2025. április 9., szerda

VAN AZ 560 MILLIÁRD IS! ÚJABB „DUGIPÉNZEKET” AZONOSÍTOTTUNK A MATOLCSY CSALÁD KÖRÜL

VÁLASZ ONLINE / SZTORI
Szerző: BÓDIS ANDRÁS
2025.04.09.


Az Állami Számvevőszék szerint az MNB alapítványi befektetéseiért felelős cég közel 500 milliárd forinttal bizniszelgetett a Matolcsy-érában – azaz lett tulajdonos például a GTC Group nevű varsói ingatlanóriásban. Nos, a Válasz Online még ezen felül is talált 40,3 milliárd forintnyi „dugihitelt”, amellyel a jegybank a saját GTC-jét finanszírozta. További 22,4 milliárddal pedig egy olyan társaságot segített az idősebb Matolcsy által vezetett intézmény, amely néhány hónappal később az ifjú Matolcsy befolyási övezetébe került.


A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványi hálózata anno azért kapta a Pallas Athéné nevet, mert eredeti célja a pénzügyi szakemberképzés támogatása, a tudásteremtés, a gazdaságban alkalmazható geostratégiai és geopolitikai kutatás-fejlesztés ösztönzése volt. Az erre szolgáló százmilliárdok azonban – nemzetközi ingatlanvállalatok sűrűjébe kerülve – elvesztették közcél- és közpénzjellegüket. A Pallas befektetéseiért felelős cég majd’ 500 milliárd forintnyi vagyonnal gazdálkodott; egyebek mellett többségi tulajdonos lett a varsói központú Globe Trade Centre (GTC) nevű regionális multiban, továbbá masszív részesedést szerzett a szuperexkluzív szálláshelyeket kínáló svájci Ultima Capital SA-ban is.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a felhasznált 500 milliárd bő 80 százalékát közpénzként azonosította, hiszen a jegybanki források mellett a szintén Matolcsy-közeli Neumann János Egyetemért Alapítvány szabad 127,5 milliárdját is bedobták a buliba. Az egész konstrukciót megtámasztó 170 millió eurós „piaci” hitel gazdája pedig az az MBH Bank, amelyet Mészáros Lőrinc dominál, de a pénzintézet tulajdonosi körébe anno a Matolcsy-csapat magántőkealapjai is bekerültek (23 százalék erejéig). Ennyit eddig mindenki tudhatott, aki olvasott, vagy akár podcastot hallgatott a témában.

Lapunk friss észlelése szerint azonban az ÁSZ alulbecsülte a GTC–Ultima-körbe kerülő – illetve áttételesen a Matolcsy Ádám környéki magántőkealapokat is gazdagító – pénzeket. Az említett 500 milliárdnál biztosan többről van szó, ugyanis az MNB az úgynevezett növekedési kötvényprogramon keresztül további közel 63 milliárd forintnyi kedvezményes kölcsönnel is segítette az ingatlanműveleteket...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.