2018. március 4., vasárnap

ORBÁN 12 ÉVE KERÜLI A NYILVÁNOS VITÁT

INDEX
Szerző: FÁBIÁN TAMÁS
2018.03.04.


Orbán nem áll ki vitázni az ellenfeleivel, mert pillanatnyilag nem érdeke a Fidesznek. Régen azért ez nagyon máshogy nézett ki. Ellenzékből még Orbánék kardoskodtak, hogy Medgyessy és Gyurcsány vállaljon nyilvános tévévitát a listavezetőjük ellen. Tizenkét éve azonban Orbán változatos indokokra hivatkozva, de mindig kibújik az élő tévévita alól. Pedig igény lenne rá, a legutóbbi kormányfő-jelölti vitát több mint négymillió választó nézte meg a voksolás előtt.

Magyarország miniszterelnöke az Országgyűlésben számtalan alkalommal vitatkozott az ellenzék jelöltjeivel. "A viták ideje lejárt, ez most a választók döntésének ideje." - írta kérdésünkre Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Nehezen értelmezhető, miért járt le a viták ideje, holott több mint egy hónap van még a választásokig, miniszterelnök-jelölti vitákat pedig az egész világon megelőző napokban, hetekben szokás tartani. Így volt ez korábban Magyarországon is, azokon a választások előtti tévévitákon is, amelyeken Orbán Viktor részt vett.

Orbán megígérte Medgyessy-nek


Az első ilyen vitát 1994-ben tartották, a választás első fordulója előtt három nappal rendezett eseményen Boross Péter akkori kormányfő az MDF, Kuncze Gábor az SZDSZ és Horn Gyula az MSZP listavezetőjeként jelent meg - olvasható az MTI archívumában.

1998-ban is volt miniszterelnök-jelölti vita, akkor a két választási forduló között a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem kezdeményezte a vitát, a meghívást Horn Gyula kormányfő és Orbán Viktor is elfogadta. Ezután a Fidesz megnyerte a választásokat. (A vitát itt lehet megnézni.)...





ORBÁN RÁHEL ÉS KÖRE TALÁLJA KI MAGYARORSZÁG ÚJ TURISZTIKAI IMÁZSÁT

444
Szerző: RÉNYI PÁL DÁNIEL
2018.03.03.


A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója, Guller Zoltán szombat délután az M1 csatorna Itthon vagy! című műsorának vendége volt, és első alkalommal beszélt részletesen arról, hogy kik és milyen formában fognak majd hozzá a magyar turisztika nagy reformjához. 

A reform azzal kezdődik, hogy a turizmus területén aktív szakemberek kitalálják és megalkotják „az új magyar országmárkát”. A „szakma” már gőzerővel dolgozik az új hungaroimázson, sőt májusban egy Budapest-központú kampány is indul világszerte arról, milyen fasza hely is a mi fővárosunk. Guller szerint egyébként a társasági élet, a fürdők és a gasztronómiai élvezetek mellett Budapest azért lehet vonzó turisztikai célpont, mert

„itt még megtalálható klasszikus európai értékek tisztelete: a család, a biztonság és a hagyományok a fontosak” azaz Budapest még nem lett bevándorlófőváros.

Guller szerint „saját területükön kiemelkedő szakemberek” segítik a stratégia kialakítását. Az igazgató kiemelte Csák János egykori londoni nagykövet, a korábban állami tulajdonú Design Terminál egyik tulajdonosának szerepét, akire gazdasági kérdésekben támaszkodik majd, a divatszakember Zoób Katit, és Káel Csabát, a kulturális kérdésekért felelő Müpa vezérigazgatóját is.

Ami igazán érdekes, hogy Guller Vági Bence és Berecz István mellett fiatal segítői közt említi Orbán Ráhelt is. A kormányfő lányának turisztikai érdeklődése persze nem újdonság, de ez az első alkalom, hogy az ügynökség vezetői elismerik, hogy Orbán Ráhel is részt vesz a stratégiaalkotásban...

TGM ESETE A MITOMÉNMIVEL (MEGJEGYZÉSPOSZTSEM)

ÖRÜLÜNK, VINCENT? BLOG
Szerző: jotunder
2018.03.01.



TGM ma elmagyarázta, hogyan kell helyesen gondolkodnom valamiről. Jelentős igényem van arra, hogy TGM intőleg világítsa meg nekem a dolgok állását. Kora gyermekkoromtól kifejezetten vágyakozom arra, hogy aszázalékszámítás áltudománya által meg nem fertőzött entellektüellek ereszkedjekek le hozzám és pallérozzák az én lelkem.

Tézise szerint : 1. Nem helyes, hogy Szél Bernadett, Gyurcsány Ferenc és Vona Gábor fenyegető hangnemet használ Orbán Viktorral kapcsolatban, sőtdehumanizálják. 2. Azonban el kell ismerni, hogy Orbán Viktor konkrét pusztítást végez, megsérti az alkotmányt, a törvényeket és valószínűleg kétszer is rosszul idézte Kierkegaardot.

Amit nem értek, mert nem érthetek mindent, az a következő.

Tamás professzor úr állítása szerint Orbán konkrét pusztítást végez. Ez innen is pont így látszik.

A saját érdekes illatú Alaptörvényét is megsérti. Ja.

Törvényeket is sért. Gondolom ez így van, mert a manifeszt tolvajlást általában nehezményezni szokták a törvénykönyvek.

Az ember azt gondolná, hogy amikor egy miniszterelnök lábbal tapos mindent, amit egyáltalán lehetséges lábbal taposni, akkor talán nem minősül dehumanizálásnak ha én legnúzom, legvombatozom, leokapizom az adott miniszterelnököt. Ha kicsiny levendulácskámnak, édes illatú kikericsemnek, aranyló pöszmétémnek nevezném Orbánt, akkor ugyanúgy elvonatkoztatnék attól, hogy homo sapiens is lehetett volna belőle. Akkor meg ugye....

Ennél talán még fontosabb az, hogy amikor egy miniszterelnök Tádzsikisztánba lopja vissza az országot, és főkincstárnoknak nevezi ki a teniszedzőjét, akkor nem fenyegetésnek minősül az a kijelentés, hogy egyszer ezért rohadtul szét lesz rúgva a segge, hanem az egyetlen tisztességes megközelítésnek.


MÁR EGYMÁS ELLEN ÉS NEM EGYMÁS MELLETT ÉLÜNK - DÁVID-BARETT TAMÁS A FIDESZES NAGYCSALÁD DIKTÁTUMAIRÓL

168 ÓRA ONLINE
Szerző: BARÁT JÓZSEF
2018.03.04.


Az oxfordi Trinity College oktatója fejtegetéséből kiderült: a családi hálózatok korábbi szerepét manapság jól-rosszul működő baráti kapcsolatok, klubok, érdekcsoportok próbálják betölteni. Lapunknak arról is beszél, hogy a Fidesz kétharmados győzelme után az intézményi garanciák leépítésével a klánok uralma erősödhetett meg.

Előadását hallgatva az jutott eszembe, hogy a mai Magyarországon furcsa kettősség alakult ki. A hatalmi piramis csúcsán a fideszes nagycsaládok, klánok diktálják az egész társadalom számára kötelező jogi normákat, amelyek valójában saját értékrendjüket és érdekeiket tükrözik. Azok célja, hogy a közjavak nagy részét saját maguk között oszthassák szét.

– Nincsen abban semmi újdonság, hogy a normákat egyes nagycsaládok érdekei diktálják. Ez így volt az emberi történelem hosszú évezredein át. Az archaikus társadalmakban a demográfiai viszonyok is azt tükrözték, hogy melyik nagycsalád milyen mértékben jutott hozzá az erőforrásokhoz. A relatív jólétben élők között alacsonyabb volt a gyermekhalandóság, magasabb a várható élettartam, tehát az embereknek sokkal nagyobb rokoni hálójuk volt a társadalom csúcsain, miközben alul csak töredezett, kis hálók alakultak ki. Mindennek hatására a felül lévők erősebb hálózatának normái váltak érvényessé az egész társadalomra. Így lett az anyagi erőből hatalom, amely, mint egy polip, fölülről lefelé elkezdte átfonni a társadalmat.

Na, ez van fordítva nálunk. A kétharmados hatalom kezdett a nagycsaládok számára előnyös normákat termelni, hogy anyagi előnyökhöz juttassa a klánokat.

– Így lehet. Azt gondolom, hogy ez a hálózati logika a kádári vidék alsó középosztályában gyökerezhet. A fideszes elit alighanem olyan közegből érkezik, ahol a családi és szűkebb közösségben szerzett kapcsolati tőkére építő túlélési technika nagyon erős volt – talán ma is nagyon erős.

A vidéki alsó középosztály a hálós világgal kibekkelte a Kádár-korszakot. Majd hasonló mentalitással építette fel az Orbán-érát?

– Hadd tegyek egy kis kitérőt. A feleségem korrupciókutató politológus, és számos országban végez felméréseket. Ghánában, Tanzániában, Katarban, Jamaicában vannak projektjei, és nagyon érdekes, amit tapasztal: őrületes különbségek vannak mondjuk a nyugat-európai országokban és a fejlődő országokban tapasztalható korrupció között. Mi Oxfordban élünk, és az ismerősi kör, a társadalmi hierarchiában betöltött hely persze ott is nagyon fontos. De a hálózat működése teljesen más a harmadik világ országaiban. Ott ugyanis a korrupció egybemosódik a koordinációval: a kölcsönös lekötelezettségre épülő hálón keresztül működtetik az intézményrendszert. A korrupció kiirtása azért is roppant nehéz, mert nélküle szétesne az egész közigazgatás, legalábbis átmenetileg működésképtelenné válna az állam. A fejlett nyugati országokban is van összefonódás, korrupció, de ott a koordináció olyan független intézményrendszeren keresztül valósul meg, amely a kivételes helyzeteket leszámítva kizárja, hogy jogtalan előnyökért cserébe hozzanak döntéseket. Magyarországon az történhetett, hogy az intézményes koordináció egy ideig párhuzamosan haladt a személyes érdekeket szolgáló hálós koordinációval, majd a Fidesz kétharmados győzelme után ezt a kettősséget meg lehetett szüntetni, az intézményi garanciák leépítésével a klánok uralma erősödhetett meg. De tegyük hozzá, a vertikális hálózatok világa, a klientúrarendszer már a Fidesz-éra előtt is létezett, működött a magyar társadalom más szegmenseiben is...

ORBÁN VIKTOR SZÜKSÉGÁLLAPOTOT HIRDETHET, FELFÜGGESZTHETI A VÁLASZTÁSOKAT

SZTÁRKLIKK
Szerző: Sztárklikk
2018.03.04.


Hátborzongató képet festett egy korábbi interjújában a 2018-as választásokról Békesi László közgazdász, volt pénzügyminiszter. Most, a hódmezővásárhelyi választás és a Czeglédy-ügy okán érdemes felidézni ezeket a gondolatokat, hiszen még aktuálisabbak:

Békesi a HVG-nek azt mondta: megsértett tömegek előbb vagy utóbb létrehoznak egy elsöprő erejű mozgalmat, amely megbuktatja az Orbán-rezsimet. Ami a rövidebb távot illeti, nem hisz abban, hogy az ellenzék összefogása eredményre vezet, mert kevés tekintélyes jelöltet tudnak kiállítani, „nincs 106 Mellár Tamása” az ellenzéknek.

Ráadásul ha működne is az ellenzéki összefogás, szerinte a Fidesz nem fogja annyiban hagyni. „Valamilyen kreált ürüggyel akár szükségállapotot is kihirdet, felfüggeszti a még létező szabadságjogokat, elhalasztja a választásokat” – tette hozzá.

A közbevetésére, hogy a parlamentarizmus felfüggesztését talán a Fidesz híveinek is nehéz lenne megmagyarázni, Békesi azt mondta: „Ne vicceljen, néhány robbantás után a hívei könyörögni fognak a szükségállapotért.

Ez pedig egyszerűen kivitelezhető. Emlékezzünk vissza a kilencvenes évekre: a rejtélyes robbantások is azonnal megszűntek, miután a Fidesz hatalomra került. Ha Orbán veszélyben érzi a hatalmát, nincs kétségem, hogy elmegy a végsőkig. Ezt készíti elő az állandó háborús hangulat, a veszélyeztetettségtudat fenntartása.”

MÉSZÁROS AZ OSZTRÁK KÖZTÉVÉBEN, A KELETI NYITÁS KUDARCA - HETI LAPSZEMLE

ÁTLÁTSZÓ
Szerző: RÁDI ANTÓNIA
2018.03.03. 


ORF: Mészáros Kis-Magyarországa

Az osztrák közszolgálati televízió Zeit im Bild című műsora a Kis-Magyarországként emlegetett murai sípályánál forgatott hírműsort. Bemutatták az ottani hotelt is, ami Mészáros Lőrinc érdekeltsége, a hírt a 444 szúrta ki. Az osztrák riportban megjegyzik, hogy a pletykák szerint a környék második legnagyobb turistakomplexuma Orbán Viktor közeli barátjához, Mészáros Lőrinchez tartozik. A csatorna is rácsodálkozott, hogy Mészáros mekkora birodalmat épített fel, amihez hotelek, mezőgazdasági üzemek, focicsapatok, újságok, építőipari cégek tartoznak, amelyek rengeteg állami megbízást húznak be. Hozzáteszik, hogy a vagyona néhány év alatt megtízszereződött, és ma már ő az 5. leggazdagabb magyar.

G7: a keleti nyitás óta csökken az EU-n kívüli export aránya


2011 óta folyamatosan csökken az unión kívüli export részaránya a teljes külkereskedelmen belül. Az elmúlt nyolc évben 2011 volt a csúcs év, ekkor a magyar kivitel közel 24 százaléka irányult harmadik országokba, míg tavalyra ez ismét 20 százalék közelébe esett. Tehát éppen akkor kezdett el esni a harmadik országokba irányuló kivitel aránya, amikor meghirdették a keleti nyitást. A kormány sem erőlteti ma már a keleti, majd a 2015-ben meghirdetett déli nyitás politikáját. Bezárták a kereskedőházakat, amelyek több milliárd forintnyi közpénzt emésztettek fel, látható eredmény nélkül.

Népszava: jelzálog a borsod megyei kórház sugárterápiás gépein

Fölcímkézte a Raiffeisen Bank a miskolci megyei kórházban a daganatos betegek kezeléséhez használt sugárterápiás gépeket. A sárga cédulán arról tájékoztatnak, hogy a gépre zálogjog bejegyzés került. Eddig, ha elromlott a gép, a sugárterápiás berendezés üzemeltetője, a Medcenter képviselője hívott szakszervizt. Mostantól azonban előbb a bank tisztviselőjétől kell engedélyt kérni, hogy szerelőt hívjanak. Van, aki szerint ez a helyzet veszélyezteti a betegbiztonságot. A B.A.Z. Megyei Kórház leváltott főigazgatója szeptember óta nem fizetett a sugárterápiát üzemeltető szolgáltatónak, a Medcenter Kft.-nek. A cég 2006-ban kötött 15 évre szóló megállapodást a kórházzal. Ebben azt vállalták, hogy telepítenek két új lineáris gyorsítót és egy CT-t. Üzemeltetik, karbantartják a gépeket. A kórház élére tavaly kinevezett Tiba Sándor egy gazdasági átvilágítás után szeptemberben leállította a szolgáltató számláinak kifizetést, mivel úgy ítélte meg, hogy a szerződés a kórház számára kedvezőtlen.

HVG: élő állatokat boncoltak egy keszthelyi iskolai szakkörben

Állatokat boncoltak fel egy keszthelyi gimnázium biológia-szakkörében, előfordult, hogy kiscsibéket élve daraboltak a diákok – derül ki a hvg.hu birtokába került videóból. A foglalkozásokra már 13 éves kortól jártak gyerekek, sőt a szomszédos katolikus általános iskola tanulóit is bevonták. Miután a hírportál munkatársa kérdezősködni kezdett, a szakkört vezető tanár hirtelen távozott az iskolából, a tankerület vizsgálatot indított, az állatvédők büntetőfeljelentést tesznek. A videó alapján maguk a diákok is megsajnálták olykor a „még csipogó” madarat boncolás közben.

24: Mészárosék építkezésének károsultja egy vasat sem látott még


A dél-balatoni sínfelújítás komoly természeti károkat okozott Balatonszemesen, s az is kiderült, hogy van olyan üdülőtulajdonos, akinek egyszerűen nem fizetik ki a biztosító által elismert kárt. Mészáros Lőrinc cége, az R-Kord Kft., a Swietelsky Vasúttechnika Kft. és a V-Híd Zrt., vagyis a Déli Part 2016 Konzorcium a helyi önkormányzat beleegyezésével a falu közepén alakított ki egy területet törmeléklerakásra, betonkeverésre és sóderszitálásra. Ehhez fákat vágtak ki, és a földdel tették egyenlővé a nyaralókkal teli üdülőövezet egy részét. Éppen az ilyen esetek miatt a munkák kezdetén a Déli Part 2016 Konzorcium létrehozott Fonyódon egy panaszirodát a kárt szenvedett üdülőtulajdonosok kártalanítási ügyeinek intézésére a velük szerződött Allianz biztosítóval együtt. Az egyik helyi üdülőtulajdonos közvetlen szomszédságában folytak például a munkák, és a munkagépek miatt a falon repedések keletkeztek. A jegyzőkönyv szerint a tulajt 250 ezer forint kártérítés illeti, ő mégsem látott egy forintot sem, ráadásul azt sem árulj
ák el neki, miért nem fizetnek, az érdeklődő riportert is egymáshoz utasították az eset szereplői.

ITT OLVASHATÓ

SZAROS-E BUDAI GYULA GATYÁJA?

REZEDA VILÁGA BLOG
Szerző: Rezeda
2018.03.03.


Budai Gyulának válaszolni kell arra a kérdésre, rendszeresen törli-e a seggét, s ha nem, akkor a gatyája milyen mértékben szaros. Vonalkódos csupán, vagy már kopogósra száradt. Ki szokta-e mosni a száját, vagy érezni a leheletén a gyomra melegét, és a fokhagymás pirítós bukéját.

Ezek olyan fontos tudnivalók, amelyeket meg kell osztania a nagyközönséggel, hogy csekkolni tudják az e téren követendő magatartást, hogy részesei lehessenek a NER végtelen jótéteményeinek, és azt is érezzék, hogy nekik is annyi eszet adott a jóisten, mint az elszámoltatási biztosnak.

Minden jogom megvan Budai Gyula seggtörlési szokásairól információt nyerhetni. Legalább annyi, mint neki megtudni azt, Gyurcsány adott-e egy puszit az ügyvédjének, vagy, hogy kezet rázott-e vele. Közöm a gatyájához legalább annyi, mint amit ő megálmodott arról, kivel találkoztak ellenzéki emberek tegnap, azaz semmi.

És mégis kérdezek, mert ennyi jogom azért még van, meg azért, mert más metafora nem jutott a nyüves eszembe, amikor hírét vettem, miket delirált már megint össze ez a Gyula, akinek vagy büdös a szája, vagy nem. Megírta a Magyar Hírlap is, amit diktáltak neki, ím:

„Budai Gyula szerint az MSZP és a DK továbbra is falaz Czeglédy Csabának, ezért szólította fel arra Karácsony Gergelyt, a MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjét, Molnár Gyulát, az MSZP, és Gyurcsány Ferenc, a DK elnökét, hogy mondják el, találkoztak-e, kapcsolatba léptek-e Czeglédy Csabával.”

Mennyivel egyszerűbb lenne az életem, ha Bayer módjára és az ő tollával látnám a kerek világot. Elküldeném ezt a Budait a jó édesanyjába miután lekurváztam, a fiacskájának pedig elmagyaráznám, mekkora egy barom, és megkérném, hogy dugjon föl magának egy szívlapátot, mielőtt tarkón baszom vele...

KARÁCSONY: HOZNI LEHET 40 KÖRZETET, ÍGY MEGRENDÜLHET ORBÁN BIRODALMA - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2018.03.04.


- A szlovákok azt hitték, hogy a korrupciót tekintve különbek a magyaroknál, pedig nem;

- Az MPSZ-Párbeszéd miniszterelnökjelöltje patthelyezetet jósol a választások után, de lehet, hogy Orbán talál valakit koalíciós partnernek;
- Orbán mindent egy lapra tesz fel az uniós támogatások ügyében.


FT

Szlovákia mélyben gyökerező korrupcióval küszködik, a kettős újságíró gyilkosság arra ébresztette rá az országot, hogy félre kell tenni a derűlátást, mert a helyzet azért nem annyira jó. Vagyis hogy téves a feltételezés, hogy különösen a magyar és a lengyel jogállami gondokhoz képest jobban mennének a dolgok. Az egyik vezető újság kiadója úgy fogalmaz, hogy már-már szigetnek látták magukat, miután évtizedekig le voltak maradva a térségben és tudták, hogy fel kell zárkózni. Kuciak és barátnőjének halála felháborodást váltott ki a szlovákok körében, mert a jelek arra utalnak, hogy mindkettőjüket megbízásból ölték meg.

A Kuciak-ügy jelkép és rá kell jönni, hogy még küzdeni kell a szabad országért, miközben a gazdaság szárnyal. Csak éppen sokan panaszkodnak arra, hogy a korrupció továbbra is megfertőzi az életet. Pl. az üzleti életben, de az egészségügyben is. Az nem lehet tudni, hogy mi lesz a gyilkosság következménye a politikában. De a nyomás erősödik a kormányra, mivel az áldozat utolsó cikke szálakat mutatott ki az olasz maffia és Fico két közeli munkatársa között. Egyelőre mindketten felfüggesztették munkájukat, bár tagadják a vádat. Az egyik legnevesebb elemző, Meseznyikov valószínűnek tartja, hogy lemond a belügyminiszter és a rendőrfőnök. A Német Külkapcsolati Tanács egyik szakértője azt mondja, Szlovákia átlépett egy vonalat. Hozzátette: az ország egyetlen nagy falu és mindenki érzi ezt.

Die Presse

Meginoghat Orbán Viktor biztosnak hitt hatalma, mert Karácsony Gergely, az új politikai csillag egyesíteni igyekszik az ellenzéket. Az ingujjas miniszterelnökhöz képest a szocialisták és a Párbeszéd jelöltje ártalmatlannak tűnik, pedig ő a leghitelesebb kihívó. Az egyetlen, aki megközelíti a népszerűségi listán a kormányfőt. Igazából persze Vona Gábornak kellene a logikus riválisnak lennie, mégis Karácsony a vezérürü. Némiképp átalakította Orbán mondását, miszerint forradalmár nép a magyar, mert ő azt hirdeti, hogy forradalmat akar. Bejött a húzása, hogy szövetségre lépett a szocialistákkal. Az MSZP és a Párbeszéd mellett az idáig biztos vesztesnek látszó trió 3. tagja a DK, és ez a hármas váratlanul reménysugárrá lépett elő. A lökést Hódmezővásárhely adta meg, ahol olyanok is elmentek szavazni, akik korábban sohasem. Ebben nagy szerepe volt az Elios-ügynek, a polgármester választás állásfoglalás lett a sógorság-komaság ellen, ami sokat szerint az orbáni rendszer ismertetőjegye lett.

Karácsony úgy látja, hogy a siker receptje, ha mindenki összefog egy ellen. Szerinte bejöhet, köszönhetően a Fidesz által bevezetett választási rendszernek, amelyben az egyéni körzeteknek jut a döntő szerep. Azon múlik az eredmény, hogy sok választó és viszonylag kevés jelölt legyen, leginkább körzetenként egy-egy az ellenzéki oldalon. Ha 40 helyen sikerül győzni, akkor Orbánnak nincs többsége, de 50-nél az ellentábor kerül fölénybe – hangsúlyozza a politikus, kiemelve, hogy a 40 mandátumot szinte biztosan hozzák. De az 50 sem lehetetlen, bár nem valószínű. Inkább patthelyzet képzelhető el. A miniszterelnök maga abból indul ki, hogy lesz összefogás, beleértve a Jobbikot is. Leginkább mégis abból lehet kiindulni, hogy a Fidesznek meglesz az abszolút többsége. Ha mégsem, akkor egy nyugati diplomata szerint biztosan talál valakit a párt, akivel koalícióra tud lépni...

2018. március 3., szombat

REZSICSÖKKENTÉS, 13. HAVI NYUGDÍJ, A LOPOTT VAGYON VISSZASZERZÉSE: KARÁCSONY GERGELY BEMUTATTA 10 VÁLLALÁSÁT

MÉRCE
Szerző: DIÓSZEGI-HORVÁTH NÓRA
2018.03.03.


...A 10 pont a következő:

1.“Visszavesszük a közpénzből létrejött fideszes magánvagyonokat”: Karácsony szerint a Fidesz-kormányzás ideje alatt évi 500 milliárd forintot emésztett fel a korrupció, ami “15 kilométernyi egymásra helyezett húszezrest jelent”. Azt is hozzátette: antikorrupciós ügyészség felállításával vizsgálnának ki minden gyanús esetet, és ha kiderül a lopás ténye, akkor vagyonelkobzás jön.

2. “A fideszes elit helyett az embereknek adjuk az EU-pénzeket”: Karácsony szerint Orbán Viktor úgy használja az uniós pénzeket, mint Putyin a gázból származó jövedelmet, azaz egy rosszul működő, nem hatékony gazdaságot finanszíroz vele. Az uniós pénzeket viszont nem “lówellnessre” meg kisvasútra kell költeni, hanem oktatásra, egészségügyre, képzésekre, a humántőke fejlesztésére.

3. „Visszaadjuk 13. havi nyugdíjat, megemeljük a 100 ezer forint alatti nyugdíjakat”: Karácsony emellett kijelentette, hogy megszüntetnék a luxusnyugdíjakat, ám az alapnyugdíjakat kétszeresére emelnék.

4. „Mindenki számára elérhető, színvonalas egészségügyet biztosítunk”: a miniszterelnök szerint legalább annyi pénzt kell visszatenni a rendszerbe, amennyit az elmúlt nyolc évben kiloptak belőle. Emellett megerősítené az alapellátást, és hálapénzmentes egészségügyi reformot ígért.

5. „Gyerekközpontú iskolát, jövőbarát oktatást hozunk létre”: Karácsony szerint a jelenlegi oktatási rendszer nem készíti fel rendesen a gyerekeket a jövő kihívásaira, kalapácsot ad a kezükbe, ám mire felnőnek, már nem lesz szükség kalapácsra. Az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje ingyenes első diplomát, csökkentett tananyagot, normális pedagógus-életpályát (megemelt fizetéssel) ígért.

6. „Megemeljük a béreket, felszámoljuk a munkavállalók kiszolgáltatottságát”: Karácsony “ősbűnnek” nevezte az egykulcsos adót, mivel igazságtalan, hogy ugyanannyit adózik egy vagyonos ember, mint egy minimálbérből élő. Adómentes minimálbért ígért tehát, illetve a szakszervezetek megerősítését. Bevezetné továbbá az offshore-adót, társasági adót vetne ki a 10 legnagyobb multira, és nagyobb adót fizettetne a környezetszennyező cégekkel. Törvénybe iktatná, hogy ugyanabban a pozícióban dolgozva ne kereshessen egy nő kevesebbet, mint egy férfi.

7. „Csökkentjük a rezsikiadásokat”: Karácsony nem csak energiahatékonyságot célzó programokat indítana, de átlagfogyasztás esetén 30 százalékkal csökkentené a gáz, és 10 százalékkal az áram árát, illetve fogyasztás alapján sávos rendszert vezetne be.

8. „Felszámoljuk a szegénységet”: Kormányra kerülésük után Karácsony megduplázná a családi pótlékot, és felére csökkentené a szegénységet, méghozzá a szociális modell bevezetésével, ami Zuglóban már működik. Közétkeztetési reformról is beszélt, amivel garantálná, hogy egy gyerek se feküdhessen le éhesen.

9. „Fejlesztjük a hazai kis- és közepes vállalkozásokat”: Az Orbán-kormánnyal ellentétben, amely a nagyvállalatoknak kedvezett, Karácsony inkább a kisebb vállalkozásokat segítené.

10. „Népszavazással megteremtjük a szociális demokráciát”: ha megnyerik a választást, népszavazást írnak ki, amely semmissé nyilvánítaná az alaptörvényt, és visszaállítaná a 89-es alkotmányt. Ezután pedig nekifognának egy új alkotmányt kidolgozásával, méghozzá az emberek bevonásával – jelentette ki Karácsony, aki szerint Orbánék első dolga volt, miután esküt tettek az alkotmányra, hogy beletörölték lábukat. Ő ugyanezt fogja tenni a fideszes alaptörvénnyel.
Hogy mindez megvalósulhasson, ahhoz viszont a választóknak is tenniük kell egy vállalást: el kell menniük szavazni április 8-án – fejezte be Karácsony, aki szerint nem csak azért kell most szavazni, hogy Orbánékat leválthassák, hanem azért is, hogy egy új ország épülhessen.

JA. A NYUGATI KERESZTÉNYSÉG UTOLSÓ BÁSTYÁI VAGYUNK MI, MINDANNYIAN

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: LÁZÁR GERGŐ
2018.03.03.


A lakájmédia valamennyi zászlóshajója büszkén hozta le tegnap azt a szívmelengető hírt, miszerint Silvio Berlusconi megdicsérte Orbán Viktort. A kormánymédia tényleg büszke arra, hogy egy megszámlálhatatlan korrupciós ügyben, adócsalásban, hatalommal való visszaélésben részt vevő, maffiakapcsolatokkal rendelkező és fiatalkorúak részvételével tartott orgiákat rendező volt olasz miniszterelnök megdicsérte Orbán Viktort. Sőt nem csak megdicsérte, de kedves barátjának is tartja. Itt tartunk, kérem szépen. Ettől lenyűgözőbb talán már csak az lehetne, ha maga Vlagyimir Putyin dicsérné meg frontálisan miniszterelnökünket, az ő nevéhez ugyanis több gyilkosság köthető, mint Berlusconiéhoz. Az lenne ám a siker!

Mondjuk megértem. Ha már lassan a teljes nyugati világ fintorogva-félrefordulva elhatárolódik Orbán Viktortól, akkor arra is büszkének kell lenni, ami épp megadatik. Ha az azerbajdzsáni diktátor nevezi kedves barátjának Magyarország miniszterelnökét, akkor annak, ha az olasz maffia egyik feje, akkor pedig annak kell örülni. Miközben Szijjártó Péter bejárja a fél világot – azt a felét, ahol a demokráciát csak hírből ismerik – addig Viktorunk fogad minden olyan vezetőt idehaza, akikkel a nyugati világ szóba sem állna. Mi megtesszük.

Egyezményeket kötünk olyan országok kormányaival, melyek saját népük nyomorából élnek. Terroristáknak és gyilkosoknak adunk jó pénzért új hazát, miközben saját polgárainkat hagyjuk az utcán megfagyni. Olyan szorosra fűzzük kapcsolatainkat a szomszédos diktatúrákkal, hogy már lassan észre sem vesszük, hogy itthon is az épült ki. Miközben oly büszkék vagyunk 56-os hőseinkre és arra, hogy a szovjet megszállás után végre független nemzet lettünk, azt sem látjuk, hogy Nyugat-Európától eltávolodva, Oroszország karjaiba rohanunk. Ezúttal azonban szándékosan, önként és büszkén.

Mindaz, ami 5-10 évvel ezelőtt felháborító lett volna, ma már büszkeségre ad okot. Nem érdekel már bennünket, ha egy maffiavezér a barátjának hívja országunk miniszterelnökét, sőt az sem, ha a török elnyomás vezére, Erdogan példájával kacérkodik az ország miniszterelnöke. A fél világ elrettentő példaként emlegeti a magyar kormányt, miközben az úgy érzi, az erőt szimbolizálja. Ja. A nyugati kereszténység utolsó bástyái vagyunk mi, mindannyian. Legalábbis Orbán Viktor és kormánya lázálmaiban.

A kormány kommunikációja szánalmas, élén a minden héten egy újabb nagykövetet bekérető és lemondásra felszólító Szijjártó Péterrel. Aztán van nekünk egy Kovács Zoltánunk, aki saját blogjában hetente háborodik fel valamin és kikéri magának, ha például a The Washington Post nem hozza le a magyar kormány agyatlan propagandáját szajkózó irományát. A bármit kérdés nélkül aláíró Áder Jánosról nem is beszélve. Magyarországnak egyszerűen nincs olyan külképviselete, amelynek legalább egyetlen tagja tiszteletnek örvendene...

CZIFFRA NYOMORÚSÁG JÓZSEFVÁROSBAN ÉS MISKOLCON

VÁROSI KURÍR
- BANÁNKÖZTÁRSASÁG BLOG
Szerző: KINYÓ RÓBERT
2018.03.03.


Nem könnyű a mai óriási médiazajban tájékozódni. Két ellentétes folyamat között csak kapkodja a fejét az egyszeri médiafogyasztó.

Miközben folyamatosan arról siránkozunk,

hogy a kormánypárt által megszállt médiatérben (Királyi TV, megyei lapok, TV2, Lokál, Riposzt és a webes oldalak) megvalósult az egyoldalú tájékoztatás a véleménymonopólium, addig a közösségi médiában ott van egymás mellett minden, mint a búcsúban: “Zizi, bambi, körhinta!” (copyright: Török László)

Nem könnyű kiválogatni az ocsúból a búzaszemeket, ráadásul azt már évek óta tapasztaljuk, hogy az álhírgyártás nagyüzemi körülmények közt történik.

Csütörtökön egy igazán párhuzamos világnak lehettünk fül- és szemtanúi. A kormány feje Miskolcra látogatott hű fegyverhordozójával Lázár Jánossal, míg Balog Zoltán miniszter Kocsis Máté polgármesterrel a Tavaszmező utcában tett le egy “alapkövet.”
Párhuzamos valóság

Miskolcon a dölyfös hadúr, aki mindig harcban áll megtekintette a szívének kedves Diósgyőri-stadion építkezését, majd a Miskolc Televízióban osztotta az észt.

“Miskolcon az emberek tudják mi az a bevándorlás. Volt itt, amikor ebben a városban, a városon kívülről tömegesen bevándoroltak. Látták mi lett belőle. Ezt a miskolci emberek pontosan tapasztalták már. Pedig ezek az emberek, akik ide bejöttek, ők Magyarország területéről jöttek be Miskolcra. Most képzeljék el, amikor az országhatáron kívülről érkeznek, kultúrájukban, szokásaikban, életfelfogásukban tőlünk teljesen különböző emberek. A miskolciaknak azt érdemes tudniuk, hogy a migránsok mindig nagyvárosokba mennek, a gettók is ott alakulnak ki, a no go zónák is ott jönnek létre, a párhuzamos társadalmak, az együttélés minden nehézsége, a közbiztonság romlása ott jelenik meg. Magyarországon két város veszélyeztetett igazából, hogy ha olyan kormány alakul, ami migránsbarát lesz, és beengedi a bevándorlókat: Budapest, és Miskolc.” (Miskolc Televízió)
Az idézet szó szerint kiverte a biztosítékot.

Elképesztő, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen kijelentésekre ragadtatja magát. Természetesen a szó kimondása nélkül itt egy óriásit “cigányozott” az az Orbán, akinek a tolvaj Farkas Flórián a szolgája, akitől azt reméli, hogy begyűjti a Fidesz számára a roma szavazatokat.

Itt álljunk is meg egy szóra.

A kétkulacsos Orbánt már jól ismerjük, amint idehaza gyalázza Brüsszelt, majd az európai miniszterek tanácsában megszavaz minden elé tett javaslatot. A kormánypárt és feje most már egy új szintre lépett. A nagy számú roma népességnek szavakban igyekeznek kedvében járni és a vezetőik egy részének megvásárlásával megpróbálják begyűjteni a cigány voksokat. Ugyanakkor a “fehér”, magyar többségben létező cigányellenességre, rasszizmusra igyekeznek rájátszani, hiszen ettől pedig a kemény jobboldali szavazatok (a Jobbikot szélsőjobbról előzve) begyűjtését remélik...

MOST MINDANNYIAN SZLOVÁK ÚJSÁGÍRÓK VAGYUNK! HELYSZÍNI RIPORT POZSONYBÓL

ÁTLÁTSZÓ - DO TOHO BLOG
Szerző: BOTOS BOTOND
2018.03.03.


Két óriási szilikoncsöcsöt látok az egykori érseki nyári rezidencia kerítésén, az épület ma a szlovák Kormányhivatal hivatala. A “Ficót börtönbe!”, “Takarodjatok!”, “Maffia!” skandálást aztán lassan felváltotta a néhány tucat szlovák futballhuligán “Itt mi vagyunk otthon!” kiabálása, ami láthatóan már az egyébként méltóságteljes és az 1989-es csehszlovák demokratikus rendszerváltás óta a legnagyobb tömeget megmozgató országos demonstrációhullám dicstelen befejezését jelezte.

Ekkor fordultam sarkon és indultam el a jégpályára fagyott Szabadság-téren át a pozsonyi Főpályaudvar felé, vissza Prágába.

Az Átlátszó helyszíni riportja.

De miért akar valaki ilyen sarkköri hidegben, péntek délután egy pozsonyi téren összefagyni?, kérdezhetnétek. Biztos hallottátok, olvastátok: két huszonéves fiatalt meggyilkoltak Szlovákiában, mi is írtunk róla:

Az olasz maffia ölhette meg a szlovák tényfeltáró újságírót


A meggyilkolt újságíró utolsó cikke: Szlovákiában az olasz maffia csápjai a politikáig érnek

Amikor a hír kijött vasárnap, spontán kétszáz fős tömeg ment ki, itt Prágában a Vencel-térre megemlékezni. A szomszédban, Szlovákiában minden kolléga és a társadalom sokkban volt. Múlt hétig a szlovák újságíró azt gondolta: maximum feljelenthetik, eljár a bíróságra, beperelik, esetleg valami politikus probálja karaktergyikolni sajtójával. De azt senkinek eszébe nem jutott, hogy életével is fizethet munkájáért. Ráadásul egy olyan ügyben, amelyről még azt sem tudjuk pontosan, mikor lőtték le az áldozatokat.

(Update: a hétfői boncolás után tudhatjuk meg a halál pontos idejét).

Emberemlékezet óta nem késett alattam a vonat Pozsony és Prága között. Amikor Břeclavban át akartam szállni a menetrend szerinti néhány perce várakozási idő, több mint fél órásra nőtt. Végül egy személyvonattal folytattam utam Szlovákia felé, Jókút (Kuty) határállomásig. Feltettem töltőre a telefonom, a fülkében hazafelé tartó szlovákiai diákok félálomban bámultak ki az ablakon, mögöttem a váltásra érkező szlovák kalauz csomagolta ki a szendvicsét. Rövid egyeztetés után kiderült, mégis jobb, ha leszállok, és az IC-vel folytatom az utam, Pozsony felé.

A masszív késés azt is jelentette, hogy már nem fogok tudni odaérni a rendezvény hivatalos találkozóhelyére, a Hviezdoslav térre, ahonnan az emlékező menet indult el, ezért rögtön a pozsonyi Főpályaudvarról a Szabadság-térre indultam, ahol a színpad állt. Ahogy távolodtam a vasútállomás környékéről, és hagytam magam mögött a hazafelé siető tömeget, úgy vált láthatóvá egy másik úticél: a Štefanovičova busz-, és a Žilinská villamosmegállókban, és környékén, a kereszteződéseknél, mindenhol gyülekező fiatalokat láttam, vagy éppen indultak el mögöttem a helyszín felé, ahová a Duna mellől elinduló megemlékező menet is tartott...

"A KÖZMÉDIÁBAN MARADÉKTALANUL FELSZÁMOLTÁK AZ ÚJSÁGÍRÓK ÉS SZERKESZTŐK AUTONÓMIÁJÁT"

168 ÓRA ONLINE
Szerző: 168 óra
2018.03.03.


Nyílt levelet írt a Nyilvánosság Klub a közszolgálati média munkatásrainak. A lapunkhoz is eljuttatott dokumentum így hangzik:

Nyílt Levél a „közszolgálati” média munkatársaihoz

Kedves Kollégák!

A Nyilvánosság Klub Magyarország legrégebben alakult civil szervezete. 1989-ben, mi, újságírók, szerkesztők, médiakutatók azért hoztuk létre, hogy aktívan közreműködjünk a szabad véleménynyilvánítás intézményes kereteinek létrehozásában, a diktatúra tájékoztatási monopóliumának lebontásában, a médiapluralizmus megteremtésében. A rendszerváltás idején, a demokratikus átmenet során a közvélemény objektív, elfogulatlan, sokoldalú tájékoztatásában úttörő szerepet játszott az akkor még monopolhelyzetben lévő, ám a politikai diktatúra nyomása alól fokozatos felszabaduló közmédia. Az ott dolgozó újságírók példát mutattak más szakmák képviselőinek is bátorságból, szabadságszeretetből, a demokrácia iránti elkötelezettségből.

Az 1990 és 2010 között eltelt két évtized során a közszolgálati média hol inkább, hol kevésé sikeresen, de igyekezett megfelelni azoknak a közszolgálati követelményeknek, amelyek egy demokratikus jogállamban az adófizetők pénzén fenntartott médiumtól elvárhatóak.

2010 óta azonban gyökeresen megváltozott a helyzet.

Mára oda jutottunk, hogy a közszolgálati média – a pártállami diktatúra idejét idézve – a köz szolgálata helyett ismét a hatalom szócsövévé vált, kizárólag a kormánypártok érdekeit és elvárásait tartja szem előtt, és a közönség tájékoztatása helyett a kormánypártok propagandagépezeteként működik.

A kormánypropaganda első számú kiszolgálójaként aktívan részt vesz a félelem- és gyűlöletkeltésben, fertőzi a közvéleményt, embert ember ellen uszít, rombolja a társadalmi morált. Elfogult, pártos, egyoldalú politikai tájékoztató tevékenysége nemcsak a demokratikus nyilvánosság működésének alapvető normáit, hanem a rá vonatkozó törvényeket is sérti. Nemcsak a politikai tájékoztató, hanem a kulturális, ismeretterjesztő, sőt, a szórakoztató tevékenységét is a kormánypártok elvárásaihoz igazítja.

A műsorok tartalmából egyértelműen kiderül, hogy a közmédiában maradéktalanul felszámolták az újságírók és szerkesztők autonómiáját, kiölték az újságíró szakma lelkét. Ezt támasztják alá a megfélemlített munkatársak név nélkül tett nyilatkozatai is.

A jelenlegi kormány által elfogadott médiatörvény szerint a közszolgálati média feladata „a kiegyensúlyozott, pontos, alapos, tárgyilagos és felelős hírszolgáltatás, az eltérő vélemények ütköztetése, a közösség ügyeivel kapcsolatos viták lefolytatása, a megbízható tájékoztatáson alapuló, szabad véleménynyilvánításhoz való hozzájárulás, sokszínű, gazdag választékú, többféle értékrendet bemutató műsorok közzététele.” Magyarországon ma a közpénzekből fenntartott média folyamatosan megszegi a működésére vonatkozó jogszabályokat, a műsorok tartalma a törvényben előírt egyetlen normának sem felel meg.

Tisztában vagyunk azzal, hogy napjainkban milyen súlyos egzisztenciális kockázatokkal jár, ha az állam irányítása vagy befolyása alatt álló intézmények munkatársai felemelik szavukat az elnyomás ellen, a szakmai normák, az egyén autonómiája érvényesülése érdekében. Mégis azt gondoljuk, hogy napjainkban csak Önök lehetnek azok, akik együttesen fellépve megpróbálják megvédeni közszolgálat és a közszolgálati újságírás maradék becsületét.

2018-03-02

A Nyilvánosság Klub ügyvivő testülete

TÖBB MINT NÉGY ÓRÁN KERESZTÜL TARTOTT CZEGLÉDY KIHALLGATÁSA

SZTÁRKLIKK
Szerző: JÁSZ ZOLTÁN
2018.03.03.


Több mint négy órán keresztül tartott Czeglédy Csaba szombati kihallgatása Szegeden. A Sztárklikk információi szerint, az ügyvédei hiába jeleztek súlyos szabálytalanságokat az eljárással kapcsolatban, a rendőrök semmire sem reagáltak. Előzetes letartóztatásáról várhatóan holnap vagy hétfőn döntenek.

Mint ismert, péntek éjszaka a NAV nyomozói úgy döntöttek, hogy nem várnak hétfőig, őrizetbe vették Czeglédy Csabát.

A volt szocialista politikus csütörtökön szabadult előzetes letartóztatásból, miután hivatalosan is országgyűlési képviselő-jelöltté vált, így megillette a mentelmi jog. Polt Péter legfőbb ügyész kezdeményezte Czeglédy mentelmi jogának felfüggesztését a Nemzeti Választási Bizottságnál, amelyet rekord gyorsasággal el is bíráltak.

A Nemzeti Választási Bizottság péntek délután úgy döntött, felfüggeszti az előzetesből kikerült képviselő-jelölt, Czeglédy Csaba mentelmi jogát. A testület 4:2 arányban döntött a mentelmi jog felfüggesztéséről. A döntéshez kétharmad kellett.

Czeglédy Csaba meghurcoltatása miatt vasárnap délután tüntetés lesz Budapesten. A felszólalók listáján olyan nevek olvashatóak, mint Lendvai Ildikó, Iványi Gábor és Mécs Imre.

HA AZ ELLENZÉK "FÉLREÁLL", EL KELL MENNI SZAVAZNI

AMERIKAI NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: BARTUS LÁSZLÓ
2018.03.03.


A cím némi magyarázatra szorul. Arról van szó, hogy csakis a hódmezővásárhelyi helyzet másolása jelenthet esélyt arra, hogy a népakarat kifejezésre jusson. Hódmezővásárhelyen nem az történt, hogy az ellenzék jelöltje győzött, hanem az, hogy az ellenzék – más anyagi érdeke nem lévén – “félreállt”, nem indított egymással szemben ellenjelölteket.

Így jöhetett létre az a helyzet, hogy a független jelölt egy az egyben állt szemben a Fidesz jelöltjével, és kínálta fel azt a lehetőséget, hogy akinek elege van a NER hazugságából és Orbánból, a klientúrájával együtt, az ellene szavazhat. Ez a lázadás egy lehetséges módja, amelyet nem szabad elzárni az emberek elől, mert a lázadásnak jobb formája, mint utcán gyilkolászni.

2012 óta az Orbán-rendszer és benne az illegitim és törvénytelen választás bojkottjának híve vagyok. Ez semmit nem változott, ez az egyetlen jogszerű, és békés, és alkotmányos magatartás az alkotmányos rend megdöntése után. Ez az egyetlen tiszta megoldás arra a kérdésre, hogyan lehet Orbán rendszerét egy tollvonással megszüntetni, őket felelősségre vonni, és az ország kormányozhatóságát a beépített aknák ellenére fenntartani.

Ennek egyetlen törvényes módja az alkotmányos rend megdöntésének kinyilvánítása. Ezt jelentette be Orbán 2010-ben a “fülkeforradalomra” való hivatkozással, mert alkományos alapja a Nemzeti Együttműködés Rendszerének nem volt. A NENYI ezt deklarálta, majd az alaptörvény szentesítette az államellenes bűncselekményt. Az érvényes Alkotmány tiltotta a hatalom kizárólagos birtoklására való törekvést, az pedig meg is valósult. Ez törvénytelen.

Ha ezért nem vonják felelősségre Orbánt és bandáját, az törvénysértő lesz. Nem beszélve arról, hogy a rendszer megváltoztatásának nincs törvényes lehetősége akkor, ha az Orbán-rendszert utólag törvényesnek fogadják el. Ha az, akkor miért kell megdönteni? Ha nem az, akkor nem lehet e tény fölött szemet hunyni. Az ellenzék pedig a kampánypénz s az állami pártfinanszírozás évi számillióiért legitimálja a választáson való részvételével a rendszert.

Miközben demokratikus, szabad és egyenlő választás nincs, mert a rendszer akadályozza a kormány leválthatóságát. Ahol nem azonos a nyilvánossághoz való hozzáférés lehetősége, nincsenek egyenlő és szabad választások. De a legnagyobb baj az, hogy a megszerezhető kampánypénzek és a mandátumok után járó állami támogatás a pártokat ellenérdekeltté teszi, hogy egy közös jelöltet állítsanak, több jelöltnek pedig nincs esélye. Szándékosan a pénzzel szembefordítják a pártokat, amelyeknek egy jelölt mögé kellene állni.

Ez a helyzet nem állt fenn Hódmezővásárhelyen, ezért az ellenzéki pártok itt félreálltak az útból, nem indítottak más jelölteket, így lehetővé tettek egy Orbánnal szembeni akaratot kifejező véleménnyilvánítást. Ezért mentek el az emberek szavazni, és nem kellett több ellenzéki jelölt között megosztani a szavazatokat, a szavazással nem valaki mellett, hanem csak és kizárólag Orbán és Lázár ellen lehetett szavazni. Fel lehetett lázadni.

Ha az ellenzék a parlamenti választás alkalmával követi Orbán forgatókönyvét, akkor olyan választáson vesz részt továbbra is, függetlenül attól, mi történt Hódmezővásárhelyen, mely egyedül Orbán legitimációját és bebetonozását szolgálja, őket pedig százmilliókhoz juttatja. Ebben az esetben, függetlenül attól, mit mondanak, egy biztos agyonveretésbe viszik bele megint az Orbán-ellenes polgárokat. Csak a pénz miatt. Ha ez van, akkor csak a bojkott az egyetlen tisztességes magatartás. Bojkottja Orbánnak és a hazaáruló ellenzéknek is.

Ha az ellenzék, akár saját maga tisztessége, felelősségérzete révén, akár az Orbán-ellenes polgárok nyomására, képes lemondani a pénzről, annak maximalizálásáról, s áldozatot hoz annak érdekében, hogy Orbántól és a bűnszervezetétől megszabaduljon az ország, akkor a választásra el kell menni. Ha az ellenzéki pártok Hódmezővásárhelyhez hasonló helyzetet hoznak létre azzal, hogy jelöltállításért, mandátumokért járó pénzről lemondva félreállnak, és mindenhol egyetlen jelöltet állítanak Orbán jelöltjével szemben, akkor mindenki menjen el szavazni, és fejezze ki az ellenállását, a lázadását Orbán és szörnyeteg rezsimje ellen...

"ORBÁN CSICSKÁNAK NÉZ MINKET"

NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: CZENE GÁBOR
2018.03.03.


A miniszterelnök lejáratja a cigányságot. Zsarolnak, fenyegetnek bennünket – állítja Lakatos Oszkár, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) képviselője.

Ellenzéki pártok is tiltakoztak a kormányfő Miskolcon tett kijelentése miatt. A cigány közéletben is nagy a felháborodás. Úgy látszik – írta állásfoglalásában Hidvégi-B. Attila, a RomNet főszerkesztője –, Orbán Viktor a hódmezővásárhelyi eredmények után azt ismerte fel, nem elég gyűlöletkeltő a Soros György és a migránsok elleni hadjárata. Ezért magasabb fokozatba kapcsolva újabb céltáblát talált: a cigányokat. A Miskolcon született főszerkesztő szerint rasszista bunkóság és hazug propaganda bevándorlónak, migránsnak nevezni a Magyarországon élő romákat.

A botrányt kiváltó felvétel – amelyre a 168 Óra online oldala hívta fel a figyelmet – a kormányfő saját Facebook-oldalán jelent meg. Orbán Viktor miskolci kampányútján arról beszélt: „Miskolcon az emberek tudják, hogy mi az a bevándorlás. Volt itt, amikor ebbe a városba a városon kívülről tömegesen bevándoroltak. Látták, mi lett belőle”. Pedig – tette hozzá a miniszterelnök – „ezek az emberek, akik ide bejöttek, Magyarország területéről jöttek be Miskolcra”.

Az, hogy romákra gondolt, nem kétséges (ezt Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője sem vitatja). Orbán szavait több roma jogvédő és politikus is a cigányság elleni uszításnak minősítette. Közéjük tartozik a lapunknak nyilatkozó Lakatos Oszkár, az ORÖ képviselője is. Kijelentette: a miniszterelnök szándékosan, folyamatosan és szisztematikusan lejáratja a cigányságot, úgy tesz, mintha „alattvalói, csicskásai vagy másod-harmadrendű állampolgárai lennénk” Magyarországnak. Lakatos Oszkár szerint a romák csak eszközök a Fidesz gépezete számára. A cigánykártyát mindig elő lehet venni.

A Fidesz elvárja, hogy a romák egy kiló kenyérért, lejárt szavatosságú élelmiszercsomagért, vagy azért szavazzanak rá, mert különben nem kapnak közmunkát. „Zsarolnak, fenyegetnek, manipulálnak bennünket. Közben az Orbán-kormányhoz tartozó holdudvar szétlopja, szétrabolja az uniós forrásokat” – fakadt ki az ORÖ-képviselő. Az emberek addig sem beszélnek a kormány korrupciós ügyeikről, amíg a cigányságot lehet mindenért hibáztatni...

ITT A VÉGE, MOST VOLT ELÉG!

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: LÁZÁR GERGŐ
2018.03.03.


Ma reggel a demokrácia teljes megszűnésére ébredhettünk. Polt Péter bebizonyította azt, amit már eddig is sokan tudtunk. Az igazságszolgáltatás a hatalom kezében van, melyet úgy használ a kormány, mint saját erőszakszervezetet. A függetlenségnek még csak a látszatát sem próbálják már elhitetni, végleg lehullott a lepel. Czeglédy Csaba nem sokkal előzetesből szabadulását követően ismét a szegedi börtön rácsai mögé került. Oda került, mert a kormány retteg tőle. Úgy érzik, a birtokában lévő bizonyítékok eltiporhatják a kormánypártot, annak minden tolvaj, hazug, mocskos tagjával együtt. A mai nappal Erdogan Törökországa és Putyin Oroszországa még közelebb került hozzánk.

A Fidesz retteg és hibát hibára halmoz. Már nem bújik látszatmegoldások és hazugságok mögé. Nyíltan közli velünk “ellenem nincs esélyetek”. Koholt vádakkal, mindenféle bizonyíték nélkül küldi újra börtönbe azt a politikust, aki a jelek szerint leginkább árthat nekik. Polt Péter, aki bűnözőket és tolvajokat szolgál ki azzal, hogy ügyeiket még csak ki sem vizsgálja érdemben, volt az, aki rekord gyorsasággal küldte vissza Czeglédyt a börtönbe.

Polt Péter retteg. Retteg attól, hogy felelnie kell azért az árulásért, amelyet népe ellen elkövetett. Azért, hogy bűnözőknek asszisztált ahhoz, hogy szétrabolhassák az országot. Bele sem gondoltak abba, hogy mi lehet annak a következménye, ha egy olyan ellenzéki politikust zárnak újra börtönbe, akinek köztudottan terhelő bizonyítékai vannak a kormánypárttal szemben? Ki az, aki van olyan hülye, hogy ne lássa mi is folyik itt? Mégis mit gondoltok, kit néztek ti itt hülyének?

Napok alatt olyan mértékben csökkent a Fidesz támogatottsága, mint szinte soha korábban. Kezdve az Elios üggyel, Márki-Zay Péter elsöprő győzelmével a Fidesz jelöltjével szemben Hódmezővásárhelyen, Orbán Viktor Miskolci kijelentésén át, egészen Czeglédy Csabáig. Innen már nincs és nem is lehet visszaút. Itt már nem azon kell lamentálni, hogy a Fidesz újra kétharmaddal nyer-e, vagy sem. Itt már azon kell gondolkodni, hogy ki hány évet fog kapni. Mennyi bűncselekményt sikerül rájuk bizonyítani.

A kormány egy olyan verembe esett, ahonnan már nincs kiút. Azzal, hogy a semennyire sem független Polt Péter pár óra leforgása alatt újra börtönbe zárja a beszélni kívánó Czeglédy Csabát, csak elismerte, hogy lebuktak. Elismerte, hogy amit Czeglédy tud, az a végét jelentheti az Orbán-kormány 8 éves rablásának. Ők is tudják, mi is tudjuk. Amennyiben azok az információk még időben átkerültek olyan személyekhez, akik megbízhatóak, akkor Polt Péter és maga Orbán Viktor is toporzékolhat ahogy akar, már nem lesz menekvés...

KORMÁNYZÓKÉPESSÉG

FARKASVONÍTÁS
Szerző: Tarski
2018.03.03.



A vásárhelyi polgármester választás ellenzéki jelöltjének váratlan és nagyarányú győzelme után szinte örömtáncot járt az ellenzék. Különösen az azokat támogató pártok szavazói között volt felhangolt állapot, ami szinte azt a látszatot keltette, hogy az április 8-ai választás már lefutottnak tekinthető, a győzelem immár a kezünkben van, csak ki kell érte nyúlni. Ez persze emberileg érthető, hiszen olyan mítoszt rombolt le az új polgármester, amit szinte mindenki alapvetőnek és megmásíthatatlannak gondolt: a Fidesz magabiztosan uralja a politikai mezőnyt, és onnan még egy atombombával sem lehetne kirobbantani őket. Ma már tudjuk azt, hogy sok egyébként mellékesnek tűnő tényező együttállásának kellett lenni ahhoz, hogy a vásárhelyi eset megtörténhessen.

Ma sem árt még hangsúlyozni ezekből néhányat, ami szerintem döntő jelentőségű volt az új polgármester győzelmében. Egy kívülről, a civil életből érkező személyről volt szó, akinek nem volt politikai múltja és ezért nem lehetett rossz politikai múltja sem. Az ellenzéki jelölt mindezen túlmenően a helyi közösségben meglehetősen jól ismert volt, aki a munkájával kiérdemelte azt a megbecsülést, ami feltétlenül szükséges az általános elismertségéhez. Gyakorlatilag úgy tekinthettek rá, mint egy olyanjobboldali jelöltre, aki eddig még nem sározódott be a piszkos politikai harc során és aki egy új távlatot tudott felmutatni a város fejlődése szempontjából. Sok egyéb más tényező mellett talán azért is fogja támogatni a helyi Fidesz az új polgármestert, mert ezen tényezők együttállása biztosíthatja azt, hogy a város perspektívájában jó fordulat állhat be. Az mindenképpen figyelemre méltó, hogy sem a Fidesz vezérkara, sem pedig a helyi Fidesz nem kiáltott azonnal manipulációt, választási csalást és bár nyilván a kedvüket szegte a választási kudarc, de emelt fővel viselik annak következményeit. Az is pozitív lépés volt, hogy a korábbi alpolgármesterek lemondtak a hivatalukról, amivel utat nyitottak annak, hogy az új polgármester választhassa meg a vezető társait. Azt gondolom, hogy most a Fidesz egy tanulási folyamaton esett keresztül, aminek az volt a lényege, hogy a politika nem uralkodás egy nép, vagy város felett, hanem szolgálat, amit ki kell érdemelni. Ez az új viselkedési forma a Fidesz részéről, bárki bármit mond, egészen demokratikus volt, amit mindenképpen a Fidesz számlájára pozitívumként lehet írni. Sajnos, kevés ilyet lehet mondani róluk, ami mutatja azt, hogy bizony van még mit tenniük.

De ideje most már tovább lépni és minden figyelmünket az április 8-ai képviselő választásra összpontosítani, mert annak jelentősége azért sokkal nagyobb, mint a vásárhelyi polgármester választás. Ha valamit, akkor a fentebb elmondottakat mindenképpen érdemes megszívlelnie az ellenzéki pártoknak, hiszen a jelöltállítás mikéntje mindenképpen alapvetően befolyásolja majd a választás kimenetelét. Azt feltétlenül tételként lehet kimondani, hogy a vásárhelyi polgármesterhez hasonló tulajdonságokkal rendelkező jelölteknek sokkal nagyobb az esélye a győzelemre, mint másoknak. Ezért az eddigieknél több a civil életből érkező jelölt állítása szükséges, aki a korábbi élete során közbizalmat harcolt ki magának, nos, az ilyen politikusoknak sokkal több az esélye a sikerre. Ilyen jelöltek pedig vannak, mint például Mellár Tamás, vagy Magyar György személyében, akikről tudjuk azt, hogy a polgári életükben is nagy elismertségnek örvendtek. Az ilyen jelöltek ellen nem szabad egyetlen pártnak sem saját politikust állítani, mert az már nyilvánvalóan rontja az esélyeit. Nem csupán azért, mert eggyel több jelöltre lehet ezáltal szavazni, hanem azért is, mert sok választó éppen azért nem szavazna a civil jelöltre, mert kötelességének érzi az általa korábban támogatott párt politikusára történő szavazást. Továbbá: a civil életből érkezésnek megvan az az előnye is, hogy a jelölt korábban nem, vagy csak kis mértékben vett részt a pártok közötti kegyetlen politikai harcban, így minden előítélet nélkül szavazhatnak reá azok is, akik eddig a bizonytalan választók közé tartoztak. Tehát ez is egy olyan felhajtó erő lehet, ami mozgósíthatja a választóknak egy nagyobb tömegét...

EZ A SZ*R NEM EGY HÉT ALATT ÉPÜLT FEL, HANEM HOSSZÚ ÉVEK ALATT

KOLOZSVÁRI SZALONNA 
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: TAMÁS RÓBERT
2018.03.02.

Öröm nézni azt az eszelős kapkodást, amit a fideszes holdudvar előad. Én valami ilyesmire számítottam, mert azt tudni lehetett, hogy amikor átszakad a gát – azt nem lehetett tudni, hogy pontosan mikor és mi lesz a kiváltó ok -, akkor az igen rapid módon fogja maga alá temetni a rendszert. Most még nem tartunk itt, jelen állás szerint az van, hogy az eddig egy irányba masírozó banda kapkodja a fejét erősen, hogy most merre is kell haladni, mert valami hülye felszedte előlük a sínt.

Nyilatkoznak orrba-szájba, de legalább egymásnak ellentmondó kijelentéseket tesznek. Tegnap kiengedték az előzetesből Czeglédy Csabát, aki azonmód be is ment Kálmán Olgához a stúdióba és elmondta, hogy éppen most kapott egy paksamétát az Elios ügy eddig nyilvánosságra nem került részleteivel tömve, valamint több dokumentum van a birtokában vezető politikusok titkolni igyekezett pénzmozgásairól. Erre csodák csodájára Polt Péter, akinek gyakorlatilag semmi a világon nem éri el az ingerküszöbét, megtáltosodott, praxisba lendült és kezdeményezte a Nemzeti Választási Bizottságnál Czeglédy mentelmi jogának a felfüggesztését. Értem én, hogy a börtönből nehezebb nyilvánosságra hozni a dokumentumokat, de egy ügyvédről feltételezhető, hogy gondolt erre a lehetőségre is és nélküle is működőképes marad a dolog. Polt Péter ezzel a húzásával gyakorlatilag beismerte, hogy be vannak szarva a fiúk és hogy van olyasmi, aminek a nyilvánosságra kerülésétől rettegnek. Ha kint hagyják Czeglédyt, az beláthatatlan következményekkel jár, ha ismét lesittelik, az is. Mert mártírt csinálnak belőle. Nincs jó megoldás.

A propagandisták is írnak, mondanak mindent és annak az ellenkezőjét is. A kedvencem, hogy néhány napja a 888 beleállt a PestiSrácokba, mert azok betojtak szerintük. Aztán még aznap a PestiSrácok hosszú interjút készített G. Fodorral, amiben elmesélték, mennyire imádják egymást ők, propagandisták. Vicces volt. Ugyanis úgy nézett ki, hogy elkezdtek marakodni a koncon (ha esetleg úgy alakul, hogy csökken a most korlátlan pénzforrás), majd meg úgy festett, hogy a pártközpontból a fejükre suhintottak, hogy nem romboljuk a közmorált, jobbágyok!

Igen sok hasonló kedves kis történetet mesélhetnék még, de nem érdemes, mert mindig van újabb. Reped a NER. De most szólok, hogy senki ne számítson nagyon nagy boldogságra a választást követő napon. És most nem a kedvét akarom szegni senkinek, mert igenis van minek örülni most is és lesz minek örülni akkor is, ha sikerül leverni Orbán fejéről a koronát. De ez a szar nem egy hét alatt épült fel, hanem hosszú évek alatt. Lebontani mindent könnyebb persze, mint felépíteni, de azért rengeteg aprómunka vár még mindenkire.

Akik eddig hasznot húztak ebből a gennyes rendszerből, azok nem fognak lemondani az előjogaikról. Nem is tudnak, mert nincs hová visszavonulniuk. Most nem fog bekövetkezni az, ami már bekövetkezett, hogy visszavonulnak ellenzékbe és a felhalmozott anyagi bázist gyarapítgatják, rágyúrnak a dologra. Ugyanis ha buknak, az nem egyetlen örömteli esemény lesz, hanem események láncolata. Nyomozások, tárgyalások sora következik. Faluról falura, házról házra kell a pártkatonákat eltakarítani. És nem lesz egyszerű. Mindent meg fognak tenni a hatalom megtartása érdekében. Mindent. Nehogy valaki is azt gondolja, hogy bármilyen gátlás is lesz bennük. Nem lesz. A valódi munka a választás után fog kezdődni és el fog tartani egy darabig. És mindenkire szükség lesz a rendrakáshoz. Erre kell készülni és akkor nem lesz csalódás.

Mutatom, tessék szembesülni a valósággal. A kormány közösségi oldaláról másoltam ide egy kommentet:...


HOGYAN VÁLTOZTAT MEG A KÜLFÖLDI ÉLET?

HATÁRÁTKELŐ BLOG
Szerző: Határátkelő
2018.03.03.


Az ember külföldre költözve új szokásokat szed fel, másképp lát talán sok mindent, a címben feltett kérdésre mégis nehéz válaszolni, hiszen állandóan változunk, ha megyünk, ha maradunk, így talán nem egyszerű kiszűrni, melyik változás az, ami éppen a határátkelésnek köszönhető. De nem is lehetetlen. Pár példán keresztül ezt próbálom ma bemutatni, aztán pedig jöhettek ti, hogy elmondjátok, rajtatok mit és mennyit változtatott a külföldi élet.

Külföldre költözve az embert új kihívások érik, saját maga olyan oldalait fedezi fel, melyekről nem is tudta, hogy léteznek, és persze sokkal jobban kinyílik a látótere is. No és felejt, honvágya lesz, aztán elmúlik – változik, na.

A Mas Edimburgo szerzője például sok változást tapasztalt magán. Mondjuk azt, hogy az adrenalin az élete részévé vált. Minden érzéke élesebbé vált, és a határátkelést követően a „rutin” szó jó időre eltűnt a szótárából.

Új helyek, új szokások, új kihívások, új emberek vették át a megszokás helyét, és noha ez először meglehetősen félelmetes (a komfortzóna feladása általában az), de egy idő után kifejezetten addiktív.

Bátorság vagy elszántság?

Aztán az is kiderül, hogy a bátorság eléggé túlértékelt dolog. Különösen, amikor azt hallod valakitől, milyen bátor vagy, hogy nekivágtál, és hogy ő is indulna, ha nem félne annyira az ismeretlentől.

„Nyilván te is tartottál tőle, de utólag már tudod, hogy a bátorság az életet megváltoztató döntések nagyjából 10 százalékát teszi ki, a maradék 90 százalék az, hogy igazán, teljes szívedből akard. Tényleg akarod? Akkor tedd meg!” – írta.

Az ugrás után pedig hirtelen szabadnak érzed magad. Amikor feladod az otthon megszokottságát, és sok száz vagy e
zer kilométerre kell újraépítened mindent, akkor rájössz, hogy mennyi mindenre vagy képes...

ITT OLVASHATÓ 

ÍGY BESZÉLNEK A POLITIKUSOK: KI A FELELŐS A KÖZBESZÉD-RONGÁLÁSÉRT?

ZOOM
Szerző: LENGYEL TIBOR
2018.03.02.


A politika vita Magyarországon már régen nem az érvelés mesterségéről szól, a politikai közbeszéd a végletek birodalmává vált: a Parlamentben és azon kívül is a sziporkázóan viccestől a szánalmasan alpári megnyilvánulásokig széles a skála. Amin 10-15 éve felháborodtunk, és ami miatt még lemondani is kényszerült egy politikus, az ma már megszokott, sőt

az újabb és újabb mélypontokat is viszonylag gyorsan alulmúlják politikusaink.

De talán egyetlen párt van csak, amelyik egész politikájának sikerét erre tette fel. Maga Orbán Viktor árulta el évértékelőjében, hogy Magyarország híre és ismertsége nagyobb, mint az ország mérete, gazdasági súlya indokolná, mert

a Fidesz és a KDNP Magyarországon nyolc éve szünetelteti a politikai korrektséget”.

Budapesten a világos beszéd a divat – állapította meg Orbán, megjegyezve: „Egyértelmű szavak és mondatok. Budapesten azt akarjuk mondani, amit gondolunk, és azt akarjuk cselekedni, amit kimondunk.” Így került a miniszterelnök-pártelnök szerint „süllyesztőbe az euro-blabla, a liberális szépelgés, a korrekt semmit mondás”.

A kampányban „a valóság befogja a száját”


Jubileumi, huszadik évértékelőjében Orbán Viktor arról is beszélt, hogy megkezdődött a hivatalos kampányidőszak, ilyenkor pedig „a valóság befogja a száját.” Ő ugyan ezt az ellenzékre, politikai riválisaira értette, de a Fideszre és saját magára ugyanígy igaz a megállapítása, lévén, hogy a kormány és a Fidesz a valóságot félretéve már jó ideje Soros-tervezik, migránsozik és brüsszelezik...

IJESZTŐ, AMI CZEGLÉDI CSABÁVAL TÖRTÉNIK!

MÉRCE
Szerző: JÁMBOR ANDRÁS
2018.03.03.


Czeglédy Csaba MSZP-s politikust költségvetési csalással vádolják, de az ügy bűzlik a politikai ráhatástól.

Nincs módomban információ hiányában felülbírálni azt, amit az igazságszolgáltatás állít az MSZP önkormányzati képviselőjének, Czeglédy Csabának az ügyében. Csak sejtem, hogy itt valami nagyon bűzlik.

Czeglédyt költségvetési csalással vádolják, 6 milliárd forint értékben. A nyomozás eddigi ideje alatt nem foglaltak le bizonyítékként pénzt. Czeglédyt az esküvője előtt pár nappal csukták le és csütörtökig házi őrizetben is volt. Onnan azért szabadult, mert képviselő-jelöltként összegyűlt a megfelelő mennyiségű ajánlás a számára, így indulhat a választásokon és mentelmi jogot kapott. De ez csak rövid szabadlábbal ért fel. Ugyanis a Csongrád megyei főügyészség kérésére Polt Péter kezdeményezte Czeglédy mentelmi jogának a feloldását, amit a Nemzeti Választási Bizottság jóvá is hagyott. Így Czeglédy mehet vissza az előzetes letartóztatásba.

Abba az előzetes letartóztatásba, amelyet akkor kérhet az ügyészség, ha fennáll a szökés, a bizonyítékok eltüntetésének, vagy az összejátszásnak a veszélye. Esetünkben 8 hónapos nyomozás után és a képviselő-jelöltség mellett nem valószínű, hogy ez a veszély fennáll. Czeglédy maga nyilatkozott arról, hogy nem hagyja el az országot.
A helyzet az, hogy Czeglédy ügye politikai ügy, ezért kéne az ügyészségnek is minden tőle telhetőt megtenni a látszat elkerüléséért, hogy koncepciós módon járnak el ebben az ügyben.

De nem ezt láthatjuk. A Fidesz már ősszel elfogadott a parlamentben egy határozati javaslatot, amely előre, még a vádemelés előtt nyilvánította bűnösnek Czeglédy Csabát. Az önkormányzati képviselő sorozatban nyeri a pereket azok ellen a kormányzati médiatermékek ellen, amelyek azt állítják, ezres nagyságrendű a megkárosítottak száma. Miközben az derült ki, maximum 100 főről lehet szó, és őket is csak azért nem fizették ki Czeglédyék, mert a NAV befagyasztotta a számlájukat, miután Czeglédyt letartóztatták.

Hogy lehet, hogy mentelmi joga megkapása után lényegében 24 óra múlva már a NAV nyomozói várják a lakásán, hogy a mostani eljárásra hivatkozva, de egy másik bűncselekmény, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó gazdasági csalás miatt vegyék újra őrizetbe? Miközben a feltehetően maffia kapcsolatokkal rendelkező, egy ember életét közúti balesetben kioltó M. Richárd előbb házi őrizetbe, majd ennek megsértése után került csak előzetes letartoztatásba, ahonnan rossz egészségügyi állapota miatt elengedték.

Tehát bűzlik ez az ügy a politikai ráhatástól, az igazságszolgáltatás manipulálásától, és még akkor is bűzlik, ha kiderül, Czeglédy valóban követett el törvénytelenségeket.

Ezt pedig nem lenne szabad némán tűrni és nézni.

Mert, ha az lenne igaz, hogy a vádak nagy része alaptalan, akkor az azt jelenti, hogy politikai okokból tönkreteheti a Fidesz ma egy ember életét Magyarországon az igazságszolgáltatás felhasználásával
...