Szerző: CSURGÓ DÉNES
2025.04.06.
Trump a vámok bejelentésekor azt mondta, hogy ez az amerikai történelem egyik legfontosabb napja. És bár az USA 45. és 47. elnöke sokszor esik túlzásokba saját zsenialitását és nagyságát illetően, jelen esetben elég pontosan látja a helyzetet: 2025 április 2-ára jó eséllyel úgy emlékszik majd a történelem, mint a napra, amikor a globalizált gazdasági rendszer végleges átalakulása, az 1980-as évek óta kialakult globalizáció vége formálisan is elkezdődött.
Ebben az átalakulásban, vagy inkább erőszakos átalakításban viszont a vámok bevezetése valószínűleg még csak az első lépés, nem cél, hanem eszköz, egy asztalra kitett fegyver, amit tárgyalás követ. Donald Trump tanácsadói szerint ugyanis az amerikai gazdaság igazi baja nem az importtal, hanem a dollár árfolyamával és globális szerepével van. Ezt pedig úgy lehet korrigálni, ha az Egyesült Államok erővel átszabja a globális kereskedelem szabályait. Így könnyen lehet, hogy a gazdaságtörténetben a Bretton Woods-i megállapodáshoz vagy a Plaza egyezményhez hamarosan csatlakozhat egy Mar-a-Lago-i paktum.
De mi Trumpék baja a dollár árfolyamával, miért vannak annyira ráfeszülve az amerikai külkereskedelmi deficitre, és el tudják-e érni egy új, de ugyanúgy Amerika-központú világrend kialakítását?
Így rombold szét a kereskedelmi rendszeredet!
2024 novemberében, abban a hónapban, amikor Donald Trumpot ismét megválasztották az Egyesült Államok elnökének, egy Stephen Miran nevű közgazdász publikált egy közel 40 oldalas esszét „Felhasználói kézikönyv a globális kereskedelmi rendszer átalakításához” címmel. Miran a Harvard egyetemen szerzett közgazdasági doktori címet, és Trump első kormányzásának végén egy ideig a pénzügyminisztérium tanácsadója is volt. Ekkor épp egy Hudson Bay Capital nevű befektetési vállalat stratégájaként dolgozott, írása így ekkor még legfeljebb a gazdasági elemzői körökben kelthetett feltűnést. Wall Street-i körök mellett viszont gondolataira Donald Trump és köre is felfigyelt, Miran pedig ennek köszönhetően idén márciusban frissíthette a LinkedIn-profilját: ő lett ugyanis az elnök gazdasági tanácsadói testületének elnöke, vagyis Donald Trump fő gazdasági tanácsadója.
Ezután már az egész világ elkezdte böngészni a 40 oldalas tanulmányt, hátha segít megérteni a rendszert Trump kaotikus vámpolitikai bejelentései mögött. Bár Miran azóta többször is elmondta, hogy írása nem a Trump-kormány hivatalos politikáját fedi, inkább egyfajta receptkönyv, amiből az elnök szabadon váltogathat, hogy mit is akar főzni, azért nagyjából ki lehet olvasni, hogy mi lesz a Trump-menü a következő években. Vagy ha végül az egész odakozmál, legalább ki lehet majd találni, hogy mit akartak főzni eredetileg.
De mit állít Miran?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.