2025. április 9., szerda

SOK MAGYAR FIATAL A POLITIKAI-TÁRSADALMI HELYZET MIATT MEGY KÜLFÖLDRE TANULNI, ÉS NAGY RÉSZÜK NEM IS AKAR HAZAKÖLTÖZNI

NÉPSZAVA
Szerző: JUHÁSZ DÁNIEL
2025.04.08.


A külföldi diplomával elérhető jobb munkalehetőségek csak második szempontként játszanak közre a döntésben.

Sok magyar fiatal a hazai politikai és társadalmi környezet miatt döntött úgy, hogy inkább külföldön kezdi meg egyetemi tanulmányait – derült ki a nemzetközi felsőoktatás területén másfél évtizedes tapasztalattal rendelkező, a középiskolásoknak iskola melletti kiegészítő képzést nyújtó Engame Akadémia friss kutatásából. Bár a felmérés nem reprezentatív, az eredmények jól mutatják, hogy milyen tényezők befolyásolhatják a magyar fiatalokat a külföldi továbbtanulásban.

A kérdőívet 504 külföldön diplomázott vagy jelenleg is külföldön tanuló magyar diák töltötte ki 2025 január és március között, az elemzés alapját pedig az a 402 fő képezi, akik Magyarországon szereztek érettségit. A válaszadók közül a legtöbben (48,8 százalék) a magyarországi politikai és társadalmi környezetet jelölték meg fő tényezőként, amely befolyásolta döntésüket a külföldi egyetemi tanulmányok mellett, és csak második szempontként szerepeltek a külföldi diplomával elérhető jobb munkalehetőségek, ezt a válaszadók 36,1 százaléka jelölte meg.

Az Engame Akadémia oktatási vezetője, Nádas Rita lapunk kérdésére elmondta,

a korábbi, 2017-es kutatásukhoz képest növekedett azoknak az aránya, akik a hazai politikai és társadalmi környezett miatt döntöttek a külföldi továbbtanulás mellett. De a kitöltők 33,1 százaléka a magyar felsőoktatás színvonalát is olyan befolyásoló tényezőnek tartotta, ami miatt inkább külföldi egyetemre jelentkeztek.

A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók nagy többségét (95,5 százalék) a közeli családtagjaik ösztönözték a külföldi továbbtanulásra. A legnépszerűbb célországnak az Egyesült Királyság, Hollandia, Dánia és Ausztria bizonyultak. Ebben szerepet játszhatnak az EU-n belüli könnyített munkalehetőségek (a válaszadók 66,9 százaléka végzett valamilyen munkát egyetem mellett), az elérhető ösztöndíjak, valamint bizonyos képzések esetében a hazainál alacsonyabb tandíjak, illetve akár a tandíjmentesség is...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.