2026. június 26., péntek

PERINTFALVI RITA: „16 ÉVIG KÍNOZTA EZ A REZSIM EZT A NEMZETET”

KONTROLL / SORSOK MÖGÖTT
Szerző: KONTROLL
2026.06.26.



Lehet-e igazságszolgáltatás elégtétel nélkül? Mit tehet egy áldozat, amikor a rendszer inkább elhallgat, mint meghallgat? És létezik-e egyáltalán olyan, hogy kollektív gyógyulás egy társadalom számára? A Sorsok mögött vendége ezúttal Perintfalvi Rita teológus, egyetemi oktató és áldozatvédő, aki őszintén beszél a személyét ért lejárató kampányról, az egyházi visszaélések feltárásáról, az áldozatok hallgatásának okairól és arról, hogy miért nem lehet elvárás a megbocsátás. A beszélgetésben szó esik az ellene indított karaktergyilkossági kampányról, az egyházi gyermekbántalmazások eltussolásának mechanizmusairól, az áldozathibáztatás magyarországi kultúrájáról, a hit és a közélet kapcsolatáról, a politikai és egyházi felelősség kérdéséről, valamint arról, hogyan lehet túlélni és végigvinni az igazságért folytatott küzdelmet.

LACZÓ ADRIENN: ORBÁN ESETÉBEN TÖBB BŰNCSELEKMÉNY IS FELMERÜLHET

SZINTEN TÚL
Műsorvezető: KRUG EMÍLIA
2026.06.25.



Nehéz azt megélni, hogy az ember tudja, milyen disznóságok történtek, de nem azok ülnek a vádlottak padján, akiknek kellene – mondja Laczó Adrienn volt bíró, ügyvéd a Szinten túl Krug Emíliával című műsorában, melyet szerdán rögzítettünk. Laczó Adrienn – aki dolgozott Szabó Bence százados védőjeként, most pedig az ukrán pénzszállítók ügyvédje és az NKA ügyben is dolgozik - nem tartja túlzásnak azt, hogy eddig bűnszervezet irányította az országot. Szerinte a Nemzeti Vagyonvédelmi és Visszaszerzési Hivatal hosszabb távon tud majd igazán érdemi tevékenységet végezni. Úgy látja, az NKA pénzszórási ügyeiben Hankó Balázs volt miniszterig könnyen el tudnak érni a hatóságok. Bár nem gondolja, hogy nála megállna a történet, de feljebb nehezebb lesz eljutni a nyomozóknak. Úgy véli, az ukrán pénzszállítók ügyében Orbán Viktorral szemben a hivatali visszaélés minimum megáll, de elmondása szerint ő radikálisan gondolkodik, szerinte a terrorcselekmény gyanúja is felmerülhet. Beszél arról is, hogy visszamenne-e a bíróságra dolgozni, jónak tartja-e, hogy az országgyűlési képviselők megválaszthatóságát három ciklusra csökkentené a Tisza és Sulyok Tamással együtt kiket kellene még elmozdítania a tiszás kétharmadnak.

Szinten túl Krug Emíliával minden szerdán és pénteken a YouTube-on. Ha megteheti, támogassa a műsor készítőit a szintentul.hu oldalon.

MEGSZŰNŐ SZAKMÁK, 200 JELENTKEZÉSBŐL NULLA AJÁNLAT – HOGYAN TALÁLNAK MOST MUNKÁT A FIATALOK?

G7.HU
Szerző: SZABÓ MILÁN
2026.06.26.


A dolgozók számára a legelőnyösebb a feszes munkaerőpiac, ugyanis munkaerőhiány idején erős az alkupozíciójuk a munkáltatókkal szemben: könnyen tudnak munkát váltani, magasabb bért kialkudni, illetve általában az érdekeiket érvényesíteni. A gazdasági lassulás és a munkanélküliség növekedése pedig értelemszerűen ez ellen hat: növekszik a munkavállalók kiszolgáltatottsága, és felértékelődnek a korábban kevésbé vonzó munkakörülményeket nyújtó állások.


A munkaerőpiac lassulása a pályakezdő generációt kiemelten érzékenyen érinti, ugyanis több tapasztalattal bíró munkavállalókkal kell versenyezniük kevesebb állásért. Az utóbbi évek gazdasági stagnálása, az emelkedő munkanélküliség és a mesterséges intelligencia terjedésének fényében arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen tapasztalatai vannak a pályájuk elején járó fiataloknak a munkaerőpiacon. Szakemberek mellett négy fiatal munkavállalót kérdeztünk meg, akik arról is beszéltek, hogy miért volt más pár éve a munkakeresés. De előtte érdemes eloszlatni néhány tévhitet.

Hálátlan generáció?

A nemzetközi sajtóban megjelentek olyan vélemények a korábbi években, amelyek a munkaerőpiacon aktív legfiatalabb réteget, a Z generációt (1997 és 2012 között születettek) nem elég hűségesnek és kitartónak írják le, mert a generáció tagjai gyakran váltanak munkahelyet. Ám hiba lenne ez alapján azt gondolni, hogy itt a generáció sajátos tulajdonságáról vagy erkölcsi hiányosságáról lenne szó...

VÁLASZTÁSOK UTÁN: MÁSKÉPP LÁTJUK A KORRUPCIÓT? | OSZKÓ PÉTER BESZÉLGET MARTIN JÓZSEF PÉTERREL

OXO COFFEEBREAK
Szerző: OSZKÓ PÉTER
2026.06.25.



Hogyan lehet valóban fellépni a korrupció ellen egy kormányváltást követően? Milyen szerepe van a társadalmi egyeztetésnek, a közbizalomnak és az intézményi garanciáknak egy új korrupcióellenes stratégia kialakításában?

Az OXO Coffee Break legújabb epizódjában Oszkó Péter vendége Martin József Péter. A beszélgetésben szó esik Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz programról, a vagyonvisszaszerzés lehetőségeiről, valamint arról, hogy milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy a korrupcióellenes intézkedések hosszú távon is működőképesek legyenek.

A podcast kitér a bejelentővédelem jelenlegi helyzetére is: miért kulcsfontosságú a visszaéléseket feltáró személyek megfelelő védelme, és miért tekinthető ez a hatékony vagyonvisszaszerzés egyik alapfeltételének? Emellett a résztvevők arról is beszélgetnek, hogy milyen szerepet játszhat a társadalmi egyeztetés a korrupcióellenes intézkedések elfogadottságában és eredményességében.

Hallgasd meg az epizódot, ha kíváncsi vagy arra, hogy milyen szakpolitikai és intézményi változásokra lehet szükség a korrupció visszaszorításához Magyarországon.

TÉNYLEG ERŐSÍTIK AZ ELITISKOLÁK A TÁRSADALMI EGYENLŐTLENSÉGEKET? ITT A NAGY OKTATÁSI VITA!

VÁLASZ ONLINE / INTERJÚ
Szerző: SASHEGYI SZILVIA
2026.06.26.


Mit oldanak meg és milyen problémákat okoznak a 6 és 8 osztályos képzések? Mit okoznak az elitiskolák? Nem csak ezekre kaptunk válaszokat, amikor vitázni ültettük össze Kende Ágnes szociológust, Kampós Andrást, az Eötvös József Gimnázium igazgatóját, valamint a Budapesti Piarista Gimnáziumot vezető Horváth Bálintot. Az általános iskolák toló hatásáról, a társadalmi mobilitást torzító technikumi képzésről, a központi felvételi elitizáló jellegének csökkentéséről, exkluzív és inkluzív iskolák szembeállításáról is összecsaptak az érvek, s megvitatták azt is, mennyire lesz képes szolidáris Magyarországot építeni a társadalom a következő években. Monstre hármas interjú
...

ÜLDÖZIK A MAGYART? – ÁLL A BÁL A CORVINUSON

VÁLASZ ONLINE / HÁTTÉR
Szerző: STUMPF ANDRÁS
2026.06.25.


Intézményesített diszkriminációt tapasztal „mindennel szemben, ami magyar” – mondja lapunknak a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, Győrffy Dóra, de több dokumentumból is kiviláglik, hogy az egyetem dolgozóinak legalább 40 százaléka elégedetlen a jelenlegi vezetéssel és iránnyal. A Válasz Online-nak az oktatási rektorhelyettes és a dékán visszautasítja a magyarellenesség vádját és kontextusba helyezi a döntéseket. Az egyetemen mindenesetre feszültség van. A Tisza Párt választási győzelmével a kekváknak befellegzett, az eddigi vezetésnek viszont esze ágában sincs odébb állni – s ez azzal együtt is igaz, hogy Hernádi Zsolt Mol-elnök múlt héten lemondott az egyetem kekvájának elnökségéről. Háttér
.

Lemondott a Budapesti Corvinus Egyetemet működtető alapítvány (kekva) kuratóriumi tagságáról és elnöki posztjáról Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója – derült ki múlt héten. Sokan reménykedni is kezdtek, hogy éppúgy a rendszerváltás fuvallata söpörte ki Hernádit a Corvinus kekvájának éléről, ahogy azt a MOME esetében is láthattuk az ottani helytartók esetében. (Emlékezetes: a művészeti egyetem kuratóriuma nem sokkal a választás után, még a kormányalakítás előtt lemondott, s jogait felajánlotta az államnak.)

Hogy a Corvinus esetében cseppet sem erről van szó, az rögtön a Hernádi lemondásáról szóló hírből kiderült – csak kicsit tovább kellett olvasni: „A távozó üzletember a megüresedő kuratóriumi tag helyére Misovicz Tibor alapítványi titkár megválasztását javasolja.” Tehát

Hernádi egy volt fideszes helyettes államtitkárt javasolt a kuratóriumba,

ahol olyanok ülnek, mint a szintén Mol-os Bacsa György, a Fidesz-filozófus exrektor Lánczi András, a nemzeti bankos Palotai Dániel és a WizzAir-es Váradi József.

Minthogy a kekvátlanításnak megágyazó 16. alkotmánymódosítás csak e hónap 20-án lett hatályos, Hernádi még teljesen a régi szabályok alapján járhatott el: a Válasz Online értesülései szerint Misoviczot meg is választották elnöknek, és gőzerőkkel folyik az új szenátus választásának előkészítése is – ahol ugyanez a kör vinné a prímet tovább.

A kuratóriumnak tehát esze ágában nem volt lemondani, sőt: múlt héten a szenátusban is alulmaradtak azok, akik erre szólították volna fel a tulajdonosi jogokat gyakorló testületet. Merthogy vannak ilyenek is szép számmal – ezért aztán az egyetemen hetek óta áll a bál. Míg a Corvinus vezetése, menedzsmentje átmentené magát az új világba is (erről a rektor hivatalos anyagot is megjelentetett, s interjúban közölte, hogy esze ágában sincs lemondani), a szakszervezet és több mint 180 corvinusos dolgozó viszont illegitimnek tartja a vezetést, elégedetlenek az eredményekkel, és a kekvák küszöbönálló törvényi megszüntetésére hivatkozva új irányokat követelnek. Plusz olyan vezetést, amelyben az egyetemiek vannak többségben...


Lásd még:

KATASZTROFÁLIS ÁLLAPOTBAN A TIBORCZ ISTVÁNNAL ÜZLETELŐ SZAÚDI MILLIÁRDOSHOZ KERÜLT HŐGYÉSZI APPONYI-KASTÉLY

ÁTLÁTSZÓ
Szerzők: SZABÓ-GÖDRIRITA, VARGA BENCE
2026.06.25.



Betört ablakok, szétgraffitizett falak, omló mennyezet és lyukas tető – ez a látvány fogadja a hőgyészi Apponyi-kastélyba látogatókat. Illetve fogadta, egészen múlt hétig, akkor ugyanis a kaput bezárták, és azóta egy őrző-védő cég vigyáz az egykor szebb napokat is megélt barokk stílusú műemléképületre. Az újbóli lezárás oka az, hogy véget ért az a jogvita, ami Ghaith Pharaon halála után a szaúdi milliárdos örökösei és jordániai strómanja között pattant ki a magyarországi vagyonelemekért, a régi-új tulajdonos pedig vélhetően szeretné elkerülni a borzalmas állapotba került műemlék államosítását, ezért felújítást ígér.


Ghaith Rashad Pharaon szaúdi üzletember 2017-ben halt meg, korábban több magyarországi vagyonelemre is szert tett jó kormányzati kapcsolatai, valamint ügyvédje és strómanja, a jordániai Ammar M. A. Abu Namous jóvoltából. A vagyonelemek nem Pharaon nevén voltak, hanem az ügyvéd tulajdonában lévő egyszemélyes magyar cégekén, amiket a Pharaonnak strómanoló jogi képviselő a szaúdi milliárdos halála után át is nevezett, kiradírozva belőlük Pharaon nevét. Pharaon gyermekei azonban perre mentek, a bizonytalan jogi helyzet miatt pedig a vagyonelemek egy része, így a Hőgyészen található Apponyi-kastély is gyorsan amortizálódni kezdett az eltelt idő alatt.

Ghaith Pharaonról többször is írtunk annak idején, 2016-ban ugyanis kiderült, a magyar kormány tudott a szaúdi milliárdos problémás nemzetközi hátteréről (például arról, hogy az FBI és az Interpol is körözte), ennek ellenére a milliárdoshoz köthető cégek jelentős üzleteket köthettek hazánkban. Az üzleti érdekek tehát felülírhatták a nemzetbiztonsági kockázatot, Pharaonék ugyanis megszerezték például a József nádor téri Postabank épületét, valamint több vidéki műemlék kastélyt is.

Ghaith Pharaon a korábbi miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal is üzletelt, sőt Orbán Viktor szomszédságában is vásároltak egy villát a budapesti Cinege utcában. A Pharaon halálával gazdátlanná vált magyarországi vagyonelemek tulajdonosa papíron továbbra is Ammar M. A. Abu Namus jordániai üzletember, a magyar (ex-)Pharaon-cégek egyszemélyes tagja. A cégnyilvántartás szerint az átnevezett cégek ügyvezetője jelenleg Tariq Nael Mansour Alhammouri, szintén jordániai illetőségű és lakhelyű férfi...

VÉGÜL NEKI LETT IGAZA - MEGSZÓLALT AZ ORBÁN VIKTOR ÁLTAL MEGHURCOLT ELEMZŐ | 24.HU

DELLA / 24.HU
Műsorvezető: BAKA F. ZOLTÁN
2026.06.25.



Összeomlik a magyar gazdaság? Orbán Viktor új víziójáról is elmondta a véleményét a K&H szakértője.

00:00:00 Intró 
00:01:04 Adáskezdés 
00:01:46 A K&H-botrány tanulságai 
00:05:36 Meddig marad lelkes a piac a Tisza győzelme miatt? 
00:13:27 Túl erős a forint? 
00:17:54 Worst Case Scenairo 
00:25:53 Miért nem kezdtek nagy elbocsátásokba a vállalatok? 
00:31:00 Időszerű volt a kamatcsökkentés?

DÖBBENETES SZÁMOKAT LÁTNI A NER-KÖZELI CÉGEKNÉL, 16 ÉV ALATT 1400 MILLIÁRD FORINT PROFITRA TETTEK SZERT

NÉPSZAVA
Szerző: Á.A.
2026.06.25.


Ez a teljes magyar vállalati nyereség csaknem 10 százalékát jelenti.


Az elmúlt tizenhat év legfontosabb magyar gazdasági eredménye egy szűk vállalkozói kör látványos felemelkedése. Hogy mennyire szűk, arra az Opten Informatikai Kft. cégadatszolgáltató friss elemzése mutat rá.

Gyűjtésük szerint a hazai cégvilág közel 490 ezer vállalkozásából tulajdonosi vagy vezetői kapcsolatok alapján 1866 olyan cég azonosítható, amely a NER köreihez sorolható. Ez a teljes vállalati kör mindössze 0,4 százaléka. Ezzel szemben ez a csoport mintegy 12 ezer milliárd forintos árbevételt realizált, ami a teljes vállalati szektor forgalmának 6,1 százaléka.

Ennél is döbbenetesebb a profitarány: az 1400 milliárd forintra rúgó adózott eredményük a teljes magyar vállalati nyereség közel 10 százalékát jelenti.

Eszerint miközben csak minden 250. hazai cég tartozik ide, minden tizedik profitforint náluk landol. A kérdés így már nem az, hogy sikeresek voltak-e, hanem hogy az eredményük mennyire tekinthető reális piaci teljesítménynek. A hálózat ereje nem egyenletes - írja az OPTEN - a birodalom magját néhány száz nagyvállalat alkotja.

A vizsgált cégkörből mindössze 309 vállalkozás nyert el uniós pályázatot (300 milliárd forint értékben), és csupán 195 szereplő bukkant fel a közbeszerzéseknél. Ez a 195 kiváltságos cég viszont összesen

8532 nyertes szerződést zárt, amelyek együttes értéke meghaladja a 8400 milliárd forintot.

Ezt a gigantikus közpénzforgalmat keretszerződések és megugró projektköltségek hizlalták.

A NER-es jelenlét az egymilliárd forint feletti árbevételű cégek között válik igazán látványossá, ahol már 2,3 százalékos az arányuk, ami hatszoros felülreprezentáltság. A csoport teljes profitjának 90 százaléka itt keletkezett. A legerősebb pozíciókat a pénzügyi szolgáltatásokban (a szektor árbevételének közel harmada) és az építőiparban (a forgalom több mint ötöde) építették ki, sokszor domináns fővállalkozóként...