2025. február 13., csütörtök

„A LESZAKADÁST NEM ETNIKAI, HANEM SZOCIÁLIS ASPEKTUSBÓL ÉRTELMEZZÜK” – KÉPRIPORT HAJDÚ-BIHAR MEGYE MÉLYÉRŐL

MAGYAR NARANCS / KIS-MAGYARORSZÁG
Szerző: L..KOVÁCS, BÉRES MÁTÉ
2025.02.12.


Az ország egyik legelismertebb, hátrányos helyzetűekkel foglalkozó szervezete, az L. Ritók Nóra által vezetett Igazgyöngy Alapítvány a román határhoz közeli, 300 lelkes Toldon segíti a mélyszegénységben élőket.


„A társadalmi leszakadást mi nem etnikai, hanem szociális aspektusból értelmezzük. A szegregátumokban élők generációkon átívelően építenek ki olyan túlélési stratégiát, amely nem »integrációbarát«. Mi nem az identitással, hanem a szocializációs mintákkal foglalkozunk” – mondja L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány alapítója. Az Igazgyöngy ma Magyarország egyik legjobb hírű, hátrányos helyzetűekkel foglalkozó civil szervezete, amely összesen 17 környező településen lát el folyamatosan feladatot. Berettyóújfalun működik a nemzetközi hírű, 600 tanulót fejlesztő művészeti iskola.

Lapunk az elmúlt hónapokban több olyan településen is járt, amely érintett az uniós és állami forrásokból működő Felzárkózó Települések programban. A múlt év második felében a Nógrád megyei Ságújfalut és Szalmatercset, valamint a Borsod megyei Rakacaszendet néztük meg. Ezúttal a Hajdú-Bihar megyei Toldra mentünk le, ahol az Igazgyöngy már 15 éve jelen van.

Igazgyöngy stílusban

Az alapító sosem rejtette véka alá rendszerkritikus véleményét. Az Igazgyöngy működése során többször is kapott támogatást külföldi szervezetektől (például Soros György alapítványától), amivel már önmagában kivívta a kormány ellenszenvét. Sokszor találkozhatunk vele az országos médiában, ezért kemény munkája volt abban, hogy az állami rendszerrel elfogadtassa magukat, ami sok területen sikerült is. A helyi tankerülettel tíz éve dolgoznak együtt, az Igazgyöngy módszertanát 47 iskola vette át. Mára már jó az együttműködésük a családsegítő-gyermekjólét hálózatával is.


Toldi „kirándulásunk” során a település mellett megnéztük az Igazgyöngy intézményeit, az azokban zajló munkát is. A Gyöngy 1. nevű ingatlanhoz tartozó raktárépületben két férfi – egy állandó és egy ideiglenes munkatárs – környezetbarát tüzelőanyagot, ún. szalmabrikettet készít. Sokan szeretnének az alapítványhoz jönni dolgozni, akár rövid időre is, egy hétre most 56 ezret kapnak kézhez, ami a havi közmunkabérnél (körülbelül nettó 98 ezer forint) jóval kedvezőbb...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.