugyanakkor azt jelentette, hogy Magyarország kétoldalú egyezményt ajánlott Berlinnek a kérdés rendezésére.

Reuters

A francia elnök egy órával a legfelső szintű brüsszeli találkozó előtt személyesen tájékoztatta a Visegrádi Csoport vezetőit arról, hogy nem muszáj elfogadniuk a kvótát, más formában is kivehetik részüket a válság megoldásából, a terhek enyhítéséből. Macron egyik tanácsadója szerint a négyek érdeklődéssel fogadták, hogy pl. több pénzt adjanak az EU Határvédelmi Ügynökségének tevékenységéhez, a líbiai parti őrség kiképzéséhez, vagy az észak-afrikai fejlesztési tervekhez. A nyilatkozatból azonban kitűnik, hogy nyugati államok ragaszkodnak a szolidaritáshoz, ezt nem is tekintik vitatémának. Franciaország a következő hetekben folytatni kívánja a megbeszéléseket a magyar, a lengyel, a cseh és a szlovák kormánnyal, amely biztonsági okokra hivatkozva nem kíván átvenni egyetlen menedékkérőt sem.

Főleg az olaszok és görögök kitartanak amellett, hogy minden állam tanúsítson szolidaritást és ebben támogatják őket olyan tehetős államok, mint Németország, Franciaország, Svédország és Hollandia. Az uniót erősen megosztja, hogy miként reagáljon a migránsok beözönlésére, ami meggyengítette az európai egységet és populistákat segített hatalomra egy sor helyen, de még Merkel helyzetét is megrendítette...

LISTÁZTUK A FIDESZ ELLENSÉGEIT

24.HU - POSZT ITT
Szerző: BALAVÁNY GYÖRGY
2018.06.27.


Kisegyház vagy? Meleg vagy? Tanár vagy? Bajnai vagy? Liberális? Jenki? Brüsszeli? Soros vagy? Menekült? Hajléktalan? Akarsz a hatalom célkeresztjébe kerülni?

A kormány egész politikai stratégiáját a permanens háborúra építi: közös félelem és gyűlölködés tartja össze az egyzászlós tábort. A harci kedv fenntartása pedig nem megy biztos kézzel kiválasztott, kreatívan kidolgozott ellenségképek nélkül.

Persze a modern politikai kommunikáció nemcsak Magyarországon használ ellenségképet, ám alapesetben az ellenség (higgadtabb szóhasználattal: ellenfél) a közhatalomra ácsingózó rivális, vagyis a kihívó, akivel le kell játszani a meccset.

A Fidesz azonban komplett társadalmi- és népcsoportokat nevez ki ellenségnek, sőt, az ellenségképeit boszorkányos sebességgel képes változtatni, cserélgetni.

A mindenkori ellenségről azt kell tudni, hogy valamilyen módon veszélyt jelent a magyar emberekre. A magyar emberekről pedig azt, hogy ők a Fidesz támogatói. Ennek csalhatatlan jele, hogy bármit tegyen Orbán Viktor, állítása szerint az a magyar emberek akarata. (Amiből logikusan az következne, hogy Magyarországon cirka 2,5 millió magyar ember él – ennyi a kormány támogatóinak mérhető száma –, ám a sikeres politikai retorikának messze nem feltétele, hogy logikus legyen.)

Mármost ellenség nem egy van, hanem több: léteznek konstans és hangsúlyos, időszakos és egyszer használatos, valamint fő- és alellenségek. Ezekből szedtünk össze egy listára valót, kellemes gyűlölködést kívánunk...

SZÉP, KIFINOMULT JOGI MUNKA

ÉLET ÉS IRODALOM 
/ PUBLICISZTIKA
Szerző: VÁNCSA ISTVÁN
2018.06.29.


...Most a belpolitikai helyzet tovább fokozódik, tekintve, hogy az egyik vidéki egyetemen úgynevezett „keresztény szemléletű vezető szakirányú to­vábbképzés”, vagy más megfogalmazással „keresztény értékrendű veze­tés szakirányú továbbképzés” veszi kezdetét. Mindkét idézetet a Magyar Időkcímű tekintélyes laptársunkból másoltuk ki, ér­telme szerintünk egyik­nek sincs, ám ez mindegy is.

A probléma lényege – mármint elvi síkon, és csakis úgy – abban áll, hogy kormányunk viselt dolgai a kereszténység tanításaival frontá­lisan szembemennek. Vegyük például takonyszilárdságú Alaptörvé­nyünk legújabb módosítását és a Stop Soros törvénycsomagot. Ez egy szép, kifinomult jogi munka, amely nagyon bonyolult filozófiai mélysé­gű kérdésekben is jó vá­laszt talál, mondta róluk az alcsúti ember a rá­diójában, és a maga szem­pontjából bizonyára igaza is van. Mi csak annyit teszünk hozzá, hogy ez a joganyag körülbelül annyira keresz­tény, mintha egy kannibál szekta tagjai hozták volna össze bőséges emberhúslakoma után, dizájnerdrogoktól és de­naturált szesztől befo­lyásolt szellemi állapotban. Aki tehát csakugyan ke­resztény szemléletű akárkiket képez, az evvel száll szembe, vagyis elméleti­leg nem mame­lukokat gyárt, hanem rebellis hajlamú szellemeket ereszt szabadon. Miközben a hallgatók az újabb értéktelen pecsétes papírjukkal nyilván nem autonóm voltukat óhajtják igazolni, hanem a lojalitásukat.

Gyanítható, hogy az érintett felsőoktatási intézményben is van­nak, akik a helyzet problematikus voltát felismerik. „Törekszünk arra, hogy az oktatásba becsempésszük a Biblia tanításait”, mondja a szak felelőse, nyá­jas olvasónk pedig talán már fel is tette a kérdést, mért kell a Biblia tanítá­sait a keresztény szellemű vagy értékrendű képzésbe úgymond becsem­pészni. Persze valamennyien tudjuk, miért. Azért, mert a laikus hívő palléro­zatlan értelmét az Írás talányos szövegrészei össze is zavarhatják. „Isten írott vagy áthagyományozott Igéje hiteles magya­rázatának feladata egyedül az Egyház élő Tanítóhivatalára bízatott”, mondja a katekizmus, tehát a bibli­ai szövegek nemcsak úgy átabotá­ban, hanem előírt módon, értelmezésben és adagolás­ban fogyasztan­dók. Viszont (e sorok írójának egyetemen oktató is­merősei szerint) könyvet ma már a bölcsészhallgatók se olvasnak, nem­hogy Bibli­át, de Mici­mackót, Alice Csodaországbant, sőt még Rejtőt sem, te­hát ilyes­fajta veszély többé nem létezik.

Csak hát az ember nem lehet eléggé óvatos. Vegyük például a hajlék­talanokat, akiket az általuk életvitelszerűen használt közterület­ről a rend­őröknek kell elszállítaniuk. Hogy hová, az nem kérdés, vala­hová. Beteszik az autóba, aztán valahol kihajítják, ennyi. Hogyan véle­kedik erről az Evangéli­um? „Bizony, mondom néktek, amikor megtet­tétek ezeket akárcsak eggyel is a legkisebb atyámfiai közül, velem tet­tétek meg.” És ez még csak hagy­ján, de utána azt is mondja, hogy „menjetek előlem, átkozottak, az ördög­nek és angyalainak elkészített örök tűzre”. Az „átkozottak” szó a fenti kon­textusban, hogy félreértés ne legyen, az alcsúti ember és bandája módján viselkedő személyek sokaságára vonatkozik, más kérdés, hogy ennek a megállapítása mifelénk már a felségsértés tényállását is kimeríti.

A hívő keresztények, ha csakugyan volnának ilyenek, valamen­nyi em­bertársukat szeretnék, köztük az ellenségei­ket is, merthogy az számukra elvben kötelező. Az alcsúti ember és tanítványai ezzel szemben fe­lebarátaik bár­mely létező vagy kitalált csoportját bármely pillanatban ellenséggé ne­vezhetik ki, és utána minden rendelkezésükre álló eszköz­zel üldözik, persze nem haragból és nem is azért, mert örömüket lelik benne, hanem csak úgy. A társadalom többi tagja áll és bambán néz maga elé. Ez az irány nyílegye­nesen vezet a pokolba, írja TGM, csak hát pokol nem létezik. Vagy ha még­is, akkor már a tornácán vagyunk.

A FIDESZES ÜGYÉSZSÉG TŰZÖN-VÍZEN ÁT VÉDI KÓSÁT

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: ashwood
2018.06.28.


Az, hogy Kósa Lajos közjegyzői okiratba rögzíttette az édesanyjának "járó", 800 milliós ajándékot, az ügyészség szerint nem veti fel a bűncselekmény gyanúját. Egy kérdésünk maradt: akkor mi?

A rejtői-ügy még a választások előtt robbant ki: a csengeri örökösnő 1300 milliárdos örökségének megszerzésében és befektetésében működött közre a Fidesz előző ciklusi frakcióvezetője, majd onnan tárcanélküli miniszterré, végül egyszerű képviselővé fokozz Kósa Lajos. Az is kiderült: Debrecen egykori polgármestere befolyására hivatkozva az örökösödési ügy felgyorsítását ígérte az asszonynak. Vajon teljesen független az a közjegyzői okiratban rögzített szándék, hogy amennyiben sikerül megszerezni az állítólagos örökséget, úgy Kósa édesanyja 800 millió forintnak megfelelő eurót kap "ajándékba" az örökösnőtől?

Aligha.

A józan paraszti ész azt diktálja: ennyit kért Kósa azért, hogy befolyását latba vesse az ügyben. És azért édesanyja nevére, hogy neki magának még véletlenül se kelljen – nyilvános – vagyonnyilatkozatában feltüntetnie és megmagyaráznia e tételt.

Vagyis: függetlenül attól, hogy az állítólagos örökség létezik-e vagy sem, hogy a csengeri asszony szélhámos vagy sem, Kósa egy darabig őszintén hitt az örökség létezésében, és jópénzért felajánlotta befolyását – ez pedig akkor is bűncselekmény (befolyással üzérkedés), ha végül semmi nem lesz a dologból. (Számos olyan bűncselekmény-típus létezik, amelynek már az előkészülete is büntetendő, függetlenül a végeredménytől.)...

ORBÁN VIKTOR KEZDI ÉRINTHETETLENNEK TARTANI MAGÁT

SZEGEDI KATTINTÓS BLOG
Szerző: SZEKA
2018.06.27.


Nem kaphat szót olyan képviselő, aki pártelnöknek szólítja Orbán Viktort, egy nap alatt eltüntetik azt a graffitit, amely a miniszterelnököt ábrázolja, a külügyminiszter pedig azzal magyarázkodik egy külföldi újságíró előtt, hogy ő kitart Orbán Viktor minden kijelentése mellett. Mindez két napba sűrítve mutatja be, hogyan épül Magyarországon az a tekintélyelvű hatalom, amely nem tűri az ellentmondás semmilyen formáját. Orbán Viktor lényegben azt üzeni mindenkinek az országban, hogy aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére.

Orbán Viktor most már tényleg elhiszi magáról, hogy szakrális vezetője Magyarországnak. Aki ennek az elvnek ellenáll, most még megússza egy kis ejnye-bejnyével, de a rendszer érzékelhetően keményedik, így nem lesz rá garancia, hogy néhány hónap múlva nem írják majd bele az alaptörvénybe, hogy a magyar miniszterelnök személye szent és sérthetetlen, és komoly szankciókkal számolhatnak azok, akik megszegik ezt a rendelkezést.

Valószínűleg az lesz az igazi fordulópont, amikor Orbán a Budai várba költözik, hiszen onnantól a legősibb történelmi hagyományok követőjének érezheti magát, amivel persze komoly előjogok is járnak majd. Lényegében a magyar királyok nyomába szegődött már első kormányzati ciklusa alatt is, amikor Szent István koronáját úsztatta a Dunán. Úgy akar nyomot hagyni a magyar történelemben, mint a legnagyobb államférfiak, de már nem Széchenyi István példája lebeg a szeme előtt, hanem inkább Hunyadi Jánosé, aki ugyan nem király, hanem kormányzó volt, de szembe szállt a muszlim törökökkel, vagyis személyén keresztül aktualizálhatja a menekültellenes politikáját...

RÖFI HÁBORÚBA MEGY

PUPU BLOGJA
Szerző: PuPu
2018.06.29.


Tudja, ha valami nagy disznóságot akar véghezvinni, akkor azt a ciklus elején kell tenni, mert ha a végére halasztja, úgy járhat, mint Gyurcsány hajdan, aki majdnem beledöglött abba, hogy úgy kellett tennie, mintha kormányozna.
Ciklus második felében már csak a nyugdíjas-simogatót meg a középosztály-nyalodát lehet látogatni, merthogy a választó ugyan olyan, mint az aranyhal - memóriája felettébb korlátos - de egy-másfél évre azért még vissza tud emlékezni, akkor meg annyi a választásnak oszt akár migráncsgyerekek is potyoghatnak az égből.

Egész pályás letámadás folyik, ha valaki nem vette volna még észre.
Pocak nekiesett a maradék demokratikus jogoknak is, piszkálgatja a gyülekezési jogot, az internet szabadságát, és hihetetlenül odafigyel saját személyes biztonságára is.
Betiltatja a tüntetéseket a háza környékén, pedig szerintem olyan az, mint a róka kotoréka, egy bejárata, de sok kijárata van, nehogy egyszer elkapja a feldühödött tömeg.
Merthogy ő talán az egyetlen a Fideszben, aki tudja, hogy mennyire ingatag az a bizonyos kétharmad, és ha egyszer a sok ostoba rájön, hogy - szép germanizmussal élve - hülyének lett nézve, akkor itt kő-kövön nem marad.
Persze majd a kedves papa elszállítja a következményeket útalapnak, ahogy ismerem a famíliát...

Általában zavartalan ügymenet esetén bármilyen szakmában alábbszáll a veszélyérzet.
Ilyenkor szokta agyoncsapni a háromnyolcvan a villanyszerelőt, ilyenkor kap hepatitiszt az orvos, ilyenkor pottyan le a légtornász és ilyenkor kötik fel vagy állítják falhoz vidám flashmob keretében a politikust, aztán csak úgy porzik a vakolat a háta mögött.
Sajnos, a tolvajlás olyan vacsora, amelyik állandóan fokozza az éhséget, nincs olyan, hogy valaki azt mondja magának: loptam már eleget, hadd lopjon már más is - a szokásos folyamat az, hogy a zsákmányolható javak fogytán a tolvajok egymásnak esnek és kifosztják egymást is, merthogy nem szeretik a konkurenciát.
Nálunk is ez a folyamat zajlik, most éppen a bankárt kóstolgatják - csak egymásnak esnek előbb-utóbb...
A bankár eszes ember, tudja, hogy a jó üzletmenethez nyugalom kell, de a mi pockos harcimarcink számára ilyen élethelyzet nem létezik, neki harcolni kell, míg csak seggbe nem lövi az ármány...


LÁZÁR JÁNOS ÉDESAPJA, NAGYBÁTYJA, UNOKATESTVÉRE A FÖLDÁRVERÉSEK NYERTESEI KÖZÖTT CSONGRÁDBAN - ITT A LEGÚJABB ÁNGYÁN-JELENTÉS

ÁTLÁTSZÓ - FÖLDMUTYI
Szerző: RÁDI ANTÓNIA
2018.06.26.


Lázár János édesapja, nagybátyja, unokatestvére és annak felesége: a család így együtt több mint 500 hektárt, a megyében dobra vert állami földek 4,3 százalékát vihette. A nagy nyertesek között van még Besenczy Zoltán, Szarvas volt fideszes alpolgármestere és fia, illetve más helyi érdekű oligarchák. Ez derül ki egyebek mellett Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár legújabb elemzéséből.

Ángyán József, a második Orbán-kormány vidékfejlesztési államtitkára 2015 óta készít tanulmányokat az úgynevezett Földet a gazdáknak! program gyakorlatáról. A megyei földárverésekről most készült el a hetedik jelentés. Ezúttal a téma Csongrád megye, ahol 12,1 ezer hektárt árvereztek el. A trend a szokásos: kevesen nyertek nagyon sokat, köztük kormány-közeli potentátok hozzátartozói.

A mintegy 12 ezer 100 hektár elárverezett megyei területből több mint 7 ezer 700 hektár, azaz közel 64 százalék, licitálás nélkül, kikiáltási áron talált gazdára.

További 2100 hektár pedig azt alig meghaladó áron, ráadásul a hektáronkénti 10-35 millió forintos európai földárak töredékéért, átlagosan 1,6 millió/ha megfizetésével került az árverési nyertesekhez.

A területek több mint felét olyan nagy, 20-270 hektáros birtoktestek formájában hirdették meg, amelyeknek akár több százmillió forintos kikiáltási árával a valóban helyben élő, ténylegesen gazdálkodó családok aligha rendelkeznek.

Az elkelt megyei földterület ugyan 277 nyertes árverezőhöz került, de annak mintegy 70 százalékát, több mint 8300 hektárt mindössze 27 nagy, 100 hektár fölötti területhez jutott érdekeltség szerezte meg. Az „átlagjavító”, 20 ha alatti területet szerző 126 kisnyertes érdekeltség, a nyertesek közel 60 százaléka csupán a területek kevesebb mint 9 százalékához, összesen alig több mint 1000 hektárhoz jutott. A megyei átlag: nyertesenként 44 hektár – szépen kommunikálható, csak hamis.

Csongrád megyében a földek mintegy 58 százalékát külső, tőkeerős árverezők szerzik meg...

2018. június 28., csütörtök

FELÚJÍTANA, BŐVÍTENE? ALAPOSAN RÁFIZETHET

AZ ÉN PÉNZEM BLOG
Szerző: Az Én Pénzem
2018.06.28.


Akad nyaralótulajdonos, aki már könnyen a második szezonban mondhat le a pihenésről, mert sehogy sem halad ingatlana felújítása. Most az egész országban gondot okoz, hogy bármihez elfogadható áron és időben sikerüljön a megfelelő szakmunkást felfogadni.

Az építés, de a bővítés, sőt a komolyabb felújítás is négyzetméterenként legalább 300 ezer forintba kerül manapság – tudtuk meg több kivitelezővel és építési szakemberrel beszélgetve. Területenként ugyan jelentős lehet az eltérés, de ez az összeg számíthat irányadónak a Balaton környékén és Pesten is. Még a magas árak mellett is jókora gondot jelent megfelelő szakembert találni, aki időben el is végzik a rábízott munkát.

A családi házakra ma már nem kell építési engedély, csak egyszerű bejelentés. Ezzel azonban a szakma szerint csak az állam egyszerűsítette a saját feladatát. A kivitelezőktől szigorúbb előkészületeket, komolyabb adminisztrációt követelnek. Az induló költségek (tehát még mielőtt egyetlen kapavágás történne) így ma már a legkisebb munkáknál is 1-1,5 millió forintra, egyébként a beruházási költség 2,5-3 százalékára rúgnak.A megrendelők így egyre többször választják a nem annyira hivatalos utat, ami persze növeli az általuk vállalt kockázatokat.

A Balaton északi partján az egyik nyaralótulajdonos teljes felújítást rendelt meg még 2016-ban. Az eredeti tervek szerint az előző évi szezonban már használható lett volna a ház, de most úgy néz ki, hogy még az idén sem pihenhet ott zavartalanul a család. Nekik legalább mások miatt nem kell, hogy főjön a fejük. A déli parton viszont értesültünk olyan „besült” építkezésről, ahol a már leszerződött bérlőknek a csúszás miatt még fizetni is kell. Ők, nagyon, ügyesen ügyvédi segítséggel szerződtek, amiben – akkor még – a tulajdonos semmi kivetnivalót sem látott...

SCHILLING ÁRPÁD: AZ ELLENZÉK EGY SZARTENGER

444
Szerző: Tbg
2018.06.28.



Magyarország egyik legismertebb, közügyekben is kifejezetten aktív színházi rendezője leszartengerezte a 2018-ban a magyar Parlamentbe bejutó ellenzéket. 

Meglátása szerint valódi politikai tevékenységet nem folytatnak, csak kommunikálnak, és ezzel tulajdonképpen aszisztálnak a Fidesz-KDNP törvényeihez.

Schilling ezúttal a legújabb alkotmánymódosításon és a Stop Soros törvényen akadt fent, de nem a kormányt, hanem a vele szemben álló erőket támadja Facebook-posztjában:
Az ellenzék egy szartenger. Fasiszta kormányunk elzárással bünteti az utcára kerülőket, büntetőadóval sújtja az emberi jogokért kiálló civileket, elveszi a tudományos élet függetlenségét, korlátozza a gyülekezés és ezzel a véleménynyilvánítás szabadságát, pusztítja a demokráciát, sáros vadászbakancsát beletörli a kereszténységbe is, hazudik, lop, garázdálkodik, miközben az ellenzék tagjai mosolyogva ücsörögnek, viccelődve nyilatkoznak, készülnek a nyaralásra.”

Schilling lendületes monológja még folytatódik, majd ezzel a bekezdéssel zárul:

Kamupártok vagytok, kamuüzenetekkel, kamuképviselőkkel. Sem az önkormányzati, sem az EU-s választásokon nem szavazok olyan képviselőre, aki a parlamenti pártok bármelyikéhez tartozik. Szóba állni ezekkel olyan, mint megmártózni a szartengerben.”

Schilling legutóbb akkor adott magáról hírt, amikor bejelentette, elhagyja Magyarországot, mert Orbán Viktor megfenyegette a választás előtt politikai ellenzékét.

ORBÁN HATALOMÁTVÉTELRE KÉSZÜL, MEGHIRDETTE EURÓPA FASIZÁLÁSÁT

AMERIKAI NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: Amerikai Népszava
2018.06.28.


Orbán “az európai demokrácia helyreállítását” hirdette meg a jövő évi európai parlamenti választások céljaként. Magyarra fordítva azt jelenti, hogy a migrációval fenyegetve Orbán Európa fasizálódásának programját hirdette meg, és az európai parlamenti választásokon a szélsőjobb győzelmével hatalomátvételre készül. Ez hadüzenet a demokratikus Európának.

Az “orbáni demokráciát” már ismerjük, a hatalmi ágak szétválasztásának megszüntetését, a hatalom kizárólagos birtoklását, az illiberalizmust, ami maga a fasizmus. Orbán szerint a demokrácia azért “bicsaklott meg” Európában, mert “a kormányok nem azt teszik, amit az emberek elvárnak tőlük”. Ez nem más, mint a hazug, gyűlöletkeltő propaganda, amellyel az emberek elméjét mérgezik.

Szerinte az emberek két dolgot várnak el: “az egyik, hogy ne engedjünk be több migránst, nagyon erős határőrizetet akarnak. Valamint azt, hogy akik már bejöttek, azokat vigyük vissza”. Ezzel szemben a szélsőjobboldal kivételével az emberek jogállami megoldást és a biztonság mellett az emberséges bánásmódot akarják. Orbán fasiszta uszítást folytat, hogy az idegengyűlölettel megfertőzve az embereket, elhintse a nacionalista viszály magvát.

Az Európai Unió most szembesülhet azzal, hogy mivel Orbán ellen nem léptek fel a kellő eréllyel, miután lábbal tapos minden európai értéket, az uniós alapszerződést mindenben megsérti, a helyzet ott tart, hogy Orbán már őket akarja leváltani, és a hozzá hasonlóan szélsőséges, rasszista, fasiszta és náci vezetőkre cserélni. Orbán hadat üzent Európának az uniós tagállamok állam- illetve kormányfőinek kétnapos tanácskozására érkezve.

Mindezért a legnagyobb felelősség Angela Merkelt terheli, aki saját sírját is ássa, de Orbán és az illiberális fasiszta szélsőjobb kezére játssza Európát. Orbán erre akarja az európai parlamenti választásokat felhasználni, hogy a bevándorlás körüli hisztériával, és a hazug propagandával, az európai szélsőjobb foglalja el Európát, és fasiszta törvényeket hozzon. Orbán az “Európai Együttműködés Rendszerét” kívánja létrehozni, amely az orosz mintára alakítaná át az európai demokráciát oligarchikus diktatúrává...

2 ÉV ALATT 5 MILLIÁRD FORINTOT KÖLTÖTT REKLÁMRA AZ MVM, EZ IS A KORMÁNYBARÁT SAJTÓNÁL LANDOLT

ÁTLÁTSZÓ 
- KORMÁNYPROPAGANDA
Szerző: ERDÉLYI KATALIN
2018.06.28.


Az állami tulajdonú és monopolhelyzetben lévő Magyar Villamos Művek Zrt. gigantikus reklámbüdzséjéből az elmúlt két évben főként kormányközeli cégek és kormánybarát sajtótermékek részesültek, de 2017-ben már bekerült a pixisbe az ATV és a Népszava is.

Május elején közadatigénylésben kértük ki az MVM-től a 2010 és 2017 között kötött reklámszerződéseinek listáját. Az MVM 15 nappal meghosszabbította a válaszadási határidőt, és június közepén válaszolt érdemben.

Az állami cég azt közölte, hogy 2013-tól állnak rendelkezésükre az adatok, és csak a 2013-as, 2016-os és 2017-es táblázatot csatolták, mert a 2014-es és 2015-ös szerződések adatait “már korábban nyilvánosságra hozták”.

Ez egyébként annyit jelent, hogy 2016-ban egy magánszemély (aki nem az Átlátszó munkatársa) adatigénylésére válaszul már kiadták a 2014-ben és 2015-ben kötött reklámszerződések listáját.

Mivel azok a táblázatok a Miniszterelnöki Kabinetiroda szkennelt pdf-jeinél is rosszabb minőségűk, nem dolgoztuk fel őket, és ezért az előttük lévő, 2013-as listát sem. Abból annyi látszik első ránézésre is, hogy abban az évben főként a Vivaki Hungary Kft.-vel kötött reklámszerződéseket az MVM.

A 2016-os és 2017-es lista alapján elemeztük az elmúlt két év adatait:...

NAPI ÁRFOLYAM

SÚLYOS SZAVAK BLOG
Szerző: Paduc
2018.06.28.


'Ma délre a forint elérte a 300-as euró-átváltási árfolyamot. Senki sem tagadhatja, hogy ez egy lélektani határ. Egyrészt azért, mert a devizahitelesek nehézségeit tovább fokozza, másrészt azért, mert ez az egyetlen szám jól jelzi a kormányzati politika kudarcát" - okoskodott Navracsics Tibor 2009-ben, a 80 éve nem látott világméretű gazdasági válság idején.

"A forintválság megoldása a miniszterelnökcsere" - mondta akkor Orbán, akivel most, amikor az euró árfolyama átlépte a 328 forintot kivételesen egyetértek.

GERÉB ÁGNES KEGYELME

HUPPA
Szerző: SZELE TAMÁS
2018.06.28.



...Kegyelmezett Áder?
Kegyelmezett.

Jogában állt?
Jogában állt.

Szép tőle?
Szép tőle.

Geréb Ágnes megérdemelte a kegyelmet?

Meg, ezerszeresen is meg. Ugyan érdemelt volna kicsit többet is belőle, de ennyi jutott, továbbra is eltiltva marad, de legalább börtönbe nem kell mennie.

Akkor, kedves polgártársak, mielőtt elolvadunk a hálától és elkezdjük méltatni Áder érdemeit hidrológiától környezetvédelmen át emberi nagyságáig, nézzük már meg: tett ő ma valami mást is?

Tett bizony.

Aláírta, mégpedig szó nélkül a hetedik alaptörvény-módosítást és a Stop Soros törvényt. Azért mondom, hogy szó nélkül tette, azért fontos ezt hangsúlyozni, mert korábban, az alaptörvény negyedik módosításának elfogadásakor azonban külön közleményben tette egyértelművé: alkotmányos kötelezettsége az alkotmánymódosítás aláírása. Az alaptörvény nem ad lehetőséget az államfőnek arra, hogy a módosítást megfontolásra visszaküldje az Országgyűlésnek vagy az Alkotmánybíróság vizsgálatát kérje. Tehát, a rendszer nem teszi számára lehetővé, hogy az alaptörvény-módosításokat ne írja alá.

Akkor most gondolkozzunk.

Egyrészt kegyelmet adott egy bizonyos, régóta húzódó, igazságtalan, de legalábbis erősen vitatott ügyben, másrészt viszont zokszó nélkül írta alá azokat a törvényeket, módosításokat, amik általában rácsukják a koporsó fedelét a magyar demokráciára.

Aki akarja, veheti úgy, hogy a lelkiismeretét nyugtatta meg a kegyelemmel (melyről különben nem túl nevezetes, ritkán gyakorolja ezt a jogot), a háborgó lelkiismeretét, amely nem hagyja nyugodni a demokrácia sírba tétele miatt.

Aki meg másképp akarja, az úgy veheti, hogy nem véletlen, miszerint ezt a kegyelmet aznap adta, amikor a nagyon káros törvényeket, módosításokat aláírta: így nem lehet egyértelműen ellene fordulni, rá haragudni. Hiszen lám, milyen jó ember ő, kegyelmez is, ha teheti.

Mondjuk a kegyelem megadása a kegyelmi kérvény célba érése után bármikor lehetséges: a másik fajta aláírás viszont tényleg a mai naphoz volt kötve. Azt se előbb, sem később nem tehette.

Egyszóval, döntse el ki-ki magának, Áder János jó ember vagy rossz ember.

Szerintem ravasz ember.

És nem is buta.

Ugyanis ha bárki szóba meri most hozni az alaptörvény-módosítást, a Stop Sorost, azonnal hozzá lehet vágni ellenpontként a kegyelmi gesztust, azonnal lehet hálátlannak nevezni.

Ügyes, ügyes.

Abból is haszna van, ha kegyelmez.

KETTŐS ÉLET BRAZÍLIÁBNAN

HATÁRÁTKELŐ BLOG
Szerző: Határátkelő
2018.06.28.


Brazíliáról általában a sablonok jutnak az ember eszébe, Rio, tengerpart, (pláne most, a világbajnokság idején a) foci – pedig a dél-amerikai ország ennél sokkal több és másabb. Ezt is megmutatja öt magyar barátnő (plusz persze a szerző) beszélgetésén keresztül Tünde, aki vlogban beszélgetett a többiekkel. Arra kértem, írjon egy kis felvezetőt is elé, szóval a szöveget és a videót együtt érdemes kezelni.

„Minden új életet kezdő útja egyedi - bármennyire is unják otthon a történeteinket. Mind a több, mint félmillió elvándorolt magyar küzdelme, kikapart boldogsága saját kincse. Írhatnánk magunk könyvét, filmjét. Persze örülnénk, ha mások is megértenék mindazt, amin keresztül megyünk.

Egy idő után én is elkezdtem kérdezni magamtól: mit tudhatnak az otthoniak a mi itteni életünkről? Vagyunk itt is páran, az Újvilág trópusi szegletében.

Mit tudnak Brazíliáról? Főbb kliséken kívül valamit esetleg? Vagy még mindig Rio, tengerpart, pálmafák, szamba, foci, favela, erőszak. São Paulo? Jaj, az valami apokaliptikus élhetetlen betonpokol bizonyára.

Volt itt foci-vb, volt olimpia, korrupciós botrányainkhoz képest a House of Cards kis esti mese (már az sem). A politikai és gazdasági földcsuszamlásokról, erőszakhullámról előszeretettel cikkez a világsajtó naponta, erről már többet is tudnak a kelleténél.

Igaz. Mindez igaz.

Nem amatőröknek való ország

De mennyivel izgalmasabb, mennyivel gazdagabb ennek az országnak kimeríthetetlen kincsestára - jóban, rosszban, örömben, nehézségben, múltban, jövőben, természetében, kultúrájában.

Brazília örökösen zsonglőrködve a lehetetlennel. Ahogy a brazilok mondják, nem amatőröknek való ez az ország.

Mit tudnak az itteniek rólunk? Bár hatalmas magyar kolónia van itt - erről talán kevesebben tudnak odahaza - a mi generációnk „magányos farkas” emigráns létével ők sem tudnak mit kezdeni. Modern magyart beszélünk, az oly babusgatott magyar anyaföldről jöttünk, de... ennyi.

Milyen fárasztó a kezdeti szakasz „már ide, még oda” küzdelme. Milyen kimerítő, milyen magányos. Emlékszem én is, hogy ne szakadjon meg a kapcsolatom anyanyelvemmel, múltammal, elkezdtem egy magyar nyelvű blogot - a São Paulo-i betondaráló káoszában, a kezdeti babiloni káosszal.

Kicsit közelebb hozni ezt a két világot - legalább önmagamban -, mely között nem csak az Atlanti-óceán tátong...

Majd elkezdtem videókat készíteni a braziloknak itteni tapasztalataimról - ne szidják már annyit a saját országukat, hát nézzék, mennyi fantasztikus dolog van itt - hadd élvezzük a jót is, egyebet sem látok csak a nehézségeket, a szenvedést, igazságtalanságot.

Milyen Paradicsomban élnek, észre sem veszik!

AZ ORBÁN-KORMÁNY ÖNMAGÁTÓL ÖRÖKÖLT ADÓSSÁGA

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: Swan Edgar
2018.06.28.


Ide teszem, hogy ne kallódjon el. Sok honfitársunkat érinti a dolog. Nem túlságosan meglepő, de azért jegyezzük meg: többnyire a nők azok, akik a tartósan ápolást igénylő hozzátartozóikat gondozzák. Akár gyermekről, akár felnőttről, akár idős családtagról van szó. Napi 24 órában, gyakorlatilag magukra hagyatva végzik ezt az áldozatos munkát. Itt lépne be a társadalmi szolidaritás, de nem lép be, mert a kormány nem érzi eléggé fontosnak ezeket az embereket. Az történik tehát, hogy az ápolást végző leveszi a terhet az állam válláról, az állam azonban nem érzi úgy, hogy segítenie kellene ennek a nehéz tehernek a cipelésében. Ha valaki folyamatos ápolásra szoruló embert gondoz, akkor nem tud munkát vállalni (ez nem igaz így, mert ez iszonyúan kemény munka önmagában is), nem, vagy alig lesz nyugdíja, de még megélni sem tud a havi 29 340, 44 010 vagy az 52 812 forintos ápolási díjból. Ez utóbbi a kiemelt ápolási díj, ennyit nagyon kevesen kapnak. És ne felejtsük el, hogy azoknak az embereknek, akik ennyire betegek, sokkal magasabbak a költségeik, hiszen speciális élelmiszerek, gyógyszerek, felszerelések – emelőberendezés, felfekvés elleni matrac – és ezer más olyan dolog kell(ene), amiket még egy jó fizetés mellett is nehéz finanszírozni, harmincezer forintból pedig lehetetlen.

Nincsenek annyian ezek az emberek, hogy az állam (az adófizetők) ne lenne képes megoldani a napi gondjaikat. Már tegnap is késő lett volna. Eddig is ugyanez a kormány volt, legfeljebb a választás után történt némi cserebere a minisztériumokban, de ne tegyünk már úgy, mintha valami örökölt terhet venne át a szériában harmadszor hatalomra vergődött Orbán-kormány. Kíváncsi leszek, van-e olyan fontos ezeknek az embereknek az elkeserítő helyzete, mint a több ezer kilométerre innen megvédett keresztények, vagy a Franciaországból ide cipelni szándékozott kereszt ügye...

MATRICA ÉS ÉLETVITEL

REZEDA VILÁGA BLOG
Szerző: Rezeda
2018.06.28.


Semjén medvesimogatóból újólag előbújt a gyilkos vadászösztön, amely ezúttal a hajléktalanok becserkészésében manifesztálódott, s ennek az északi szarvasok örülnek leginkább. Hogy momentán nem nekik, hanem keresztény embertársainak akar ártani, igaz, nem helikopterrel, de nem is ingyen. Meg kell dolgozni az udvari bohóc jelmezért ugyanis.

Azt találta ki, s óhajtja törvényi szintre emelni, hogy nem kell annyit cicózni a magyar homlesszel, felejtsük el a pénzbüntetést, ha a padon eszi a penészes szendvicset, emberesebb, ha közmunkára kötelezzük. Ha meg ez nem megy, mert mondjuk lefagyott már a lába, akkor egyenesen lehet szállítani őt a börtönbe rabomobillal.

Ilyet a ragyás Pintérnek még be kell szerezni, ilyen klasszikus, rácsos, hátultöltőset, mint az usákos filmekben, nehogymá összekoszolja a delikvens a vadiúj és csillivilli rendőrautókat, meg azoknak kicsi is a kapacitása, és nem bírják majd az iramot. A hajléktalanok ilyes vegzálását az őszig el akarják fogadni, s el is fogják, ugyanis a kedves vezető már a stopsoros kapcsán is lakonikus volt: megvan a többség, megszavazzuk.

Ennyit szokott ő egyeztetni a számára kedves és fontos témákban, s a módszertanról ennyi elég is. A tartalmi elemek fontosabbak, ugyanis lehet olyan is, hogy a fakabát megkérdezi majd az andalgó delikvenst, mit csinál, s ha azt feleli, csak úgy sétálgatok, nézelődök, már viszik is. Meggondolandó tehát, hogyan ügyelünk az egészségünkre.

Egy hosszabb séta, sütkérezés a padon, vagy a kirakatok bámulása már gyanús lehet, főleg, ha nem a központi előírásoknak megfelelően öltözik fel az ember, és elfelejtett borotválkozni. Már látszik rajta, hogy életvitelszerűen van az utcán, pláne, ha kilakoltatták, pedig nem is volt kedve hozzá igazán. De érdemes figyelni a kacifántos megfogalmazást is:

"Életvitelszerű tartózkodásnak tekinthető minden olyan magatartás, amely alapján megállapítható, hogy a közterületen való életvitelszerű tartózkodás a lakó- és tartózkodási hely, valamint egyéb szállásra való visszatérés szándéka nélkül, a közterületen való huzamos tartózkodás érdekében valósul meg, és a közterületen való tartózkodás körülményeiből, vagy a magatartásból arra lehet következtetni, hogy a jellemzően lakóhelyül szolgáló közterületen végzett tevékenységet – így különösen alvás, tisztálkodás, étkezés, öltözködés, állattartás – az elkövető a közterületen rövid időnként visszatérően és rendszeresen végzi”.

Ebbe minden belefér, a bikkfanyelv még arra is jó, hogy ha rászól az emberre a szerv, amikor pogromot néz, hogy menjen onnan, nincsen itt semmi látnivaló, de ő ragaszkodik a páholyához, már viszik is szart vakarni, vagy a rács mögé, főleg ezzel a szintén megújítandó gyülekezési törvénnyel. Ez egy kissé sarkított ábrázolása az elkövetkezendő időknek, de jól mutatja, hogy azt csinálnak, amit csak akarnak...

DRÁMAI FELHÍVÁSOK A SORSDÖNTŐNEK ÍGÉRKEZŐ EU-CSÚCS ELŐTT - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2018.06.28.


- A populisták triumfálhatnak Brüsszelben, megszűnhet a schengeni térség és bukhat a német kormány: "mindössze" ennyi a tét a mai és holnap csúcstalálkozón

- Theresa May Putyin csatlósával, Orbán Viktorral lép nászra

- Gulyás Gergely: nem érdekes, hogy fogy a magyar, mi akkor is etnikailag homogén nemzet maradunk!

The Times

A ma kezdődő uniós csúcstalálkozó előtt az Európai Tanács elnöke arra figyelmeztetett, hogy a populista politikusok által terjesztett migrációellenes nézetek ajtót nyithatnak a földrészen a demagógiának. A nyílt levélben Tusk rámutat, hogy egyre több ember kezdi azt hinni, csakis a keménykezű, szellemét tekintve Európa- és liberálisellenes hatalom képes megállítani az illegális bevándorlást. Ám ez a felfogás a nyílt tekintélyelvűség felé mutat. Viszont ha sokan elhiszik, hogy csakis ezek az erők képesek hatékony megoldást ajánlani a válságra, akkor elfogadnak bármi mást is tőlük. A tét nagyon nagy, az idő rövid. A lap hozzáteszi, hogy az új olasz kormányfő átlépett az érvényben lévő menedékjogán. Conte tegnap kijelentette a parlamentben, hogy Olaszország nem fogja feldolgozni a többi tagállam helyett a menedékkérelmeket. Azt akarja, hogy a menekülteket osszák el a többiek között, ám álláspontja csak még inkább megnehezíti a német kancellár helyzetét.

Guardian

Az Európai Parlament elnöke drámai felhívást tett közzé, miszerint a migrációs válság az EU megsemmisítésével fenyeget, ám semmiképpen sem szabad megengedni, hogy bekövetkezzen a vég. Tajani a részletekről szólva rámutat, hogy ha a mostani csúcson nem sikerül új tervben megállapodni, az a határok lezárásához, illetve a schengeni rendszer összeomlásához vezethet. Épp ezért az olasz jobboldali vezető azt sürgeti, hogy az EU a humanitárius tragédia megoldása során egyfelől legyen szolidáris mindazokkal, akik az üldöztetés elől menekülnek, másfelől viszont mutasson határozottságot és csak azokat engedje be, akik arra jogosultak. Mint írja, Európa későn ébredt rá, mekkora bajok vannak Afrikában, illetve a Közel- és Közép-Keleten, így a hatalmas menekülthullám közepette csupán kármentésre futotta erejéből a külső határokon. Ám a helyzet folytán várhatóan csak még többen jönnek az elkövetkező évtizedekben.

A megoldás érdekében a tagállamoknak létre kell hozniuk egy olyan mechanizmust, amelynek alapján automatikusan befogadják a menedékkérők arányos részét. A Balkán lezárása egyúttal példaként szolgálhat a Földközi-tenger térsége számára is. Továbbá együttműködési megállapodást kell kötni az érintette afrikai államokkal. Szükség van a dublini rendszer reformjára is, mivel tavaly összesen 650 ezer menedékkérelmet nyújtottak be, ám ebből 416 ezret Németországban, Olaszországban és Franciaországban. A vonakodó államokat meg kell győzni arról, hogy az unió képes hatékonyan őrizni a külső határokat. Ha mindez nem sikerül, akkor újra nemzeti hatáskörbe kerül a menedékpolitika, amiből a nemzeti határok lezárása következik, azaz vége a szabad mozgásnak Schengenen belül. Az állam- és kormányfőknek ezért félre kell tenniük az önérdekeket és olyan megoldással kell kirukkolniuk, amit az emberek várnak és megérdemelnek.

Daily Telegraph

Igen nagy nyomás nehezedik a német kancellárra a mai csúcstalálkozó előtt, mind odahaza, mint az EU-ban. Az eltelt napok megmutatták, hogy egyre gyengébbek a kancellár pozíciói otthon, illetve hogy Európa menthetetlenül megosztott az ügyben, miként lehetne rendezni a migrációs válságot. Olaszország, illetve egyes kelet-európai államok el vannak szánva arra, hogy szembeszálljanak Merkel egykor megkérdőjelezhetetlen tekintélyével. A záróközlemény tervezete azt tükrözi, hogy jelentősen megnőtt az olyan, keményvonalas vezetők befolyása, mint Seehofer és Salvini, valamint az osztrák és a magyar kormányfő. Ők mindannyian távol akarják tartani a földrésztől a menekülteket.

A belső ellentéteket tanúsította, hogy hosszas alkudozást követően kiköthetett Máltán egy menekülthajó, de csak azután, hogy nyolc állam megállapodott: átveszi a migránsok rá eső részét. Több érintett politikus is azt hangoztatta, hogy csupán egyszeri alkalomról van szó, ám az olasz belügyminiszter hazája újabb győzelmeként ünnepelte a fejleményt. Németország – hírek szerint Seehofer makacssága folytán kimaradt az egyezségből, mert a belügyi tárca vezetője ragaszkodik ahhoz, hogy Olaszország és a többi déli állam vegye vissza azokat a migránsokat, akik rajtuk keresztül jutnak el a német határig. Ha Merkel nem tud európai megoldást elérni, akkor vagy az lesz, hogy országa lezárja a határt, és ez dominóhatást indít be a földrészen, vagy pedig menesztenie kell a belügyminisztert, ami új választást, illetve esetleg kisebbségi kormányt jelent. Kauder, a CDU egyik vezetője igen súlyosnak minősítette a német belpolitikai helyzetet...