Szerző: MAGYARI PÉTER
2025.03.10.
„Itt, a Duna partján ez jól hangzik” – nevette el magát egy fél pillanatra Magyar Péter Neszmélyen, március 7-én, amikor a közönsége rákezdett az „árad a Tisza!” skandálásra, délután fél öt körül, pazar napsütésben, szó szerint 15 méterre a Dunától. A skandálók élcsapata sárga láthatósági mellényt viselt, a hátukon bányászkalapácsokat ábrázoló jelképpel, körülötte a nevük: „Jó Szerencsét Tisza Sziget”. Később Magyar a beszédében maga is többször játszott a Duna-parton is árad a Tisza szöveggel, a bő kétszáz fős közönség örömére.
Ez volt Magyar országjárásának aznapi harmadik állomása, innen ment még tovább Esztergomba, a legnagyobb pénteki helyszínre. Neszmélyen még 1400-an sem élnek, a júniusi EP-választáson 694-en szavaztak érvényesen, közülük 175-en (25 százalék) a Tiszára, 346-an a Fideszre (50 százalék). A helybeliek mellé érkeztek nézők Tatabányáról, Tatáról, Oroszlányból, Budapestről és a környező kistelepülésekről is.
„Volt a napokban hozzánk közelebb Péter, azért választottuk Neszmélyt, mert a feleségem olyan helyen dolgozik, ahol problémája lehet abból, ha észreveszik, hogy eljöttünk” – mondja egy harmincas férfi. „Én is állami hivatalnak dolgozom, de nálunk nem veszik ezt olyan komolyan, szerintem a főnökök is a Tiszára szavaznak” – teszi hozzá. A felesége megerősíti, hogy náluk titkolózni kell: „A munkahelyemen már az is baj, ha kiderül, hogy valaki az RTL-t nézi és nem a TV2-t, úgyhogy arról sem szabad beszélni, hogy mit láttál tegnap a tévében” – mondja elkeseredetten. Remélik, hogy 2026-tól megváltozik minden.
Egy héttel korábban a vértesszőlősi Decathlon parkolójában a Turul és a Katedra Tisza Sziget tagjai pultoztak, utóbbiak mind tanárok vagy óvónők. „A KLIK nálunk levélben fenyegette meg az iskolák tanárait, hogy ne csatlakozzanak a szigetekhez, azt írták, hogy iskolai dolgozók nem vehetnek részt politikai mozgalmakban. Volt, akit megijesztettek, és bár akart volna, emiatt nem csatlakozott. Még akkor sem, ha törvénytelen amit írnak, mert csak az iskolában nem lehet politizálni, azon kívül a törvény megengedi a pedagógusoknak is. De így is vagyunk jó néhányan. Én nem akarok félni” – mondja egyikük a Válasz Online-nak, miközben egy 82 éves hölgy kér éppen szórólapot. „Én kisgazda aktivista voltam a ’90-es években, de most itt vagyok, mert annyit lop az Orbán, hogy azt már nem lehet kibírni” – mondja, és kiselőadásba kezd arról, hogy Torgyán József 1998-ban eladta a kisgazdapártot Orbánnak, de Orbán őt is átverte végül. A tiszások inkább arra terelik a szót: győzze meg a kortársait, hogy szavazzanak a Tiszára. Ők is olvasták a kutatásokról szóló cikkeket, miszerint az időseknél erősen vezet a Fidesz.
Egy hétig próbáltuk felmérni, hogy micsodák a Tisza-szigetek és mit vár tőlük a párt. Számos aktivistával, szigetessel beszéltünk az ország minden részéről, illetve a párt vezetéséből is interjúztunk néhány befolyásos emberrel.
Erős elszántsággal és némi bizonytalansággal szembesültünk...
Szervezkednek
„Kéthetente találkozunk, és próbáljuk kitalálni, hogy mit kéne csinálni a következő találkozóig” – mondja egy budapesti Tisza-sziget tagja. „Rendszeresen pultozunk, sokan visznek szórólapot, és három óra alatt olyan 6-10 ember adja meg az elérhetőségét azzal, hogy csatlakozna, vagy igényel rendszerváltó kártyát. Őket később mind megkeressük, egy részük aztán tényleg megjelenik nálunk személyesen is. De jó lenne már valami központi utasítás, hogy tudjuk, mit és hogyan kéne” – teszi hozzá. Nincs ezzel egyedül.
„Nagyon jó lenne, ha kiderülne, ki lesz a képviselőjelölt nálunk. Akkor beállnánk mögé, ő mondaná, hogy mit kell tennünk, lenne irányítás” – mondták érdeklődésünkre egy megyeszékhelyen.
Vannak persze olyanok is, akik utasítás nélkül mennek előre. A már említett Jó Szerencsét-csoport tagjai például bejárnak az önkormányzati ülésekre közönségnek, mint a jurátusok tették a reformkori országgyűléseken, és tudósítanak is, csak nem kőnyomatokon, hanem a Facebookon. Állítják, hogy megjelenésükkel változott az ülések hangulata,
„a fideszeseknek már nem olyan nagy a szája, sokkal visszafogottabbak, amióta figyeljük őket”.
Az ülésekre bejárók azt mondják, hogy meg akarják ismerni a város gondjait, hogy ha egyszer hatalomra kerülnek, értsék a dolgokat...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.