Szerzők: SZABÓ ANDREA, BOZÓKI ANDRÁS, SZŰCS-ZÁGONI ZOLTÁN
2026.06.26.
Ugyanakkor semmi törvénysértés nem történt, még csak egy ablak sem tört be, sehol nem vetettek be könnygázt, egy ökölcsapásról sem jött hír. Egyetlen percig sem volt kétséges a békés hatalomátvétel. Amikor Orbán Viktor megjelent a tévében, s kurtán, egyenesen beismerte vereségét, sőt vetélytársát, Magyar Pétert is fölhívta, sokan nagyon megdöbbentek. Hát így lehet legyőzni egy autokratát? Annyi az egész, hogy kevesebb szavazatot kap, és erre békésen átadja a hivatalát? Mi sem természetesebb, mint hogy Orbán Viktor magyar és külföldi támogatói (sokukat ő maga pénzelte) ilyen kérdésekkel hozakodtak elő, arra célozva, hogy Magyarország mégiscsak demokrácia volt. Még régi ellenfelei is meglepődve fogadták a viselkedését, már csak azért is, mert alig pár órával a vereséget elfogadó beszéd előtt a rezsim még ugyanolyan agresszívnak és fenyegetőnek tűnt, mint bármikor. Orbán nemzeti médiája újra és újra kihirdette, hogy a párt könnyű győzelmet arat, hogy az ellenzék erőszakos tiltakozásra készül az eredmények láttán, hogy ukrán provokatőrök zavargásokat terveznek a választások éjszakáján, hogy a Szerbiában egy héttel azelőtt talált bombát az ukránok csempészték oda a Török Áramlat nevű gázvezeték szabotálására, és így tovább. Majd alig pár óra múltán kártyavárként omlott össze az úgynevezett Nemzeti Együttműködés Rendszere, amely 2010 óta működött – mégpedig csakis annak hatására, hogy a szavazófülkékben a kihívó oldal kapta a többséget. A rezsim erőszakszervezetei nem tudták és – minden valószínűség szerint – nem is akarták fegyveres erővel megvédeni a rendszert. Orbánnak nem volt más racionális választása, mint a távozás...

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.