2025. június 3., kedd

BIRKÁS GYÖRGY: MATEKLECKE 5787. - INFORMÁCIÓS HADVISELÉS 1. RÉSZ - AVAGY HOGYAN DÖNTENEK EL VÁLASZTÁSOKAT A KÖZÖSSÉGI MÉDIA ALGORITMUSAI?

FACEBOOK
Szerző: BIRKÁS GYÖRGY
2025.06.03.


Képzeld el, hogy egy ország sorsa egy százalékon múlik. Nem metaforikusan, szó szerint: száz választópolgárból egyetlen egy ember döntésén. Most képzeld el, hogy valaki képes ezt az egy embert megtalálni és befolyásolni. Nem kell tömegeket megtérítenie, elég, ha a bizonytalanokat megfelelően megzavarja.

Ez nem sci-fi, nem is összeesküvés-elmélet. Ez egy működő, naponta alkalmazott rendszer, amit információs hadviselésnek neveznek. És a fegyvere nem a tank vagy a bomba, hanem a megosztás gomb. A mai részben megnézzük, hogyan működik, a következőben azt, hogy mi történik, ha állami szintre emelik egy országban, hogyan változik majd az egyre okosabb MI hatására, az utolsóban pedig megvizsgáljuk, mit lehet (lehet-e) tenni ellene.

A 21. század választási manipulációja nem titkos irodákban történik, hanem a zsebünkben lévő telefonon. Nem ügynökök kopogtatnak az ajtón, hanem algoritmusok csúsztatják be a félrevezető információkat a napi hírfolyamunkba. A cél nem a kényszerítés, hanem az elbizonytalanítás.

Ez a stratégia már bizonyította hatékonyságát számos esetben:

2016, Amerika: Az orosz trollfarmok több millió dollár értékű Facebook-hirdetést vásároltak, célzottan a billegő államokban élő bizonytalanoknak szánva. Nem arról próbálták meggyőzni az embereket, hogy Trumpra szavazzanak, csak annyira összezavarták őket, hogy sokan otthon maradtak a választáson.

2016, Brexit: A migránsinvázió narratíváját óriási online kampányokkal erősítették fel. Deepfake-közeli videók keringtek arról, hogy milliók özönlenek Nagy-Britanniába. A céljuk a félelemkeltés, ami elegendő volt ahhoz, hogy a szavazás hajszálnyira dőljön el.

2024-2025, Románia: Călin Georgescu meglepetésre megnyerte a 2024-es román elnökválasztás első fordulóját. Az elemzések szerint ezt intenzív TikTok-kampánynak és orosz dezinformációs műveleteknek köszönhette. A hatóságok olyan súlyos külföldi beavatkozást állapítottak meg, hogy december 6-án, két nappal a második forduló előtt törölték az egész választást. A 2025-ös megismételt választást újabb dezinformációs hullám kísérte, de a szélsőjobb 10%-kal veszített.

2025, Lengyelország (tegnapelőtt): A hatóságok külföldi finanszírozású Facebook-hirdetéseket fedeztek fel, valamint orosz hackerek támadták meg a kormányzó pártok weboldalait közvetlenül a választás előtt. A választást végül a konzervatív Karol Nawrocki nyerte meg 2%-on belüli különbséggel.

És ez csak a jéghegy csúcsa. Kína a TikTokon keresztül befolyásolja Délkelet-Ázsiát, Irán és Észak-Korea is egyre kifinomultabb technikákat alkalmaz.

A modern választási manipuláció néhány alapvető lépésre építkezik:

Megosztó tartalom gyártása. Nem kell különösebben kreatívnak lenni. Az emberi agy úgy működik, hogy a félelmekre, haragra és sérelmekre sokkal erősebben reagál, mint a racionális érvekre. Egy jól megírt "felháborító" poszt többet ér száz tényszerű elemzésnél.

Mesterséges terjesztés. Botok, trollok és álprofilok tömegei osztják meg a tartalmat úgy, hogy az természetesnek tűnjön. Amikor egy átlagfelhasználó látja, hogy "mindenki" beszél valamiről, hajlamos hinni, hogy valóban fontos téma.

Algoritmikus felerősítés. A közösségi média algoritmusai nem tudják megkülönböztetni az értékes tartalmat a manipulálttól. Csak azt látják, hogy egy poszt sok interakciót generál, és ezt jutalmazzák további terjesztéssel.

Pszichológiai zárás. A felhasználó végül úgy érzi, hogy "felébredt" vagy "ráébredt" valamire. Nem tudja, hogy manipulálták, sőt, büszke rá, hogy "átlát a dolgokon".

Nem szükséges a lakosság többségét meggyőzni. A legtöbb demokratikus választás 1-5%-os különbségekkel dől el. Ez azt jelenti, hogy száz emberből elég egy vagy kettő véleményét megváltoztatni, és máris átírhatunk egy ország történelmét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.