2017. november 26., vasárnap

LEHALLGATJÁK AZ ELLENZÉKIEKET, KAMUZNAK A KONZULTÁCIÓRÓL, TAVA IS LESZ ORBÁN VEJÉNEK - HETI LAPSZEMLE

ÁTLÁTSZÓ - MUTYIMONDÓ BLOG
Szerző: RÁDI ANTÓNIA
2017.11.25.



Heti Válasz: Erőműbizniszbe tart Mészáros Lőrinc

Két villamosenergia-termelésre szakosodott vállalatot is létrehozott novemberben a Mészáros Lőrinc-féle Status Capital Zrt. által kezelt Status Energy Magántőkealap. Az új cégeket Status Geo Invest, illetőleg Status Power Invest Kft. névre keresztelték. Előbbi tevékenységi körei között a bányászat is feltűnik, utóbbihoz az áramelosztáshoz kapcsolódó feladatokat csoportosították. Piaci források szerint a visontai székhelyű, ugyancsak bányászat–áramértékesítés-profilú Mátrai Erőmű lehet a Status-csoport célpontja. A jelenleg még német tulajdonú energetikai egységet – az Index korábbi értesülése szerint – talán cseh partnerekkel közösen vásárolná meg a felcsúti polgármester.

HVG: Titkos adatrögzítés ellenzékiek és civilek ellen

Ellenzéki politikusok, újságírók és civil aktivisták számolnak be a mobiljukon tapasztalt különös jelenségről. Szakértők szerint egyértelműen titkos adatrögzítés folyik, de hogy kik és mi célból végzik, azt homály övezi. A hetilap cikke Jávor Benedek PM-es EP-képviselőt, Hüttl Tivadart, a TASZ jogászát, Kerék-Bárczy Szabolcs volt DK-s politikust és Szele Tamás publicistát nevezte meg, mint aki saját tapasztalatai szerint lehallgatás célszemélye lehetett.

Hír TV: Kamuznak a konzultációval


Nem érkezhetett vissza 1,7 millió nemzeti konzultációs ív, ahogy azt a kormány állítja. Ezt a kérdéssorok feldolgozását végző egyik ügyintéző is elismerte egy, a Hír TV Célpont című műsora által megszerzett hangfelvételen. Csütörtökön az LMP képviselői tekinthették meg azokat az egységeket, ahol a beérkező íveket tárolják. Ezután Hadházy Ákos, a párt társelnöke is azt közölte: nem valósak a Fidesz által közzétett adatok.

Direkt36: TAO-pénzből wellness-hotel


Balatonfüred városa a környéken élő kézilabdázó gyerekeknek tervezett egy kézilabda akadémiát. A bentlakásos kollégium felépítéséhez több mint félmilliárd forint TAO-támogatást kért és kapott a város kézilabdás alapítványa a Magyar Kézilabda Szövetségtől. Az egyemeletes, sok erkélyes épület tavasszal elkészült, de nem gyerekek költöztek be, hanem négycsillagos szállodaként nyitott ki. Most csak a neve, az Akadémia Sporthotel utal arra, hogy eredetileg mire szánták.

24: Közpénzből épül Csányiék golf-klubja

A Budapest 2024 olimpiai keretből adtak fejlesztési pénzt a Csányi család alcsútdobozi golfklubjának, amely Orbánék hatvanpusztai majorja és Mészáros Lőrinc birtoka szomszédságában működik. A jegyzőkönyvek szerint a golfszövetség elnöksége nem tárgyalta a támogatási szerződés tervezetét. A Pannónia Clubot 2012-ben a Csányi család vette meg.

Magyar Narancs: Tava is lesz Orbán vejének

Négyhektáros tavat épít Tiborcz István a családi birtok mellé. Bicskéhez közeli Csabdi határába szeretné megépíttetni. A család lovas tanyájától 350 méterre lévő, 0,7 hektáros földrészletet még 2013 májusában, egy magánszemélytől vásárolta meg Tiborcz, aki ide egy közel 4 hektáros vízterületet álmodott, amelyen lenne egy kis sziget is. A tervezett tó közvetlen környezetében több olyan területet is azonosított a hetilap, amelyet Tiborcz István állami földárveréseken vásárolt 2016-ban, ezek összesen közel 100 hektárt tesznek ki. A tónak helyet adó földrészlet Natura 2000-es besorolású védett terület, ahol a jelentősebb emberi beavatkozásokat szigorú előírások szabályozzák. Már elindult az engedélyeztetési eljárás.


"MAGYARORSZÁGON A TUDOMÁNYBAN IS POSZTKÁDÁRI FÉLKAPITALIZMUS URALKODIK"

MAGYAR NEMZET ONLINE
- KULTÚRGRUND
Szerző: LAKNER DÁVID
2017.11.25.


A Bárány Tibor és Jenei László szerkesztésében a közelmúltban megjelent Kiskáté című kötet bevezetőként szolgál a kortárs filozófiai művek olvasásához. Bárány Tiborral teljesítménykényszerről és a netes világ útvesztőiről is beszélgettünk.

– Mi szólt amellett, hogy a korábban az interneten megjelent, tanulmányértékű recenziók könyvben is megjelenjenek?

– Az, hogy valami fenn van az interneten, nem jelenti, hogy örökkön-örökké elérhető lesz. A Kiskáté rovat most elég jó helyen van a Műút portálon, viszonylag sokan látogatják az oldalt, de bármi megtörténhet, és a szövegek egyszer csak digitális gettóba kerülnek. Ugyan fent vannak a neten, de nem vezetnek hozzájuk linkek, senki sem bukkan rájuk. Elképzelhető olyan helyzet, hogy ezek a szövegek jobban elérhetők lesznek könyvformátumban, mert tudjuk, hova kell nyúlni a polcon. De persze igaz, hogy a legtöbben egyre több mindent képernyőről olvasunk, és a Kiskáté továbbra is online rovat marad. Egyszerűen csak szerettük volna sokféleképpen elérhetővé tenni ezeket az írásokat.

– Mi indokolja, hogy a speciálisan a sajtóműfajok kategóriájába sorolt kritikák könyvben is elérhetővé váljanak?
– Ezek a szövegek 17-20 ezer leütés hosszúak, és ez már épp az a terjedelem, amelyben lehet értelmeset mondani egy könyvről. Illetve nem is feltétlenül magáról a könyvről, hanem a filozófiai kontextusáról. A rovat tíz éven belül megjelent, tehát kifejezetten kortárs angol nyelvű filozófiai kötetekről szóló kritikákat közöl. De nem az a leghangsúlyosabb, hogy a recenzens minősítse vagy értékelje a könyvet, hanem hogy megmutassa azokat a problémákat, amelyekről ma az angolszász filozófiai közegben vitatkozni szoktak. Amit mi tanulmányértékű kritikának hívunk, azt az angolszász világban egyszerűen esszének nevezik. A mi szerzőink nem elsősorban a kattintékonyságra utaznak, nem az a lényeg, hogy szerepeljen a szövegben néhány nagyon erős állítás, amely odavonzza az olvasókat. Az írások bonyolult gondolatmeneteket mutatnak be, mégis speciális filozófiai előképzettség nélkül is befogadhatók.
– Milyen kortárs filozófiai problémákról van szó a könyvben?
– Három éve azzal azt ötlettel kerestem meg a Műút folyóiratot, hogy szeretném megmutatni az analitikus filozófiát, amely virágzik, mégsem nagyon látszik Magyarországon. Még a művelt nagyközönség is keveset tud róla. Ennyiben tehát a kötet írásai kifejezetten az analitikus filozófiára koncentrálnak. Másfelől persze bekerült a kötetbe egy írás mondjuk Žižek könyvéről is, ő pedig minden, csak nem analitikus filozófus...

TÁLLAI ANDRÁS A PARLAMENT LÉPCSŐJÉNEK MÉLTÓSÁGOS URA

444.HU
Szerző: haszanz
2017.11.25.



Tállai Benzinárcsökkentő Andrást két dologgal biztosan nem lehet megvádolni.

1. Kerüli a kampányfotózásokat.

2. Kerüli a kampánytalálkozásokat a választópolgáraival.

De mit lehet tenni, ha egyéb elfoglaltságai (államtitkárság, NAV-vezetése) miatt csak a hét három napján tudja járni a választókerületét? Hát a választókat kell elvinni a Méltóságos Úrhoz egyenesen az Ország Házába...

AZ ELTITKOLT MAGYAR HALÁLTÁBOR

ÉLET ÉS IRODALOM / PUBLICISZTIKA
Szerző: PELLE JÁNOS
2017.11.24.


Arról, hogy pontosan mi történt a zsidó munkaszolgálatosokkal 1944 utolsó és 1945 első hónapjaiban a nyilas uralom alatt a Nyugat-Dunántúlon, keveset tudunk. A Józsefvárosi pályaudvaron bevagonírozottak túlnyomó többségére, akik addig viszonylag elviselhető körülmények között dolgoztak, borzalmas megpróbáltatássorozat és végül a halál várt. Pedig ekkor már Magyarországon folytak a második világháború harcai, Németország nyilvánvaló vereséget szenvedett. A vasúton Hegyeshalomba szállított és ott német kézre adott muszosok közül azok voltak a szerencsésebbek, akiket egyenesen Bergen-Belsenbe szállítottak más, Budapestről deportált zsidókkal együtt. A német táborban ugyanis ekkor már nagyobb volt a túlélés esélye, mint a Ligetfaluban, Kőszegen, Bozsokon, Balfon, Harkán, Ágfalván, Sopronkeresztúron, Sopronbánfalván, Kópházán, Fertőrákoson, Nagycenken, Hidegségen és más településeken rögtönözve felállított táborokban. Itt olyan ismert írókat gyilkoltak meg, mint az addig „védett” századokban szolgáló Szerb Antal, Halász Gábor vagy Sárközi György. Kőszegen volt deportált K. Havas Géza újságíró és Fenyő László költő is, akik már a tábor kiürítése után haltak meg.

A 1944. november elejétől egészen 1945. március végéig az áldozatok többsége már nem a zsidó nők, gyerekek és öregek, hanem a munkaszolgálatos férfiak közül került ki. Ellentétben a kelet-európai tapasztalatok alapján, német precizitással szervezett deportálással, a nyugat-dunántúli holokauszt szervezetlen, brutális és sok tekintetben rögtönzött volt, bizonyos tekintetben hasonlított a fővárosi nyilas terrorhoz.

A mai magyar–osztrák határ térségében az SS, illetve aSondereinsatzkommando csak „mellékszereplő” volt, a szervezeti kereteket a térségben a Délkeleti Falat, illetve Birodalmi Védőállást (Südostwall, Reichsschutzstellung) építtető Wehrmacht biztosította. Bár a háborúnak ebben az utolsó, zűrzavaros szakaszában is Eichmann és bécsi munkatársai gondoskodtak a zsidók szállításához szükséges vasúti szerelvényekről, a „végső megoldás” ekkor már nem szerepelt a náci Németország politikai céljai között. A mintegy húsz–harmincezer áldozat részben az alultápláltság, a fertőző betegségek, a hideg és a kimerültség következtében halt meg, részben pedig azért, mert a helyi lakosság soraiból toborzott nyilas önkéntesek agyonverték, illetve agyonlőtték őket.

A felsorolt helyszínek közül Kőszeget emeljük ki és vizsgáljuk részletesebben, mégpedig két okból. Egyrészt azért, mert eddig ismeretlen dokumentumok állnak rendelkezésünkre, melyeket a történészek a városban történt tragikus eseményekkel kapcsolatban eddig nem hasznosítottak. Új levéltári forrás annak a rendőrségi vizsgálatnak, majd pernek az anyaga, melyet, dr. Rubányi Imre, a legnagyobb kőszegi tábor deportált orvosa ellen indítottak 1945 augusztusában. Kőszeg azért is érdekes, mert az ottani tragédiának volt egy drámai epilógusa is. Erre a szomszédban, de már Ausztriában, Rechnitzen (Rohonc) került sor, ahol Batthyány Margit grófnő birtokán 1945. március 23‑ról 24-re virradóra száznyolcvan, más források szerint kétszáz Kőszegről odaszállított magyar zsidó munkaszolgálatost mészároltak le. A tragikus eset viszonylag ismert, történetileg és irodalmilag feldolgozott, szabadtéri múzeumnak beillő emlékmű is megörökíti...

AKI SZEGÉNY, AZ ÖNERŐBŐL PUSZTUL. POLITIKAI, FAJI, ÉS FELEKEZETI MEGKÜLÖNBÖZTETÉS NÉLKÜL

SZALONNA - VENDÉG
Szerző: Mirtill
2017.11.25.


kelemen.mikes@netkavezoabujdosokhoz.tekirdag.tr

Mikes Mirtill: E-mail Rodostóba Tárgy: Modell

Az előző levelemhez csatolt fényképemmel nem akartam kendet elijeszteni a hazajöveteltől. A kend érdekében remélem, egyébként se jönne haza, de így meg pláne! Látja kend, hogy ez az uralkodó kurzus még külsőleg is mennyire torzítóan hat a felnövekvő generációra? Jó. Mondjuk, rajtam egy kicsit jobban látszik, de – a tata szerint – az én szellemi képességem jóval államtitkár feletti szint, mert nekem szakvéleményem van a fogyatékosságomról, ezeket viszont nem is merik orvos elé engedni, mert a vak is látja, mire képesek.

Persze nekem nem az a dolgom, hogy nemzeti konzultációba gabalyodjak munka-alkalmassági kérdésekben, hanem a jelentéstétel kendnek a dolgok mibenlétéről. És ebből van mindig gubanc. Mert visszamondom én, amit mondanak, írnak bármikor. A baj a megértéssel van. Nem értem, csak írom. Aztán sose tudom, hogy kend mit ért abból, amit írok, mert válaszol kend időre, csak még véletlenül se arra, amit írok. De tán még ettől is kacifántosabb lehet a dolog, mert a PISA szerint szövegértésben már megint visszaestem!

Anyukám vigasztalni próbál, hogy rajtam kívül van még itt egy-két millió felnőtt értetlen is hasonló helyzetben és még papírjuk sincs róla. Nekem legalább a szakvéleményben leírták, hogy hogyan lehet rajtam segíteni, akár még Einstein is lehet belőlem, ha nagy leszek. De ez nekem nem vigasz, mert az Einsteinnek minden fotón borzasztó a frizurája, ráadásul még zsidó is, én pedig már mindenféle felekezetet meguntam az örökös áskálódásuk miatt. (Ha meg nem a kegyelmesnél szolgáló zsidóhitű, akkor meg mifelénk mostanában nagyon rá jár a rúd.) Egyébként a tata mondta, hogy minden vallási felekezet nagy hangon hirdeti a szeretetet és közben meg tudnák fojtani egymást egy kanál vízbe, ökonomikusan meg az ateistákat.

Erről jut eszembe, hogy a tatáéknak is van egy választottja, akin szívesen kipróbálnák a nagy múltú keresztény technológiát, vagyis az inkvizíció valamennyi egyetértésre késztető eljárását mielőtt lassú tűzön félig megsütné egy OKJ-s gyorstalpalót végző pékinas. Ez az udvari kamarás, aki szerint nem kell gimi és a szakképzésben felesleges a közismereti tárgyak oktatása. Ez a „szakmai álláspont” a híres magyar modell egyik pillére, a másik meg a „ki mennyit lopott a közvagyonból, annyit ér” keresztényi indikátor...

MIT ÍGÉRNEK A PÁRTOK A NYUGDÍJASOKNAK? - II. RÉSZ

MÉRCE
Szerző: BÜTTL FERENC
2017.11.25.


Ki mit adna, mennyivel emelne, mit adna vissza, venne el, vagy éppen vezetne be?

Az alábbi írás egy hosszabb elemzés második része (az első részt itt olvasható), amely az ellenzéki pártok nyugdíjasokat érintő főbb ígéreteit, elképzeléseit elemzi, majd megpróbálja megfogalmazni, hogy az eddigiekhez képest egy baloldali időspolitika milyen alternatívát mutathat. A második részben folytatjuk az ígértek kritikai bemutatását.


Öregségi nyugdíjminimum

Az öregségi nyugdíjminimum összege (vagyis a legkisebb kapható teljes nyugdíj összege) ma 28.500 forint. Az összeg lassan jubilál, hiszen 2009. január elsejétől egy forinttal sem nőtt. Az öregségi nyugdíjminimumot növelni kell, ebben gyakorlatilag mindenki egyetért. Az, hogy van, aki 35 ezer forintra emelné, míg más 50 ezerrel vagy 60 ezerre, tulajdonképpen részletkérdés. Egy sor juttatás összege határozódik meg az öregségi nyugdíjminimum által (pl. GYES), de ez pusztán azért van, mert a jelenlegi jogszabályok így rendelkeznek, ezek öregségi nyugdíjminimumhoz kötésének megszüntetése pusztán törvényhozási aktus kérdése...

KAMUZÁCIÓ

REZEDA VILÁGA BLOG
Szerző: Rezeda
2017.11.26.


Hadházy Ákost természetszerűleg bepörölik, mert más valóságot látott, mint amit mutatni óhajtottak neki. Örök dilemma ez, hogy mi az igaz. Most épp az-e, hogy valóban annyian küldték vissza a konzultációs szerelmes levélkéket, mint azt Pártunk állítja végtelen hatalmában, vagy csak annyi elveszett lélek akad, mint amennyit Hadházy látni vélt.

Nem mindegy, hogy egészen pontosan, mégis úgy, hogy senki emberfia nem számolta meg 1 754 128, vagy 400 000, mint azt egy ügyintéző elkotyogta, akinek most nem igazán lennénk a helyében, mert már gyűjtik a rőzsét a segge alá szolgáló máglyához. Ennek a kekeckedő LMP-alaknak sok-sok dobozt mutattak a csinovnyikok, mondván, bennük lapul az igazság, Hadházy szerint pedig üresek voltak azok.

Ezt már soha nem tudjuk meg, pör ide esetleg oda. Bizonyítani úgy lehetne valamit is, ha a drágalátos bíróság kiszállna a dobozokhoz, megrázogatná őket, mint a rumbatököt, hogy kotyog-e benne sok levél oder nem. A bíróságnak azonban dobozokat rázogatni ideje nincsen, valószínűleg becsületszóra és eskü alatt mondanak majd neki ellenkező dolgokat.

Bölcs pedig akkor lehetne, ha odabaszna egyet a pulpitusra, és elordítaná magát, hogy neki fütyöl. Más igazság soha nem is fog kiderülni, és fölösleges is volna teljesen, mert az az alternatív valóság, amelyet a NER épített föl, mindent fölzabál, de a polgártársak tudatát egészen biztosan. Tele van zombikkal az ország, nekik szól a dal, a tátott szájjal bámuló magamfajtának biztosan nem, de a játék nem is az ilyen hazaárulók számára zajlik...

MERKELNEK SEGÍTENIE KELLETT, NEHOGY MENEKÜLTEK TÖMEGEI ROHADJANAK MEG AZ ORBÁNI EMBERTELENSÉG MOCSARÁBAN - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2017.11.26.


- Magyarország és Lengyelország a demokrácia és a jogállam ügyében szembemegy az unióval

- A Soros-tervről folyó nemzeti konzultáció törvényen kívüli eszköz és jogilag nem is kötelez semmire sem

- Orbán gazdasági modellje az EU pénzén zajló szemfényvesztés

Die Welt

A konzervatív lap vasárnapi kiadásának főszerkesztője a közvélekedéssel ellentétben lenyűgözőnek nevezi Merkel 12 éves kancellári munkásságának mérlegét. Voltak persze árnyoldalak, pl. 2015 késő nyarán, de az keresztényi kötelesség volt, hogy nem hagyta a háborús menekülteket megrohadni az orbáni embertelenség mocsarában. Ugyanakkor sikeresen átvezette az országot az euróválságon, a gazdaság állapota kitűnő, Európa megerősödött, Berlin megbízható vezető a világpolitikában.

Ezzel szemben fagyos a viszony a nép és választott vezetője között. Az elején csak páran ágáltak ellene, de azután erre rájátszott az AfD, ám Merkel nem engedett a nyomásnak és ez elismerésre méltó. Pedig jelenleg mindenért őt hibáztatják. A kötelességtudatát hataloméhséggé értelmezik át, a diplomatikusságát megalkuvássá. Mindez persze alighanem többet árul el a németekről, mint a miniszterelnökükről. Viszont neki magának hozzá kell látnia ahhoz, ami idáig egyetlen elődjének sem sikerült: fel kell építenie az utódját. És azon is el kellene gondolkodni, hogy a jövőben bárki csak két-három időszakon át lehessen kormányfő. Akkor senki sem mondhatná, hogy most már elég volt belőle, senki sem ismételgethetné szinte rituálészerűen, hogy új ember kell ide. Kizárólag a kancellár teljesítménye volna mérvadó.

Der Standard

A lap úgy látja, hogy az aktív diplomácia ellenére Európa nemzetközi befolyása korlátozott marad, mert az EU nem tudja betölteni a Trump által hátrahagyott lyukat. Pedig az unió még mindig a világ legjelentősebb gazdasági szövetségét alkotja, nagy súlya van politikailag és kulturálisan, ráadásul jelentős sikereket ért el a multilaterális porondon, így elvileg fel van vértezve az amerikai elnök retronacionalizmusával, illetve Putyin, Hszi Csin-ping és Erdogan mind erősebb tekintélyelvű nyomulásával szemben. Viszont amíg minden állam a saját pecsenyéjét sütögeti katonai területen, addig nem sokat számítani az európai haderők. És Macron nem csapatjátékos. Németországot és Olaszországot belső bajok sújtják. Magyarországon és Lengyelország megtöri az egyetértést a közösségen belül a demokrácia és a jogállam ügyében.

Nézetkülönbségek mutatkoznak az oroszokhoz fűződő viszony, főként a szankciók kapcsán is. Közben már meggyengült az EU legnagyobb külpolitikai vonzereje: a belépés lehetősége. Jó ideig nem lesz új felvétel, és ez egyaránt vonatkozik a törökökre valamint a Nyugat-Balkánra. Folyton ütköznek az ideálok, illetve a reálpolitika szempontjai és ez ellentmond az unió önképének, Brüsszel a képmutatás vádjának teszi ki magát. A despoták iránt mutatott rokonszenve pontosan az, amit Trumpnak felrónak. Az Egyesült Államok nélkül a Nyugat gyenge marad, az oroszok és a kínaiak nagy örömére...

2017. november 25., szombat

PERCEKEN ÁT TARTOTT, AMÍG FELOLVASTÁK A KAPCSOLATI ERŐSZAKBA BELEHALT MAGYAR NŐK NEVÉT ÉS TÖRTTÖRTÉNETÉT

168 ÓRA ONLINE
Szerző: BÍRÓ VERONIKA
2017.11.25.


Félelmetes, ki hogyan hárítja a felelősséget az áldozatokra. Egy válófélben lévő nőt azért hibáztatnak a saját családtagjai és az ismerősei, mert nem elég jó az ügyvédje, vagy jobban is megválaszthatta volna a barátait, és megsértődnek, ha nem követi a javaslatokat. Ma van a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja.

Benkó Nóra, Bíró Kriszta és Sárosdi Lilla hosszú perceken át olvasta fel a több tucat áldozat történetét. Az elhunytak között a 17 évestől a 84 évesig volt áldozat.
Ma, november 25-én tartják a nők elleni erőszak felszámolása a világnapját.  A nemzetközi kampánysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet a nők és gyermekek elleni erőszakos esetek súlyosságára, és közös összefogásra buzdítson.  A magyarországi nyitóesemény helyszíne az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara volt, ahol nőjogi szervezetek – köztük a Nők A Nőkért Együtt Az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) – képviselői beszéltek, a három színésznő pedig olyan áldozatok nevét és haláluk okát olvasta fel, akiknek az elmúlt egy év alatt kapcsolati vagy családon belüli erőszak miatt kellett meghalniuk...

DOBREV KLÁRA: AHOGY ÍGÉRTEM, ITT A JEGYZŐKÖNYV

SZTÁRKLIKK
Szerző: KÁTAI B. ZSOLT
2017.11.25.


...Nyomozó: Az eljárás adatai szerint az Altus Portfólió Kft. több alkalommal adott 2016, 2017 évben kölcsönt a Humán Operátor Zrt. részére. A fentiek alapján kérem nyilatkozzon ezen kölcsönszerződések tartalmával kapcsolatosan.

Tanú: Kérem, a tanúkihallgatási jegyzőkönyv szó szerinti rögzítését.

Nyomozó: A jegyzőkönyv szó szerint kerül rögzítésre.


Tanú: A kérdés megválaszolása előtt elöljáróban annyit el szeretnék mondani, hogy magát az eljárást egy politikai motiváltságú eljárásnak tartom. Önmagában az, hogy a Fideszes többségű Országgyűlés határozatban dönt egy ember bűnösségéről, a jogállam megcsúfolása. Az, hogy a eljáró hatóságok, a NAV, a felügyeletet gyakorló ügyészég az eljárás során folyamatosan szivárogtat a kormánypárti sajtónak, az baj, az, hogy az idézésről a kormánypárti sajtó hamarabb szerez tudomást, mint én magma, az nagy baj. Az pedig, hogy ezek után sem a nyomozó hatóság, sem az ügyészség szolgálati titoksértés címen még csak vizsgálatot sem indít, az bűn.

Az ügy minden minden érdemi részét ismerve, az Önök rendelkezésére állnak a szerződések, levelezések, gondolom a beszélgetések leiratai is, ezért pontosan tudhatják, hogy a gyanúsítást képező alap ügyhöz érdemi hozzászólni valóm nem tud lenni.

Tanúkihallgatásom egyetlen célját abban látom, hogy a Fidesz kampányának megfelelően a kormánypárti sajtóban többször le lehessen írni, lehessen fényképet készíteni arról, hogy a kormány egyik legádázabb politikai ellenfelének, Gyurcsány Ferencnek a feleségét büntetőüggyel hozzák összefüggésbe. Hogy ebben az eljárásban bárki parancsra, utasításra, vagy saját meggyőződésére vesz részt, azzal csak a saját lelkiismeretének tartozik elszámolni."...


ITT OLVASHATÓ

A LÚGOS ORVOS ÜGYÉBEN NEM MERNEK ÍTÉLETET HOZNI - HITELTELENNÉ VÁLÓ BÍRÓSÁG, ETIKÁTLAN VÁDLOTTI ÜGYVÉD

NEMGOGOL BLOG
Szerző: ESZES BEÁTA
2017.11.24.


A másodfokra visszahelyezett büntetőtárgyalás önmagát ítélte az abszurditás szintjére: alig van már olyan szakmai protokoll, amit ne sértettek volna meg az eddigi büntetőeljárások során.

Az utóbbi hetekben zajló, szexuális kényszerítésekről (Btk. 196. §) szóló ügyek, az ún. #metoo-kampány kapcsolatában érdemes azt elképzelnünk, hogy a kényszerítéses esetekkel szemben orvosilag is igazolt súlyos testi sérüléssel is járó, szexuális indíttatású erőszakos bűntettek esetén mi vár egy áldozatra egy hatósági eljárás során: ennek tükrében képzeljük el, mire vállalkozik az az áldozat – az ilyen bűntények többségében nő – aki lelkileg képes a feljelentésre.

Tettével a lúgos orvos” néven elhíresült Bene Krisztián, a Budai Irgalmasrendi Kórház volt főigazgatója, a Bethesda Gyermekkórház égési osztályának egykori gyermekorvosa mintegy öt éve követte el brutális bűntettét. Az ötgyermekes családapa és férj mai napig fennálló házassága mellett létesített intim kapcsolatot, tettének áldozata az őt elhagyó barátnője, akire elmaszkírozva magát otthonában rátámadt, elkábított, majd maró lúggal roncsolta szét a nő altestét és nemi szervét.

A bűntett után lassan fél évtizeddel a hazai bíróság a szakmai protokoll számos követelményét hagyta figyelmen kívül...

NAVRACSICS MOST MÁR OLYANOKAT MOND A FIDESZES MANTRÁRÓL, HOGY LASSAN Ő LESZ ORBÁN ELLEMZÉKE

MAGYAR NARANCS  ONLINE
Szerző: narancs.hu
2017.11.24.


Az MTI tudósítása szerint Navracsics Tibor azt mondta a Pannon Egyetemen tartott mai előadásában, hogy „az a jó európai identitás, amely a helyi, regionális, nemzeti identitások mellé gazdagító rétegként alakul ki”.

Az Európai Bizottság biztosa az egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karán működő társadalomtudományi intézet Politika csúcsformában című rendezvénysorozatának első programján vett részt, és itt mondta el, hogy szerinte az európai identitás nem arról szól, „hogy eszperantóul kell beszélnünk, el kell felejteni azt, hogy magyarok vagyunk és valami vegytiszta közegben kell lebegnünk”.

Navracsics kiemelte, hogy ma már kilencmillió olyan európai állampolgár van, aki részt vett az Erasmus programjaiban és szinte mindenki úgy szerzett magának európai identitást, hogy azzal nem rombolta le saját nemzeti identitását. Úgy fogalmazott:

akkor vagyok jó európai, ha jó veszprémi, jó dunántúli és jó magyar vagyok, büszke vagyok ezekre a lojalitásaimra, és ehhez jön még gazdagodásként az európai identitás”.

Navracsics szerint ilyen európai identitásra van szükség, mert ez az, amely szimbolizálja a nemzeti érdek és az európai érdek kapcsolatrendszerét. Azt mondta,

hogy „nem az a jó európai érdek, amely szemben áll a nemzeti érdekekkel és nem az a jó nemzeti érdek, amely szemben áll Európa érdekeivel.

Az a jó nemzeti érdek, amely harmóniában áll Európával és az a jó európai érdek, amely képes magát harmonizálni a nemzeti érdekekkel.”...

PÁRBESZÉD-KÉPTELENSÉG

GÉPNARANCS 
- BANÁNKÖZTÁRSASÁG BLOG
Szerző. GUSZTOS ISTVÁN
2017.11.25.


A Fidesz vagy 20 éve törekszik arra, hogy egymással szót érteni képtelen, gyűlölködő részekre ossza a társadalmat. Teszi ezt azért, mert úgy számol: a szélsőjobboldalról megnyerhető szavazókkal, pártokkal együtt biztos többsége lehet. E számítást 2010 óta az idő igazolta.

Néha eszembe jut, 1997-98-ban mennyire megdöbbentem, amikor tapasztaltam, munkahelyemen is: korábban egymást kedvelő kollégák gyűlölni kezdték a másikat, vagy egyszerűen nem álltak szóba egymással. Teljesen világos, hogy a megosztó tényező a Fidesz megítélése volt.

Úgy 2000 táján láttam először olyan fideszeseket, sokat, akik nyíltan és büszkén mutogatták kedvenc lapjukat, a Magyar Demokratát. Mindig érdekelt, mit kedvelnek, mit utálnak mások – hát persze hogy belenéztem a lapba. Korábban is, mert igyekeztem tájékozódni. A lap saját anyagainak (új)nyilas-(neo)náci tendenciája tehát nem lepett meg, de az, hogy fideszes ismerőseimet nem zavarta a Gede testvérek kiadványainak reklámozása, meghökkentett. Igaz: a már akkoriban is imádott Vezérüket, Orbán Viktort sem zavarta. Már akkor sem zavarta – pedig a legalja náci-nyilas, antiszemita irományokról volt szó, ráadásul úgy, mintha azok nélkülözhetetlen, mindeddig eltitkolt és életbe vágóan fontos hiteles ismereteket közvetítenének...

OSZKÓ: A BALOLDAL ÖNMAGA PARÓDIÁJA - A BAJNAI-KORMÁNY PÉNZÜGYMINISZTERE NEM TÉRNE VISSZA A VÁLSÁG ELŐTTI GAZDASÁGI MODELLHEZ

MAGYAR IDŐK ONLINE
Szerző: KÁRPÁTI ANDRÁS
2017.11.25.


Jórészt az ellenzék saját hibája, hogy nem képes meggyőző alternatívát szembeállítani a kormánnyal – nyilatkozta Oszkó Péter lapunknak adott interjújában. A Bajnai-kabinet pénzügyminisztere a harmadik Orbán-kormány több gazdaságpolitikai intézkedését is méltatta, másokat viszont kritizált. A hazai gazdaság egyik kitörési pontjának tartja a technológiai szektort, amelyben befektetőként tevékenykedik. Az egykori pénzügyminiszter kívánatosnak nevezett egy erős V4-es együttműködést, ám szerinte a szorosabb szövetségnek több tényező is útját állja.

Továbbra sem tervezi a politikába való visszatérést?

– Semmi esetre sem.

Azért figyeli a politikát? Hogyan értékeli az ellenzék helyzetét?

– A baloldal saját maga paródiája. A 2010-es kormányváltás óta eltelt hét évet, azt, hogy ennyi idő alatt csak ­idáig jutottak, semmiképpen nem lehet világbajnok teljesítménynek tekinteni. Az egész ellenzék képtelen meggyőző alternatívát felmutatni a kormánnyal szemben, ezért viszont nem lehet mindig mást hibáztatni, nem lehet pusztán a külvilágra, a kormányra és a globális folyamatokra mutogatni.

A Jobbik néppártosodásáról mi a véleménye?

– Erős fenntartásaim voltak a Jobbik korábbi arculatával kapcsolatban, amikor a szélsőséges politizálás legváltozatosabb eszköztárát használták. Azóta a figyelmem körén kívül estek.

A baloldal globális szinten is bajban van?

– Nem gondolom, hogy világszerte visszaszorulóban lenne a baloldal, egy világválság esetén természetes, hogy az aktuális politikai erők háttérbe szorulnak. Az, hogy éppen több helyen vannak hatalmon jobboldali erők, nem jelenti azt, hogy náluk van a bölcsek köve.

Milyen szellemi tartalékokat lát a baloldalban?

– Az új baloldali gazdasági elméletek kifejezetten divatosak, sok aktuális kérdést pontosabban értenek és írnak le. Sokkal erősebb elméleti hatása van ma például az egyébként a gyakorlati javaslatait tekintve olykor túlzóan is radikális Thomas Pikettynek, mint bármilyen típusú jobboldali gazdasági gondolkodónak. Kétségtelen, hogy ezt napi politikai erővé még nem sokan tudták alakítani, ám számos globális kérdésre a jelenlegi kormányerőknek sincs válaszuk, így egyebek mellett a növekvő jövedelemkülönbségekre és a társadalmi feszültségekre sem...

TÉNYLEG APRÓFALVAKBA KÜLDIK A FOGYATÉKOSOKAT


NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: JUHÁSZ DÁNIEL
2017.11.25.


Néhány száz fős településeken, azoknak is a külterületén építenek lakóotthonokat fogyatékkal élő embereknek.

Egészen kis lélekszámú településeken is létesülnek lakóotthonok fogyatékossággal élő emberek számára az "integráció" jegyében - tudta meg a Népszava. Az eddigi nagy intézmények helyett családias méretű házakba szervezett szolgáltatás, hivatalos nevén az "intézményi férőhely kiváltás" uniós program keretében valósul meg, néhány szépséghibával. Az eddig elbírált pályázatok közül az egyikből például az derült ki, hogy Békésben, a Magyarbánhegyesen található Körös-menti otthonból még a négyszáz fős zsákfaluba, Pusztaottlakára is küldenek gondozottakat.

Ahogy azt korábban megírtuk: a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület néhány hete tartott szakmai beszélgetésén több szakértő kifogásolta a kormány által megkezdett kiváltási programot. Abban egyetértettek, hogy a nagy, egyes esetekben akár több mint száz fős intézmények kitagolásával elvben jobb életkörülmények biztosíthatók a gondozottak számára, ám a súlyos szakemberhiányt ez még nem oldja meg. A kerekasztal egyik résztvevője megemlítette: tud olyan projektről, melynek keretében egy aprófaluba, - ahogy fogalmazott -, "a pusztába száműzik" a fogyatékossággal élőket - ez pedig erősen szembemegy a társadalmi integráció alapelvével.

Az elbírált pályázatokból jól látszik, nem az említett békési példa az egyetlen eset. A búcsúszentlászlói Zala Megyei Fagyöngy Egyesített Szociális Intézmény 72 gondozottját például az 1848 fős Sármellék mellett Bocföldére (1138 lakos), Felsőrajkra (739 lakos), Esztergályhorvátiba (429 lakos) és Vaspörre (342 lakos) költöztetik át. Mindegyik településen 12 férőhelyes lakóotthont építenek. A projekt leírásában úgy fogalmaznak, hogy a fogyatékos emberek ellátására tervezett házak a település többi otthonához hasonló körülményeket biztosítanak az ide költöző gondozottaknak. Ezt azonban nehéz elképzelni, hiszen több helyen is a falvak külterületi részén épülhetnek fel a lakóotthonok...

ÉHBÉRÉRT DOLGOZTAT AZ ÁLLAM, MERT MEGTEHETI

24.HU 
Szerző: TAMÁSNÉ SZABÓ ZSUZSANNA
2017.11.25.


Bár nem szabályos, sokszor előfordul, hogy közintézmények nem veszik fel munkaviszonyba a náluk dolgozókat, hanem közfoglalkoztatottként szerződnek velük. Van, aki bölcsészdiplomával a helyi kis könyvtárat viszi, egyedül. Más a földhivatalban dolgozik, ahol rajta kívül is vannak még közfoglalkoztatottak, és közülük néhányat „előléptettek” idővel közalkalmazottá. Megalázó nem csak a státusz megtagadása, hanem a bér is, hiszen a közfoglalkoztatottak egy külön, a kötelező legkisebb bérnél alacsonyabb bérkategóriába tartoznak...

...Nincs limit

Milyen megfontolás alapján dönthetnek a különböző állami intézmények, hivatalok úgy, hogy egyes betöltendő állásaikra közfoglalkoztatottként vagy rendes állásba vesznek-e fel jelentkezőt? – kérdeztük a Belügyminisztériumtól. Az idevágó jogszabály felsorolja azokat a feladatokat, amelyekre közfoglalkoztatottakat lehet alkalmazni, tehát az ellátandó feladatkör egyértelműen meghatározza, hogy alkalmazható-e arra közfoglalkoztatott – válaszolta a tárca. Azt is rögzíti a jogszabály, hogy nem lehet olyan feladatokra közfoglalkoztatottakat alkalmazni, amelyekre a törvény közalkalmazotti, közszolgálati, kormányzati szolgálati vagy állami szolgálati jogviszonyt ír elő.

Ezen túl az intézményeket nem korlátozza semmi, és nincs olyan kvóta sem, hogy a dolgozók hány százaléka lehet közfoglalkoztatott – tudtuk meg. Ugyanakkor a foglalkoztatónak nincs lehetősége elbocsájtani, majd közfoglalkoztatottként visszavenni a munkavállalókat, illetőleg korábbi munkavállalók helyén közfoglalkoztatottakat alkalmazni – szögezte le a tárca...

KIDERÜLT: EZÉRT SZABADUL AZ ESZKÖZKEZELŐ A LAKÁSOKTÓL

AZ ÉN PÉNZEM BLOG
Szerző: Az Én Pénzem
2017.11.24.


A lakhatásra alkalmatlan, gazdaságosan nem felújítható, üresen álló ingatlanokat adná át az államnak a Nemzeti Eszközkezelő – tudta meg az Azénpénzem.hu. Az Eszközkezelő továbbra is fogadja a kérelmeket, bár várhatóan a megemelt keretnél is többen szeretnének a programba bekerülni. Akinek megveszik a lakását, az otthonában maradhat.

Csak azokat az üres ingatlanokat adná át (valójában vissza) az államnak a Nemzeti Eszközkezelő, amelyeket nem tud hasznosítani – tudta meg az Azénpénzem.hu. Mint megírtuk, a parlament előtt lévő törvénymódosítás szerint a NET Zrt. által bérbeadás útján nem hasznosítható ingatlanok kerülhetnének a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz (MNV).

A Nemzeti Eszközkezelőnél megüresedett lakásokat a NET Zrt. felméri, azokat az ingatlanokat, amelyek hatékonyan felújíthatók és később bérbeadhatók felújítja, és pályázat útján új bérlőknek adja ki. Most is fut lakhatásra alkalmas üresen álló lakás bérbeadására pályázat (ezt itt nézheti meg). Többször azonban olyan rossz állapotban vannak ezek az ingatlanok, hogy a gazdaságos rendbehozataluk nem lehetséges. Ilyenkor minden hatályos műszaki előírásnak meg kell felelni, akár új kéményt is kell építtetni, így van olyan eset, amikor a felújítás az ingatlan értékénél is nagyobb beruházást igényelne. Az ilyen ingatlanok – a felújítás híján – csak az enyészeté lesznek, ráadásul ellenőrzésükre is forrásokat kell biztosítani.

A törvénymódosítással lehetővé válik, hogy a Nemzeti Eszközkezelő ezeknek az ingatlanoknak a vagyonkezelését visszaadja az MNV Zrt-nek, hiszen egyébként is az MNV Zrt. tulajdonában vannak. Mint megtudtuk, ezeket az ingatlanokat aztán a vagyonkezelő akár uniós források segítségével is felújíttathatja, majd a tervek szerint szociális intézmények kitagolásához (nagylétszámú, bentlakásos intézetek lakóinak kiköltöztetése lakóotthonokba, lakásokba) vagy gyermekvédelmi célokra is felhasználhatja, de akár hajléktalanok számára is kialakíthat lakást. Eddig az eszközkezelő vagyonkezeléséből nem kerülhettek ki, ezért van szükség a törvénymódosításra.

Ezek ellen a célok ellen aligha emelne bárki kifogást, de a törvénymódosítás indoklásából ez nem derül ki...

ORBÁN ACHILLES-SARKA

HVG ONLINE
Szerző: LÉVAI JÚLIA
2017.11.24.


Orbán számára még mindig kiemelt feladat a demokratikus máz fenntartása, az, hogy őt Európa elfogadja civilizált, européer politikusnak. Vélemény.

A belügyminiszter egyértelműen elkente annak kérdését, hogy mi volt a titkosszolgálati eljárások végeredménye, az ún. Soros-hálózat vizsgálata során – vagyis hogy semmiféle tényleges, bizonyítható nemzetellenes tevékenységet nem tudtak kimutatni.

Ez a helyzet három nagyon fontos jellemzőjére is rámutat.

Egyfelől látványos megjelenítése annak, hogy a kormánynak ez az akciója is színtiszta propaganda, amelynek mélyén a szokásos, primitív azonosítás rejlik: aki bármilyen vonatkozásban a kormány kritikusa, illetve annak leváltását szeretné, azért jelent nemzetbiztonsági kockázatot, mert a kormány azonos a nemzettel, így a nemzet biztonsága is értelemszerűen azonos a kormány biztonságával, egyszerűbben szólva a bebetonozottságával. Aki tehát nem a kormány bebetonozásán dolgozik, az a nemzet biztonságát kockáztatja. Belátható, hogy ennek fényében mennyire érdektelen: vajon a puszta létezésén túl tett-e konkrétan is bármit mondjuk egy civil szervezet a kormány (= nemzet, ország, társadalom) megtámadására.

Másfelől ebből a kormány oldaláról nézve logikusan következik, hogy nemcsak az ellenzékiség (mint egyébként az alkotmány által garantált) attitűd, hanem az ellenzék, mint politikai erő is tökéletesen fölösleges. Amikor úgymond a nép igazi képviselői vannak hatalmon, olyankor nem kéne ezek munkáját holmi ellenzékieskedésekkel megzavarni, hiszen majd ők, az igazi választottak bölcsességével belülről megoldják a problémákból adódó, pusztán praktikus és esetleges ellentmondásokat. „Tessék hagyni nyugodtan dolgozni a kormányt”, ahogyan szokták is mondani. Ha közvetve is, de a belügyminiszter itt is értésünkre adta: a kormány az ellenzékkel terhelt választásokat szintén csupán fölösleges ballasztnak, szükséges rossznak tekinti, amit egyébként a konkrét ellenzéki versenytársaikhoz való viszonyukkal máskor is bőven ki szoktak fejezni.

A látvány harmadik, és talán legfontosabb jellemzője ennél általánosabb, stratégiai természetű. Sokak szerint az, ahogyan a kormány a politikájában kifejezetten fasiszta és bolsevik módszereket is felhasznál, arra utal, hogy „ezek bármire képesek”. Ez az eset azonban (egyébként nem először) épp azt mutatja, hogy nem képesek és nem is akarnak bármit megtenni, mert ebben éppen Orbán kétféle, egymásnak ellentmondó, ám egyformán erős ambíciója akadályozza őket. (Ami egyébként minden olyan, modernkori diktátor csapdája, aki a stabilizálódott liberális rendszereken akar élősködni, azok vívmányait használja ki, ahogyan a mi miniszterelnökünk is.)

Orbán ugyanis nemcsak az erőskezű országvezetők és nemzeti hősök közt akar az első lenni, hanem a szabadsághősök és a szabad vallásgyakorlás liberális eszméje által megtámogatott kereszténység bajnokai közt is. Ez utóbbi ráadásul kizárólag uralmi szempontból – tehát csak formálisan, támadható módon – fontos neki: azt szeretné, ha az ő, világi hatalma mögé a világban elképzelhető, legnagyobb hatalmat, az isteni hatalom támogatását is odaállíthatná...

A BÍBOR PALÁSTRÓL

JÓREGGELT EURÓPA BLOG
Szerző: BENEDIKTY BÉLA
2017.11.25.


Amitől féltem, bekövetkezett. Olvastam az előbb egy "vendégírást" a Kolozsvári Szalonnán.
Idemásolok belőle egy bekezdést (tényleg azt teszem, azon az oldalon nem működik a Ctrlc-Ctrlv, de muszáj leírnom, hátha ezáltal érthető lesz, amit mondani akarok).

"A másik nagy álmodozó, aki saját hitet hirdetett: Jézus. Hitt ő is egy eszmében, mint az összes többi nagy álmodozó a történelemben. A történet ismert. Ő is szembe ment az akkori hatalmasokkal, ezért aztán keresztre feszítették. Ám a mag, amit elültetett, sok évszázaddal később világvallássá lett."

Nem, az isten szentséges szerelmére nem! Jézus nem álmodozott és semmiféle saját hitet nem hirdetett. Nem hitt semmiféle eszmében, nem ment szembe a hatalmasokkal, és semmiféle magot nem ültetett. Legkevésbé olyat, ami egy képzavar következtében világvallássá lett.

Vegyük csak az Újszövetséget, a három szinoptikus evangéliumot (Máté, Márk, Lukács), és egyelőre hagyjuk, mi a véleményem ezekről (sok-sok Biblia-szakértő tudóssal együtt). Megkímélem azt, aki a kereszténység, netán a Messiás szót keresné, ne tegye. Nincs ilyen az Újszövetségben (nem dicsekvésképpen mondom, csak a tényt rögzítem, ennek a blognak az olvasói talán még emlékeznek is rá, írtam egy Názáreti című könyvet, több, mint tíz évig - ez idő alatt természetesen sokkal többet olvastam, mint amennyit írtam, mégsem tekintem magam szakértőnek, de van némi fogalmam a dologról). Nemcsak a szó nem szerepel, az sem, hogy Jézus valamilyen új hiten gondolkozott volna.

Öntsünk tiszta vizet a nyílt kártyák közé: sem ők hárman, sem a negyedik, János nem ismerték Jézust, jóval az ő (állítólagos) halála után születtek. Nem voltak különösebben okos emberek, összeírtak mindenféle szamárságot, de olyan nincs az Újszövetségben, hogy Jézus saját hitet hirdetett. Mint ahogy olyan sincs, hogy bármiről álmodozott volna. Felmerül viszont a kérdés, miért gondolják ma is százmilliók, hogy "szembement a hatalmasokkal". Ilyenről sincs szó.

Amikor megjelent a Názáreti, írtam egyet s mást, ami a könyvben nincs - mert nem lehet benne. Onnan vagdosok ki néhány bekezdést:

15. Ünnepenként pedig egy foglyot szokott szabadon bocsátani a helytartó a sokaság kedvéért, a kit akarának.
16. Vala pedig akkor egy nevezetes foglyuk, a kit Barabbásnak hívtak.
17. Mikor azért egybegyülekezének, monda nékik Pilátus: Melyiket akarjátok hogy elbocsássam néktek: Barabbást-é, vagy Jézust, a kit Krisztusnak hívnak?
18. Mert jól tudja vala, hogy irigységből adák őt kézbe.
19. A mint pedig ő az ítélőszékben ül vala, külde ő hozzá a felesége, ezt üzenvén: Ne avatkozzál amaz igaz ember dolgába; mert sokat szenvedtem ma álmomban ő miatta.
20. A főpapok és vének pedig reá beszélék a sokaságot, hogy Barabbást kérjék ki, Jézust pedig veszítsék el.
21. Felelvén pedig a helytartó, monda nékik: A kettő közül melyiket akarjátok, hogy elbocsássam néktek? Azok pedig mondának: Barabbást.
22. Monda nékik Pilátus: Mit cselekedjem hát Jézussal, a kit Krisztusnak hívnak? Mindnyájan mondának: Feszíttessék meg!
23. A helytartó pedig monda: Mert mi rosszat cselekedett? Azok pedig még inkább kiáltoznak vala, mondván: Feszíttessék meg!
24. Pilátus pedig látván, hogy semmi sem használ, hanem még nagyobb háborúság támad, vizet vévén, megmosá kezeit a sokaság előtt, mondván: Ártatlan vagyok ez igaz embernek vérétől; ti lássátok!
25. És felelvén az egész nép, monda: Az ő vére mi rajtunk és a mi magzatainkon.
26. Akkor elbocsátá nékik Barabbást; Jézust pedig megostoroztatván, kezökbe adá, hogy megfeszíttessék.
27. Akkor a helytartó vitézei elvivék Jézust az őrházba, és oda gyűjték hozzá az egész csapatot.
28. És levetkeztetvén őt, bíbor palástot adának reá.
29. És tövisből fonott koronát tőnek a fejére, és nádszálat a jobb kezébe; és térdet hajtva előtte, csúfolják vala őt, mondván: Üdvöz légy zsidóknak királya!
30. És mikor megköpdösék őt, elvevék a nádszálat, és a fejéhez verdesik vala.
31. És miután megcsúfolták, levevék róla a palástot és az ő maga ruháiba öltözteték; és elvivék, hogy megfeszítsék őt. (Mt 27.)...

LEEKENS: A MINISZTERELNÖK IS HISZ BENNEM

INDEX
Szerző: JÁVOR BENCE
2017.11.25.


Két elnököt és egy országot szeretne boldoggá tenni a magyar labdarúgó-válogatott új szövetségi kapitánya. Sokat vártunk a vele készített első interjúnktól, hogy mit kaptunk, azt döntsék el önök.

Bernd Strock távozása után a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége a belga Georges Leekenst nevezte ki a válogatott szövetségi kapitányává. A döntést október 30-án jelentették be, de a 68 éves szakember csak a Luxemburg (1-2), illetve Costa Rica (1-0) ellen lejátszott barátságos mérkőzések után vette át hivatalosan is a csapat irányítását, ezen a két találkozón Szélesi Zoltán vezette megbízott edzőként a válogatottat.

Georges Leekens pénteken a válogatott telki edzőközpontjában adott interjút az Indexnek:...

MAGYAR MÉLYSZEGÉNYSÉGBŐL RÓMAI GALÉRIÁBA

MAGYAR NEMZET ONLINE
Szerző: FAVERO-FÜRJÉSZ JUDIT ÉVA
2017.11.25.


Színes álmok – Apró lépések a művészetben a társadalmi integrációért címmel nyílt pénteken kiállítás a római Medina Roma művészeti galériában. Húsz mélyszegénységben élő magyar gyermek festményeit csodálhatja meg az olasz közönség, mindegyik kis művész az Igazgyöngy Alapítvány programjában vesz részt.

A tárlatot szervező Tresure Rome és Tresure Rome Collection olasz cégek tulajdonosa, Kiss Henrietta hosszú ideje követi, és ahogy tudja, segíti az alapítvány munkáját.
Kisgyermek korában nagymamája gyermekotthonban dolgozott, természetes volt számára különböző származású gyerekek között felnőni. Felnőttként többször alkalma volt amerikai ügyfelekkel együtt dolgozni, és mivel az angolszász kultúrában nagyon fontos a jótékonyság, ekkor vetődött fel benne a gondolat, hogy az Igazgyöngy Alapítvány munkáját segítve valamit ő is visszaadhatna a közösségnek a megtermelt értékekből. Eleinte a Szuno termékeket vásárolták, illetve a náluk foglalt szállásokból befolyt bevétel egy részét az alapítvány megsegítésére fordították. Látva azonban, hogy a probléma egyre több családban van jelen, hogy a társadalom egyre jobban szétszakad, ugyanakkor a civil szervezetek forrásai egyre csökkennek, úgy érezte, ennél többet kell tennie. Olaszországban az emberek elég nyitottak a nehézségeken átmenő társaik segítése iránt, kezdve azzal, hogy az egyház mind a mai napig gyűjtéseket rendez a szegények megsegítésére, a kisebb-nagyobb vállalatokon át, amelyek karácsonykor a Save the Children és egyéb civil szervezetek képeslapjait és ajándékait küldik ügyfeleiknek, egészen a magánszemélyekig, akik jótékonysági rákellenes futóversenyeken vesznek részt, vagy akár afrikai gyerekeket is befogadnak otthonukba saját gyermekükként. Mindezen szolidaritás ellenére kevesen tudnak arról, hogy Európa szívében milyen körülmények között élnek ma gyermekek. Henrietta ezért úgy gondolja, hogy a kiállítás egyik legfontosabb célja, hogy ezt megértesse az olasz közönséggel: „Miközben patkányok járnak a házakban, ahol élnek, nincs megfelelő víz-, villany-, gázellátás, és gyakran korgó gyomorral ülnek az iskolában, e gyerekek művei nemzetközi versenyeket nyernek. Hihetetlen, hogy ilyen nehéz körülmények között élő gyerekek ilyen csodákat tudnak alkotni.”...

A MINISZTERELNÖK VEJÉNEK HAVERJA

168 ÓRA ONLINE
Szerző: SZABÓ BRIGITTA
2017.11.25.


„Totál hülyeség, nonszensz” – válaszolta Lázár János a 168 Óra kérdésére, igaz-e, hogy a kormányfő vejének üzleti köre valamiképpen az új elektronikus közbeszerzési rendszer üzemeltetésének közelébe, így piaci előnyöket jelentő információk birtokába kerülhet. A miniszter nem is érti a gyanúsítgatást, mondván, ők csak az európai uniós előírásoknak tesznek eleget, az állami tulajdonban lévő online közbeszerzési cég élére pedig tapasztalt vezető kerül.

Az Európai Unió valóban kötelezővé tette az összes tagállamban az online közbeszerzési rendszerek bevezetését azért, hogy átláthatók legyenek és kevesebb adminisztrációval járjanak az uniós támogatások közbeszerzési eljárásai, s nagy reményeket fűz ahhoz, hogy egyben sikerül megtisztítani is a piacot a korrupciótól. Szlovákiában például már most minden az elektronikus piactéren zajlik, sőt, az

egyszerűbb, egységesíthető közbeszerzések esetében szoftver végzi az ellenőrzést és az értékelést, vagyis maga dönti el, melyik ajánlat nyer.

Emberi kéz a folyamatba nem nyúlhat bele. Más uniós tagországok az egyszerűbb formáját választották az online közbeszerzésnek, csak az elejét és a végét tették elektronikussá, vagyis az ajánlatkérés, az ajánlatadás, valamint az eredményhirdetés zajlik online. Ezzel annyit értek el, hogy sem a beadásról, sem az eredményhirdetésről nem marad le senki, csak mert például dugóba került.

Hogy Magyarország mennyire komoly rendszert vezet majd be áprilisig, nem tudjuk, mert a Miniszterelnökség harmadik hete nem találja szakértő munkatársát, aki elmondaná...

A KATOLICIZMUSRA TÉRT ÁT A HIT GYÜLEKEZETE

AMERIKAI NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: Amerikai Népszava
2017.11.25.


Összenőtt, ami összetartozik, a Hit Gyülekezete hivatalos online oldala adott hírt arról, hogy Semjén Zsolt, a politikai katolicizmus magyarországi szóvivője oktatta a Bibliától és liberális demokratikus önmagától eltávolodott Hit Gyülekezete teológiai hallgatóit. Nem olyan régen, Semjénről még azt tanították, hogy az Opus Dei ügynöke, ami nem kizárt. Semjén “lelkigyakorlatokra” legalábbis odajárt.

Semjén látogatására nem egy nyitott, sokszínű intézményben került sor, a gondolatok és a különféle meggyőződések megismerésének jegyében, hanem annak bizonyítékaként, hogy a Hit Gyülekezete felfogása nemzetről és kereszténységről megegyezik a katolicizmus és a politikai katolicizmus álláspontjával. A Hit Gyülekezete az Orbán-rezsim ideológiáját vallja.

Mindez bizonyítéka annak, hogy a Hit Gyülekezete elhagyta az Isten országának jézusi értelmezését, amely szerint Jézus Krisztus Egyháza és Isten országa szellemi birodalom, szemmel nem látható, nem az evilági hatalommal összefonódva akarja a földi világot felszínesen megváltoztatni, hanem az egyének életében akar gyökeresen új változást, újjászületést hozni: által menni a halálból az életbe, a sötétségből a világosságba.

Az a kereszténység, amelyről Semjén oktatta Németh Sándor híveit, nem kereszténység. Nem világosság, hanem maga a sötétség, nem élet, hanem halál. Evilág része, amely az ateista humanistáknál is rosszabb, mert újjászületés nélkül akar embereket megváltoztatni és erkölcsre kényszeríteni, ami mindig politikai elnyomással és jogfosztással jár, s csupán képmutatókat nevel. Ezekből lesznek a legbűnösebb emberek, akiktől a kegyelmet elveszik...

LENGYEL LÁSZLÓ: UTOLSÓ KÖR

NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: LENGYEL LÁSZLÓ
2017.11.25. 


A Fidesz felfalta saját gyermekeit. Vagy másként, Orbán Viktor eltüntette a Fidesz és kormányzása előző szereplőit. A vezetői bizalom sokadik körénél tartunk. Ha megnézzük a Fidesz kongresszusának képeit, nem az a fontos, hogy kik vannak rajtuk - senkik -, hanem hogy kik hiányoznak. Az egyetlen biztos, örök pont Orbán Viktor, a többiek fogyóeszközök.

Zombi politikusok

Az ős-Fideszből a mindenki vérével táplálkozó, pirospozsgás Orbán mellett már csak két élő-halott, zombi-politikus maradt: Kövér László és Áder János. E kettőt minden nap megalázza a tehetetlenség és a befolyásnélküliség. Valaha egyenrangú, autonóm személyiségek voltak, mára eltérő szolgálatokat teljesítő árnyak: az egyiknek az a feladata, hogy madárijesztő legyen, a másiknak az, hogy a Nagy Némát játssza. A többiek, ahogy ők is, mindannyian víg és szabad, gondolkodó és vakmerő fiúkként indultak, nagy ígéretként, hogy sárban és szarban, pénzben és hatalomban megfürdött, megromlott emberekként végezzék. Valószínűleg jobban jártak azok, akik korábban kiestek, mint Fodor Gábor és emberei, vagy Urbán László és Rockenbauer Zoltán. Nem váltak bohóccá, mint Deutsch Tamás és Kósa Lajos, vagy kiégett emberré, mint Szájer József és Németh Zsolt. És 2014 óta a leghívebb barát és a Fidesz-oligarchia megalapítója, Simicska Lajos is szitokszó. Végül, csendben kivonult Pokorni Zoltán. Velük és bennük az értékelvű, a valamiben hívő Fidesz-közösség, a maradék belső demokrácia tűnt el, igaz, Orbánnal együtt mindent megtettek az eltüntetéséért. Ezek az emberek, tegyenek bárhogy, pontosan tudják, hogy nem azért indultak neki 1988-89-ben, hogy kirabolják, vagy hagyják kirabolni az országot, hogy Nyugatról Keletre, Európából Ázsiába fordítsák, hogy mozgalmuk szabad és egyenrangú közösségét a vezér és szolgái udvarává változtassák. Kísérteties, ahogy megtalálták Rákosi Mátyásukat, s váltak Farkas Mihályává, Gerő Ernőjévé, Révai Józsefévé. Felszámolták saját mozgalmukat, eszméiket, végül maradék magukat.

De ugyanígy hiányzik ma már a felvételekről a 98-as kormány, Chikán Attila, Hámori József, Járai Zsigmond, Jeszenszky Géza, Martonyi János, Mellár Tamás, Prőhle Gergely, Stumpf István és általában az az értelmiségi és szakértői kör, akiket polgári Magyarországként emlegettek. Nincs már Tölgyessy Péter vagy Sólyom László, hogy a jogállam szabályaira figyelmeztessenek. Az Orbán-rendszer nemcsak a szociálliberális, hanem a konzervatív elitet is öreg, idejétmúlt, használhatatlan és fölösleges elitnek tekinti, akiknek tudására, tapasztalatára egyáltalán nem tart igényt. Amit a szociálliberálisok büntetésből, a konzervatívok jutalmul kapják: kívül tágasabb, ez nem a ti országotok!

És hol vannak ma már a 2010-ben megemeltek, Navracsics Tiborok, Fellegi Tamások és Gál András Leventék, az új-régi oligarchák, Spéder Zoltánok, Lantos Csabák, Csák Jánosok? Spéder Zoltán ügye után van oka félnie valamennyi régi-új és új-régi oligarchának Csányi Sándortól Hernádi Zsoltig, Andy Vajnától Habony Árpádig. Ahogy növekszik a központosított államhatalom a helyi hatalom kárára, vele növekszik a királyi uradalom az oligarcha magánbirtokok terhére. Ha nincs korlátja a politikai központi hatalomnak, miért lenne a gazdasági hatalomnak? Ez persze a higgs-i „rendszer-bizonytalansághoz” (regime uncertainty) vezet: a tulajdonos elveszti hitét, hogy tulajdonát a kormányzat, a rendszer tiszteletben tartja. Ahogy ő szerezte bennfentesen, erőszakkal a rendszer révén, most tőle vehetik és veszik el ugyancsak a rendszer eszközeivel.

Korábban feltételeztem, hogy az öregedő és gyengülő miniszterelnökre veszedelmesen fölsandít két lehetséges utódjának ármánya. Ahogy a lelassuló Sztálin halálára Berija és Malenkov várakozott türelmetlenül, úgy várakozott Orbán Viktoréra Rogán Antal és Lázár János. S ahogy egymást gyűlölve, egymásra fenekedve harcoltak, úgy látszott egyre kiszámíthatatlanabbnak a rendszer jövője. Tévedtem. Sztálin elvtárs még éppen elég éber és erős, hogy kitekerje Berija és Malenkov nyakát, hogy a hatalom és a maga közeléből eltávolítson minden lehetséges utódot. Rogán és Lázár politikai halottak. Orbán Viktor körül kizárólag némethszilárdok és kubatovgáborok, politikai névtelenek vannak. Az út, amely Kövér Lászlótól Rogán Antalon át Németh Szilárdig, Áder Jánostól Lázár Jánoson át Kubatov Gáborig visz, jól ábrázolja a rendszer és a rendszer urának természetét. A királyi uradalmon már csak két család, az Orbán és a Matolcsy családok osztoznak - a diszkrét Mészáros, Balog és más jól megválasztott neveken...